Her seyiyle bize kalan düğün, ev ?

Onu yapamam galiba kinamazlar mi.
Ayrica herşeyi biz yapacağımız için çok borcumuz olacak

biz yapacagiz derken konuda senin ailen ve nisanlin yapacak seklinde algiladim. Kinasinlar. Millete gösteriş icin emanet bilezikle gelip, sonra kolundna cikaran kv dugunde takilan altinlarina bile goz dikebilir. Ailene saklamalari icin verebilirsin altinlarini. Burada bircok konu okudum, erkegin gizlice altinlarin bir kismini ailesine verdigine dair.

bizde oyle evlendik ustelik babamda hiç biseye karismadi, iki ailede karismadi yani :)
herseyi esimle beraber yaptik
ha ev almadik tabi de yuvamizi kurduk onumuze vakdik

hatta kp bana iki bilerzik takmisti inceydi ama ben artniyet dusunmedim durumu yok herhalde elinde bu var dedim kendi kendime, esim çok daha fazlasini almisti bana
neyse evlendik bir sure sonra oturduklari binaya kalorifer dosendi esimde yardim için para gonderdi
sonradna ogrendimki bana verilen bilerzigi kuçuk eltimden odunç almis kp, biz yardim diye gonderdigimiz paraylada o borcunu odemis, yani bilrizkleirmin parasini ben vermis oldum:)
aslinda kizmadim para olarak kalsa harcanirdi o bende, ama bilerzikler duruyor hala :)

bazen polyannacilik oynamak egrek galiba :)

Cidden bilerek mi bilerzik yazıyorsunuz?

biz yapacagiz derken konuda senin ailen ve nisanlin yapacak seklinde algiladim. Kinasinlar. Millete gösteriş icin emanet bilezikle gelip, sonra kolundna cikaran kv dugunde takilan altinlarina bile goz dikebilir. Ailene saklamalari icin verebilirsin altinlarini. Burada bircok konu okudum, erkegin gizlice altinlarin bir kismini ailesine verdigine dair.
Ailem zaten yardımcı oluyor. Kinayi herseyiyle ailem yapacak. Esyalara da katkıları olacak. Onu bilmiyorum ya milletin içinde anneme verirsem kötü olur

Benim kp ne düğün, ne takı, ne bir çöp..
Kendi ailem, eşim ve ben yaptık herşeyimizi.
İyi de oldu. Allah'a yakın, bana uzak. Hiçbir zaman kalkıp diyemeyecek oğluma da bunu yaptım diye :KK53:
Biraz zor oldu borç içinde kaldık ama olsun.

Benimde hicbiseyime katilmadilar kayinpeder sadece altin aldi onuda düğünden beri ister durur. Ne sözde ne nişanda ne düğünde birkere bile aramadilar ne yaptin bir eksigin var mi demediler.sitemimi eşime yaptim kimseyede belli etmedim. Ben sustum eşim verdi ağızlarinin payini.simdi ayda yilda bir gorusur konusuruz okadar. Beklentiye girmeyin esinizide üzmeyin. Esiniz versin onlara cevabini.kaynana ,kayinpeder ne zaman laf etse hemen veriyorum cevabini ne yaptilar ki ne gorecekler.sıkma canını.

O göstermelik takıyıda asla takmazdim.hata etmissiniz.Kocandan kıymetlisi yok boşver.

Valla mecburen herşeyin en ucuzundan en olurundan alacağım başka çarem yok.
Öyle yapma işte evlendikten sonra borçtan birşey alamayacaksın zaten bari evlenirken istediğini al hertürlü borç ödeyeceksin altınları bozdurursunuz

Zaten anlayana..Herkesin aile cevresi farklıdır,o zaman bunun yapilmasi gerekiyordu,Ne kp ne kv ne akrabaları bir çeyrek altin bile takmadi deseler olur mu oyle sey diye baslardi konusulmaya.Annem boyle konusulmasini istememekte hakliydi.
Olmuş bitmiş artık. Anneniz düşünceliymiş.
Evliliğinizde mutluluklar.

Şimdi nerden nasil baslasam bilmiyorum.
Düğünüme iki ay kaldı.

Ailemin yardimiyla birlikte bakarak ev tuttuk.
Esyalar daha alinmadi sadece nisanlimin memleketinde dugun salonu tutuldu.
Oda orkestra, dugun pastasi yemegi bilmem nesi bizim alacağımız bir dugun salonu.
Bisey demedim tamam dedim. Düğün salonunun fiyati 900 tl gibi bişey.
Başka hiç bisey yok.
Gelinligimi, kinaligimi annemle gidip kiraladik nisanlim ödeyecek.
Bundan belki de bir ay önce- ki o kadar dahi olmadi- kayinbabam; bana da babama da ben sizden hiç bişey istemiyorum herşeyi ben alicam dedi. Ve kaç kere yani .

Tamam dedik simdi ortalikta hiç bişey yok. Ne bi arayip paran var mi diyen ne de napalim esyayi , takiyi, duzen duzmeyi diyen. Kavinvalimde kinaya gelmem diyor uzak diyor 5 saatlik yol.
Ki 19 saatlik yola kizina giden kayinvalim anladiniz mi?

Nisanlim bu zamana kadar herseyi kendi yapmis. Ehliyet parasindan tutunda arabasini , askerlik harcligini herseyi.

Maşallah çok azimli gayretli nisanlim o ayrı mesele.
Yüzükleri bile nisanlim aldı.
Tek çöp gormedik. Oda görmemiş bu zamana kadar.

Kaynanam tatlim yenirken iki emanet bilezikle geldi beni odaya cekip bunlarin insanlarin icinde takalim sonra alip gidicem dedi. Ses etmedim.
Sonra millet gidince kolumdan aldi gitti zaten.
Daha neler neler varda iste...

Aylar oldu bi kere bile arayip da oglum harcligin var mi demediler.

Babam çok yardim etti nisanlima herseyimizle o ilgilendi. Kredi borcunu aylardir babam verdi nisanlima .

Kayinbabam diyormus ki gelinligi cok erken almislar .
Dugune 4 gun kala gidecekmisim memlekete ordan gelinlik bakacakmisim.
Ne bir dugun telasina düşen ,ne esya bakalim diye arayan adam beni arayip siz kinayi 2 hafta once yapin buraya gelin gelinligine kuaforune bak diyor. :KK43:

Ne varsa nisanlim yapacak belli. Bende ona yuklenmek istemiyorum. Zaten zamaninda ne kadar birikmiş altini varsa almislar ona buna takacagiz diye. Veren yok.

Gelinlik bakıyorum ucuzundan begendim 850 tl kiralik gelinlik.

Şimdi babası annesine diyormus ki benden hiç bisey beklemeyin.
Neyini yapmiski? Ev mi almis araba mi almis düğün mu yapmis ne yapmis ki benden bişey beklemeyin diyor.

Nisanlim ariyor açmıyor bile adam.

Esyayi düğünden sonra alalim demisler takilari esyayesyaya verelim diye.
Nisanlim da yok ben şimdi alacagim napiyim düğünden sonra demis.

Anlayacağınız dugun bizim olacak esya bizim korkarım taki da almayacaklar.
Ha burda soyle bi muhabbet var.
Diyorlar ki almak zorunda degil.
Hayır efendim senin çocuğuna üç vazifen var. Isim koymak ,dinini öğretmek ve evlendirmek.

Bunları da yapmıyor larsa ne anladik ki ?

Belli oldu hersey nisanlima kalacak herseyimi o alacak. Dugun salonu bilmem nesi pastasina kadar nisanlim verecek zaten.
Oda bunun farkinda üzülüyor bende üZülüyorum onu boyle görünce.
Ailem de çok sev di nisanlimi kiyamiyorlar oglum oglum surekli.
Annem artik uzuntuden egzama oldu her yeri.

Icimi dokmek istedim. Caninizi siktiysam hakkinizi helal edin. Özür dilerim.
Şimdi nerden nasil baslasam bilmiyorum.
Düğünüme iki ay kaldı.

Ailemin yardimiyla birlikte bakarak ev tuttuk.
Esyalar daha alinmadi sadece nisanlimin memleketinde dugun salonu tutuldu.
Oda orkestra, dugun pastasi yemegi bilmem nesi bizim alacağımız bir dugun salonu.
Bisey demedim tamam dedim. Düğün salonunun fiyati 900 tl gibi bişey.
Başka hiç bisey yok.
Gelinligimi, kinaligimi annemle gidip kiraladik nisanlim ödeyecek.
Bundan belki de bir ay önce- ki o kadar dahi olmadi- kayinbabam; bana da babama da ben sizden hiç bişey istemiyorum herşeyi ben alicam dedi. Ve kaç kere yani .

Tamam dedik simdi ortalikta hiç bişey yok. Ne bi arayip paran var mi diyen ne de napalim esyayi , takiyi, duzen duzmeyi diyen. Kavinvalimde kinaya gelmem diyor uzak diyor 5 saatlik yol.
Ki 19 saatlik yola kizina giden kayinvalim anladiniz mi?

Nisanlim bu zamana kadar herseyi kendi yapmis. Ehliyet parasindan tutunda arabasini , askerlik harcligini herseyi.

Maşallah çok azimli gayretli nisanlim o ayrı mesele.
Yüzükleri bile nisanlim aldı.
Tek çöp gormedik. Oda görmemiş bu zamana kadar.

Kaynanam tatlim yenirken iki emanet bilezikle geldi beni odaya cekip bunlarin insanlarin icinde takalim sonra alip gidicem dedi. Ses etmedim.
Sonra millet gidince kolumdan aldi gitti zaten.
Daha neler neler varda iste...

Aylar oldu bi kere bile arayip da oglum harcligin var mi demediler.

Babam çok yardim etti nisanlima herseyimizle o ilgilendi. Kredi borcunu aylardir babam verdi nisanlima .

Kayinbabam diyormus ki gelinligi cok erken almislar .
Dugune 4 gun kala gidecekmisim memlekete ordan gelinlik bakacakmisim.
Ne bir dugun telasina düşen ,ne esya bakalim diye arayan adam beni arayip siz kinayi 2 hafta once yapin buraya gelin gelinligine kuaforune bak diyor. :KK43:

Ne varsa nisanlim yapacak belli. Bende ona yuklenmek istemiyorum. Zaten zamaninda ne kadar birikmiş altini varsa almislar ona buna takacagiz diye. Veren yok.

Gelinlik bakıyorum ucuzundan begendim 850 tl kiralik gelinlik.

Şimdi babası annesine diyormus ki benden hiç bisey beklemeyin.
Neyini yapmiski? Ev mi almis araba mi almis düğün mu yapmis ne yapmis ki benden bişey beklemeyin diyor.

Nisanlim ariyor açmıyor bile adam.

Esyayi düğünden sonra alalim demisler takilari esyayesyaya verelim diye.
Nisanlim da yok ben şimdi alacagim napiyim düğünden sonra demis.

Anlayacağınız dugun bizim olacak esya bizim korkarım taki da almayacaklar.
Ha burda soyle bi muhabbet var.
Diyorlar ki almak zorunda degil.
Hayır efendim senin çocuğuna üç vazifen var. Isim koymak ,dinini öğretmek ve evlendirmek.

Bunları da yapmıyor larsa ne anladik ki ?

Belli oldu hersey nisanlima kalacak herseyimi o alacak. Dugun salonu bilmem nesi pastasina kadar nisanlim verecek zaten.
Oda bunun farkinda üzülüyor bende üZülüyorum onu boyle görünce.
Ailem de çok sev di nisanlimi kiyamiyorlar oglum oglum surekli.
Annem artik uzuntuden egzama oldu her yeri.

Icimi dokmek istedim. Caninizi siktiysam hakkinizi helal edin. Özür dilerim.
Canım Rabb'im gönlüne göre versin herşeyin hayırlısını... seni çok iyi anlıyorum, ne mutlu ailen de senden ayırmamışlar eşini, sarılmışlar ona da. Allah kat kat arttırsın mutluluğunuzu inşallah. Diğerlerini de havale et, takdir-i ilahi de geç

bazı ailelerde ınanın yapar ama daha sonrasında yaptık ettik dıye soylenırler kımseye mınnet etmeyın hersey olacagına varır

Öyle yapma işte evlendikten sonra borçtan birşey alamayacaksın zaten bari evlenirken istediğini al hertürlü borç ödeyeceksin altınları bozdurursunuz

Beyaz esya mobilya 10.000e de aliniyor 200.000e de. Ikisinin borc odemesi bir olur mu?
Bence uygun alinsin. Borc hemen bitsin. Genc bir cift. Gezin yiyin icin tatile gidin. Evdeki 30.000 liralik mobilya mi mutlu edecek sizi? Veya 20.000lik yemek takimi? Benim kuzenim her seyi en pahalisindan aldi ben en ucuzundan. Simdi onlar 4 yildir hala kredi oduyorlar. Bu yaz da tatile butce ayiramadik diyorlar. Sabahtan aksama isteler. Evdeki iki cekyat da ayni onlarin nerdeyse ev parasi dokup aldigi mobilya da. Ikisine de aksam 1 saat ya oturuluyor ya oturulmuyor.
Ihtiyaci giderecek kadar alinsin kafi. Benim fikrim...

Arkadaşlar düşünüm oldu 1 haftalık evliyim.
Dediğim gibi herseyi ama akliniza gelecek herşeyi nisanlim yaptı.

Bakın herşeyi diyorum ki kaynanamgilin kiyafetini dahi biz aldık.
Hiç bi insanin 1 kuruş çöpü geçmez mi ?.
Geçmedi.

Vr durum ne biliyor musunuz?
Psikolojik tedavi görmeye başlayacağım.
Seslerini duyduğum anda ağlamaya ve zangır zangır titremeye başlıyorum. Kabussuz bir gecem yok.
Ne deyim. Bize bulasmasinlar ama Allahindan bulsunlar

Geçmedi.

Seslerini duyduğum anda ağlamaya ve zangır zangır titremeye başlıyorum. Kabussuz bir gecem yok.
Ne deyim. Bize bulasmasinlar ama Allahindan bulsunlar[/QUOT

Allah mutlu etsin canım yuvana huzur versin kaynanaya niye siz aldınız başta hava atıyolardı ne oldu havaları neyse takma sen evliliğinin tadını çıkar onlarla da fazla muhatap olma yüz verme baştan nasıl olursan öyle gider eşinde arkandaysa salla

Geçmedi.

Allah mutlu etsin canım yuvana huzur versin kaynanaya niye siz aldınız başta hava atıyolardı ne oldu havaları neyse takma sen evliliğinin tadını çıkar onlarla da fazla muhatap olma yüz verme baştan nasıl olursan öyle gider eşinde arkandaysa salla

Geçmedi.

Canım bak sende demişsin "Allah'ından bulsunlar"
Sen neden kendini yıpratıyorsun? Yazık değil mi kendine? Beklemediğin bir durum muydu ki? Kendini öyle yıpratmışsın, kabuslar filan diyorsun... Sen zaten kimin ne olduğunu önceden gördün, sana evlenmeden önce yaşattıklarını sen anlattın...

ben bu filmlerden çok gördüm. hatta düğünden sonra da genelde noluyor biliyor musun? bu konu mutlaka gündeme geliyor çünkü sen bunu evliliğin süresince unutmayacaksın, onlara bileneceksin ki haklısın unutulmuyor. ortalığa döküldüğü zaman, şu an herşeye üzülen o masum nişanlı birden anneci babacı oluveriyor... sen de göreceksin bunu şimdi imkansız gelse de

Bence bunları takmayın sizin yine aileniz yardım etmiş bizde kimse yardım etmedi herşeyi biz yaptık eşimle iyiki öyle yapmışız bunlar önemli şeyler değil önemli olan aynı evde anlŞmak bizim televizyonumuz Bile yoktu çekyat 1 yatak paşası almıştık sonra ev aldık araba aldık çok şükür herşey zamanla oluyor eşyaya önem vermeyin

Bizde de genel olarak esim yaptı cogu seyi. Ben de kendi ustume düşenleri çalışıp aldım nisanliyken.
Insanin zoruna gidiyor ama emin ol ki en azindan kimsenin senin evinde soz hakki olmuyor.
Kimi aile esyalari alinca düğünde takilanlari kendine alıyor. hem borcumuzu ödedik hem altinlari alalim diye teklif edemedi kimse.
Kimseye minnet etmemek emin ol daha iyi. Yeter ki evde huzurun olsun.

daha iyi ya işte söz hakları da olmaz...yapmasınlar ... dert etme kimseden kimseye fayda yok

X