Her Telden Ekonomi...

Merhaba arkadaşlar
Vay be neredeyse 1.5 yıl olmuş… 😅

Herkes iyidir ve herkesin hayatında güzel gelişmeler olmuştur inşallah…

Birikim konusuna gelirsek, aslında hiç gelmesek daha iyi 😂

2023 yılı başından beri fiziki altın olarak yapıyorum bütün birikimi…

son dönemde çok açıldım .. tatiller, dışarda yemeler, önüne gelene olur olmaz harcamalar vs
Ee ülkenin hatta dünyanın hali malum, biraz dur demek Lazım diye düşünüyorum 🤔👧🏻

Buraya yazmak belki harcamaları görüp daha dengeli gitmemi sağlar diye düşünüyorum 😅

Bu arada eyt liydim, emekli oldum yani, ama çalışmaya devam tabiki 😅

Mesela önümüzdeki ay sadece emekli maaşıyla idare etmeyi deneyeceğim, bir hayli zor olacak ama…. 😅

Faturalar, ödemeler vs eşimde zaten umarım başarabilirim… 😏

Eee, sizler neler yapıyorsunuz birikim, tasarruf vs 🥰
Merhaba tatlım hoşgeldin
Emekliliğin de hayırlı olsun
Benim de EYT'lilik durumu var ama biz devlet memurları malum emekli olunca aynı şekilde çalıştığımız kurumda çalışamıyoruz o nedenle emekli olmadım.
Resmen boşandım ama ufukta evlilik planları var hayırlısı bakalım
Çocuklar da evlenme fikrimi saygıyla karşıladılar
Büyük oğlan hazırlığı bitirdi 1. Sınıfa geçti
Diğer oğlan lise son bu yıl
birikim işlerine devam minik bir borcum var onu ödeyip ,yaptırmam gereken diş tedavisine havalar serinleyince başlamak istiyorum
Seneye yaz nasipse evleneceğiz evi tuttu evleneceğim kişi evin içindeki kiracı hanım çıkınca evi boyayıp eşyaları alıp evi döşeyecek
Benim evin düzeni aynen kalacak
Benden eşi olmam dışında başka bir talebi yok eşya vs anlamında
Evlilik sözleşmesi yapacağız
Önümüzde aylar var yavaş yavaş ilerliyoruz benim oğlanın üniversite sınavına girip çıkmasını bekliyoruz

Merhaba tatlım hoşgeldin
Emekliliğin de hayırlı olsun
Benim de EYT'lilik durumu var ama biz devlet memurları malum emekli olunca aynı şekilde çalıştığımız kurumda çalışamıyoruz o nedenle emekli olmadım.
Resmen boşandım ama ufukta evlilik planları var hayırlısı bakalım
Çocuklar da evlenme fikrimi saygıyla karşıladılar
Büyük oğlan hazırlığı bitirdi 1. Sınıfa geçti
Diğer oğlan lise son bu yıl
birikim işlerine devam minik bir borcum var onu ödeyip ,yaptırmam gereken diş tedavisine havalar serinleyince başlamak istiyorum
Seneye yaz nasipse evleneceğiz evi tuttu evleneceğim kişi evin içindeki kiracı hanım çıkınca evi boyayıp eşyaları alıp evi döşeyecek
Benim evin düzeni aynen kalacak
Benden eşi olmam dışında başka bir talebi yok eşya vs anlamında
Evlilik sözleşmesi yapacağız
Önümüzde aylar var yavaş yavaş ilerliyoruz benim oğlanın üniversite sınavına girip çıkmasını bekliyoruz
Merhaba canım, hoşbulduk… 🥰

Ooo ne değişiklikler olmuş hayatında, senin adına çok sevindim… 😊

Evet sizde emeklilik işi zor… bizde bir şey değişmiyor, emekli olduk sözde ama hiç bir şey değişmedi, çalışmaya devam… 😅

Sonunda boşanmana ve hayatına yeni birini almaya karar verebilmene çok sevindim canım, hakkında hayırlı olur inşallah…. Oğlanların onay vermesi de çok iyi…

Her şey tamamsa, yani kararını verdiysen neden bir sene bekleyeceksin, çocuğun sınavı İçin mi?
neden mi soruyorum, malum ömür kısa, güzel şeyleri ertelememek lazım diye düşünüyorum 😅

Gerçi flört dönemi daha güzel belki 😅

Merhaba canım, hoşbulduk… 🥰

Ooo ne değişiklikler olmuş hayatında, senin adına çok sevindim… 😊

Evet sizde emeklilik işi zor… bizde bir şey değişmiyor, emekli olduk sözde ama hiç bir şey değişmedi, çalışmaya devam… 😅

Sonunda boşanmana ve hayatına yeni birini almaya karar verebilmene çok sevindim canım, hakkında hayırlı olur inşallah…. Oğlanların onay vermesi de çok iyi…

Her şey tamamsa, yani kararını verdiysen neden bir sene bekleyeceksin, çocuğun sınavı İçin mi?
neden mi soruyorum, malum ömür kısa, güzel şeyleri ertelememek lazım diye düşünüyorum 😅

Gerçi flört dönemi daha güzel belki 😅
Oğlanın sınav süreci bitsin diye düşündüm
Evlendikten sonra Allah'ın takdir ettiğini yaşarız 1 yıl insan ömründe bazen hiçbirşey bazen çok şey
Biraz daha sabır imtihanı verelim bakalım 😊

Oğlanın sınav süreci bitsin diye düşündüm
Evlendikten sonra Allah'ın takdir ettiğini yaşarız 1 yıl insan ömründe bazen hiçbirşey bazen çok şey
Biraz daha sabır imtihanı verelim bakalım 😊

Anladım canım, hayırlısı diyelim ☺️

Ben de bu yıl tamamen fizikiye yöneldim, ata alıyorum ve sene sonuna kadar da böyle devam etmeyi düşünüyorum…

Bir taraftan da güzel bir fırsat olursa bağ/bahçe toprak almak istiyorum, bakalım nasip…
Çocuklar büyümeden ne yapılırsa kar… iyiye gitmiyoruz ülkece… büyüdükçe masrafları da artıyor…. Üç çocuk okulları,askerlikleri, evlilikleri vs derken, ileriyi de düşünmek durumundayız…bi de bizim zamanımızdaki gibi değil şartlar, büyük oğlum 17 yi yeni doldurdu, şimdiden Avrupa hayallleri kuruyor, bu yıl tatil, sonrasında eğitim için… 😅

Ama ben ne yapıyorum, har vurup harman savurmaya devam… 😂 dışarda yeme içme, gezme, hediye vs hiç sınır tanımıyorum, acilen biraz toparlanmam lazım… 😅

Elimde bir miktar tl var…

Bu fiyattan alınmaz dedikçe, altın artmaya devam etti… dünden fiyatlı, yarından ucuz durumları… 😅

Yarın fed faizi kararı var, bir miktar gevşeme olursa fiyata bakmaksızın altın almayı düşünüyorum… ytd
Uzun vade düşündüğüm İçin, arada düşüşler olsa da, ki sanmıyorum, neticede paranın değerini korumuş olurum… ytd

Siz ne düşünüyorsunuz?

Elimde bir miktar tl var…

Bu fiyattan alınmaz dedikçe, altın artmaya devam etti… dünden fiyatlı, yarından ucuz durumları… 😅

Yarın fed faizi kararı var, bir miktar gevşeme olursa fiyata bakmaksızın altın almayı düşünüyorum… ytd
Uzun vade düşündüğüm İçin, arada düşüşler olsa da, ki sanmıyorum, neticede paranın değerini korumuş olurum… ytd

Siz ne düşünüyorsunuz?
canım yatırım tavsiyesi olmamakla birlikte nacizane fikrim
nispeten fiyatlardaki her geri çekiliş alım fırsatıdır ama uzun vadeli birikimci olduğum için her fiyattan altın almakta sakınca görmüyorum

Günaydın arkadaşlar

Bakalım bugün fed ne yapacak ve altın ons nasıl tepki verecek…

Bir miktar gevşeme olursa biraz fiziki alırım…

Herkes için çok güzel bir gün olur inşallah… ☺️

Hanımlar merhaba, birikime yeni başladım tavsiyelerinizi bekliyorum :)
Merhaba,
Öncelikle tebrik ediyorum, birikime karar verip başlayabilmek büyük bir adım… ☺️

Herkes kendi hayat standartları ve şartları dahilinde birikim yapabiliyor…

Mesleğiniz, medeni durumunuz, çocuk sayısı vs birikimi etkileyen faktörler…

Mesela ben bu yıl fiziki altın birikimi yapıyorum…. Uzun vade düşündüğüm İçin miktara çok takılmadan düşüşlerde alıyorum… bugün de bir miktar ata lira aldım…

Merhaba arkadaşlar
Nasıl geçiyor haftasonu?

Benim hep harcama, hep harcama 😅

Ben en çok dışarda yeme-içme/gezmeye harcıyorum…

Normalde eşya, kıyafet, kap çanak çok fazla abartmam, ama yeme içme, harcama bütçesinde çok büyük bir kalem bende 😅

5 kişilik bir aile haftasonu en az iki öğün dışarda yersen ve yemek/mekan konusunda kalite arar seçici olursan bir emekli maaşı gidiyor 😬 önceden böyle değildi, çok daha makuldü fiyatlar..

Bazen fazla israf gibi geliyor, bazen de çalışıyorsan harcayacaksın, ekonomiye can vereceksin, diye düşünüyorum.. 😅

Neyseki dengeliyorum…

“ Eli sıkı olma, büsbütün eli açık da olma sonra kınanır ve çaresiz kalırsın.”(İsrâ Suresi 17/29)

Orta yol… ☺️

Ha bi de dün bir miktar fiziki altın aldım, baktım altının düşeceği yok… 😅 ytd

Bu yıl malum fiziki birikime geçtim…
Ben ata lira alıyorum genelde…

7.600-9.500-9.650 dün 11.500 ten aldım…
Çok kısa süre içerisindeki değişim… aldığın rakamı bir daha göremiyorsun..
Allah sonumuzu hayır etsin… amin.

Merhabalar

Altın düşüşte bakalım nereye kadar gidecek, her düşüş alım fırsatı… :) ytd

Muharrem ayını ortaladık, birkaç yerden Aşure geldi ama çok beğenmedim, anlaşılan yardımcıya yaptıracağım, çok güzel yapıyor… her yıl bir de değil, iki üç kere yaptırırdım bu yıl siftah yok,sıcaklardan diye düşünüyorum 😅

Günaydın

Bi de şöyle bir karar aldım bu yıl İçin; maaşımın tamamını yatırıma (fiziki altın) ayırıp, emekli maaşım ve yan gelirlerle idare etmek… başarabilirim diye düşünüyorum, zira evin bütün masrafları, faturalar vs eşimde, yani umarım başarabilirim… 😅

Merhabalar
Bugün yazlığa geldik
Bahçeden Mısır toplayıp pişirip yedik, kendi yetiştirdiğin ürünü yemek çok zevkli ☺️

Hiç anlamasak ekme dikme işlerinden, beceremesek de, toprak bereketini esirgemiyor maşallah 🤲

Oğlanlar yok, birinin yaz okulu, diğerinin ev sevdası , sadece kızımla geldik… tek çocuklu olmayı unutmuşum, özlemişim, oğlanlar aklımda olsa da 😬

Günaydın

Bi de şöyle bir karar aldım bu yıl İçin; maaşımın tamamını yatırıma (fiziki altın) ayırıp, emekli maaşım ve yan gelirlerle idare etmek… başarabilirim diye düşünüyorum, zira evin bütün masrafları, faturalar vs eşimde, yani umarım başarabilirim… 😅
Kafaya koyarsanız yaparsınız. Biz kadınlar emin olduğumuz şeyi çok iyi yapıyoruz ama muallaktaysak o iş olmuyor :)

Kafaya koyarsanız yaparsınız. Biz kadınlar emin olduğumuz şeyi çok iyi yapıyoruz ama muallaktaysak o iş olmuyor :)

Kesinlikle canım
Bu güne kadar isteyip de yapamadığım bir şey olmadı hamdolsun… ☺️

Başladım bakalım, iyi gidiyorum… :)

Sizin yöntemleriniz nasıl? :)

X