Hidrojenle çalışan araç

Yagmurun_kizi

Çocuklarım benim herşeyim...
Kayıtlı Üye
11 Aralık 2015
6.623
8.327
Uludağ Üniversitesi Makine topluluğu, TÜBİTAK'ın bu yılki yarışmasına hidrojenle çalışan araçla katılacak.

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu’nun (TÜBİTAK) 2006’da düzenlediği "Ödüllü Güneş Arabaları Yarışı"nda "Timsah" adlı araçlarıyla katılan ve 37 takımı geride bırakarak, genel sıralamada 5. olan Uludağ Üniversitesi (UÜ) Makine Topluluğu(UMAKİT), bu yılki yarışmaya, hidrojenle çalışan araçla katılmaya hazırlanıyor.

UÜ Mühendislik Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sedat Ülkü, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Bursa’nın, Türk sanayisinin mihenk taşlarından birisi olduğunu söyledi.

Bursa sanayisinin, kuvvetli sanayi örgüsü, büyük iş gücü ve üretim hacmi ile ülke için vazgeçilmez olduğunu belirten Prof. Dr. Ülkü, Türkiye’nin önemli bilim yuvalarından birisi olan UÜ’nün, Bursa sanayisinin can damarı ve geleceğini
oluşturduğunu kaydetti.

Prof. Dr. Ülkü, gerek UÜ’nün şehrin tek üniversitesi olması gerekse Bursa’nın Türkiye için önemi nedeniyle UÜ öğrencilerine büyük bir temsil sorumluluğu düştüğünü ifade etti.

"Güneş enerjisine ilgi artıyor''

Dünyada petrol rezervlerindeki azalma ve yaşanan petrol krizi nedeniyle alternatif enerji kaynakları arayışının devam ettiği bugün güneş enerjisine olan ilginin arttığına işaret eden Prof. Dr. Ülkü, şunları söyledi: "Tüm bunlardan yola çıkarak, UÜ Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi öğrencilerinden oluşan bir grup, UMAKİT çatısı altında bir araya gelerek, çalışmalarına başladı.

UMAKİT, geçen yıl ’Timsah’ adı verilen güneş arabası
projesi ile TÜBİTAK tarafından düzenlenen ’Ödüllü Güneş Arabaları Yarışı’na katılmak üzere başvurdu. Büyük özveriler sonucu üretimi tamamlanan ’Timsah’ ile UMAKİT, ilk katılımı olmasına rağmen genel sıralamada 5’nci, ilk defa yarışlara
katılan takımlar arasında ise 1’inci olmuştur. Tasarımından yarışa hazırlanmasına kadar tamamen UMAKİT’in girişimci öğrencileri tarafından ortaya konan ’Timsah’, üstün performansı ve başarısıyla dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştır."

Prof. Dr. Ülkü, yarışlarda henüz çok yeni bir isim olan UMAKİT’in,
başarısının sürpriz olmadığını, bu yıl da önemli çalışmalar yaparak göstereceğini belirtti.

"Hidrojenle çalışan araba''

UMAKİT’in, güneş enerjisi ile neler yapılabileceğini gösterdiğini ifade eden Prof. Dr. Sedat Ülkü, şöyle devam etti: "Güneş enerjisiyle çalışan arabadan sonra, hidrojenle çalışan arabayla yine dikkat çekici başarılara imza atmak için yoğun mesai ve özenle başlatılan çalışmalar tüm hızıyla devam etmektedir. UMAKİT, hidrojen enerjisiyle de sıra dışı işlere imza atarak, ülke biliminin gelişiminde ve alternatif enerji çalışmalarının geleceğinde iz bırakacaktır. UMAKİT, bu yıl ekibine dahil ettiği
mühendis adayı genç yetenekleriyle kadrosunu güçlendirmiş olup, geçen yıl kazandığı tecrübeyle birlikte hedeflerini sınırların ötesine koyan önemli bir bilim topluluğu haline gelmiştir. Değerli hocalarımızın katkısı, Bursa şehrinin
desteği, sanayinin ve sponsorların yardımları ile amacımız, geçen yıl elde edilen büyük başarının üzerine çıkmaktır. Güneş arabasının gösterdiği performansın, UMAKİT’e verilen desteği artıracağını düşünüyoruz. Verilecek destekle hidrojenle çalışan otomobil projesini hayata geçirmek istiyoruz."
 
X