Hollanda hükümeti, Türkiye'nin özür talebini reddetti

gulay_gulay

Guru
Kayıtlı Üye
3 Ekim 2009
3.971
6.145
Hollanda hükümeti, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya'nın "istenmeyen kişi" ilan edilerek sınır dışı edilmesi konusunda Türkiye'nin "özür dileyin" çağrısını reddetti.Hollanda Başbakanı Mark Rutte, Türkiye ile gerilimin yumuşatılmasından yana olduğunu ancak özür dilemeyeceklerini söyledi. BBC Türkçe'nin aktardığı habere göre; Rutte, katıldığı bir televizyon programında, Türkiye'nin "özür dileyin" çağrısının anımsatılması üzerine "İlişkilerin yumuşatılmasından yanayız. Ama özür dileyerek değil. Deli misin?" yanıtını verdi.Dışişleri Bakanı Bert Koenders da, gündemlerinde Türkiye'den özür dileme seçeneği bulunmadığını vurguladı. Hollandalı bakan, Türkiye ile diyalog arayışının sonuç vermemesi halinde "sert önlemler almaya hazır olduklarını" söyledi.Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Hollanda'nın tavrını "skandal ve terbiyesizlik" olarak nitelendirdi ve bedelini ödeyeceklerini söyledi.

Erdoğan ayrıca, daha önce "Nazi kalıntısı" olarak tanımladığı Hollanda'nın bu davranışının Avrupa'da Nazism'in "hâlâ ayakta olduğunu" ortaya koyduğunu da öne sürdü.Rutte, sabah saatlerinde katıldığı bir programda da Türk hükümetinin iki ülke arasında yaşanan ziyaret krizi ile ilgili olarak oldukça tuhaf davrandığını savunarak, "Olayları çığırından çıkarmak için ellerinden geleni yaptılar" demişti.SKANDAL GÖRÜNTÜLERE ALDIRMADAN…

Rutte, "Yanlış bir filmin içine düştüm. Daha önce hiç böyle bir şey yaşamamıştım" derken, olayların çığırından çıkmasını engellemek için yoğun çaba sarf ettiğini öne sürmüştü.Türk hükümet yetkililerinin ağır yaptırım tehdidinin de kabul edilemeyeceğini dile getiren Hollanda Başbakanı, "Biz kendimize şantaj yaptırmayız" dedi.

Başbakan Rutte, Bakan Kaya'nın sınırdışı edilmesi nedeniyle Abutalip ve polisin tutumunu överek, teşekkür etti.
http://www.ortadogugazetesi.net/haber.php?id=57896
 

VEdeBU

Geçici Olarak Hesap Pasiftir !
ÜZGÜN
Kayıtlı Üye
12 Ocak 2015
6.091
11.007
zaten nazi artığı değilmi bunlar neden özür bekleniyor anlamadım
 

VEdeBU

Geçici Olarak Hesap Pasiftir !
ÜZGÜN
Kayıtlı Üye
12 Ocak 2015
6.091
11.007
Yok Türkiye Cumhuriyeti özür dilemiş ama Hollanda kabul etmemiş diyor.
Fark etmez biz portakal eylemi ile amacımıza ulaşmış bulunuyoruz
Son alınan akit haberine görede elçimizi gözaltına aldıkları için özür dilemiş hollanda, binali bey öle diyor


basbakandan-hollanda-aciklamasi-ozur-dilendi-h1489515166-f30540.jpg

Başbakan Binali Yıldırım konuk olduğu canlı yayında, Hollanda'da gözaltına alınan konsolosluk için özür dilendiğini açıkladı.
14 Mart 2017 Salı 20:50

Başbakan Yıldırım konuk olduğu canlı yayında, Hollanda'da gözaltına alınan konsolosluk için özür dilendiğini açıkladı.

Yıldırım şunları söyledi:

"KONSOLOS GÖZALTINA ALINDIĞI İÇİN ÖZÜR DİLENDİ"

"Bunun yanlışlıkla olduğunu söylediler. AİHM'e gitmek için iç hukuk yollarını tüketmek gerek. Bana verilen bilgiye göre oradaki mağdurlar hak arayacak sonra AİHM'e gidecek. Dolayısıyla başka yollar da çalışacak. Viyana Sözleşmesi, seyahat serbestisi, kendi konsolosluğumuzun kendi toprağımız olması bütün bunlar hukuki açıdan incelenecek ve takip yapılacak.. Konsolos gözaltına alındığı için özür dilendi."