Howl'un Kitap Kulübü 🏰

Orangegreysky

🧡🍊🥕
Doğa Severler Kulübü
Kayıtlı Üye
12 Temmuz 2022
2.690
8.779
Hiç okumadığım için nerden başlamam gerektğine dair bir fikrim yok, çok da sevdiğim bir tarz değil o yüzden önerilere açığım 🤩
Benim favorim Medyum. The Shining'i izlemişsinizdir belki onun kitabı. Hayvan Mezarlığı ve Carrie'yi de sevdim. Daha kalın ve iyi kitapları da var ama sevmezseniz şimdi kötü olur 😅
 

Kurk Mantosuz Madonna

🌸🩰🌸
Pro Üye
Anneler Kulübü
Doğa Severler Kulübü
15 Ekim 2016
20.768
117.888
Hayvan Mezarlığı ve ya Kujo
Yeşil Yol'da olabilir. Filmi çok iyiydi

Benim favorim Medyum. The Shining'i izlemişsinizdir belki onun kitabı. Hayvan Mezarlığı ve Carrie'yi de sevdim. Daha kalın ve iyi kitapları da var ama sevmezseniz şimdi kötü olur 😅
Hayvan mezarlığını başkalarından da duymuştum onunla başlarım o zaman🤓
 

Tosun Pasa

Küpü al dedin aldım, içine su koy demedin ki
Pro Üye
Anneler Kulübü
Doğa Severler Kulübü
4 Eylül 2018
16.467
61.660

Orangegreysky

🧡🍊🥕
Doğa Severler Kulübü
Kayıtlı Üye
12 Temmuz 2022
2.690
8.779
Hanımlar Ahmet Ümit kitapları belli bir sırayla mı okunmalı? Sepetime İstanbul Hatırası'nı eklemişim ama Başkomser Nevzat serisi olarak başka bir kitapla başlıyor görünüyor. Seri şeklinde mi bu kitaplar?
 

Life light

Nirvana
Pro Üye
Doğa Severler Kulübü
7 Nisan 2019
13.147
47.572
Hanımlar Ahmet Ümit kitapları belli bir sırayla mı okunmalı? Sepetime İstanbul Hatırası'nı eklemişim ama Başkomser Nevzat serisi olarak başka bir kitapla başlıyor görünüyor. Seri şeklinde mi bu kitaplar?
Birbirinin devamı olan kitaplar değil ama Bazı karakterler tekrar ediyor.
 

Eleadora

Akıl sağlığım çevre yolunda dişi geyik.
Pro Üye
Doğa Severler Kulübü
20 Mayıs 2019
8.016
40.402
🤤🤤🤤

IMG_20221124_151543.jpg
 

Kitapkontesi

Popüler Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
15 Aralık 2020
2.576
16.764
31

Eki Görüntüle 3165670


Eki Görüntüle 3165671

Eki Görüntüle 3165673

Eki Görüntüle 3165674

Myra Antik Kenti - Antalya​

Bugünkü Demre ilçe merkezi ve civarında yer alan Myra Antik Kenti, aynı adı taşıyan ova üzerinde kurulmuştur. Myros Nehri'nin (Demre Çayı) batısındaki ulaşıma elverişli kanal ile şehrin denizle bağlantısı sağlanmaktaydı. Kanalın diğer yanında yer alan Andriake (Çayağzı) Limanı'ndan da bölgenin deniz ulaşımı ve ticareti yürütülmekteydi. Myra Antik Kenti özellikle Likya Dönemi kaya mezarları, Roma Dönemi tiyatrosu ve Bizans Dönemi Aziz Nikolaos Kilisesi (Noel Baba) ile ünlüdür.

Kaya mezarları, Likçe yazıtları ve sikkeler, Myra’nın en azından İ.Ö. 5'inci yüzyıldan itibaren varlığını sürdürdüğünü gösterirler. Strabon’un verdiği bilgiye göre Likya Birliği'nin altı büyük kentinden biri olan Myra, Likçe yazıtlarda Myrrh adıyla anılır.

İ.S. 2'nci yüzyıl Myra’nın büyük bir gelişmeye sahne olduğu dönemdir. Likya Birliği'nin Metropolisi olan şehirde, Likyalı zengin kişilerin yardımları ile birçok yapı inşa edilmiş ve onarılmıştır. Bizans Dönemi'nde ise Myra, dini yönden olduğu kadar idari yönden de önde gelen şehirlerden biri olmuştur. Günümüze dek ulaşan ününü, Aziz Nikolaos’un (Noel Baba) İ.S. 4'üncü yüzyılda şehrin piskoposu olmasına ve ölümünden sonra aziz mertebesine ulaşıp adına kilise yapılmasına borçludur.

Myra, 7'nci yüzyıldan itibaren gerek deprem, su baskını ve Demre Çayı'nın getirdiği alüvyonlar, gerekse Arap akınları sebebiyle önemini yitirip 12'nci yüzyılda köy hüviyetine dönüşmüştür. Günümüz kalıntılarını, akropolün güney eteğinde yer alan tiyatro ile her iki yanında yer alan kaya mezarları oluşturur. Yapılan araştırmalara göre bugün oldukça sağlam durumda olan Roma Dönemi surlarının dışında, Helenistik, hatta İ.Ö.5'inci yüzyıla tarihlenen sur kalıntılarına akropol tepesi ve çevresinde rastlamak mümkündür. Akropolün güney eteğinde yer alan tiyatro, gerek oturma sıraları gerekse sahne binası ile iyi korunmuş bir Roma Dönemi tiyatrosunun özelliklerini yansıtır. Sahne binası ikinci katın yarısına kadar ayaktadır. Tiyatronun hemen iki yanında, kabartmalı veya düz kaya mezarları yer alır.

Likyalıların ahşap ev mimarisinin kaya mezarlarına en iyi uyarlanmış örnekleri olan Myra mezarlarının içinde, ölüyü ve yakınlarını betimleyen kabartmalı mezar, en ilginç örneklerden biridir. Ayrıca yine kabartmalı veya kitabeli birçok kaya mezarı, kayalığın güneye bakan yüzünde üst üste veya yan yana sıralanmaktadır. Tiyatro yakınındaki şehir merkezine giderken yolun solundaki hamam kalıntıları ise Roma Dönemi tuğla mimarisinin erken ve ilginç örneklerini oluştururlar.


Şehrin su ihtiyacı, Demre Çayı'nın aktığı vadi kenarındaki kayaya oyulmuş kanallarla karşılanmaktaydı. Likya Konfederasyonu'nda üç oy hakkına sahip altı şehirden biri olan Myra’nın “En parlak kent” unvanıyla anılması ne denli önemli bir kent olduğunu göstermektedir. Myra’nın Likya Konfederasyonu'na ait sikkelerin yanında kendi adıyla basılmış sikkelerinde, şehrin ana tanrıçası Artemis’in Anadolu’nun en eski tanrıçası Kybele formunda temsil edilmiş olması ayrı bir önem taşımaktadır. İ.S. 5'nci yüzyılda Likya eyaletinin başkenti olan Myra’nın, St. Paul ve arkadaşlarının uğradıkları şehir olması Hıristiyanlıkça da özel bir önem taşımaktadır.

Günaydınlar Kitap Kurtları :kahve:


Tosun Pasa Tosun Pasa
@kk birinci noteri
Life light Life light
Eleadora Eleadora
Levaiz Levaiz
@Teyocan
@UcanSupurge
@Bonus
@Kukrim
Kitapkontesi Kitapkontesi
@Oriana
Natsume Natsume
@Limonsuzzcay
@-nemesis-
Keira- Keira-
@mimesis
@sudem34
@Nikinik
@_BuRc_
@ummhnisa
@Amanita
@Arrietty_
@Aspasiaa
@Mrsay
@LADY VEGA
@HAbibte
@fesang
Kurk Mantosuz Madonna Kurk Mantosuz Madonna
@M e r i d a
@berresuu
yet07 yet07
@Atalanteda
@Mavi Menekse
@bir civciv annesi
Orangegreysky Orangegreysky
@Look Up
@Boncoboorkodos
Hayirli gunler herkese yeni girebildim sayfaya. Sabah hastane islerimiz vardi,ogleden sonra okula ogretmenler gunu kutlamasina gittim, eve gelince de komsuma gecmis olsuna gittim😉
Biricik öğretmenlerimizin gununu kutluyorum😍😍
 

Natsume

Guru
Anneler Kulübü
Doğa Severler Kulübü
Kayıtlı Üye
3 Mayıs 2017
5.800
24.256
Kitap listemde ama dizisini izlemiştim iyiydi, kitabı daha iyidir o zaman. En son Carrie'yi okudum King'ten aynısını dedim eşime, bu kadar farklı konularda böylesine kitaplar yazması beni korkutuyor. Niyeyse hep kitaplarındaki olayları gördüğünü yaşadığını düşünüyorum 😅

Herkese günaydın, aramızdaki öğretmenler ve öğretmenler adaylarının da gününü kutlarım 🧡
Gayet güzel, öykülerden oluşuyor kitap. Etkileyiciydi oldukça 🥶
Ben de aldım onu, amazon getirirse okuyacağım :KK45:
Keyifli okumalar 🫣
Suan meraklı evresi sanrm önceden (4 aylık) bir ayda 5 kitap bitirmiştm simdi elime alınca hemen o da gelip elimden kapıp sayfalarna zarar veriyo (10 aylık)🙄
Oluyor öyle bir dönemleri, biz de yaşadık :KK70: :KK70: eline gazete kağıdı falan verebilirsiniz, doya doya yırtsın :KK70: :KK70:
Hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum çok sağolun kızlar 🌸
Öğretmenler günümüz kutlu olsun ❤️
@Teyocan @sudem34 Natsume Natsume @Mrsay Tosun Pasa Tosun Pasa @Aspasiaa @fesang ve sevgili zümrem @MelodiminEsi
🥹🥹🥹 teşekkür ederimm😻

Tüm öğretmenlerimizin öğretmenler günü kutlu olsun ❤️🌺