Popüler Konu Howl'un Kitap Kulübü 🏰

Eki Görüntüle 3111857

Eki Görüntüle 3111858

KARS KALESİ

Merkez Kale, İç Kale veya Stadel olarak anılır. M.S. 1153 yılında Selçuklulara bağlı Saltuklu Sultanı Melik İzzeddi'in emri ile Veziri Firuz Akay tarafından yaptırılmıştır. Kenti çevreleyen dış kale surları da 12. yy'da inşa edilmeye başlanmış 1386 tarihinde Timur tarafından yıkılan kale 1579 yılında Osmanlı Padişahı III.Murat'ın fermanı ile Kars'a gelen Lala Mustafa Paşa tarafından kale ve dış cephe surları yeniden yaptırılmıştır.(Kale kalıntılarında dört köşe mermer kitabe bulunmuş dış surların kapısına koydurulmuştur. Bu kitabeye göre "1152 yılında Sultan Melik İzzetin'in emri ile Veziri Firuz Akay tarafından yaptırılmıştır. Kaleyi 1386 yılında da Timur yerle bir etmiş, 1579 yılında tekrar III. Murat'ın emriyle Lala Mustafa Paşa yeniden yaptırmıştır.") 1616 ve 1636 yıllarında 2 defa onarımdan geçmiş, şehir merkezine bazı eserler eklenmiştir. Kaynaklara göre Merkez kale dışında surlar 27.000 metre uzunluğunda olup, 220 burçtan meydana gelmiştir. kale doğu-batı istikametinde 250 mt. Kuzey-güney istikametinde yaklaşık 90 mt'dir. 1877-1878 Osmanlı-Rus savaşından sonra 40 yıllık Rus işgalinde tahribatlara uğramış, orijinal özelliğini ve kullanımını yitirmiştir.

Kars Kalesinin dış cephe surları kesme bazalt taştan yapılmış olup yük istinat duvarları ile çevrilidir. Üç büyük kapısı bulunmaktadır. Bunlar;

• Sukapısı veya Çeribaşı kapısı (batıda)
  • Kağızman kapısı (Ortakapı)
  • Behram Kapısı veya Bayrampaşa kapısıdır.

Kalenin kuzeydeki ana giriş kapısı kale önündeki boşluğa açılmaktadır. Bu yapılar arasında kalenin en yüksek noktası olan kale burcuna doğru taş döşemeli bir cadde mevcut olup caddenin bitiminden itibaren merdivenlerle kale burcuna ulaşılmaktadır. Kars Kalesi içerisinde 12. yy'dan kalma Celal Baba Türbesi, Askeri Koğuşlar, Tarlalar, Cephanelik ve bir adet Mescit yer almaktadır. Sit alanı olarak ilan edilen Kars Kalesi Kentten bakıldığında etkileyici bir görünüme sahiptir.

Günaydınlar, Hayırlı Cumalar Herkese ❤️

Akşama fotoğrafları bekliyorum

Jawlensky Jawlensky
@kk birinci noteri
@Life light
@Eleadora
@Levaiz
Capanin Gururu Teyom Capanin Gururu Teyom
@Ziya
Bonus Bonus
@Kukrim
@Kitapkontesi
@Oriana
@Natsume
@Limonsuzzcay
-nemesis- -nemesis-
@dayler dayler
@Keira-
@mimesis
@sudem34
@Nikinik
@_BuRc_
@Amanita
@Arrietty_
@Aspasiaa
Black Light Black Light
@Mrsay
@LADY VEGA
@HAbibte
fesang fesang
@Boncoboorkodos
Disipline Girmis BirKadin Disipline Girmis BirKadin
@M e r i d a
@Gelincik78
@berresuu
yet07 yet07
A Atalanteda
@mmelisaa
@Mavi Menekse
@Rowlet
@Etkisiz Eleman
@bir civciv annesi
@Orangegreysky
@La Vie
@Ciela
Gunaydinnn 🥰

Eki Görüntüle 3111857

Eki Görüntüle 3111858

KARS KALESİ

Merkez Kale, İç Kale veya Stadel olarak anılır. M.S. 1153 yılında Selçuklulara bağlı Saltuklu Sultanı Melik İzzeddi'in emri ile Veziri Firuz Akay tarafından yaptırılmıştır. Kenti çevreleyen dış kale surları da 12. yy'da inşa edilmeye başlanmış 1386 tarihinde Timur tarafından yıkılan kale 1579 yılında Osmanlı Padişahı III.Murat'ın fermanı ile Kars'a gelen Lala Mustafa Paşa tarafından kale ve dış cephe surları yeniden yaptırılmıştır.(Kale kalıntılarında dört köşe mermer kitabe bulunmuş dış surların kapısına koydurulmuştur. Bu kitabeye göre "1152 yılında Sultan Melik İzzetin'in emri ile Veziri Firuz Akay tarafından yaptırılmıştır. Kaleyi 1386 yılında da Timur yerle bir etmiş, 1579 yılında tekrar III. Murat'ın emriyle Lala Mustafa Paşa yeniden yaptırmıştır.") 1616 ve 1636 yıllarında 2 defa onarımdan geçmiş, şehir merkezine bazı eserler eklenmiştir. Kaynaklara göre Merkez kale dışında surlar 27.000 metre uzunluğunda olup, 220 burçtan meydana gelmiştir. kale doğu-batı istikametinde 250 mt. Kuzey-güney istikametinde yaklaşık 90 mt'dir. 1877-1878 Osmanlı-Rus savaşından sonra 40 yıllık Rus işgalinde tahribatlara uğramış, orijinal özelliğini ve kullanımını yitirmiştir.

Kars Kalesinin dış cephe surları kesme bazalt taştan yapılmış olup yük istinat duvarları ile çevrilidir. Üç büyük kapısı bulunmaktadır. Bunlar;

• Sukapısı veya Çeribaşı kapısı (batıda)
  • Kağızman kapısı (Ortakapı)
  • Behram Kapısı veya Bayrampaşa kapısıdır.

Kalenin kuzeydeki ana giriş kapısı kale önündeki boşluğa açılmaktadır. Bu yapılar arasında kalenin en yüksek noktası olan kale burcuna doğru taş döşemeli bir cadde mevcut olup caddenin bitiminden itibaren merdivenlerle kale burcuna ulaşılmaktadır. Kars Kalesi içerisinde 12. yy'dan kalma Celal Baba Türbesi, Askeri Koğuşlar, Tarlalar, Cephanelik ve bir adet Mescit yer almaktadır. Sit alanı olarak ilan edilen Kars Kalesi Kentten bakıldığında etkileyici bir görünüme sahiptir.

Günaydınlar, Hayırlı Cumalar Herkese ❤️

Akşama fotoğrafları bekliyorum

Jawlensky Jawlensky
@kk birinci noteri
@Life light
@Eleadora
@Levaiz
Capanin Gururu Teyom Capanin Gururu Teyom
@Ziya
Bonus Bonus
@Kukrim
@Kitapkontesi
@Oriana
@Natsume
@Limonsuzzcay
-nemesis- -nemesis-
@dayler dayler
@Keira-
@mimesis
@sudem34
@Nikinik
@_BuRc_
@Amanita
@Arrietty_
@Aspasiaa
Black Light Black Light
@Mrsay
@LADY VEGA
@HAbibte
fesang fesang
@Boncoboorkodos
Disipline Girmis BirKadin Disipline Girmis BirKadin
@M e r i d a
@Gelincik78
@berresuu
yet07 yet07
A Atalanteda
@mmelisaa
@Mavi Menekse
@Rowlet
@Etkisiz Eleman
@bir civciv annesi
@Orangegreysky
@La Vie
@Ciela
Günaydın ❤️
Hayırlı cumalar 🌺🌺

Günaydın ❤

72406271b26e7369959769f8ebad3ca4.jpg

Ben TLF dan okuyamıyorum 🙈 en iyi. @Limonsuzzcay okuyor
Telefonda daha sıkılıyorum, kitapta hayal gücüm daha canlı oluyor.
Odalarda ışıksızımmmm 😅
Hoşgeldin 🤗

Ben normalde elimde olan kitabi uygulamadan okumayi tercih etmem ama bebegim oldugu icin karamazov kardesleri hem kitaptan hem uygulamadan okuyorum ve uygulama bana da daha hizli geliyor,uygulamadan uzun bi süre kitap okumaya devam etmeyi dusunuyorum
Bakin bir bebekli daha.. bizler keyfimizden telefondan okumuyoruz aslinda. Mecburiyet bizimkisi 😅 telefondan okumaya baslamadan once hic okuyamiyordum. Bu ay baya okudum cok sukur 💃💃
Gözlük kullanıyorum çok da memnunum cnm. An itibariyle ateş nöbeti beklerken😂
Eki Görüntüle 3111829

Aslında ben tam gözüme takmıyorum. Dik oturup kitabı yüksekte tutmak gerekiyor öyle takınca. Ben üst dudağım ile burnumun arasına yerleştiriyorum sırtımı yaslayıp dizime koyuyorum kitabı da. Bir şans verebilirsin bence. çok da pahalı bir şey değil zaten. Ben 13 liraya almıştım. Şimdi ne kadar bilmiyorum
Bi link gelir mi o zaman 😝😝 bu gozluklere bende niyetlendim hepte bi alasim gelmedi. Memnunsan bi deneyecegim bende

TeraziBurcu TeraziBurcu hoş geldinizz, sabahları içilen kahve tadında bi topic burası, ben de yeni sayılırım kopamadım 😅

Günaydın herkese 😍

Hoş buldummm. 🥰🥰 Kahve dediniz beni benden aldınız. 😀😀

Hoş buldum, teşekkür ederim. 😊

Bende bir ödülü hakettim kolay olmuyor evde öğretmek 😍

Gerçekten öğrenmek/öğretmek çok zor. Sizi de, kuzucuğu da tebrik ederim. ❤️

Evet zor valla, çocuğa öğretmek çok zor geliyor bana. 7 yaşında, güzel öğreniyor ama zorluyor biraz. İnşallah hayırla sonuçlanır🥰

Ablam +50 üzeri kişilere öğretiyor. Hiç zorlanmadım onun da verdiği mutluluk başka demişti. Zorluğu sana değil karşındakine bence. Sonuçta öğrenmeye çalışan o

Ablam +50 üzeri kişilere öğretiyor. Hiç zorlanmadım onun da verdiği mutluluk başka demişti. Zorluğu sana değil karşındakine bence. Sonuçta öğrenmeye çalışan o
Evet orası öyle, ben de kursta öğrenirken zorlanmıştım başlarda, o ise çocuk daha. Kafası hep başka yerlere gidiyor, karşıdan arkadaşının evi görünüyor gelir gelmez cama falan koşuyor ondan kafasını veremiyor, yoksa ben de seviyorum öğretmeyi. Kursta çok çocuğa öğrettim, 50 yaş üstüne de öğrettiğim oldu 🌺

Evet orası öyle, ben de kursta öğrenirken zorlanmıştım başlarda, o ise çocuk daha. Kafası hep başka yerlere gidiyor, karşıdan arkadaşının evi görünüyor gelir gelmez cama falan koşuyor ondan kafasını veremiyor, yoksa ben de seviyorum öğretmeyi. Kursta çok çocuğa öğrettim, 50 yaş üstüne de öğrettiğim oldu 🌺

Normal değil mi? Karşındaki çocuk oynar hoplar zıplar. Negatif tarafından değil de daha pozitif tarafından bakmalısın bence.

X