Et Yemekleri Hünkar Beğendi-Sütaş Sponsorluğunda

İşte budur bee, beklediğim tarif ağır toptan gelmiş. :))

Ellerinize sağlık, enfes görünüyor. Ben çok severim hünkar beğendiyi, bir de bu tarifle yapacağım. Yarışmada başarılar. :)

Merhaba Yemek Yarışması takipçileri son güne kadar bekledim ve kendime bir tarif bulamadım.Daha sonra verdiğim ve yapılmayan bir tarifi yapmaya karar verdim.Yapılamayacağını öğrenince ben yapayım dedim:)

Tarifim ile aranızdayım :KK68:

Hünkar Beğendi
Hünkar beğendi yemeği uzun yıllardan beri bilinen rivayetlere göre; 1800’lü yıllarda Sultan Abdülaziz Napolyon’u ziyarete gider. Orada kraliçeye aşık olur.. Bu aşk hikayesi imkansız denecek kadar zordur. Daha sonrasında Sultan Abdülaziz da, Napolyon’u kendi sarayına davet eder. Davete gidemeyen Napolyon, kendi yerine kraliçeyi gönderir. Bu sırada Hünkar Abdülaziz , heyecanından dolayı yapılan hiçbir yemeği beğenmez. Kraliçe ziyarete geldiğinde yanında Fransız bir aşçı götürür. Aşçının Osmanlı mutfağında yaptığı beşamel sosu, Osmanlı aşçının dikkatini çeker.Hazırladığı patlıcan közünün üzerine bu sosu döker.Sultan yediği yemeği çok beğenir. Yemeğin adı o günden itibaren hünkar beğendi yemeği olmuştur.. Aşkları ise kavuşamadan yarım kalmıştır..

Bugün size Hünkar Beğendiği tarifi paylaşacağım.Köz patlıcan beşamel sos ve eti müthiş buluşmasına tanık olacağız.

Hünkar Beğendi Malzemeleri
Eki Görüntüle 2309780

500 gram dana eti(isteğe bağlı kuzu)
1 adet kuru soğan
4 diş sarımsak(listeye sarımsak eklemeyi unuttum)
1 çay bardağı zeytinyağı
3 adet domates
1 yemek kaşığı domates salçası
3 adet biber
2 su bardağı sıcak su
1 çay kaşığı tuz
Beğendi için:
6 adet patlıcan
1,5 su bardağı süt
1,5 yemek kaşığı un
1 yemek kaşığı tereyağı
1 su bardağı rendelenmiş kaşar peyniri
1 çay kaşığı tuz
1 çay kaşığı karabiber

Hünkar Beğendi Yapılışı
6 adet patlıcana bıçakla delikler açıp , fırın tepsisine alıyoruz. 200 derecede yaklaşık 20 dakika pişiriyoruz.
Eki Görüntüle 2309781

Etlerimizi kuşbaşı doğrayıp ısıttığımız tavaya alıyoruz.Karıştırarak mühürleme yapıyoruz.
Eki Görüntüle 2309782

Daha sonra üzerine 1 su bardağı su ekleyip kapağı kapalı pişiriyoruz.
Eki Görüntüle 2309783

Suyunu çekince zeytinyağını ekliyoruz ve küp küp doğradığımız soğan ve biberleri ekleyip kavuruyoruz.
Eki Görüntüle 2309784

1 yemek kaşığı tereyağı ekliyoruz.
Eki Görüntüle 2309787

Kavrulunca küp küp doğradığımız domatesleri ekleyip karıştırıyoruz ve salçamızı ekliyoruz.
Eki Görüntüle 2309788
Eki Görüntüle 2309789

Üzerine 1 bardak su,karabiber ve tuzu ekleyip suyunu çekene kadar pişiriyoruz.
Eki Görüntüle 2309790

Şimdi sıra geldi beğendiğimizi yapmaya:)

1 yemek kaşığı tereyağımızı bir tavada eritiyoruz ve 1,5 yemek kaşığı unu üzerine ilave edip kokusu çıkana kadar kavuruyoruz.
Eki Görüntüle 2309791
Eki Görüntüle 2309792
Eki Görüntüle 2309793

Közlenen patlıcanlarımızı soyup doğruyoruz...
Eki Görüntüle 2309794 Eki Görüntüle 2309795

Üzerine fırınladığınız ve kabuklarını soyduğunuz patlıcanları ekliyoruz.
Eki Görüntüle 2309796

1,5 su bardağı sütü de üzerine yavaş yavaş ilave ediyoruz ve sürekli olarak karıştıyoruz.
Eki Görüntüle 2309797

Eki Görüntüle 2309798

Sonra son olarak 1 su bardağı rendelenmiş kaşar peyniri ekliyoruz 1’er çay kaşığı tuz ve karabiberi de ekleyip karıştırıp ocaktan alıyoruz.
Eki Görüntüle 2309799
Eki Görüntüle 2309800

Beğendimizin üzerine yumuşacık pişmiş etleri serpiştiriyoruz ve servis ediyoruz, afiyet olsun!
Eki Görüntüle 2309801
Eki Görüntüle 2309802
Eki Görüntüle 2309803
Eki Görüntüle 2309809

Eki Görüntüle 2309804

Eki Görüntüle 2309805

Eki Görüntüle 2309806
Eki Görüntüle 2309808
Eki Görüntüle 2309815

Eki Görüntüle 2309807
Ellerine sağlık canım süper olmuş.Tarifi okuyunca niye daha önce bu yemeği hiç yapmadım diye geçirdim içimden.Çok iştah açıcı olmuş,başarılar dilerim. :KK200:

Ellerine sağlık canım süper olmuş.Tarifi okuyunca niye daha önce bu yemeği hiç yapmadım diye geçirdim içimden.Çok iştah açıcı olmuş,başarılar dilerim. :KK200:
Teşekkür ederim canım :KK200:Bende ilk defa denedim ve senin dediğin gibi daha önce nasıl yapmadım diye çok pişman oldum.
Hatta eşime dedim buzluğa bu yıl közleme daha çok koyalım :)Kızartıp koymaya gerek yok:)Bu daha lezzetli:)Enfes bir patlıcan yemeği:)Tamam klasik bir yapımı var ama ben bunu kıyma ve tavuklada yapmayı planlıyorum.Mutlaka dene emin ol damak tadınıza çok uyacak:)

Teşekkür ederim canım :KK200:Bende ilk defa denedim ve senin dediğin gibi daha önce nasıl yapmadım diye çok pişman oldum.
Hatta eşime dedim buzluğa bu yıl közleme daha çok koyalım :)Kızartıp koymaya gerek yok:)Bu daha lezzetli:)Enfes bir patlıcan yemeği:)Tamam klasik bir yapımı var ama ben bunu kıyma ve tavuklada yapmayı planlıyorum.Mutlaka dene emin ol damak tadınıza çok uyacak:)
Hımm tavuklu ve de kıymalı da güzel fikirmiş.
Patlıcanın buzlukta çok zararlı olduğunu okumuştum kaç yerde nikotin salgısı oluyormuş .Cesaret edemiyorum koymaya:KK17:

X