İçişleri Bakanlığı ‘tam kapanma’ genelgesini yayımladı! İşte tüm detaylar

tiona

Geçici Olarak Hesap Pasiftir !
ÜZGÜN
Kayıtlı Üye
7 Mart 2010
28.309
14.341
44

Kabine toplantısı sonrası açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 29 Nisan 2021 Perşembe akşamı saat 19:00'dan 17 Mayıs 2021 Pazartesi sabah 05:00'e kadar tam kapanma kararı alındığını duyurdu. Bu açıklamadan sonra İçişleri Bakanlığı 17 günlük tam kapanmaya ilişkin genelgeyi 81 ilin valiliğine gönderdi. Genelgeye göre yasak süresince temel gıda, ilaç ve temizlik ürünlerinin satıldığı yerler ile üretim, imalat, tedarik ve lojistik zincirleri dışındaki tüm iş yerleri kapalı olacak.​

Güncellenme: 02:07, 27/04/2021
İçişleri Bakanlığı, 81 İl Valiliğine “Tam kapanma Tedbirleri” konulu genelge gönderdi. Genelgede Covid-19 virüsünün mutasyona uğrayan yeni varyantları sonrasında artan bulaşıcılığıyla birlikte salgınının toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme ve hastalığın yayılım hızını kontrol altında tutma amacıyla yeni tedbirlerin alınması gerektiği ve 13 Nisan 2021 tarihli Cumhurbaşkanlığı Kabinesi toplantısında alınan kararlar doğrultusunda 14 Nisan 2021 Çarşamba gününden itibaren iki haftalık kısmi kapanma sürecine girildiği belirtildi.

NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

29 Nisan 2021 Perşembe günü saat 19.00'dan itibaren 17 Mayıs 2021 Pazartesi günü saat 05.00'e kadar sürecek olan tam kapanma döneminde ülke genelini kapsayacak şekilde aşağıdaki tedbirlerin alınması gerektiği değerlendirilen genelgede, şu ifadelere yer verildi:

*Sokağa Çıkma Kısıtlaması Hafta içi hafta sonu ayrımı olmaksızın 29 Nisan 2021 Perşembe günü saat 19.00'da başlayıp 17 Mayıs 2021 Pazartesi günü saat 05.00'de bitecek şekilde tam zamanlı sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak.

*Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak günlerde üretim, imalat, tedarik ve lojistik zincirlerinin aksamaması, sağlık, tarım ve orman faaliyetlerinin sürekliliğini sağlamak amacıyla Ek'te belirtilen yerler ve kişiler kısıtlamadan muaf tutulacak.

*Sokağa çıkma kısıtlamasına yönelik tanınan muafiyetler, 14.12.2020 tarih ve 20799 sayılı Genelgede açıkça belirtildiği şekilde muafiyet nedeni ve buna bağlı olarak zaman ve güzergâh ile sınırlı olup, aksi durumlar muafiyetlerin kötüye kullanımı olarak görülerek idari/adli yaptırımlara konu edilecek.

MARKET VE BAKKALLAR 10:00-17:00 ARASI AÇIK

*Sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu günlerde bakkal, market, manav, kasap, kuruyemişçi ve tatlıcılar 10.00-17.00 saatleri arasında faaliyet gösterebilecek, vatandaşların ihtiyaçlarının karşılanması ile sınırlı olmak ve araç kullanmamak şartıyla (engelli vatandaşlarımız hariç) ikametlerine en yakın bakkal, market, manav, kasap, kuruyemişçi ve tatlıcılara gidip gelebilecek.

ZİNCİR MARKETLER PAZAR GÜNLERİ KAPALI KALACAK

*Aynı saatler arasında bakkal, market, manav, kasap, kuruyemişçi, tatlıcılar ve online sipariş firmaları evlere/adrese servis şeklinde de satış yapabilecekler. Yukarıda belirtilen uygulama zincir ve süper marketler için haftanın altı günü geçerli olacak, zincir marketler pazar günleri kapalı kalacaktır.

SADECE PAKET SERVİSİ OLACAK

*Sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu günlerde yeme-içme yerleri (restoran, lokanta, kafeterya, pastane gibi yerler) sadece paket servis şeklinde faaliyet gösterebileceği belirtilen genelge şöyle devam etti;

*Yeme-içme yerleri ile online yemek sipariş firmaları Ramazan ayı sonuna denk gelen 13 Mayıs 2021 Perşembe gününe kadar 24 saat esasına göre paket servis yapabilecek.

*Yeme-içme yerleri ile online yemek sipariş firmaları Ramazan ayının sona ermesiyle birlikte saat 01.00'e kadar paket servis yapabilecek.


*Tam kapanma döneminde ekmek üretiminin yapıldığı fırın ve/veya unlu mamul ruhsatlı iş yerleri ile bu iş yerlerinin sadece ekmek satan bayileri açık olacaktır (Bu iş yerlerinde sadece ekmek ve unlu mamul satışı yapılabilir.)

*Vatandaşlarımız ekmek ve unlu mamul ihtiyaçlarının karşılanması ile sınırlı olmak ve araç kullanmamak şartıyla (engelli vatandaşlarımız hariç) ikametlerine yürüme mesafesinde olan fırına gidip gelebileceklerdir.

*Fırın ve unlu mamul ruhsatlı iş yerlerine ait ekmek dağıtım araçlarıyla sadece market ve bakkallara ekmek servisi yapılabilecek, sokak aralarında kesinlikle satış yapılmayacaktır.

YABANCILAR SOKAĞA ÇIKMA KISITLAMALARINA TABİ

*Sokağa çıkma kısıtlaması sırasında yukarıda belirtilen temel gıda, ilaç ve temizlik ürünlerinin satıldığı yerler ile üretim, imalat, tedarik ve lojistik zincirlerinin aksamaması amacıyla muafiyet kapsamında bulunan iş yerleri dışında tüm ticari işletme, iş yeri ve/veya ofisler kapalı olacak olup uzaktan çalışma haricinde yüz yüze hizmet verilmeyecektir.

*Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak olan dönemde konaklama tesislerinde rezervasyonunun bulunması vatandaşlarımız açısından sokağa çıkma ve/veya şehirlerarası seyahat kısıtlamasından muafiyet sağlamayacak olup bu dönemde konaklama tesisleri sadece zorunlu durumlara bağlı olarak seyahat izin belgesi alan kişilere hizmet verebileceklerdir.


*Yabancılara yönelik sokağa çıkma kısıtlamasına dair muafiyet sadece turistik faaliyetler kapsamında geçici/kısa bir süre için ülkemizde bulunan yabancıları kapsamakta olup; ikamet izinliler, geçici koruma statüsündekiler veya uluslararası koruma başvuru ve statü sahipleri dahil olmak üzere turistik faaliyetler kapsamı dışında ülkemizde bulunan yabancılar sokağa çıkma kısıtlamalarına tabidirler.

İLERİ YAŞ GRUPLARINA HİZMET VERİKECEK

*Tam kapanma sürecinde kendi ihtiyaçlarını karşılayamayacak durumdaki ileri yaş gruplarındaki veya ağır hastalığı olan vatandaşlarımızın 112, 155 ve 156 numaraları üzerinden bildirdikleri temel ihtiyaçları VEFA Sosyal Destek Gruplarınca karşılanacak olup, bu konuda gerek personel görevlendirilmesi gerekse ihtiyaçların bir an evvel giderilmesi bakımından gerekli tedbirler Valiler ve Kaymakamlar tarafından alınacaktır.

ŞEHİRLERARASI SEYAHAT KISITLAMASI

Genelgede, şehirlerarası seyahat kısıtlaması şu şekilde sıralandı;

*“Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak olan 29 Nisan 2021 Perşembe günü saat 19.00'dan 17 Mayıs 2021 Pazartesi günü saat 05.00'e kadar vatandaşlarımızın şehirlerarası seyahatlerine zorunlu haller dışında izin verilmeyecektir

Şehirlerarası seyahat kısıtlamasının istisnaları;

– Zorunlu bir kamusal görevin ifası kapsamında ilgili Bakanlık ya da kamu kurum veya kuruluşu tarafından görevlendirilmiş olan kamu görevlileri (müfettiş, denetmen vb.) kurum kimlik kartı ile birlikte görev belgesini ibraz etmek kaydıyla bu hükümden muaf tutulacaktır.


– Kendisi veya eşinin, vefat eden birinci derece yakınının ya da kardeşinin cenazesine katılmak için veya cenaze nakil işlemine refakat etmek amacıyla herhangi bir cenaze yakınının e-devlet kapısındaki İçişleri Bakanlığına ait E-BAŞVURU veya ALO 199 sistemleri üzerinden yapacakları başvurular (yanında akraba konumundaki 9 kişiye kadar bildirimde bulunabilecektir) sistem tarafından vakit kaybetmeksizin otomatik olarak onaylanarak cenaze yakınlarına gerekli seyahat izin belgesi oluşturulacaktır. Cenaze nakil ve defin işlemleri kapsamında başvuru yapacak vatandaşlarımızdan herhangi bir belge ibrazı istenilmeyecek olup Sağlık Bakanlığı ile sağlanan entegrasyon üzerinden gerekli sorgulama seyahat izin belgesi düzenlenmeden önce otomatik olarak yapılacaktır.

ZORUNLU HAL SAYILACAK DURUMLAR

Sokağa çıkma kısıtlamasında zorunlu hal sayılacak durumlar ise şu şekilde:

*Tedavi olduğu hastaneden taburcu olup asıl ikametine dönmek isteyen, doktor raporu ile sevk olan ve/veya daha önceden alınmış doktor randevusu/kontrolü olan, Kendisi veya eşinin, hastanede tedavi gören birinci derece yakınına ya da kardeşine refakat edecek olan (en fazla 2 kişi), Bulunduğu şehre son 5 gün içerisinde gelmiş olmakla beraber kalacak yeri olmayıp ikamet ettikleri yerleşim yerlerine dönmek isteyen (5 gün içinde geldiğini yolculuk bileti, geldiği araç plakası, seyahatini gösteren başkaca belge, bilgi ile ibraz edenler), ÖSYM tarafından ilan edilmiş merkezi sınavlara katılacak olan, Askerlik hizmetini tamamlayarak yerleşim yerlerine dönmek isteyen, Özel veya kamudan günlü sözleşmeye davet yazısı olan, Ceza infaz kurumlarından salıverilen, Kişilerin zorunlu hali bulunduğu kabul edilecektir.

ŞEHİRLERARASI İZİN NASIL OLACAK?

Genelgede Şehirlerarası izinler şu şekilde belirtildi:

*Vatandaşlarımız, yukarıda belirtilen zorunlu hallerin varlığı halinde bu durumu belgelendirmek kaydıyla; e-devlet üzerinden İçişleri Bakanlığına ait E-BAŞVURU ve ALO 199 sistemleri üzerinden Valilik/Kaymakamlık bünyesinde oluşturulan Seyahat İzin Kurullarından izin almak kaydıyla seyahat edebileceklerdir.

*Seyahat İzin Belgesi verilen kişiler seyahat süreleri boyunca sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olacaktır. Tam kapanma sürecinde seyahat izin taleplerinde yaşanabilecek artış göz önünde bulundurularak Vali ve Kaymakamlarımızca yeterli sayıda personel görevlendirilmesi başta olmak üzere seyahat izin taleplerinin hızlı bir şekilde değerlendirilerek karara bağlanabilmesi için her türlü tedbir alınacaktır.

*Belirtilen dönem içerisinde uçak, tren, gemi veya otobüs gibi toplu ulaşım aracıyla seyahat edecek kişilere biletleme işlemi yapılmadan önce mutlaka seyahat izin belgesinin olup olmadığı kontrol edilecek, geçerli bir seyahat izninin bulunması halinde biletleme işlemi gerçekleştirilecektir.

HES KODU ZORUNLULUĞU

*Uçak, tren, gemi veya otobüs gibi toplu taşıma araçlarıyla yapılacak seferlerde yolcuların araçlara kabulü öncesinde HES kodu sorgulaması muhakkak yapılacak ve tanılı/temaslı gibi sakıncalı bir durumun olmaması halinde araca alınacaktır. Şehirlerarası faaliyet gösteren toplu taşıma araçları (uçak hariç); araç ruhsatında belirtilen yolcu taşıma kapasitesinin %50'si oranında yolcu kabul edebilecekler ve araç içindeki yolcuların oturma şekli yolcuların birbirleriyle temasını engelleyecek (1 dolu 1 boş) şekilde olacaktır.

PERSONEL SAYISI AZALTILACAK

Tam kapanma sürecinde sağlık, güvenlik, acil çağrı gibi kritik görev alanları hariç olmak üzere kamu kurum ve kuruluşlarında hizmetlerin sürdürülebilmesi için gerekli olan asgari personel seviyesine düşülecek (asgari personel seviyesi toplam personel sayısının % 50'sini aşmayacak ölçüde) şekilde uzaktan veya dönüşümlü çalışmaya geçileceği belirtilen genelgede, şöyle denildi;

*Bu dönemde; Uzaktan ve dönüşümlü çalışmaya tabi kamu personeli, herhangi bir özel muafiyete sahip olmamaları nedeniyle diğer vatandaşlarımızın tabi olduğu esaslar haricinde ikametlerinden ayrılmayacaklardır. Kamu kurum ve kuruluşlarının hizmet binalarında/yerlerinde görev alacak kamu personeli için yetkili yönetici tarafından bu durumu ortaya koyan görev belgesi düzenlenecek ve görevli olduğu zaman dilimi içerisinde ikameti ile iş yeri arasındaki güzergahla sınırlı şekilde muafiyete tabi olacaktır.

SİTE YÖNETİMLERİNE UYARI İZNİ

*Site yönetimleri, site içerisinde izinsiz şekilde dışarı çıkan kişilerin ikametlerine dönmeleri konusunda uyarılmaları sağlanacağı ifade edilen genelgede, şu ifadelere yer verildi;

*İller arası hareketliliğin zorunlu olduğu mevsimlik tarım işçileri, hayvancılık ve arıcılık faaliyetlerinde salgınla mücadele koşullarına uygun hareket edilebilmesi için Tarım ve Orman Bakanlığının koordinasyonunda valilikler tarafından gerekli tedbirler eş zamanlı olarak alınacak, bu bağlamda mevsimlik tarım işçilerinin iller arası hareketliliği ile konaklayacakları alanlarda alınacak tedbirler ve iller arası hayvancılık ve arıcılık faaliyetleri konusunda Bakanlığımızca yeni bir Genelge yayımlanıncaya kadar 03.04.2020 tarih ve 6202 sayılı Genelgemizde belirlenen esaslara göre hareket edilecektir.

*Tam gün uygulanacak sokağa çıkma kısıtlaması tedbirinin konut sitelerinde de uygulanmasını temin etmek amacıyla site yönetimlerine sorumluluk verilecek, site içerisinde izinsiz şekilde dışarı çıkan kişilerin (özellikle çocukların ve gençlerin) ikametlerine dönmeleri konusunda uyarılmaları sağlanacaktır.

*Sokağa çıkma süresi boyunca sokak hayvanlarının beslenmelerine özel önem verilecek, bu kapsamda Vali/Kaymakamlar tarafından yerel yönetimler, ilgili kamu kurum ve kuruluşları ile gerekli koordinasyon tesis edilerek sokak hayvanlarının beslenmeleri için gerekli tedbirler alınacak, bu amaçla başta hayvan barınakları olmak üzere park, bahçe, orman gibi sokak hayvanlarının doğal yaşam alanlarına düzenli olarak mama, yem, yiyecek ve su bırakılması sağlanacaktır.

“AİLECEK GİDİLMESİ YASAK”

Genelge de denetim faaliyetlerinin etkinliğinin artırılması yönelik bir takım tedbirler şu şekilde sıralandı:

*Tam kapanma döneminde kolluk kuvvetlerinin tam kapasiteyle denetim faaliyetlerine katılımı sağlanacak, özellikle sokağa çıkma ile şehirlerarası seyahat kısıtlamaları başta olmak üzere kolluk kuvvetleri tarafından kapsamlı, geniş katılımlı, etkili ve sürekli denetim faaliyetleri planlanarak uygulamaya geçirilecektir.

*Sokağa çıkma kısıtlamaları sırasında; Muafiyet tanınan iş yerlerinde çalışıldığına dair gerçeğe aykırı belge düzenlenmesi, Özel sağlık kuruluşlarından sahte randevu alınması, Fırın, market, bakkal, kasap, manav, kuruyemişçi veya tatlıcılara çıkış serbestliğinin maksadını aşan şekilde kullanımı (markete ailece gidilmesi gibi), Çiftçi Kayıt Belgesinin (ÇKS) amaç dışı kullanılması, gibi durumlarda muafiyetlerin giderek artan bir sıklıkla kötüye kullanıldığı göz önünde bulundurularak, bu suistimallerin önlenmesi amacıyla kolluk kuvvetleri tarafından her türlü tedbir alınacak ve yapılacak denetimlerde bu hususların kontrolü özellikle sağlanacaktır.

*Şehirlerarası seyahat kısıtlamasının etkinliğinin artırılması amacıyla şehirlerin tüm giriş ve çıkışlarında (iller arası koordinasyon sağlanmak kaydıyla) kontrol noktaları oluşturulacak, kontrol noktalarında görevlendirilecek yeterli sayıda kolluk personeli (trafik ve asayiş birimlerinden) marifetiyle toplu ulaşım araçlarıyla veya özel araçlarla yolculuk edenlerin seyahat izin belgelerinin olup olmadığı muhakkak tetkik edilecek ve geçerli bir mazereti/muafiyeti bulunmayan kişilerin şehirlerarası seyahatlerine izin verilmeyecektir.

*Tam gün sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak olan tam kapanma döneminde, vatandaşlarımızın sadece temel ihtiyaçlarının giderilmesi amacıyla açık tutulacak fırın, market, bakkal, kasap, manav, kuruyemişçi ve tatlıcı gibi iş yerlerinin çevresinde gerekli kontrollerin yapılabilmesi için yeterli sayıda kolluk personeli görevlendirilecek; yürütülecek devriye ve denetim faaliyetlerinde, bu iş yerlerinin kurallara uyup uymadıkları ile vatandaşlarımızın bu iş yerlerine gidişlerinde araç kullanmama ve ikametlerine en yakın yere gitme kuralına riayet edip etmedikleri kontrol edilecektir.
 

Cemoos

Lütfen koparmayın!!!
Doğa Severler Kulübü
Kayıtlı Üye
18 Mart 2021
3.594
14.131
Ya ben pazarları merak ettim.pazarcilar çalışmayacak heralde.17 gün sadece market çoğu aileyi çok zorlar diye düşündüm.
Birde bizim hiç banka işimiz olmayacak mı.ama bizim mahallede banka yok ATM de 2-3 km kadar uzakta.bankaya gidemeyiz heralde toplu taşıma ile.
 

HanimKelesimiGetir

SüperAnneAnne
Pro Üye
20 Mart 2008
124.392
149.360
57
Bu dönemde aşı randevusu yada normal hastane randevusu olanlar ne olacak,aşıyı yaptırırız herhalde nasılsa telefonda kaydı oluyor.Ekran görntüsü almak en iyisi..
 


Sevketi_Bostan

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
16 Mayıs 2014
4.560
4.845
Çok boşluklar var yaa meselâ bankacılık, emlak-araç alım-satım ya da kiralama gibi zorunlu durumlarda ne yapacağız? Ayrı evde yaşayan ama ara sıra yemeğini, alış-verişini yapmak için ziyaret ettiğimiz yakınlarımızla durumumuz ne olacak meselâ? Bide o kadar kapsamlı ki muaflık durumu; işyerlerinin çoğu zaten yine çalışacak benim anladığım.
 

Mune

Nirvana
Yönetici
Super Moderator
Doğa Severler Kulübü
12 Temmuz 2006
47.627
165.192
49
Bu dönemde aşı randevusu yada normal hastane randevusu olanlar ne olacak,aşıyı yaptırırız herhalde nasılsa telefonda kaydı oluyor.Ekran görntüsü almak en iyisi..

Çok boşluklar var yaa meselâ bankacılık, emlak-araç alım-satım ya da kiralama gibi zorunlu durumlarda ne yapacağız? Ayrı evde yaşayan ama ara sıra yemeğini, alış-verişini yapmak için ziyaret ettiğimiz yakınlarımızla durumumuz ne olacak meselâ? Bide o kadar kapsamlı ki muaflık durumu; işyerlerinin çoğu zaten yine çalışacak benim anladığım.
Genelgede sokağa çıkma kısıtlamasından muaf yerler ve kişilerin listesi mevcut.
Bankalar çalışacak, hastane randevusu olanlar vb için de ayrıca kriterler belirlenmiş.


EK: Sokağa Çıkma Kısıtlamasından Muaf Yerler ve Kişiler Listesi​


Sokağa çıkma kısıtlamalarının uygulanacağı günlerde istisna kapsamında olduğunu belgelemek ve muafiyet nedeni/güzergahı ile sınırlı olmak kaydıyla;

1. TBMM üyeleri ve çalışanları,
2. Kamu düzeni ve güvenliğinin sağlanmasında görevli olanlar (özel güvenlik görevlileri dâhil),
3. Zorunlu kamu hizmetlerinin sürdürülmesi için gerekli kamu kurum ve kuruluşları ile işletmeler (Havalimanları, limanlar, sınır kapıları, gümrükler, karayolları, huzurevleri, yaşlı bakım evleri, rehabilitasyon merkezleri, PTT vb.), buralarda çalışanlar ile ibadethanelerdeki din görevlileri, Acil Çağrı Merkezleri, Vefa Sosyal Destek Birimleri, İl/İlçe Salgın Denetim Merkezleri, Göç İdaresi, Kızılay, AFAD ve afet kapsamındaki faaliyetlerde görevli olanlar ve gönüllü olarak görev verilenler, cemevlerinin dede ve görevlileri,
4. Kamu ve özel sağlık kurum ve kuruluşları, eczaneler, veteriner klinikleri ve hayvan hastaneleri ile buralarda çalışanlar, hekimler ve veteriner hekimler,
5. Zorunlu sağlık randevusu olanlar (Kızılay'a yapılacak kan ve plazma bağışları dahil),
6. İlaç, tıbbi cihaz, tıbbi maske ve dezenfektan üretimi, nakliyesi ve satışına ilişkin faaliyet yürüten iş yerleri ile buralarda çalışanlar,
7. Üretim ve imalat tesisleri ile inşaat faaliyetleri ve bu yerlerde çalışanlar,
8. Bitkisel ve hayvansal ürünlerin üretimi, sulanması, işlenmesi, ilaçlanması, hasadı, pazarlanması ve nakliyesinde çalışanlar,
9. Tarımsal üretime ilişkin zirai ilaç, tohum, fide, gübre vb. ürünlerin satışı yapılan iş yerleri ve buralarda çalışanlar,
10. Yurt içi ve dışı taşımacılık (ihracat/ithalat/transit geçişler dâhil) ve lojistiğini yapan firmalar ve bunların çalışanları,
11. Ürün ve/veya malzemelerin nakliyesinde ya da lojistiğinde (kargo dahil), yurt içi ve yurt dışı taşımacılık, depolama ve ilgili faaliyetler kapsamında görevli olanlar,
12. Oteller ve konaklama yerleri ile buralarda çalışanlar,
13. Sokak hayvanlarını besleyecek olanlar, hayvan barınakları/çiftlikleri/bakım merkezlerinin görevlileri/gönüllü çalışanları ve 7486 sayılı Genelgemizle oluşturulan Hayvan Besleme Grubu üyeleri,
14. İkametinin önü ile sınırlı olmak kaydıyla evcil hayvanlarının zorunlu ihtiyacını karşılamak üzere dışarı çıkanlar,
15. Gazete, dergi, radyo, televizyon ve internet medya kuruluşları, medya takip merkezleri, gazete basım matbaaları, bu yerlerde çalışanlar ile gazete dağıtıcıları,
16. Akaryakıt istasyonları, lastik tamircileri ve buralarda çalışanlar,
17. Sebze/meyve ve su ürünleri toptancı halleri ile buralarda çalışanlar,
18. Ekmek üretiminin yapıldığı fırın ve/veya unlu mamul ruhsatlı iş yerleri, üretilen ekmeğin dağıtımında görevli olan araçlar ile buralarda çalışanlar,
19. Cenaze defin işlemlerinde görevli olanlar (din görevlileri, hastane ve belediye görevlileri vb.) ile birinci derece yakınlarının cenazelerine katılacak olanlar,
20. Doğalgaz, elektrik, petrol sektöründe stratejik olarak faaliyet gösteren büyük tesis ve işletmeler (rafineri ve petrokimya tesisleri ile termik ve doğalgaz çevrim santralleri gibi) ile bu yerlerde çalışanlar,
21. Elektrik, su, doğalgaz, telekomünikasyon vb. kesintiye uğramaması gereken iletim ve altyapı sistemlerinin sürdürülmesi ve arızalarının giderilmesinde görevli olanlar ile servis hizmeti vermek üzere görevde olduklarını belgelemek şartı ile teknik servis çalışanları,
22. Kargo, su, gazete ve mutfak tüpü dağıtım şirketleri ve çalışanları,
23. Mahalli idarelerin toplu taşıma, temizlik, katı atık, su ve kanalizasyon, karla mücadele, ilaçlama, itfaiye ve mezarlık hizmetlerini yürütmek üzere çalışacak personeli,
24. Şehir içi toplu ulaşım araçlarının (metrobüs, metro, otobüs, dolmuş, taksi vb.) sürücü ve görevlileri,
25. Yurt, pansiyon, şantiye vb. toplu yerlerde kalanların gereksinim duyacağı temel ihtiyaçların karşılanmasında görevli olanlar,
26. İş sağlığı ve güvenliği ile iş yerlerinin güvenliğini sağlamak amacıyla iş yerlerinde bulunması gerekli olan çalışanlar (iş yeri hekimi, güvenlik görevlisi, bekçi vb.),
27. Otizm, ağır mental retardasyon, down sendromu gibi “Özel Gereksinimi” olanlar ile bunların veli/vasi veya refakatçileri,
28. Mahkeme kararı çerçevesinde çocukları ile şahsi münasebet tesis edecekler (mahkeme kararını ibraz etmeleri şartı ile),
29. Yurt içi ve yurt dışı müsabaka ve kamplara katılacak olan milli sporcular ile seyircisiz oynanabilecek profesyonel spor müsabakalarındaki sporcu, yönetici ve diğer görevliler,
30. Bankalar başta olmak üzere yurt çapında yaygın hizmet ağı olan kurum, kuruluş ve işletmelerin bilgi işlem merkezleri ile çalışanları (asgari sayıda olmak kaydıyla),
31. ÖSYM tarafından ilan edilmiş merkezi sınavlara katılacağını belgeleyenler (bu kişilerin yanlarında bulunan eş, kardeş, anne veya babadan bir refakatçi) ile sınav görevlileri,
32. İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurullarınca izin verilen, şehirler arası karayolları kenarında bulunan dinleme tesislerinde yer alan yeme-içme yerleri ve buralarda çalışanlar,
33. Zorunlu müdafi/vekil, duruşma, ifade gibi yargısal görevlerin icrasıyla sınırlı kalmak kaydıyla avukatlar,
34. Dava ve icra takiplerine ilişkin yapılacak zorunlu iş ve işlemler için adliyelere gitmesi gereken taraf veya vekilleri (avukat) ile mezat salonlarına gidecek ilgililer,
35. Araç muayene istasyonları ve buralarda çalışan personel ile araç muayene randevusu bulunan taşıt sahipleri,
36. Milli Eğitim Bakanlığı EBA LİSE TV MTAL ve EBA platformunda yayınlanmak üzere Bakanlığa bağlı mesleki ve teknik ortaöğretim okul/kurumlarında çalışmaları devam eden uzaktan eğitim video çekimi, kurgu ve montaj faaliyetlerini yürütmekte olan ya da söz konusu çalışmaların koordinasyonunu sağlayan personel,
37. Profesyonel site yöneticileri ile apartman/site yönetimince düzenlenen görevli olduklarına dair belgeyi ibraz etmek ve ikametleriyle görevli oldukları apartman veya sitelere gidiş-geliş güzergâhıyla sınırlı olmak kaydıyla apartman ve sitelerin temizlik, ısınma vb. işlerini yerine getiren görevliler,
38. İş yerinde bulunan hayvanların günlük bakım ve beslenmelerini yapabilmek için ikamet ile iş yeri arasındaki güzergâh ile sınırlı olmak kaydıyla evcil hayvan satışı yapan iş yerlerinin sahipleri ve çalışanları,
39. Sadece yarış atlarının bakım ve beslenmelerini ve yarışlara hazırlık antrenmanlarını yapmak ve ikamet ile yarış ya da antrenman alanı arasındaki güzergâhla sınırlı kalmak kaydıyla at sahipleri, antrenörler, seyisler ve diğer çalışanlar,
40. Sadece ilaçlama faaliyetleri için zorunlu olan güzergâhlarda kalmak ve bu durumu belgelemek kaydıyla iş yerlerinin haşere ve diğer zararlı böceklere karşı ilaçlamasını yapan firmalarda görevli olanlar,
41. Muafiyet nedenine bağlı olmak ve ikametlerinden iş yerlerine gidiş/gelişleri ile sınırlı olmak kaydıyla serbest muhasebeciler, serbest muhasebeci mali müşavirler, yeminli mali müşavirler ile çalışanları,
42. 10.00-16.00 saatleri arasında sayıları banka yönetimlerince belirlenecek şekilde sınırlı sayıda şube ve personel ile hizmet verecek olan banka şubeleri ile çalışanları,
43. Nöbetçi noterler ile buralarda çalışanlar.

 

HanimKelesimiGetir

SüperAnneAnne
Pro Üye
20 Mart 2008
124.392
149.360
57
Mune Mune ahretlik 155'i aradım aşı randevum var diye gidebiliesiniz dedi,bir gün öncede başka randevum var onuda sordum sorun yok dedi.
 


Mune

Nirvana
Yönetici
Super Moderator
Doğa Severler Kulübü
12 Temmuz 2006
47.627
165.192
49
Mune Mune ahretlik 155'i aradım aşı randevum var diye gidebiliesiniz dedi,bir gün öncede başka randevum var onuda sordum sorun yok dedi.
Sağlık mücbir sebep sayılır ahretlik, önceden alınmış sağlık randevuları için randevu kaydı gösterilip gidilebilir.
Banka deseniz o da öyle, tam kapanma Ramazan bayramı sonrasına kadar olduğundan, emeklilerin bayram ikramiyesi, emekli maaşları, çalışan maaşları vs var, bankalar az elemanla da olsa çalışır, 65 yaş üstü emeklilerin hepsi bankamatik kullanamıyor, direkt bankadan alma ihtiyacı duyanlar var, o yüzden bankacılık sektörü de muaf.

Aslında tam kapanma deyince herkes panikledi ama panikleyecek bir şey yok, sağlık, gıda, banka vb toplumun zaruri ihtiyaçlarına yönelik yerler devam edecek zaten, normal kısıtlamalarda olduğu gibi market vb yürüme mesafesindeki yerlerden ihtiyaçlarımızı tedarik de edebileceğiz.

Bize düşen evimizde otura sakince vakit geçirmek, bence iyi oldu bu karar ki geç bile kalınmıştı lakin 3 hafta eve kapanacağız deyip tatil fırsatı diye düşünenler yola düştü Ege'ye Akdeniz'e akın etmeye başladı bile bence, işte bir tek bu kötü oldu.
 

HanimKelesimiGetir

SüperAnneAnne
Pro Üye
20 Mart 2008
124.392
149.360
57
Sağlık mücbir sebep sayılır ahretlik, önceden alınmış sağlık randevuları için randevu kaydı gösterilip gidilebilir.
Banka deseniz o da öyle, tam kapanma Ramazan bayramı sonrasına kadar olduğundan, emeklilerin bayram ikramiyesi, emekli maaşları, çalışan maaşları vs var, bankalar az elemanla da olsa çalışır, 65 yaş üstü emeklilerin hepsi bankamatik kullanamıyor, direkt bankadan alma ihtiyacı duyanlar var, o yüzden bankacılık sektörü de muaf.

Aslında tam kapanma deyince herkes panikledi ama panikleyecek bir şey yok, sağlık, gıda, banka vb toplumun zaruri ihtiyaçlarına yönelik yerler devam edecek zaten, normal kısıtlamalarda olduğu gibi market vb yürüme mesafesindeki yerlerden ihtiyaçlarımızı tedarik de edebileceğiz.

Bize düşen evimizde otura sakince vakit geçirmek, bence iyi oldu bu karar ki geç bile kalınmıştı lakin 3 hafta eve kapanacağız deyip tatil fırsatı diye düşünenler yola düştü Ege'ye Akdeniz'e akın etmeye başladı bile bence, işte bir tek bu kötü oldu.
Ekran görüntüsünü almıştım zaten telefona yakalanırsak gösteririm artık..
Tam kapanma dendi ama bir çok insan gene dışard olacak,market gene dolacak bu sefer sanki.
Hadi bilzer evde oturuyoruz çıkmıyoruz en yakın markete abone olduk artık yakında akraba bile olacağız nerdeyse.
Tatil gözüyle bakanların çoğu bencede emekli kesimdir almıştır hanımı hadi hanım gidiyoruz deiyp kaçıverdi.
 


Mune

Nirvana
Yönetici
Super Moderator
Doğa Severler Kulübü
12 Temmuz 2006
47.627
165.192
49
Ekran görüntüsünü almıştım zaten telefona yakalanırsak gösteririm artık..
Tam kapanma dendi ama bir çok insan gene dışard olacak,market gene dolacak bu sefer sanki.
Hadi bilzer evde oturuyoruz çıkmıyoruz en yakın markete abone olduk artık yakında akraba bile olacağız nerdeyse.
Tatil gözüyle bakanların çoğu bencede emekli kesimdir almıştır hanımı hadi hanım gidiyoruz deiyp kaçıverdi.
Yok yok, evden çalışan kesim de çoluk çocuk koşuyor Ahretlik, dayımın halamın amcamın ana babamın yazlığı deyip doluşuyorlar, şimdi okullarda da yüz yüze eğitim olmayacak, sınavlar ertelendi, çocuğu kapan yazlık beldelerde alacak soluğu.
Marketlerin hali içler acısı oluyor, stoktaki ürünler bile bitiyor, son kalan peynir için kavga eden oluyor 🤣
 

HanimKelesimiGetir

SüperAnneAnne
Pro Üye
20 Mart 2008
124.392
149.360
57
Yok yok, evden çalışan kesim de çoluk çocuk koşuyor Ahretlik, dayımın halamın amcamın ana babamın yazlığı deyip doluşuyorlar, şimdi okullarda da yüz yüze eğitim olmayacak, sınavlar ertelendi, çocuğu kapan yazlık beldelerde alacak soluğu.
Marketlerin hali içler acısı oluyor, stoktaki ürünler bile bitiyor, son kalan peynir için kavga eden oluyor 🤣
Oda doğru tabi yok ki bir yazlığımızda gidip kalalım öyle,o değilde ev sahibi cinnet geçirmese bari başlarım yasaklara diyip misafiri filan kovalamasın sonra :KK53: :KK53:
 


Mune

Nirvana
Yönetici
Super Moderator
Doğa Severler Kulübü
12 Temmuz 2006
47.627
165.192
49
Oda doğru tabi yok ki bir yazlığımızda gidip kalalım öyle,o değilde ev sahibi cinnet geçirmese bari başlarım yasaklara diyip misafiri filan kovalamasın sonra :KK53: :KK53:
Ben yazlık almaya karşıyım o yüzden 😂 Ona vereceğin parayla her yıl başka yerde gününü gün et.
Ev sahipleri ayvayı yedi zaten, 2 gün görsen hasretinin biteceği insanlar 3 hafta seninle kalacak, git de diyemeyeceksin, nereye gidem amca kısıtlama var diyecekler😱

Şakası bir yana da birçok tatil beldesi vaktiyle köy olan yerler, gelişiyorlar ama yine de bir büyükşehir konforu yok, hastane sayısı, hastanelerde yatak sayısı az, yoğun bakım ünitesi her hastanede yok.

Yılların Marmaris'i oteller var, cafeler, barlar ama hasta olursanız Muğla merkeze gitmeniz şart, köylerinde doğru dürüst sağlık ocağı bile yok, Bodrum keza öyle, evet çok iyi bir özel hastanesi var gözün kapalı git ama imkanı olmayan devlet hastanesine gitmek zorunda, orada da yatak kapasitesi az, yoğun bakım ünitesi yetersiz, Bodrum belediye başkanı isyan etmişti geçen sene.

Anlatabildim mi sıkıntıyı, merkezlerde olan devlet hastaneleri eyvallah ama ilçelerde devlet hastanesi varsa kalp krizi vakasında bile yetersiz kalabiliyorlar, şu an en çok lazım olan yoğun bakım üniteleri ya var ama yetersiz ya da hiç yok, zamanla yarışılan hastalıklarda yerleşik halkı da zor durumda bırakıyor düşünmeden yaşasın tatil deyip pandemi döneminde oralara gidip korona yokmuşcasına davrananlar.
 

HanimKelesimiGetir

SüperAnneAnne
Pro Üye
20 Mart 2008
124.392
149.360
57
Ben yazlık almaya karşıyım o yüzden 😂 Ona vereceğin parayla her yıl başka yerde gününü gün et.
Ev sahipleri ayvayı yedi zaten, 2 gün görsen hasretinin biteceği insanlar 3 hafta seninle kalacak, git de diyemeyeceksin, nereye gidem amca kısıtlama var diyecekler😱

Şakası bir yana da birçok tatil beldesi vaktiyle köy olan yerler, gelişiyorlar ama yine de bir büyükşehir konforu yok, hastane sayısı, hastanelerde yatak sayısı az, yoğun bakım ünitesi her hastanede yok.

Yılların Marmaris'i oteller var, cafeler, barlar ama hasta olursanız Muğla merkeze gitmeniz şart, köylerinde doğru dürüst sağlık ocağı bile yok, Bodrum keza öyle, evet çok iyi bir özel hastanesi var gözün kapalı git ama imkanı olmayan devlet hastanesine gitmek zorunda, orada da yatak kapasitesi az, yoğun bakım ünitesi yetersiz, Bodrum belediye başkanı isyan etmişti geçen sene.

Anlatabildim mi sıkıntıyı, merkezlerde olan devlet hastaneleri eyvallah ama ilçelerde devlet hastanesi varsa kalp krizi vakasında bile yetersiz kalabiliyorlar, şu an en çok lazım olan yoğun bakım üniteleri ya var ama yetersiz ya da hiç yok, zamanla yarışılan hastalıklarda yerleşik halkı da zor durumda bırakıyor düşünmeden yaşasın tatil deyip pandemi döneminde oralara gidip korona yokmuşcasına davrananlar.
Bende hiç istemem yazlığım olsun diye,şayet olacaksada ev işlerini temizliği yapan biride olmalı bana göre.
Ev sahibi yandı zaten ne yatak ne yorgan yeter misafirlere,almaya kalksan cepten gdecek getirde denmez ki şimdi misafirlerede :KK53:
Artık her yerler doldu dip dipe oldu artık otellerde,dediğin gibi sağlık hizmetleride yeterli bile değildir.
Merkezde olanların şansları daha çok tabi,ilçeler daha sıkıntılı herhalde oralarda.
Yanlış uygulamalar sonucu başka kişilerde güme gidiyor maalesef,biraz daha dikkatli olsalar keşke.
 


tiona

Geçici Olarak Hesap Pasiftir !
ÜZGÜN
Kayıtlı Üye
7 Mart 2010
28.309
14.341
44
Vallahı ılk kez boyle bır sey goruyorum kızlar
Buyuk marketlerden bırıne gıttım bugun
İnsanlar devasal alısverıs yapıyordu
Banka onlerınde kuyruklar vardı
 

tiona

Geçici Olarak Hesap Pasiftir !
ÜZGÜN
Kayıtlı Üye
7 Mart 2010
28.309
14.341
44
Ya ben pazarları merak ettim.pazarcilar çalışmayacak heralde.17 gün sadece market çoğu aileyi çok zorlar diye düşündüm.
Birde bizim hiç banka işimiz olmayacak mı.ama bizim mahallede banka yok ATM de 2-3 km kadar uzakta.bankaya gidemeyiz heralde toplu taşıma ile.
Herkes yarın cok yogun olacak dedı
Kasıyer kız içkı yasagıda olacak dedı
Bende okadar sarabı kasa onune nıye koymuslar dıyorum😬