İf diyeti ile sağlıklı beslenip zayıflayalım 💓

İf diyeti ile kilo vermek isteyenler

• İf ile kilo verdim

OY: 190 86,8%
  • İf ile kilo vermedim

OY: 29 13,2%

• Ankete Katılan
    219

Ikra meyra

Kun fe yekün rabbim ol desin her şey olur 🤲💙❤️
tek ayak cezası
Kayıtlı Üye
12 Aralık 2015
19.669
27.141
Slm kızlar ben ramazan sonrası if diyetine başlamak istiyorum açlıga alışmışken hiç ara vermeden gitsin kilolar diyorsanız bayramdan sonra buradan diyetlerimizi konuşalım ne dersiniz 😍😍

27-28 mayıs if diyeti başlıyor başlamak isteyenler olursa çok sevinirim 😍😍

Yediklerinizi Değil Yediğiniz Süreyi Kısıtlayıp 3 Haftada 7-8 Kilo Verdiren sağlıklı beslenme diyoruz 8 Saat beslenme 16 saat açlık gece olup sağlıklı beslenme penceresi diyebiliriz

8 saat diyeti için diğer şok diyetlerde olduğu gibi tek bir diyet listesi yok. Zaten bu diyette istediğinizi, istediğiniz miktarda yiyip içebilirsiniz. Tabii 8 saatlik süre içinde. 16 saat boyunca ise ağzınıza tek bir lokma bile koymamanız ve vücudunuza yağ yakmak için ihtiyacı olan zamanı tanımanız gerekiyor.

Peki bu saat aralıkları nasıl olacak? Bu da size kalmış. Dilerseniz saat 09.00 – 17.00 arasında veya 10.00 – 18.00 arasında yapabilirsiniz. Meyveler ve sebzeler, yüksek lifli tahıllar, sağlıklı yağlar ve yağsız proteinleri mutlaka beslenmenize dahil etmeye, gün içinde bol bol su içmeye de özen gösterin.

Bu arada bu diyetin sonuçlarını görebilmek için 3 hafta boyunca düzenli yapmanız gerektiğini de hatırlatalım.

8 saat diyeti için kesin bir diyet listesi yok dedik, ancak David Zinczenko ve Peter Moore’un kitabı “8 Saat Diyeti”ne göre şu örnek diyet listesini uygulayabilirsiniz ama tabii zorunlu değilsiniz.

Uyanınca:
Yeşil çay ya da kahve (şekersiz) veya detoks içeceği

Kahvaltı (sabah 10)
Haşlanmış yumurta peynir zeytin domates salatalık biber yeşillik 1 dilim tam buğday ekmeği

Ara öğün (14:00)
Sütlü tarçınlı kahve bir Meyve
4 adet badem

Akşam yemeği (18: 00)
Evde ne pisti ise 7-8 kaşık yemek salata
Mercimek çorbası,salata Yoğurt

Bu arada bu diyetin sonuçlarını görebilmek için 3 hafta boyunca düzenli yapmanız gerektiğini de hatırlatalım.

'Ziyafet ve açlık'
Patel'e göre bu çok yanlış bir kanı.

"Klinik incelemelerimde, birçok insanın aralıklı oruç diyetini düzgün şekilde yapmadığını gördüm. Örneğin oruç günlerinde aldıkları kalori miktarını 1.500 altında tutmaları gerekirken bunu yapamıyorlar ve diğer günlerde kendilerini tamamen aç bırakıyorlar.

'Bu iki açıdan tehlikeli: Kalori açığını yakalayamazsınız ve kilo veremezsiniz. Makul bir şekilde yemeniz gerekiyor."

Yani bazı günler ziyafet çekerken diğer günler aç kalmamak gerekiyor. Bu şekilde diyet işe yaramıyor.

Bu diyetin güvenilir, etkili ve sağlıklı bir diyet olabilmesi için, yeme aralıklarında alınan besinlerin besin değerlerinin yüksek olması gerekiyor.

Bilim insanları, aralıklı oruç diyetini yapanlara, balık ve kuru yemiş gibi doğal yağları; protein kaynaklarını; tahılları ve karbonhidratlı yiyecekleri ve yeterli miktarda lif, vitamin ve mineral de almak için bolca meyve ve sebzeyi de tüketmelerini öneriyor.💙
IMG_20210120_181735.jpg

Eğer öğlene kalmadan acıkıyorsanız sabah 9-10 gibi ilk öğününüzü yapıp, yeme penceresini 17.00 gibi de kapabilirsiniz.

Oturarak yaptığınız bir işiniz varsa ya da sabah faslında efor sarf etmiyorsanız 11.00-12.00 gibi ilk öğününüzü yapıp 19.00-20.00 gibi ikinci ana öğününüzü de yapabilirsiniz.

Önemli olan hayatınıza ve bedeninize en uygun aralığı bulup işleri kolaylaştırmaktır. Son öğününüzü çok geçe bırakmamak iyi fikir olur.

İki ana öğününüz arasında ne zaman yediğinizin bir önemi olmadan kan şekeri seviyenizi düzenlemek ve akşam yemeğe fazla aç oturmamak için birkaç küçük öğün ya da atıştırmalık yapmanız önerilir. Bu durum ihtiyaca bağlıdır eğer acıkmıyorsanız yapmayabilirsiniz.

Ve tabi ki bu sistemden faydalanmak için yeme pencerenizde yiyip içtiklerinizi sağlıklı, besleyici ve doğal gıdalardan seçmeniz oldukça önemlidir.

Aralıklı oruçla düşük karbonhidratlı akdeniz diyetini birleştirmeniz size öncelikli tavsiyem olacaktır. Kontrollü bir şekilde yapılan ketojenik diyet ve if kombini ise kilo verme süreçlerinde etkiyi arttıracaktır.

Bu konuda yiyeceğiniz şeylerin türü ve miktarı tabi ki kişiye göre değişir. Bunu iyi ayarlamalısınız. Ancak ben pratik bir formül vereceğim;

Önünüzde yuvarlak bir tabak olduğunu düşünün. Bu tabağı önce 2’ye bölün ve yarısını sebzelerle doldurun. Kalan yarısını da 2’ye bölün ve 4’te 1’lik kısmına protein grubundan diğer kısmına karbonhidrat grubundan besinler koyun. Zihninizde şekillendi değil mi?🤗

Örnek menü ve diyet görseli bırakıyorum 😍🤗

IMG_20201102_134840.jpg
IMG_20201102_134850.jpg

Ne kadar süre dayanılabilir?
Kalori kontrolü yapılan diyetlerin tümü, kilo kaybına yardımcı oluyor ancak gerçekten başarılı olan diyetler, uzun süre sürdürülebilen diyetler oluyor.

Diyetlere bağlı kalabilmenin zorluklarından biri, yasaklanan yiyeceklere aşermek oluyor. Aralıklı oruç diyetinde hiçbir yiyecek katı bir şekilde yasaklanmadığı için bu, çoğunlukla sorun olmuyor.

Shanae, "Karbonhidratların hiç alınmadığı ya da çok az alındığı diyetleri yaparken, nereye baksam tek gördüğüm makarna ve pilav oluyor. Ancak şu an hiçbir şey tam anlamıyla yasaklanmadığı için belli bazı yiyeceklere karşı aşırı bir istek duymuyorum" diyor.❤

İf diyetin penceresini yazmak istedim
Uzun saatler açlık olup geceye denk getirmektir 😊

Açlık / beslenme
14/10
16/8
18/6
20/4

💙Yağ yakıcı detoks suyu🌸

2.5 litre oda sıcaklığı suya iki zeytin kadar taze zencefil ince ince kiy 1 çubuk tarçın ekleyin 1 limonu ince ince dilimle saat 22 de yapılacak sabah içmeye baslayacagiz yatana kadar içilecek tekrar aynı şekilde sadece limonu çıkarip yeni limon eklenecek bu kürü iki defa kullanabilirsiniz sadece limonu çıkarıp limon ekleyeceksiniz. 3. gün tekrar taze zencefil tarçın ekleyin limon ekleyin

Not 3 hafta yapiyoruz 1 hafta ara veriyorsunuz 🤗

🌸Yağ yakıcı içecek 💗
Ara öğünlerde içtiğim bir icecektir spordan 1-45 dkk önce içildiğinde yağ yakımı oluyor. 💃💙 badem ceviz ne varsa vs vs olur 🤗

IMG_20201231_174141.jpg

sabah kahvaltı 🌼 ara öğün türk kahvesi 2 kare Bitter 2 Medine hurma🌼 akşamları fotodaki smoothie ⬇️ ana öğün yerine tüketilmeli 🥰 1 hafta tüketiliyor. 1 hafta ara veriliyor tekrar başlıyoruz 🤗🌼

IMG_20210120_152143.jpg

💙💙💙

ÖDEM SUYU

🟡Bir demet maydanozun 3 te 1 i
🟡2 limon
🟡3 parca fındık büyüklüğünde taze zencefil
🟡3 poşet yeşil çay

1.5 litre suya maydonoz, limon ve zencefili kat
Kaynayınca 7 dk tut
Kapat altını
Içine yeşil çayları at
10 dk demlensin
Süz
İçmeye hazırrr

Her sabah taze hazırlanacak
Ilık bir şekilde olduğunda içmeye başlayabiliriz
Akşam kapanışa kadar içilecek ve kapanışta bitmiş olacak
Günlük 3 litre su tüketilmeye devam edilecek
Ödem suları öğünlerden önce içilir

😘 Not çok etkilidir 💃💃💙💓
IMG_20210218_170057.jpg

IMG_20210920_160824.jpg

🤗HAFTANlN KURALLARl ⬇️

1🌼kural haftanın 6 günü menü bildirimi yapalim pazar tatil aile günü 🌼

2🌼Kural Her gün seçtiğiniz pencere yazılacak örnek 16/8 gibi

3🌼kural menu bildirimi yapılacak gün içinde menu hazırsa yazılacak yada 22 ye kadar bildirim yapılmış olucak

4🌼Kural her PAZARTESİ günü saat 18:00 de baskül paylaşımı yapılmis olacak şampiyonluğu kaybetme 🏆😊

5🌼 spor yapıldı ise mutlaka yazalım yapmayanlara örnek olalım 🤗

6🌼 2 defa üst üste baskül paylaşımı yapmayan listeden elenir 🤕

Yaparsanız siz kazanırsınız 😉 azim varsa gerisi teferruat 😉😉

💞Zayıflamada temel konu vücuda alınan kalorinin kesinlikle kısıtlanması. Bu nedenle vücudun metabolizma hızını iyi bilmek gerekir ve haftada da en az 800 gram ve 1 kg arasında verdirecek kaloriyi çok iyi planlamak lazım. Eğer bu sihirli kaloriyi tam zayıflamaya yönelik olacak şekilde tüketmeye başlanır ve öğünlere bu kaloriler bölünürse zayıflamamak imkansız değil. Araştırmalar kahvaltı öğününün ortalama 400-500 öğle öğününün 500-600 ve akşam öğününün 300-400 kaloriyi geçmemesi gerektiğini gösteriyor. Planlanacak ara öğünün kalorisi de 100-200 kaloriyi aşmamalıdır 💞

Duyuru 🔊🔊

Her CUMA en iyi kilo veren arkadaşımız🏆👑 şampiyon oluyor 🏆🏆🏆💃💃🧿🧿

IMG_20211026_143350.jpg

IMG_20210528_121958.jpg

👉 Ben genel olarak bu şekilde yapıyorum

🥚 Günde en fazla 2 öğün yemek yenmeli.
İlk öğün 12:30-13:00, ikinci öğün 17:30-18:00 arasında olacak şekilde.

Tek öğün olacaksa 14:00 & 15:00 arasında ilk öğün başlatılmalı 800-1000 kalori alınmalı protein ağırlıklı sebzeli 2 dilim tam buğday ekmeği yada bir adet meyve tercih edin ikisinden biri olmalı 🤗

🍟 Ara öğün ve atıştırma yok.

🥖 Ekmek, hamur işi, makarna ve pilav gibi lifsiz sağlıksız karbonhidratlar yok.

🥤Kola, gazoz, meyve suyu yok

Çay, kahve, maden suyu ve bitki çayı şekersiz sade olarak içilebilir.

📝 Eğer uygularsanız haftalık rapor edebilirsiniz. 👍 Bir defter tutun kendinize

Son düzenleme:
Ben saat olarak bakıyorum istediginiz menüyü yiyebilirsiniz şu saatlerde vs gibi gibi beslenebiliriz 😉

Uyanınca:

Yeşil çay ya da kahve (şekersiz) veya detoks içeceği

Kahvaltı (sabah 9-10) arası

Birini seçerek:

Buğday gevreği ve yağsız süt
Muzlu smoothie
Haşlanmış yumurta ve tost

Ara öğün (11:30)

Birini seçerek:

Salatalık ve karpuz salatası
4 adet badem

Öğle yemeği (12:30 - 13:00 )

Birini seçerek:

Fırında balık ve sebzeler, az yağlı yoğurt
Ton balığı, taze meyve suyu

Ara öğün (14:30)

Birini seçerek:

1 orta boy bitter çikolata
1 adet portakal ya da elma

Akşamüstü atıştırması (16:00)

Birini seçerek:

Küçük bir kase haşlanmış patates
Küçük bir kase patlamış mısır

Akşam yemeği (17-18: 00) arası

Birini seçerek:

Izgara sebze, puding
Mercimek çorbası, meyveli muhallebi
Sebzeli lazanya, salatalık suyu

Son düzenleme:
Yukarıdaki örnek diyet listesinde yer alan ara öğünlerin sebebi sizi 16 saatlik oruca hazırlamak ve akşam acıkmamanızı sağlamak. Ayrıca listede gördüğünüz yoğurt da sindirim sisteminizin iyi çalışmasını sağlayacaktır.

Ama daha önce de dediğimiz gibi bu diyet listesine uymak zorunda değilsiniz. Dilediğinizi yiyebilirsiniz, örneğin şu besinleri de ölçülü bir şekilde beslenmenize dahil edebilirsiniz.

8 saat diyetinde neler yiyebilirsiniz?
Herhangi bir sebze veya meyve.
Herhangi bir hayvansal gıda.
Zeytinyağı, pirinç kepeği yağı, kanola yağı, tereyağı.
Fasulye, soya, mercimek, yumurta, balık, tavuk göğsü, hindi, sığır eti.
Çikolatalı puding, cupcake, ev yapımı kekler, dondurma, muhallebi, çikolata.
İstediğiniz baharatlar.
Taze meyve veya sebze suları, detoks içecekleri, yeşil çay, siyah çay ve kahve.

8 saat diyetinde hangi yiyeceklerden uzak durmalısınız?
Hindistan cevizi yağı, margarin ve mayonez.
Alkollü, gazlı ve şekerli içecekler, paketlenmiş hazır meyve suları.

Bende aynısını düşünüyorum. Şuan regli olduğum için oruçlu değilim ama gün içinde ağzıma lokma koymuyorum. Sade kahve içiyorum bir defa
Holgeldiniz Süper bayram sonrası ben başlayacagım reglde yaklaştı aynen oruç gibi devam edecegim 😊 daha önce if diyeti yaptınızmı

Merhaba ben ocak ayından beri yapıyorum.Çok da memnunum.Yaşam biçimi yapacağım.Çünkü sürekli atıştıran biriyim.Şu aralar ramazan ile değişti sistemim.Hamilelik kilolarımdan 3 ayda 10 kg verdim.
Yaaa çok teşekkur ederim ramazan sonrası güzel olur dimi 😍 bu arada hoş geldiniz

5 gün sonra 6 aylık olacak.
Ben bu diyeti bi arastirayim bakalım.
😊
Maşallah minnoşa saglıkla buyusun daha küçükmüş bebiş bebeginiz ek besine alıştıgında başlarsınız ama bu diyetle sadece gece aç kalıcaksınız aynen araştırın 😊

Metabolizmanızı hızlandıracak üstelik hiç yorulmadan yapabileceğiniz hızlı zayıflama diyeti ile tüm kilolarınızı sağlıklı bir şekilde verebilirsiniz. Yağ yakma amaçlı formülün adı 8 saat diyeti ile 3 Haftada 15 kilo verme.

8 Saat Diyeti ile 3 Haftada 15 Kilo Verme
Diyetin temeli günde 8 saat yemek yeme 16 saat ise vücut dinlendirme üzerine kuruludur. Bir nevi akşam orucu gibi düşünülebilir. 16 saatin önemli bir kısmı zaten uykuda olacağınız için uygulaması zor bir diyet olmayacaktır.

8 saat Diyeti Sırasında Vücudunuzda Neler Olur?
Vücudunuzun hücrelerindeki enerji kaynağı olan mitokondriyanın fonksiyonunu uyarır. Bu yenilenme hormonlarını en üst düzeye çıkarır ve düşük kalorili diyetin neden olduğu hücre içi hasar seviyesini düşürür.

8 saat diyeti
Uyku sırasında salgılanan yaşlanma karşıtı hormonlar eğer mideniz doluysa çok yavaş salgılanır. Mideniz boş iken vücudunuz kendini yenilemeye çalışacağı için yaşlanma karışıtı bir diyet olarak düşünülebilir.

Hoşbulduk.Ramazan sonrası daha kolay olur.Normal yeme düzenine geri dönmeden if e başlayınca daha kolay adapte olursunuz.
Teşekkur ederim 27-28 mayıs başlayacagım 24 mayıs 1. Bayram ama ben yememeye calışacagım buraya gelmek isterseniz beklerim 😗

8 saat serbest sabah 9-10 akşam 17-18 arası serbest yapacam ama az ve dikkatli beslenecegim 16 saat açlık düşünüyorum

Son düzenleme:
X