iki çocuk ve uyku

ohmy

Kullanıcı üyeliğini pasifleştirmiştir.
Üyelik İptali
Kayıtlı Üye
18 Nisan 2021
1.527
3.894
iyi akşamlar,

benim derdim de şöyle. birisi 10 aylık (kız), diğeri 3 yaşında (erkek) çocuğum var. oğlum maşallah bıcır bıcır konuşuyor, sesi de epey gür, herkesi epey şaşırtıyor. kızım da sese karşı çok hassas, neredeyse doğduğundan beri odada ayak sesine uyanıyor. gündüz oğlum iki saate yakın uyuyor ama genelde kızımı bu saatte uyutamiyorum. oğlum uyanikken de kızımın uyuması neredeyse imkansız, çok yorgun düşüp uyusa bile 10 dakika sonra uyanıyor. uykusuz olduğu için de keyfi pek yerinde olmuyor. oğlumu daha uzak odada veya balkonda oynatiyorum uyanmamasi için ama tuvalete giderken ya da su içerken yine uyandırıyor. bu durumdan bir hayli yoruldum. bir iki kez kızım biraz uyuyabilsin diye oğluma çizgi film açtım 1 saate yakın ama bunu yapmak istemiyorum, ekransiz olmaya dikkat ediyorum mümkün olduğunca. ne yapmalı, bu minik kızın uyuması nasıl sağlanmalı? abisinin uyanik olduğu süre boyunca o da uyanık, abisi uyurken de uyanık. günde yaklaşık 12 saatlik uyku ile duruyor

Uyku düzenleri nasıl?
Olmuyor demişsiniz ama en güzeli uyku saatlerini biraraya getirmek, siz de dinlenmiş olursunuz o sırada.
Küçüğün uyku saatleriyle oynayabilirsiniz belki artık.

iyi akşamlar,

benim derdim de şöyle. birisi 10 aylık (kız), diğeri 3 yaşında (erkek) çocuğum var. oğlum maşallah bıcır bıcır konuşuyor, sesi de epey gür, herkesi epey şaşırtıyor. kızım da sese karşı çok hassas, neredeyse doğduğundan beri odada ayak sesine uyanıyor. gündüz oğlum iki saate yakın uyuyor ama genelde kızımı bu saatte uyutamiyorum. oğlum uyanikken de kızımın uyuması neredeyse imkansız, çok yorgun düşüp uyusa bile 10 dakika sonra uyanıyor. uykusuz olduğu için de keyfi pek yerinde olmuyor. oğlumu daha uzak odada veya balkonda oynatiyorum uyanmamasi için ama tuvalete giderken ya da su içerken yine uyandırıyor. bu durumdan bir hayli yoruldum. bir iki kez kızım biraz uyuyabilsin diye oğluma çizgi film açtım 1 saate yakın ama bunu yapmak istemiyorum, ekransiz olmaya dikkat ediyorum mümkün olduğunca. ne yapmalı, bu minik kızın uyuması nasıl sağlanmalı? abisinin uyanik olduğu süre boyunca o da uyanık, abisi uyurken de uyanık. günde yaklaşık 12 saatlik uyku ile duruyor
Bence birsekilde ikisinin öğle uyku saatlerini denk getir başka türlü 3 yaşındaki çocuğa sessiz olmasını ogretemezsin

iyi akşamlar,

Ömürden ömür gidiyor valla

Benim kız da3,5 yaşında oğlum yeni doğmasına rağmen ses algısı çok fazla olduğundan hemen uyanıyor alıştırmak amaçlı oturduğum odada yanımızda uyutuyorum

Uyku düzenleri nasıl?
Olmuyor demişsiniz ama en güzeli uyku saatlerini biraraya getirmek, siz de dinlenmiş olursunuz o sırada.
Küçüğün uyku saatleriyle oynayabilirsiniz belki artık.
6.45-7.30 arası değişiyor uyanma saatleri, kahvaltı sonrasi küçük mızmızlanmaya başlıyor, uyutuyorum 9 buçuk gibi ama 15 dakika sonra uyanıyor. oğlum da 10 buçukta uyuyor öğlen, 12 buçukta uyanıyor. günden güne degisebiliyor tabi. sonrasında kızım 10 dakikalık sekerlemeler yapıyor iki üç kez

Büyüğü susturamazsınız küçüğü sese alıstırın odasında müzik oturma odasında uyutma gibi ilk etapta direnç gosterir fakat sonrasında top atılsa duymaz
bunu deneyeyim, haklı olabilir. oğlum kolik bebekti, beyaz gürültü ve ninnilerle uyurdu hep, şimdi dediğiniz gibi top atilsa duymuyor.

Bence birsekilde ikisinin öğle uyku saatlerini denk getir başka türlü 3 yaşındaki çocuğa sessiz olmasını ogretemezsin
bizzat biliyorum sessiz kalamayacağını :c ne yazık ki abisinin uyku saatine kadar dayanamıyor, aşırı huysuzlaninca biraz uyuyor ve onu tam uykuya sayıyor

Ben beyaz gürültü sesine alistirmistim telefondan. Uyurken açardım hep. Siz de ona alıştırin. Koyarsınız odasına dışardan gelen sesi duymaz etkilenmez

Durumumuz aynı kızım 3 yaşında küçüğümde 6 aylık ses hassasiyeti vardı büyükte hiç yok top sesine uyanmaz. Küçükte çıtırtıya uyanırdı. 2 aydır ses içine yatırıyorum odasının kapısını açıyorum makinaları çalıştırıyorum brzcık aştık bu durumu sese alıştırmayı deneye bilirsiniz.

13 aylık ve 25 aylık olmak üzere iki kızım var, yalnız ben uyku konusunda sizden şanslı olmalıyım ki ikisi de uyuduklarında horul horullar, başlarında davul çalınsa uyanmazlar o derece :)) bu sebeple biri diğerini uyandıramıyor. Yaşlarından dolayı uyku ihtiyaçları da değişti tabi, ona göre saatlerini de dengelemeye çalışıyorum yavaş yavaş. İkisini aynı saatte yatırmaya çalışıp kalan vakitlerde de evle ilgili işlerimi yapıyorum, dinlenecek vakit bulabiliyorum.
Ne kadar ekransız olmaya gayret göstersek de bazen zorunda kalabiliyoruz. Bazı tabularımız yıkılıyor. Umarım siz de uyku sorununuzu çözebilirsiniz, bol şans <3

Sese alistirma diye bisey bence yok. 50 yasinda hala tikirtida uyanan kisiler var sonucta. Bence kizinizin ayında uyku çok önemli oglunuzj o saatlerde parka yada asagi indirecek biri olur mu? Yada kızınızı evde bekleyecek biri? Olursa sizde evin asagisina iner oglunuzla top vs oynarsiniz yada park varsa onsaatkerde gidersiniz benim aklıma bu geldi.
Birde 3 yas icin kres cok uygun bir yaş bence yarım gün kres hic olmadi oyun grubuna da gondermeniz lazım

Sese alistirma diye bisey bence yok. 50 yasinda hala tikirtida uyanan kisiler var sonucta. Bence kizinizin ayında uyku çok önemli oglunuzj o saatlerde parka yada asagi indirecek biri olur mu? Yada kızınızı evde bekleyecek biri? Olursa sizde evin asagisina iner oglunuzla top vs oynarsiniz yada park varsa onsaatkerde gidersiniz benim aklıma bu geldi.
Birde 3 yas icin kres cok uygun bir yaş bence yarım gün kres hic olmadi oyun grubuna da gondermeniz lazım
ben de henüz deneyemedim, dediğiniz haklı gibi.
ne yazık ki çoğunlukla yalnızım. aslında uyku saati yaklaşınca onu da emzirip bebek arabasına koyup parka iniyoruz ama orada hiç uyumadı şimdiye kadar. oğlum için kreş aklımda ama hem henüz 3 yaşına gelmemesi, hem de pandemi biraz erteleme gereği çıkardı

X