İkinci el hastalığına mı yakalandım

Herkese öncelikle iyi akşamlar,
Kafam çok allak bullak bi durumda😔 Birkaç ay içinde inşallah bir bebeğimiz olucak.yavaş yavaş onun alışverişlerine başladık.Ama ben bi çok şeyi ikinci el alıyorum yani maddi kaynaklı gibi görünsede tam olarak öyle değil.Cimri bir insan değilim onada öncelikle açıklık getiriyim buna eminim yaptığım diğer harcamaları düşününce,ama bu konu huzursuz ediyor beni bir tarafım çok doğru derken bi tarafımda içsel bir rahatsızlık duyuyorum.Örneğin beşiğini letgodan baktım ordan temiz bulup aldım bi güzel temizledim ufak tefek çizikleri var ama ben malına değer veren bi insan olmadığım için bi kaç ay içinde o çizikler bendede olcak yarı fiyatına aldım ürünü .şfionyer aldım bebeğin kiyafetleri için yine ikeanın bi ürünü tertemiz bebek arabası buldum uyguna onu aldım .dolap uygulamasından sadece bir kere giyilmiş yada hiç giyilmemiş kıyaferler alıyorum 😣 tam olarak kendimi huzurlu hissedemiyorum böyle olan varmı yada tecrübesiz bir anne adayıyım bana verebileceğiniz fikirler varmı ?
bence doğrusunu yapmışsınız :)

birkaç ay hadi bilemedin 1-2 sene kullanacağ bir beşiğe dünyanın parasını vermek bana da mantıksız geliyor.

eğer çocuğum olursa yatağa çevrilebilen beşiklerden alırdım herhalde,veya sizin gibi temiz tertipli bir 2. el de alabilirdim :)

uzun süre kullanacağı şeyleri sıfır alırsınız,örneğin çocuk/genç odası gibi.

birkaç ay kullanılacak çoğu bebek eşyasına çok fazla para veriyoruz genel olarak maalesef

kıyafet konusunda ise,yenidoğan çok hızlı büyüyor,1 ay önceki kıyafeti gelmiyor bebeğe. o yüzden bu dönemde az kıyafet almak mantıklı ama herhalde bebeğimin tenine değecek şeyi sıfır alırdım :)

kıyafetlerini sıfır alın ama az alın,veya yeğeniniz falan varsa onun küçülenlerini giydirin, tanıdık birinden iğrenmiyor insan genelde :)

Bende alırım da satarım da. Ama pandemi dönemi kıyafet sıfır öneririm ki dolapta satılan sıfır çok ürün var yine indirimli.( pandemi olmasa bile kıyafet olarak yeni doğan bebeğime 2. el almam) . Ama eşya olarak temiz bulursam yeni
gibi oyuncak vb. alıyorum bende.

Kafam çok allak bullak bi durumda😔 Birkaç ay içinde inşallah bir bebeğimiz olucak.yavaş yavaş onun alışverişlerine başladık.Ama ben bi çok şeyi ikinci el alıyorum yani maddi kaynaklı gibi görünsede tam olarak öyle değil.Cimri bir insan değilim onada öncelikle açıklık getiriyim buna eminim yaptığım diğer harcamaları düşününce,ama bu konu huzursuz ediyor beni bir tarafım çok doğru derken bi tarafımda içsel bir rahatsızlık duyuyorum.Örneğin beşiğini letgodan baktım ordan temiz bulup aldım bi güzel temizledim ufak tefek çizikleri var ama ben malına değer veren bi insan olmadığım için bi kaç ay içinde o çizikler bendede olcak yarı fiyatına aldım ürünü .şfionyer aldım bebeğin kiyafetleri için yine ikeanın bi ürünü tertemiz bebek arabası buldum uyguna onu aldım .dolap uygulamasından sadece bir kere giyilmiş yada hiç giyilmemiş kıyaferler alıyorum 😣 tam olarak kendimi huzurlu hissedemiyorum böyle olan varmı yada tecrübesiz bir anne adayıyım bana verebileceğiniz fikirler varmı ?
Beşik.
Ev tipi ana kucağı
Bebek arabası
Araba puseti
Bilimum giysi ve ayakkabılar
Masa sandalye

Hepsini ikinci el aldım
Daha saymadığım 10 şey vardır

Kullanıp ben dr satıyorum

Bu bir hastaliksa kesinlinle ben de yakalanmis olabilirim😂 ben de elektrikli besik, ana kucagi, emzirme yastigi reflu yatagini dolap uygulamasından aldim. Fiyatini uygun ve temiz oldugunu gorunce dayanamiyorum. Esimin tarafi ikinci el besik almami cok garipsedi ama birkac ay kullanilabilecek seylere de dünya para vermek istemiyorum ne yapayim. Sadece bunlarla bitmiyor ki ihtiyaclar.

kiyafet haric katiliyorum.ama kiyafetler indirimlerde cidden ucuzladigi icin ikinci ele degmiyor bence.ebebekten 12 liraya sweat 10 liraya bir suru esofman alti aldim.ikinci ele deger mi bence degmez .
donusum konusunda ihtiyaci olan birine veriyorum zaten ordan done done geziyor esyalar
bebek arabasini vs alirim ama onda da esim titizlik delisi cikti kabul etmedi kaldi oyle

Park yatağı annem aldı. 2.5 yaşına kadar bütün kıyafetler, araba ,araba koltuğu, mama sandalyesi, sterilizasyon makinesi ve ayakkabıların hepsi ikinci el büyüdü kızım. Kuzenlerim verdi veya ben sizin gibi temiz bulup aldım. Asla rahatsız hissetmiyorum. Kızım 3 olacak şu saydıklarım kullanılmıyor şu an. Kıyafetleri arkadaşıma verdim. O arkadaşına verdi. Sonra bana geri geldi 2. çocuğa saklamak için. İnanın o 0-6 aylar hala mis gibi duruyor. Büyüklerden elbise geliyor ,benden küçüklere gidiyor. Ben yapı itibariyle de materyalist bir insan değilim. Eşyanın bir değeri yok benim gözümde , eşyaya tapmam, çok az mobilyam vardır evde mesela. O yüzden gayet düzgün kullanılmış ikinci el eşyaya hastayım 🥰

Ben Turkiye'de yasamiyorun, yasadigim ulkede saydiginiz hemen her seyi her gelir grubundaki kadin ikinci el alma egiliminde oluyor, hatta bunun uzerine magazalar var. Bende uzun yillardir ikinci el giyiniyorum ki kendimi cimri biri olarak tanimlamam, kesinlikle bu secimimin temel sebebi ekonomi degil yani. Dunya'nin bu kadar cok uretime dayanacak kaynagi yok bence cok sorumluluk sahibi davranisiniz. Siz anne oluyorsunuz bu konularda cok daha duyarli olmaniz ne kadar guzel. Ileride evladiniz bu hareketinizden gurur duyacak bence.

Hiç rahatsız hissetme kendini bebeğe alınan birçok eşya çok az ya da hıc kullanılmıyor.
Ilk kızımda 10 yıl önce maddi durumum şimdiye göre bayagi bir düşükken gerekli gereksiz herşeyin en pahalısını alıp deli bir borcun içine düştüm ki aldığım beşik sadece beşik 500 tlydi
Oğlumda 1.5 yıl önce gereksiz hıc birşey almadım birçok gereci bende 2 sene önce doğum yapan çok yakın bir arkadaşım verdi çula çaputa harcayacagim parayi saglik vb önemli bölümlere aktardım gereksiz borca girmedim
Oğlum 1.5 yaşında şimdi bazı pahalı oyuncakları 2. El alıyorum.kızım bu aralar fazlaca kitap okuyor temiz ikinci el kitaplar alıyorum
Ayy çok uzattım senin anlayacağın yalnız değilsin senin gibi birçok insan var için rahat olsun
Hayır ve sağlıkla bebeğine kavuşman dilegiyle

En güzelini yapıyorsunuz. Asıl çocuğuma her şeyin sıfırını almalıyım mantığını anlamıyorum İlk çocuğa alınanlar ikinci çocuğa kullanılıyor neticede ikinci çocuk daha mı değersiz o zaman? Zaten özellikle bebekken bir giyilen bir daha giyilmiyor, kıyafete masraf yapmak gereksiz o yüzden. Diğer ürünlerde sıfırıyla ikinci eli arasında büyük fark yok. Tüketimin bu derece arttığı bir ortamda böyle düşünmeniz çok güzel bence

Bu Garip hislerinizin sebebi cevre. Bizde nedense ikinci el biraz fakir isi olarak görülüyor. Kizlarimin gittigi kreste üc kardes vardi. Anne ve baba ikise de mimarlardi ve mimarlik bürolari vardi. Cocuklara hic yeni birsey almazlardi.(ayakkabi haric).Ancak aylarca cocuklarla yurt disina tatile giderlerdi.

X