İleri anne babaya bakacak kendi kızı mıdır? Gelini mi?

mavera110

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
28 Ocak 2021
840
247
Merhaba hanımlar.
Sanırım biraz kültür farkı ile bağlantılı bir konu.
Ben bir kız çocuğu olarak anne babama yaşlılıklarında evde bakmak gerekirse kız çocuğunun bakması gerektiğini düşünüyorum. Ama genelde, anne baba oğlan çocuğunun evine yakışır gibi bir algı var sanki. Yani yaşlılıklarında gelin bakmak durumunda sanki...
Çok saçma geliyor bu bana.
Genelde kadın mutfak ve ev işlerini yüklendiği için kendi anne baba sorumluluğunu alabilir ama kv kp almak zorunda değil. Tabii başka kız çocukları yoksa eşin anne babasına bakılır ama, aksi halde kız çocukları varken, oğlunun evinde geline eziyet olması çok yanlış geliyor bana.

Öyle bir durum yok ama böyle yaşayan çok hemcinsim var.
Yok annem artık bizle yaşayacak diyen adamlar filan...

Hanımlar herkes çok kıymetli cevaplar vermiş.
Rabbim kimseyi namerde muhtaç etmesin.
Benim burdaki belirtmek istediğim,
Kimi hanımların konusunda görüp sıkıntı yaşadığı ciddi bir konu bu.
Erkek evladın gelecek garantisi olarak görülmesi, adamın da karısını bu durumu mecbur kılması emri vaki yapması.

Eşimin anne babasının benim haberim olmadan eşime geliyoruz diye haber verip iki gece bende kalması da bunun çok küçük bir benzeri.
Ben anne babam gelecekken eşimin müsaitliğini hislerini gözetirken o bu özveride bulunmamıştı.
Aile kültürlerinde de erkek evlada daha bir güven , erkek evladın evinde daha bir rahatlık söz konusu ama bu saçma.
Bu evin işlerini misafire hizmeti ben ederken, kimse oğlumun evi ne de olsa mantığında olmamalı. Başım üstüne ama herkes yerini bilmeli diye düşünüyorum.

Niyetim kötü değil.

Son düzenleme:
Merhaba hanımlar.
Ben bir kız çocuğu olarak anne babama yaşlılıklarında evde bakmak gerekirse kız çocuğunun bakması gerektiğini düşünüyorum. Ama genelde, anne baba oğlan çocuğunun evine yakışır gibi bir algı var sanki. Yani yaşlılıklarında gelin bakmak durumunda sanki...
Genelde kadın mutfak ve ev işlerini yüklendiği için kendi anne baba sorumluluğunu alabilir ama kv kp almak zorunda değil. Tabii başka kız çocukları yoksa eşin anne babasına bakılır ama, aksi halde kız çocukları varken, oğlunun evinde geline eziyet olması çok yanlış geliyor bana.

Kimse kimseye bakmak zorunda değil. İnsanlar ilerde bana baksın diye çocuk yapıyorlar resmen. Huzur evi var bakım evi var. Artık herkes çalışıyor geçim derdi kim kime nasıl baksın ki. Ben şahsen ilerde çocuklarıma gelin damadıma yük olmak istemem. Gider kendi evimde yaşarım baktım elden ayaktan düşmeye başladım yallah bakım evi.. ne kendim huzursuz olurum ne evlatlarım olsun

Bu konuda bakış açıları kendi kızı veya gelini diye indirgenmesi çok yanlış. Kızı gelini olmayan ne yapacak? Bu erkekler de bir annenin çocuğu sonuçta. Oğlunun yanına gitse bile bakması gereken oğlu gelini değil. Eğer iki çocuk varsa da her türlü bu yük paylaşılmalı zaten. Ya paralı kalıcı bakıcı tutulur, sık sık gidilse bile kafanız rahat olur en azından. Ya da yılın belli bir kesimi birinde belli bir süre birinde kalır. Zaten yaşlı insan hasta bakmak çok zor bir şey tek birine yüklenmemeli. El kızı geline hiç yüklenmemeli. Kimin anne babasıysa onlar bakar.
Toplumdaki algı bu yönde diye sizin de o yöne kıvrılmanız gerekmiyor ki sonuçta. Toplum da bir sürü saçma sapan algı var kendimizden değiştirmeye başlamamız lazım ki bir şeyler düzelsin.

Eğer adam ev adamı olacaksa
Kadın tüm gün işe gidip geliyorsa
Yemek bulaşık temizlik doktor kontrolleri vs adamda olacaksa
Oğlunun evine de pek ala gelebilir

Ama erkekler akşam işten dönünce 15 dk sohbet, sonra çay ve üzerine 2.5 saatlik dizi izlemeyi, haftasonları ise ana babayı yine geline bırakıp, ben haftaiçi çok çalışıyorum haftasonu da arkadaşlarımla takılayım demeyi iyi biliyorlar. Ortamlarda da hayırlı oğul ana babasına bakıyor diye böbürleniyorlar

Vicdanlı olan bakar. Alzemiar olan annemi abimin yanından yanıma aldım eşiyle boşanma aşamasına geldiler. Annem beni yanına yaklastirmiyordu tanımıyordu eşim baktı çoğunlukla son zamanlarda kaşık tutamaz hale geldi sadece eşimin elinden yedi. Yani ne oğlu ne gelini ne kizi bakabildi damadı baktı. Allah razı olsun eşimden annemin son anına kadar seve seve incitmeden annem diye diye ilgilendi. İnsan vicdanlı olmalı....

Allah kimseyi elden ayaktan düşürüp evlada da geline de muhtaç etmesin.

Annem hep der ki bana benim evimde bakıyorsanız bakin bakmıyorsaniz el kapısına getirmeyin. Insallah Allah yatağa düşmeden alir canımı da o üzüntüyü yaşamam :KK43:

Yani kızı baksa da duygu ayni duygu bence..
Birinde damat var birinde gelin..

Merhaba hanımlar.

Anne ya da baba muhtaç duruma gelirse kız erkek farketmeden çocuklar arasında sırayla bakılmalı. Varsa para bakıcı vs tutulur ya da bakımevinde baktırılır. Ama yoksa sırayla. Kimseye cinsiyeti yüzünden yüklenilmez.

Konunun gelinle hiç alakası yok zaten.

Bu konu geçen kv lerde kahvaltı yaparken geçmişti kv ile iyi anlaşıyoruz çok iyi niyetlidir ama kp çocuk gibi trip atar arada huysuz biraz ileride yaşlanınca bize bakacakmısın dedi kv de 3 tane kızı 2 oğlu daha var ben bakarım tabiki dedim ama ileride kendi çocukları istemezse elbette yanıma alırım bu ileriye yönelik bi durum olduğu için ne desem bilemedim açıkcası

Kız evlat da erkek evlat da aynı özveriyle büyütülüyor. Allah kimseyi kimseye muhtaç etmesin. Herkesi de kendi gibilerle karşılaştırsın. Evlat evlattır, kız erkek ayrımı olmaz. Iş miras bölüşmeye gelince kızından çok gelinlerin karıştığını da gördük.

Merhaba hanımlar.

Anne babaya kız ve erkek evlatları bakmalı, geline bırakılmamalı...

Vicdanlı olan bakar. Alzemiar olan annemi abimin yanından yanıma aldım eşiyle boşanma aşamasına geldiler. Annem beni yanına yaklastirmiyordu tanımıyordu eşim baktı çoğunlukla son zamanlarda kaşık tutamaz hale geldi sadece eşimin elinden yedi. Yani ne oğlu ne gelini ne kizi bakabildi damadı baktı. Allah razı olsun eşimden annemin son anına kadar seve seve incitmeden annem diye diye ilgilendi. İnsan vicdanlı olmalı....

Allah rahmet eylesin
Alzaymır çok zor bir hastalık
Gelin bu yükü kaldıramamış olabilir
Bu onu vicdansız yapmaz.
Ha dövüyordur, yemek su vermiyordur, o zaman vicdansızdır tabi
Anne babanın birden fazla çocuğu varken bakım yükünü geline bırakmak da vicdansızlık aslında
En azından dönüşümlü bakılmalı

Allah evladimi bana beni de evladima muhtaç eylemesin.
Insan eti cidden ağır, gönülsüz bakip da eziyet eden çok.
Vicdanla muamele edebilmek önemli gelin, kiz farketmez.
En guzeli muhtaç olmamak veya profesyonel bakim almak...
Halamin komşusunun hic cocugu olmadi
Eşi de vakitsiz öldü, epey zaman önce
Eşinin ablası yani görümce bekardı
Hastalik geçirdi yatalak kaldi
Halamin komsusu kendi evine aldi, yillarca bakti gorumcesine
Vicdan meselesi iste

X