Jinekoloji İleri derece Rahim yapışıklığından muzdarip olanlar...

IReis

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
4 Ağustos 2019
260
119
36
Merhabalar.
Daha önce bu konu ile alâkalı birkaç konuya göz atıp bu durumu yaşayan birkaç kişiyle bilgi alışverişinde bulundum.Fakat yine de sadece bu rahatsızlığa özel bir konu olması gerektiğini düşündüm.Gerçekten ileri derece asherman sendromu ve uterin sineşi diye adlandırılan bu ciddi problemle karşı karşıya gelen kişileri için çok zorlu süreçler bekliyor.Ve maalesef izlenimlerimden yola çıkarak şunu söyleyebilirim ki Türkiye de tüp bebek konusu tamamen rant kapısı haline geldiğinden ve yine tüp bebek serüveni neticesinde doktorların hataları ve beceriksizliği yüzünden bu duruma gelmiş bizlere karşı doktorların tutumu çok fazla ilgisiz.Bizlere umut olmaya çalışacakları yerde felaket tellalığı yapmaları da cabası.Çünkü onlara göre bizler zaman kaybıyız.Herkesi buraya deneyimlerini paylaşmaya ve birbirimize umut olmaya davet ediyorum ve inanıyorum ki bizler asla umutsuz vakâ değiliz.

Bende aynı durumdayım 2.ameliyatımı oldum ve açılmadı Transfer yapılacak nasıl tutacak bilmiyorum

Allah sifa versin gecmis olsun yapisiklik belirtileriniz nelerdi
En önemli belirti adet miktarında ve gün sayısında azalma idi.Bazı kişilerde hiç adet olamama durumları da oluyor ama çok şükür ki ben adetten hiç kesilmedim.Şu anda son çare olarak hormon tedavisine başlamak üzereyim çünkü endometrium dokusu çoğalmadıkça yapışıklık açılsada gebelik için bir faydası olmayacak.

Bende aynı durumdayım 2.ameliyatımı oldum ve açılmadı Transfer yapılacak nasıl tutacak bilmiyorum
Yapışıklığınız ileri derecede ise ve açılmadıysa nasıl transfere geçecekler ki anlayamadım. Ya da embriyonun tutunup büyüyebileceği kadar açık bir alan vardır ve endometriumunuzun durumu da iyidir başka türlüsü bana mantıksız geldi.

En önemli belirti adet miktarında ve gün sayısında azalma idi.Bazı kişilerde hiç adet olamama durumları da oluyor ama çok şükür ki ben adetten hiç kesilmedim.Şu anda son çare olarak hormon tedavisine başlamak üzereyim çünkü endometrium dokusu çoğalmadıkça yapışıklık açılsada gebelik için bir faydası olmayacak.
Cevabiniz icin tesekkurler insallah olumlu sonuclanir Rabbim hepimize evlat nasip etsin sizin kurtajdan kac yil sonra yapisiklik cikti ortaya

Inanın bende anlamadım gidince görüşeceğim
Yapışıklığınız ileri derecede ise ve açılmadıysa nasıl transfere geçecekler ki anlayamadım. Ya da embriyonun tutunup büyüyebileceği kadar açık bir alan vardır ve endometriumunuzun durumu da iyidir başka türlüsü bana mantıksız geldi.

Cevabiniz icin tesekkurler insallah olumlu sonuclanir Rabbim hepimize evlat nasip etsin sizin kurtajdan kac yil sonra yapisiklik cikti ortaya
Amin inşallah.Ben esasında doktorun yaptığı gereksiz histereskopi ameliyatları yüzünden bu duruma geldim.Rahmin yeteri büyüklükte değil deyip 3 kez ameliyat yaptı tahminimce son ameliyattan sonra yapışıklık oluştu ve tabi bu bana hiçbir zaman bildirilmedi.Ben daha sonra başka bir doktorun yönlendirmesiyle hsg çektirince öğrendim.Sonrasında yapışıklık açılması için de birkaç kez daha ameliyat oldum fakat pek bir ilerleme olmadı maalesef.Şu an son çare olarak hormon tedavisine başlayacağım endometrium dokusunun çoğalması gerekiyor çünkü çok az kalmış.Bu durumda yapışıklık açılsa da endometrium dokusu yetersiz olduğundan embriyonun tutunması zor.İnşallah hiç böyle bir sıkıntınız olmaz çünkü gerçekten kabullenmek çok zor.

Amin inşallah.Ben esasında doktorun yaptığı gereksiz histereskopi ameliyatları yüzünden bu duruma geldim.Rahmin yeteri büyüklükte değil deyip 3 kez ameliyat yaptı tahminimce son ameliyattan sonra yapışıklık oluştu ve tabi bu bana hiçbir zaman bildirilmedi.Ben daha sonra başka bir doktorun yönlendirmesiyle hsg çektirince öğrendim.Sonrasında yapışıklık açılması için de birkaç kez daha ameliyat oldum fakat pek bir ilerleme olmadı maalesef.Şu an son çare olarak hormon tedavisine başlayacağım endometrium dokusunun çoğalması gerekiyor çünkü çok az kalmış.Bu durumda yapışıklık açılsa da endometrium dokusu yetersiz olduğundan embriyonun tutunması zor.İnşallah hiç böyle bir sıkıntınız olmaz çünkü gerçekten kabullenmek çok zor.
Annemde çikolata kisti vardı o da yapışıklık yapıyormus hoş o cocuk düsünmediğinden rahim ve yumurtalıklarını aldırmıştı ama belki cikolata kissti gibi bişi vardır o temizlenince yapışıklık açılır?

Annemde çikolata kisti vardı o da yapışıklık yapıyormus hoş o cocuk düsünmediğinden rahim ve yumurtalıklarını aldırmıştı ama belki cikolata kissti gibi bişi vardır o temizlenince yapışıklık açılır?
Hayır maalesef o kadar basit değil.🙁Hiçbir zaman kist problemi yaşamadım elhamdülillah.Rahmimde de aslında küçük vs diye bir sorunumda yoktu bu duruma gelmemin bütün sebebi doktorun paragözlüLüğü,açgözlülüğü ve vicdansızlığı.Allah onu bildiği gibi cezalandırsın.

Bende tam adet göremiyorum bende kabullenemiyorum haklisiniz insan kabullenemiyor Rabbim hepimize sifa versin endonetrium dokusunun yetersiz olduguna nasil bakılıyor ultrasonla mi

Bende tam adet göremiyorum bende kabullenemiyorum haklisiniz insan kabullenemiyor Rabbim hepimize sifa versin endonetrium dokusunun yetersiz olduguna nasil bakılıyor ultrasonla mi
Amin ecmain.Ameliyat esnasında bakıldı.Görebildikleri kısımlarda endometrium dokusu öbek öbek var sadece.Az miktarda ama düzenli adet görüyorum çok şükür.Gerçi doktorlar buna da hayret ediyorlar bu şekilde nasıl adet görüyorsun diye ama tek motivasyonum da bu açıkçası.Başlangıçta 3 aylık bir hormon tedavisi göreceğim sonrasında ultrasonda endometriuma bakacakmış doktor ama ultrasonda nasıl bakılacaksa çözemedim o kısmını.Kalınlığından vs.anlaşılıyorsa önceki muayenelerde neden anlayamadı diye düşünüyorum.Rahim kalınlığım sıvısı falan çok normal aksine.

Ameliyat sonrası yapışıklık açılmadı mı yoksa yeniden mi yapıştı?
Ben de şuan amaeliyat sonrası estroferm ilaç ve oksapar iğne kullanıyorum. Size doktorunuz ne önerdi

Ben de şuan amaeliyat sonrası estroferm ilaç ve oksapar iğne kullanıyorum. Size doktorunuz ne önerdi
Ben şu an da 3 periyotluk bir hormon tedavisi sürecindeyim.Son ameliyatımda planlanan;yapışıklık açılıp spiral takılmasıydı fakat yapışıklık ciddi boyutta olduğu için az bir kısmı açabildikleri gibi maalesef endometriumunda az olduğu görüldü ve yapışıklığın açılmasından önce endometirumun onarılması getektiğini söyledi doktor.21 gün boyunca günde iki tablet östrojen hormonu biri ağızdan biri genitalden alınacak şekilde,14 gün boyunca da progesteron hormonu günde bir tablet yalnızca genitalden.Haftaya ilk 21 günlük periyodum bitiyor.Bu ilaçları kullanırken haliyle adet görülmüyor ilaçlar bittikten sonraki bir hafta içerisinde adet bekleniyor.Adet bitiminde de kontrole gideceğim ve endometrium kalınlığına bakılacak normal ultrasonla.Sonrasında 2. Periyodum a başlayacağım nasipse.Yine adet başlangıcından hesaplayarak ne zaman ilaca başlanacağını doktor tablo şeklinde veriyor.İnşallah 3.periyodun sonunda güzel haberler alabilirim.Bazen 3 periyot tamamlansa da doktor duruma göre ek 2-3 periyot daha verebiliyor.İnşallah gerek kalmaz.Allah’ım bütün mü’min kardeşlerime en kısa sürede sağlıklı hayırlı evlatlar nasip etsin.Umarım yazım faydalı olmuştur elimden geldiğince detaylı anlatmaya çalıştım.Bu arada ben başka bir ülkede yaşıyorum bu bahsettiğim periyotluk hormon tedavisini Türkiye’de hiçbir doktordan duymadım onlar sadece beni habire ameliyat edip yapışıklık açmakla ilgilendiler.Zaten bu duruma gelmemin sebebi de Tr doktorları hiç güvenim kalmadı ordakilere.Bütün hedefleri para ve tiraj.

Şunu da eklemek istiyorum.Asherman sendromu veya diğer adıyla uterin sineşi denilen vaka her ne kadar nadir rastlanan bir durum diye adledilse de aslen öyle değil aksine yaygın bir durum fakat çoğu kişi bundan habersiz.Haberdar olan kısımda da bizim gibi birkaç kişi bunu bu tür bloklarda sitelerde paylaşıyor bu çok üzücü bir durum.Ben burada yabancı bir blokta bu konuyu takip ediyorum ve o kadar çok kişi var ve o kadar güzel bilgiler paylaşıyorlar ki hem kendi tecrübelerini paylaşıyorlar hem moral ve tavsiye doktor açısından çok detaylı bilgiler veriyorlar.Burada bu konu ile ilgili ayrı bir başlık açmama rağmen maalesef çok az kişi yazıyor.Eğer bir gün evlat sahibi olursam şu durumdan kurtulup da,inşallah aynı durumdan muzdarip olan kişilere elimden geldiğince yardım edeceğim inşallah çünkü bizim durumumuzdaki kişiler iğne ucu kadar da olsa bir umut ışığı ararlar.Rabbim hayırlı kapılar açsın.

Allâh 124 bin peygamberin hürmetine şifa versin size. Brokoli kürünü deneyin birde, belki onunla şifa bulursunuz🤲 Burda rahminde yapisiklik olduğu halde gebe kalanları okumuştum, İnşâAllâh sizde en kısa zamanda bu haberi verirsiniz :)

Allâh 124 bin peygamberin hürmetine şifa versin size. Brokoli kürünü deneyin birde, belki onunla şifa bulursunuz🤲 Burda rahminde yapisiklik olduğu halde gebe kalanları okumuştum, İnşâAllâh sizde en kısa zamanda bu haberi verirsiniz :)
Amin allah razı olsun.Ben dönem dönem 15 gün soğan kürü ardından bir ay boyunca brokoli kürü uyguluyorum.Bağışıklık sistemine de çok büyük faydası var.