İlk Aşk Mı Son Aşk Mı

eser miktarda enerji

introvert
Pro Üye
22 Eylül 2018
1.027
807
merhaba hanımlar :KK200:

ilk aşk diye bir şey var ama son aşk diye de bir şey var mı? sadece bir kere aşık olunur, geri kalanlarsa sadece sevgi mi? ortaokul vs. zamanlarındaki değil de yetişkinlik zamanındaki ilk aşkınıza hala içinizde his var mı? ilk aşkınız ile son ilişki yaşadığınız kişiye karşı hislerinizi kıyasladığınızda nasıl bir sonuç çıkıyor? ilk aşk, özellikle de yarım kalanı hiçbir zaman unutulmaz mı? yanındakiyle yaşlanır, aklındakiyle ölürsün diye bir laf var. bana göre romantik değil, korkunç bir laf şu an için. 5-10 yıl ilişki yaşayıp ayrılanlar var. onlar unutabiliyor mu, tekrar aynı güçlü hislerle aşık olabiliyorlar mı?

hiç aşık olmadım. yaşım da küçük değil. bu aşk meşk trenini kaçırdığımı düşünüyorum. her şey zamanında yapılınca anlamlı oluyormuş. belki günü gelecek biri benim ilk aşkım olacak ama ben o kişinin hiçbir şeyi. sonra da aşkım dediğim kişi müzik videolarının altına şey yazsın '' yanımdaki sen değilsin ama hep aklımdasın. seni unutamadım.'' tabii ben harakiri...

ekleme: öncelikle yorumlarınız için teşekkür ederim, pek çok yorum yapılmış, okuyacağım hepsini 🌸 gözüme çarpan yorumlardan bazılarında ''çok kro, bu ne böyle çok arabesk'' yazıyordu. kro mro ama böyle bir şey var. kadınlar için bir şey diyemem ama erkeklerde ilk aşkını unutamayıp ya da uzun süren ilişkisini bitirdikten hemen sonra pat diye biriyle evlenen oluyor maalesef. yakın zamanda çevremde duyduklarım bunlar. adam unutamamış. aynı şekilde bir kadın arkadaşım var 10 yıllık ilişkisi bitiyor, depresyona giriyor. bir yıl sonra da evleniyor. ama o kişi içinde ukde. ben bunları duyduktan sonra tabii ki kafamda sorular oluştu. aslında ben direkt sizin için sormadım, çevrenizde (benim tanık olduğum erkeklerde oluyor bu durum daha çok) hiç böyle bir durum yaşayan oldu mu, duydunuz mu...

Son düzenleme:

ilk aşk diye bir şey var ama son aşk diye de bir şey var mı? sadece bir kere aşık olunur, geri kalanlarsa sadece sevgi mi? ortaokul vs. zamanlarındaki değil de yetişkinlik zamanındaki ilk aşkınıza hala içinizde his var mı? ilk aşkınız ile son ilişki yaşadığınız kişiye karşı hislerinizi kıyasladığınızda nasıl bir sonuç çıkıyor? ilk aşk, özellikle de yarım kalanı hiçbir zaman unutulmaz mı? yanındakiyle yaşlanır, aklındakiyle ölürsün diye bir laf var. bana göre romantik değil, korkunç bir laf şu an için. 5-10 yıl ilişki yaşayıp ayrılanlar var. onlar unutabiliyor mu, tekrar aynı güçlü hislerle aşık olabiliyorlar mı?

hiç aşık olmadım. yaşım da küçük değil. bu aşk meşk trenini kaçırdığımı düşünüyorum. her şey zamanında yapılınca anlamlı oluyormuş. belki günü gelecek biri benim ilk aşkım olacak ama ben o kişinin hiçbir şeyi. sonra da aşkım dediğim kişi müzik videolarının altına şey yazsın '' yanımdaki sen değilsin ama hep aklımdasın. seni unutamadım.'' tabii ben harakiri...

İlk aşkım da oldu , on yıllık ilişkim de oldu eşimin tırnağı bile olamazlar
Hayat uzun bir yol , insanlar değişiyor,istekler değişiyor aynı kalmıyoruz
Öyle denmiş böyle denmiş anlamsız, sevgi parmak izi gibi kişiye özel
Eski geçiyor, unutuluyor başka bir hayatın oluyor, geçmese yenisi olamaz zaten
Öyle yarım kaldı , aklımda kaldı hikaye onlar adam olsalar hiç bir yerde kalmaz yanımda olurlardı giden gitmiştir ve gittiğinde bitmiştir böyle sözlere inanın :)
Bir tek ölümü bunlardan hariç tutarım, ölümle kayıp unutulmaz gibi geliyor, gerisi fasarya

Bunlar çok arabesk değil mi? İlla bir kalıp mı olması lazım? Kimi tek bir kişiyi sever tüm ömrümce, kimi on kere aşık olur hepsi farklı şiddettedir. Kimisi hiç sevmez. Kendi adıma ben mesela çok değiştim. Beğendiğim şeyler değişti, ben değiştim. İlk aşkımı düşününce gülüyorum mesela şimdi olsa asla beraber olmayacağım biriymiş. Kişiye, yaşadıklarına, ortamına göre değişir bunlar.
Kendi adıma çok kez aşık oldum. Hala aynı adamı seviyorum. Gün gelir ayrılırsak da yeniden sever miyim bilmiyorum. Biri çıkar yeniden seversin yada denk gelmez sevmezsin.
Böyle kesin yargılara varılamaz özetle

İlk aşkıma aşığım sanardım ta ki son aşkımı tanıyana kadar. Onla da ayrıldık zaten muhtemelen yeni birini bulunca son aşkıma da aşık olmadığım sonucuna varıcam😂 aşk ne bilmiyorum sevgi ile farkı ne bilmiyorum ama bana kalırsa aşk tutkulu sevgidir.
Temas bağımlısı bir insan değilim, gerçekten hiç de sevmem teması. Ama son aşkıma parmak ucumla bile olsa dokunmayı özlediğim zamanlar oldu. Yanyanayken ancak dokunmaya uygun ortam yokken bile özledim onu. Bence bu aşk işte.

Sanırım üç kez aşık oldum, hem de deli divane, ilki üniversiteyken, ikinci ve üçüncü çalışırken oldu, aralarından en az 6-7 sene geçtikten sonra oldu. Her birinde bir oncekine karşı hislerim nötr olmuştu tamamen unuttuktan sonra diğerini yasadigimdan belki de o büyük aşklardan eser kalmadı. Hatta bazen kendimi yoklarım, karşıma çıksa gelse aynı şeyleri yaşar mıyım diye, yok maalesef eski heyecanımı hissedemeyecegimi hatta tekrar sevmeyeceğim farkediyorum.

Ne arabesk saçma sapan ifadeler ya, yok bir kere aşık oldun daha olmaz bilmemne...
Hiç katılmıyorum. Heyecanla baslamis her ilişki insanın içinde bir yerlerde durur. Ben ilk aşkımla yaşadığım şirin şeyleri hatırlıyorum ama adamı, yüzünü,sevgisini çoktan unuttum gitti. En uzun iliskimde de öyle. Sirin-beni mutlu eden birkaç ani var zihnimde, gerisi yok. Yaşadığıma pişman olduğum,sonradan musallat olan bir dangalak vardi, onunla bile karanlık havada ıssız bir yerde çıkışı bulamayıp korkmayalim diye müzik açıp dans edisimiz var sadece zihnimde- ki bu kişinin adını anmam karşıma çıkmasın diye.
İnsanın hayatina birileri girer,çıkar. Kimi çok hafif iz bırakır kimi daha derin . Ama bunun meali ilk aşk falan degildir. Zaten çoğu insanın ilk aşkı ergenliğe denk geliyor. O kafayla ne kadar sağlam iliski kurulur ki, unutulmasin .
'onemli olan sondur' da diyemeyecegim çünkü bizim ülkede bazı insanlar sırf yaşım geçmesin diye evleniyorlar az tanıdığı insanlarla. Sırf evlendi diye son aşk olmuyor kimse. Ya da kimse deneyip deneyip en sonunda en sevdiği ile tekrar birleşmiyor:) balık kactiysa kaçıyor,arkasindan baktiginla kalıyorsun.
O yüzden bu sorunun bir cevabı yok

İlk aşk son aşk diye bir şey yok ya. Ben de arabesk diyeceğim. Beraber mutlu olmak, huzurlu olmak yeri geldi mi hemdert olmak var. Aşkın o tutkusu ilişki sağlamlaştıkça yerini başka duygulara bırakır. Hiçbir duyguyu ilk seferki gibi coşkuyla yaşayamayız. Çok şey yapmayın yani

Sonuç olarak bu durumlarla ilgili düşünüp bir kanıya varmak bize ne kazandıracak?
Bu tür meselelerde kavramlar ve sorulara takılmadan karşınıza çıkan insanla kuracağınız duygusal bağı gerçekten hissedebilmek.

Aşık olmanin sınırı olduğunu dusunmuyorum ve unutamadigim biri de yok.
Eşim olmasa yine aşık olurdum acikcasi. Kimsenin benim için yasayabilecegim tek aşk olabilecegini dusunmuyorum, hani o olmazsa bir daha aşik olmam diye bir şey dusunmedim kimse icin.(15 yaşindaki ilk aşkimda oyle sanmiştim gerci😬)
Ama aşik olmak başka hayati birlikte gecirebilmek başka, o hayati paylaşmak herkesle olmuyor. 🤷 Bence aşktan daha onemli şeyler var.

İnsan tekrar tekrar aşık olabilir. Eşimden önce de kaç kez aşık oldum. Ayaklarım kesildi yerden, ayrılıkta acıdan öldüm. Eşime de aynı yoğun duyguları hissettim. Eşimi de kıyaslamam, öncekileri de. Acısıyla tatlısıyla yaşadıklarıma saygım var, aşk sanmışım diyemem. Hepsi gerçekti, hepsi benimdi.

Hiç aşk bacım 😂 yahu ilki sonu mu olur? Eşimden önce de aşık oldum deli divane, sonra da eşime aşık oldum. Aşk biten bir şey, yoksa herkes ilk aşık olduğu kişide takılıp kalırdı.
Aşk yıllar içinde dozunu azaltır, yerini saygıya, ve büyük bir sevgiye bırakır.
Zaten aşk denen şey tehlikeli ve aşırı bir duygu.

Her yaşta aşkın verdiği hisler birbirinden farklıdır. İlk aşk ya da ergenlerde baskın olan kötü çocuğa aşkın verdiği hisler tabi ki çok daha yüksek perdede oluyor. Sürekli kavgalı giden sözde ihtiraslı ilişkilerin bıraktığı his ve izler daha başka. Çok tarif edilebilir şeyler değil bunlar. Yaş ilerledikçe yaşanmışlıklar artıp olgunlaştıkça aşkı da daha farklı boyutlarda yaşıyorsunuz.

Sende yaşadıklarım hep içimi sızla, seni asla umutamadım cümleleri bence hastalıklı ruh işareti gibi. Bitmiş bitmiştir önüne bakmak lazım. Devam edebilir olsaydı zaten devam ederdiniz niye bitti değil mi. Güzel anıları anı olarak bırakıp hayata devam etmek lazım, geçmişe takılıp melankolik yaşamak kimseye kazanç sağlamıyor.

Yıllar süren ilişkiler yaşamadım açıkçası ama pek çok kez aşık oldum, her birinde çektiğim acı farklıydı. Platoniklerinki daha farklıydı. 25 yaşında evlendiğimde de kocama aşıktım ama onun verdiği duygular ergenlikteki gibi değildi, daha olgun, daha ayakları yere basan duygulardı.

Ha şunu da söyleyeyim "ben ona yıllaeımı verdim, emeğim var" diye karalar bağlamak da çok anlamsız. Harcadığınız emek kişiliğinizden feragatse, hep acı çekiyorsanız bu ilişkinin arkasından ağlamak yıllarca yasını tutmak anlamsızdır. Oluru olsa olurdu. Önünüzdeki yıllar geride bıraktıklarınızdan uzun, hepsini aynı zorlukta yaşamaya gerek yok. Zararın neresinden dönülse kâr. Bir de ya tekrar aşık olamazsam diye çırpınıp acılar çekmeye gerek yok, hayat sizin için doğru olan insanı bir uerde mutlaka karşınıza çıkarıyor

Bu soru beni hem güldürdü hemde üzdü benim 5 yıllık bi ilişkim vardı gerçekten çok seviyorduk bir birimizi, son kavgamızda tam kararla ayrıldım 2 yıl sevgili yapmadım. Çalıştığım yerde biriyle tanıştım 1 yıl flört, sevgili derken evlilik teklifi etti ailem olmadığı için sözsüz ,nişansız evlendik. Sonra eski sevgilim duydu bi akşam aradı küfürler hakaretler etti dedi nasıl yaptın nasıl yıllarımızı çöpe attın gittin biriyle tanışıp hemen evlendin ikimiz telefonda nasıl ağlıyoruz sonra eşime ayıp olmasın diye kapattım, numaramı falan değiştirdim, hep değil ama bazen aklıma gelince çok özlüyorum. Eşimde biliyor tabi herşeyi ondan hiç bişey saklamadım.

X