Intermittent Fasting Diyeti İle Zayıflama Deneyimlerimiz

candy_candy

Başlangıç: 09.04.21//135.2//Hedef:87
Kayıtlı Üye
19 Şubat 2010
7.996
10.953
37
Arkadaşlar öncelikle hoşgeldiniz.:KK54:

Ben bu diyeti dün itibariyle duydum bugün araştırdım ve bu diyetin bana, çevreme, bünyeme en uygun diyet olduğuna karar verdim. Aslında buna pek diyet de denemez kısaca şöyle açıklayayım:

Intermittent fasting (IF) Diyeti, 1 gün içinde kendiniz belirleyeceğiniz bir zaman penceresi açıp yemeğinizi bu zaman dilimi içerisinde belirli periyotlarda yediğiniz ve bu aralıkların dışında yemek yemeyip bol bol sıvı tükettiğiniz ve dinlendiğiniz (uyku vakti) bir beslenme programıdır.

Günün uyku dışında kalan vaktinden belli bir alan seçip o alan dışında hiçbir şey yemiyorsunuz.

En etkili ve en çok kullanılan dilim 16/8 lik dilimdir. Yani 16 saat açlık ve 8 saat özgürlük.

Uyku vaktiniz 16 saate denk gelmektedir.

Örneğin; Öğlen 12 ile akşam 20 aralığında 2 ila 4 öğün olarak düzenlenebilir veya sabah 8 ila akşam 16 aralığı da kullanılabilir.

24 saatlik dilimde tek bir öğün beslenerek bu diyeti uygulayanlarda bulunmaktadır. (Genellikle öğlen saatini tercih ederler.)

Günlük almanız gereken kalori miktarını seçtiğiniz zaman diliminde uygun öğünlere bölerek almanız daha uygun ve daha sağlıklı olacaktır.

Bu diyeti uygularken açlık ve tokluk dilimlerinde bol sıvı tüketmelisiniz. Açlık diliminde kalorisi olmayan her türlü sıvıyı tüketebilirsiniz. (Şekersiz asitli içecekler dahil)

Vücudunuzdaki yağları yakmaya yarayan bir program olup ilk temelleri 1945 yılında atılmış, 2000'li yıllarda çalışmalar ivme kazanmıştır.

Ayrıca Kadınlar Kulübünde bu diyetle ilgili yayınlanan iki sayfayı da şuraya ekliyorum:

http://www.kadinlarkulubu.com/forum...intermittent-fasting-sistemi-hakkinda.709189/

http://www.kadinlarkulubu.com/forum...ng-ve-yuruyus-ile-zayiflama-seruvenim.708856/

İkinci sayfada pek bişey yok ama ilk sayfada baya bi açıklama yapılmış. Buraya da tabi ayrıntılı bir şekilde yazacağım.

Bu diyeti benimle birlikte yapacaklar ve yahut daha önce yapıp fayda sağlamış arkadaşlardan bilgi paylaşımı yapmalarını rica ederim.:KK52:

....

Son düzenleyen: Moderatör:
bu diyet benim kafama baya yattı canım. baya da bir araştırdım. yakında yazıcam buraya okuduklarımı :KK51:

oruç tutar gibi tek farkı su ve sıvı gıdalar tüketebilirsiniz açlık dönemlerinde, ben gece yemeği sevdiğim için akşam 6-12 aralığını kullanıyorum çok hızlı kilo verdiriyor ayrıca yediğim saatlerde tatlı vs canım ne çekiyorsa yiyorum haftada 2-3 kg kesin gidiyor

oruç tutar gibi tek farkı su ve sıvı gıdalar tüketebilirsiniz açlık dönemlerinde, ben gece yemeği sevdiğim için akşam 6-12 aralığını kullanıyorum çok hızlı kilo verdiriyor ayrıca yediğim saatlerde tatlı vs canım ne çekiyorsa yiyorum haftada 2-3 kg kesin gidiyor

Ben gece yapınca sıkıntı olur mu acaba diye düşünüyordum.
Kaç gibi uyuyorsunuz normalde?

gece 1-2 gibi uyuyorum sabah 11 gibi kalkıyorum bol su, kahve sassy su tüketiyorum çay vs de içilebilir çok açlık hissedilirse 1 zeytin yada çok az peynir yenebilir önemli olan kan şekerinin yükselmemesi ve açlık modundan çıkılmaması çünkü açlık süresi boyunca max yağ yakılıyor hele açlık esnasında yüryüş yapılırsa ertesi güne daha çok kilo veriliyor

gece 1-2 gibi uyuyorum sabah 11 gibi kalkıyorum bol su, kahve sassy su tüketiyorum çay vs de içilebilir çok açlık hissedilirse 1 zeytin yada çok az peynir yenebilir önemli olan kan şekerinin yükselmemesi ve açlık modundan çıkılmaması çünkü açlık süresi boyunca max yağ yakılıyor hele açlık esnasında yüryüş yapılırsa ertesi güne daha çok kilo veriliyor

Peki beslenmeniz nasil, yani aburcubur vs yemiyorsunuzdur.

Ben de bir sure yapmistim da onceleri kilo veremedim fakat cok aburcubur yiyorum ama almiyordum da ilginc olarak.

Sonra ne zamanki saglikli besinler yemeye basladim, kilolar da gitti.

En son yeme işlemini ne zaman bırakıyorsunuz peki?
Hemen bırakıp uyuyor musunuz?

Ben de bugün IF'e başladım. 12-20 aralığı yeme pencerem onun dışında da açlık dönemi olacak 16/8 günlük yöntemle başlamak istedim. Bakalım sonuçlar nasıl olacak? Menülerimi paylaşıcam burada :KK51:

Başlangıç Kilo: 114,1
Boy: 169

Ölçülerim:
Göğüs ölçüsü:118
Bel ölçüsü:108
Göbek ölçüsü:123
Kalça ölçüsü:127
Basen ölçüsü:114
Bacak ölçüsü(sağ):70
Bacak ölçüsü(sol):69
Kollar:38
Baldır:48

Şu an açım tabi :KK53:

İlk günler menülerim çok sağlıklı olmayabilir onu diyim de :KK72:

Merhaba,

Ben de IF'e sadigim.

Benim de baslangic kilom : 58.8
Boyum : 167

Olculerimi bilmiyorum malesef ama 61 kiloyken sanirim 90-67-96 idi. Simdi biraz daha azdir.
Ben de menulerimi burada da paylasacagim.
Ben gunden gune penceremi degistirmeyi planliyorum.
Dun son yemegimi saat 13.30'da yedim.

Bu nedenle bugun 9-15 araligini kullanmayi planliyorum :)

Duzenli spora da devam etmeyi dusunuyorum, herkese kolay gelsin :)

Merhaba,

Ben de IF'e sadigim.

Olculerimi bilmiyorum malesef ama 61 kiloyken sanirim 90-67-96 idi. Simdi biraz daha azdir.

Seninki de bu diyetin bir yöntemi olan Random oluyor işte Blanche cim.

Random da günden güne farklı yeme pencereleri kullanılıyor.

Ben de özel gün ve davetlerde Random'u yapıcam. Onun dışında 16/8 günlük yöntemi kullanıcam.

Ağır spor yapacağın gün proteine yüklenme ve karbonhidratı biraz arttır canım :KK19:

Merhaba,

Ben de IF'e sadigim.

Ölçülerin de güzelmiş :KK8:

Ben de bugün IF'e başladım. 12-20 aralığı yeme pencerem onun dışında da açlık dönemi olacak 16/8 günlük yöntemle başlamak istedim. Bakalım sonuçlar nasıl olacak? Menülerimi paylaşıcam burada :KK51:

Başlangıç Kilo: 114,1
Boy: 169

Ölçülerim:
Göğüs ölçüsü:118
Bel ölçüsü:108
Göbek ölçüsü:123
Kalça ölçüsü:127
Basen ölçüsü:114
Bacak ölçüsü(sağ):70
Bacak ölçüsü(sol):69
Kollar:38
Baldır:48

Şu an açım tabi :KK53:

İlk günler menülerim çok sağlıklı olmayabilir onu diyim de :KK72:
slm canım bende yarın başlamak istiyorum inşallah yol arkadı olalım birbirimizin senin yöntemi denicem bende neler yenmesi gerekiyo acep

slm canım bende yarın başlamak istiyorum inşallah yol arkadı olalım birbirimizin senin yöntemi denicem bende neler yenmesi gerekiyo acep

canım sen diyetisyeninin verdiği listeyi uygulayabilirsin.

Bu yöntem ne yiyip ne yemeyeceğini söylemiyor sadece ne zaman yiyeceğini söylüyor.

ben kb sayıcam yine.. kalori de sayabilirsin :KK51:

X