İş arama süreci.

Noraa89

Guru
Kayıtlı Üye
1 Mart 2012
2.854
1.308
35
Kızlar selam, yaklaşık 10 yıldır iş hayatındayım ve bu 10 sene boyunca aynı firmada çalıştım. Başka bir iş deneyimim olmadığı için iş arama sürecini nasıl planlayabileceğim komusunda çok karışığım.

Kısaca şöyle anlatayım, çalıştığım firmadan genel olarak memnunum, çok rahatım kendi işim gibi karışanım yok bir çok şey benim kontrolüm altında fakat işimden ayrılmak için 2 sebebim var. Cumartesi günleri çalışıyorum, hiçbir kursa gidemiyorum, tüm planlarımı pazar günü yapmak zorundayım. İşe ilk girdiğim zamanlar sorun etmiyordum fakat artık çok sıkıldım cumartesi çalışmaktan tiyatroya giderken bile pazar için bilet bulmaya çalışıyorum, spor salonuna kaydolurken tek günümü ziyan etmemek için hafta içi gidiyorum vs. 2.sebep ise, burada ne uzuyorum ne kısalıyırum artık. Zamanla işler rutine bindi. Çalıştığım firma orta ölçekli denilebilecek bir firma. Kurumsal ya da daha iyi şartları olan bir firmada çalışmak istiyorum. Hem şartlar açısından, hem de kendimi geliştirmek için daha iyi şartlarda bir firmada çalışmak istiyorum.

Danışmak istediğim konu şu: İşten ayrılıp da mı iş bakmalıyım yoksa çalışırken mi? Aslında mantıklı olan çalışırken iş aramak fakat iş buldum diyelim ihbar sürem çok uzun. Çaluşacağım yer hemen gel başla ya da 1 hafta sonra gel başla derse nasıl olacak? Yasal olarak ihbar süremi sorun ettiğim için değil, firmayı yüz üstü de bırakamam zaten, en azından yerime çalışacak elemanı yetiştiririp çıkmak istiyorum fakat ben o sırada iş bakıp ya bulamazsam diye endişelerim var. Bu süreci nasıl yönetmeli, nasıl planlamalıyım? Ailem yıllardır çalışıyorsun 1-2 ay evde rahat kafayla iş ara diyor ama şunu da belirteuim çalışmayı çok seviyorum hiç ara vermek de istemiyorum. Bir de pandemi döneminde evde çok uzun süre iş bulamamaktan da korkuyorum. Açıkcası biraz cesarete de ihtiyacım var.
Yorum ve tavsiyelerinizi bekliyorum kızlar.

Ben memnun olmadigim, daha 8 aylik calıştigim, maasimi kesik kesik aldigim is yerinde çıjmak istedigimi söyledigim de iş bulsun sonra çık diyorlar. Ne güzel aileniz varmis baskı altinda degilsiniz. Maddi sıkıntınız yoksa ayrilipta bakabilirsiniz tabi ki çünkü görüşme icin sürekli izin almak sorun oluyor. 10 sene olmuş ben heralde tazminat var deyip evlenene kadar çikmazdim :KK70:

Benim çevremde devlet memurları hariç çoğu kişi cumartesi de çalışıyor, tek boş günleri pazar.

Sizin tercihiniz tabii ama özellikle bulunduğumuz dönemde iş değiştirme nedenleriniz mantıklı gelmedi bana.

İsterseniz biraz daha bekleyin şu pandemi dönemi muhabbetinden sonra yeni iş bakın memnun değilseniz.

Ben de işten çok bunaldığım zamanlar, 'istifa edeyim, dinleneyim, nasolsa iş bulurum' diyordum. İstifa etmeden iş aramaya başladım, ve iş bulmanın o kadar kolay olmadıgını farkettim. Siz de iş başvuruları yapıp iş bulma ihtimalinizin ne kadar olduguna bakın, ondan sonra karar verirsiniz.

Mesleğinizi yazmamışsınız

10 yıldır maaşınız da belirli bir seviyededir

Yazdığınız gerekçelerle işten daha iyi iş bulunmadan çıkılmaz

Bir arayın, iş bulun, sonra geçersiniz

Aynı yerde 6 yıl çalıştım ayrıldıktan sonra bulduğum işin saatleri çok, maaşı ise 1/4 azdı

uzun yıllar çalıştıktan sonra
bir yere sıfırdan başladığında şartlar daha iyi olmayabilir

Kızlar selam, yaklaşık 10 yıldır iş hayatındayım ve bu 10 sene boyunca aynı firmada çalıştım. Başka bir iş deneyimim olmadığı için iş arama sürecini nasıl planlayabileceğim komusunda çok karışığım.

Kısaca şöyle anlatayım, çalıştığım firmadan genel olarak memnunum, çok rahatım kendi işim gibi karışanım yok bir çok şey benim kontrolüm altında fakat işimden ayrılmak için 2 sebebim var. Cumartesi günleri çalışıyorum, hiçbir kursa gidemiyorum, tüm planlarımı pazar günü yapmak zorundayım. İşe ilk girdiğim zamanlar sorun etmiyordum fakat artık çok sıkıldım cumartesi çalışmaktan tiyatroya giderken bile pazar için bilet bulmaya çalışıyorum, spor salonuna kaydolurken tek günümü ziyan etmemek için hafta içi gidiyorum vs. 2.sebep ise, burada ne uzuyorum ne kısalıyırum artık. Zamanla işler rutine bindi. Çalıştığım firma orta ölçekli denilebilecek bir firma. Kurumsal ya da daha iyi şartları olan bir firmada çalışmak istiyorum. Hem şartlar açısından, hem de kendimi geliştirmek için daha iyi şartlarda bir firmada çalışmak istiyorum.

Danışmak istediğim konu şu: İşten ayrılıp da mı iş bakmalıyım yoksa çalışırken mi? Aslında mantıklı olan çalışırken iş aramak fakat iş buldum diyelim ihbar sürem çok uzun. Çaluşacağım yer hemen gel başla ya da 1 hafta sonra gel başla derse nasıl olacak? Yasal olarak ihbar süremi sorun ettiğim için değil, firmayı yüz üstü de bırakamam zaten, en azından yerime çalışacak elemanı yetiştiririp çıkmak istiyorum fakat ben o sırada iş bakıp ya bulamazsam diye endişelerim var. Bu süreci nasıl yönetmeli, nasıl planlamalıyım? Ailem yıllardır çalışıyorsun 1-2 ay evde rahat kafayla iş ara diyor ama şunu da belirteuim çalışmayı çok seviyorum hiç ara vermek de istemiyorum. Bir de pandemi döneminde evde çok uzun süre iş bulamamaktan da korkuyorum. Açıkcası biraz cesarete de ihtiyacım var.

1 2 aya iş bulacaginizin garantisi var mı ya 1 yıl işsiz kalırsanız

Tabii ki de çalışırken iş bakacaksınız

Ihbar süresini söylersiniz yeni şirkete gerekiyorsa diyelim 3 ay çalışmanız gerekiyor 1 ay çalışın diğer 2 ayi biz öderiz parasını derler

Bi iş bulun da onlar sonraki iş hallolur hepsi

Herseyi göze almışssanız işverene bunları anlatın. Belki cts yi kaldırır
Ya da yerime birini bakın diyin birini arasınlar siz de bu esnada iş arayın.

İş değiştirmek için zamanlama ve ortam uygun değil.
Özel sektörün büyük çoğunluğunda Cumartesi günü mesai var en azından yarım gün.
İlla iş değişikliği yapacağım diyorsanız mevcut işinizden ayrılmadan yeni iş arayın.

Kurumsal firmalar ihbar sürenizi sorun etmiyor ve zaten son şirkette ne kadar süre çalıştığınızı görerek alıyorlar mülakata. Tabi ki işten çıkmadan iş arayın

Yaşadığınız bölge ve mesleğiniz önemli. Cumartesi öğlene kadar hep çalışmam oldu bunda sıkıntı yok. Tam gün çalışan yerleri kendim tercih edemem, bir oğlum var onu düşünmem gerek. Ama işimi kendim yönetiyorum, karışan eden yok demişsiniz ya hani, her yerde o olmuyor ne yazık ki.:işsiz:

Bende sizin gibiydim, sıkıntı çektiğim en büyük konu bu oldu. Bir banka ekstresini işleyebilmem için sürekli hatırlatacak, peşinde koşacakmışım, kendi yönetimimde çok rahat yaptığım günlük rutini yapamaz duruma gelmiştim. Bir başka yer evrakları görmem lazım diyor kendisi işliyor, faturaları kendisi kesiyor, belki ilerde veririm diyor bir de, üstelik ortaklardan biri, çalışanda değil. Adama sanki nakit akışını yöneteyim demişsiniz? Demem o ki, gerçekten bir süreden sonra işim bitti, iş var mı modunda gezerek çalışılmıyor, iyi düşünün derim. :KK14:

Son düzenleme:
zaten söylenmiş, aynı şeyleri söylemeye geldim. pandemi zamanı risk almak anlamsız. zaten şu an yasaklardan dolayı cumartesiniz tatil bile olsa evde oturmak dışında bişey yapamıyorsunuz. özel sektörde cumartesi çalışmayan az firma var. sizin geçeceğiniz yeni işte cumartesi çalışıyor olsanız bile belki daha fazla maaş alırsınız, körelmezsiniz, bi değişiklik olur. ama 10 senenin de kıdem tazminatı falan var istifa edince bu da gider. yani bu haktan vazgeçmek? bilemedim.
benim de işim şu an beni köreltiyor, daha farklı şeyler de yapabilirim ama ben daha 2 seneyi bile doldurmadım. sektörümün dinamikleri çok farklı. körelme sorunum bu sene içinde görevlerimin biraz değişmesiyle çözülebilir diye umut ediyorum artık. yoksa bizim şirkette de 5-6 senelik çalışanlar var.

X