Iş görüşmesinde maaş konuşma derdi

Temiznevresimkokusu

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
5 Mart 2018
1.394
1.355
Herkese iyi akşamlar.
Yeni mezun mühendisim. 2 haftalık bi deneyimim oldu ve sigorta yapmamaları,maaş +mesai konuşup akşam 9da çıkarken 2. Hafta mesai almayacaksın demeleri ve sahibinin terbiyesiz bi adam olmasindan dolayı bıraktım.
Önceden tek derdim ogrenmekti ama artık diğer iş yerinde olan şeylerin yaşanmaması için net olmak istiyorum.
Yarın iş görüşmesine gideceğim , bu firmanın ilanını facebook üzerinden buldum ve yarın için çağırdılar. Firmanın uyguladığı sertifikalara sahibim fakat uygulama kısmını bilmiyorum.
Firmayı araştırmak için bi tanıdığımıza sorduğumda sahibinin bi arkadaşının samimi arkadaşı olduğunu ve yarın arkadaşının yanına giderek görüşmeden önce konuşmamı söyledi.
Sütten ağzı yanan yoğurdu üfleyerek yer misali önce diğer firmaya gidip bilgi alacağım.
Şimdi benim sorum ben artık net olmak istiyorum. Ücret konusu da dahil . Minimum 2000 tl ile başlamak istiyorum fakat yeni mezun aradıkları için asgari ücret veya 1750 tl olarak teklif edebilirler.
Ben ücret kısmına gelindiği zaman nasıl bir strateji uygulamalıyım ? Yani ben asgari ücret teklif ederler diyorum ama belki de 2500 edecekler bunu bilmiyorum.
Bana ücret beklentisi sorulur ise sizin aklınızdaki rakam nedir diye sormalı mıyım?
Aylardır iş arıyorum 1750 tl derler ise kabul etmeli miyim ?
Teşekkür ederim şimdiden

Aylardır iş arıyorsun 1750 TL yi kabul edersin çünkü biryerden başlamak önemli malum deneyim olur 1-2 sene çalışırsın .
Sana beklentini soracaklar o zamsn 1800-2000 TL aralığında dersin misal . Çokta uçma çünkü yeni mezuna hiçbir yer 2500 vermiyor doğru dürüst .
Genel olarak aradığın özelliklerde net ol .

Aylardır iş arıyorsun 1750 TL yi kabul edersin çünkü biryerden başlamak önemli malum deneyim olur 1-2 sene çalışırsın .
Sana beklentini soracaklar o zamsn 1800-2000 TL aralığında dersin misal . Çokta uçma çünkü yeni mezuna hiçbir yer 2500 vermiyor doğru dürüst .
Genel olarak aradığın özelliklerde net ol .
O kadar dengesiz ki aslında bi arkadaşım 2700 ile başladı senesi dolmadan 3200e yükseldi maaşı. Diğer arkadaşım 2 senedir iş bulamıyordu asgari ücretle başladı.
Sistemde çok büyük bi dengesizlik var. Bende 2000 'in altında çalışmak istemiyorum açıkçası. Ama daha ne kadar süre iş bulamam onu da bilmiyorum

O kadar dengesiz ki aslında bi arkadaşım 2700 ile başladı senesi dolmadan 3200e yükseldi maaşı. Diğer arkadaşım 2 senedir iş bulamıyordu asgari ücretle başladı.
Sistemde çok büyük bi dengesizlik var. Bende 2000 'in altında çalışmak istemiyorum açıkçası. Ama daha ne kadar süre iş bulamam onu da bilmiyorum
Görülmeye gideceğin yer kurumsal mı Max ne verir arastır biraz o tanıdığınız kişiye de sor .
Eğer temelden başlatacaksan çok yüksek bşy vermezler ama sor sen

Görülmeye gideceğin yer kurumsal mı Max ne verir arastır biraz o tanıdığınız kişiye de sor .
Eğer temelden başlatacaksan çok yüksek bşy vermezler ama sor sen
Kurumsal değil küçük-orta ölçekli bi yer.
2 bin de aslında çok fazla değil normal bi ücret bence. Bilemedim.
Benim asıl öğrenmek istediğim ücret konusu açıldığında siz ne kadar düşünüyorsunuz diye önce onlara yönlendirmek mi olsundu aslında

Kurumsal değil küçük-orta ölçekli bi yer.
2 bin de aslında çok fazla değil normal bi ücret bence. Bilemedim.
Benim asıl öğrenmek istediğim ücret konusu açıldığında siz ne kadar düşünüyorsunuz diye önce onlara yönlendirmek mi olsundu aslında
Hayır bence kesinlikle öncelikle senin aklında bir rakam olsun onlara Aralık ver sonra da de ki sizin bu pozisyon için düşündüğünüz rakam nedir diye sor

Ben yeni mezun olduğumda siz ne düşünüyorsunuz diye görüştüğüm kuruma bırakıyordum maaş işini. Çok ısrar ederlerse 2500 deyin, zaten pazarlık olur ya da biz şöyle düşünüyoruz derler.
Ben olsam asgari ücreti de kabul ederdim tecrübe için. 13 yıllık mühendisim, ilk maaşımın 10 katı kazanıyorum şu an. Çok düşük bir maaşla başlamıştım.

Benden tavsiye is gorusmelerinde kendinden emin ol. Maas içinde prensiplerin olsun. Karsi tarafa direk maas olarak ne düşünüyorsunuz diye sor. Oradan bir öğren dusuk soylerlerse 2200 gibi düşünüyordum de. Nasil baslarsan oyle gider. Azi kabul edersen zamlarda ona gore olacaktir ve bir sure sonra kendine de kizmaya baslicaksin. O yuzden kendine bunu yapma 1 ay daha bekle ama gönlüne göre olsun

Simdi o pozisyon icin belirledikleri bir meblag olur ornegin 1750- 2300 (salladim) siz kendinizi guzel anlatin rahat olun zaten size sorarlar maas beklentinizi 2000 den kapi acin ya da 2100 ama o firmayi isterseniz maas uzerinde ve pozisyonumla ilgili anlasmaya varabiliriz diyin 2000 cok derlerse belki 1900 olur her sekilde 1750 den iyidir tanidik varsa aslinda maas durumunu onden bilseniz ona gore pazarlik yapardiniz.

Ben yeni mezun olduğumda siz ne düşünüyorsunuz diye görüştüğüm kuruma bırakıyordum maaş işini. Çok ısrar ederlerse 2500 deyin, zaten pazarlık olur ya da biz şöyle düşünüyoruz derler.
Ben olsam asgari ücreti de kabul ederdim tecrübe için. 13 yıllık mühendisim, ilk maaşımın 10 katı kazanıyorum şu an. Çok düşük bir maaşla başlamıştım.

Tecrübe bu alandaki meslekler için kaç yıl olmalı sizce ? Mimar iş başvurularında 5 yıldan açıyorlar kapıyı .

Birde hiç yurt dışına çıktınız mı ya da orada çalıştınız mı ? Direk yurtdışında başlasam mı diye kararsızım. Şu an staj aşamasındayım .

Sanırım 2000-2500 skalasında düşünüyorum diyeceğim.
Inanın bende asgari ücret dahi olsun yeter ki öğreneyim diye düşünüyordum fakat ilk tecrübemde daha 2 haftada sömürüldüm. Bu tekrarlansın istemiyorum

Simdi o pozisyon icin belirledikleri bir meblag olur ornegin 1750- 2300 (salladim) siz kendinizi guzel anlatin rahat olun zaten size sorarlar maas beklentinizi 2000 den kapi acin ya da 2100 ama o firmayi isterseniz maas uzerinde ve pozisyonumla ilgili anlasmaya varabiliriz diyin 2000 cok derlerse belki 1900 olur her sekilde 1750 den iyidir tanidik varsa aslinda maas durumunu onden bilseniz ona gore pazarlik yapardiniz.
4 sene okul okumak, yapılan masraflar, dil kursları vs düşünüldüğü zaman 2 binden aşağı bana pek adil gelmiyor açıkçası.
Vasıfsız elemanlar mağazalarda zaten asgari ücretten biraz daha fazla alıyorlar. 4 sene emek vermiş biri olarak daha azı uzer beni açıkçası hevesim kırılsın istemiyorum

Benden tavsiye is gorusmelerinde kendinden emin ol. Maas içinde prensiplerin olsun. Karsi tarafa direk maas olarak ne düşünüyorsunuz diye sor. Oradan bir öğren dusuk soylerlerse 2200 gibi düşünüyordum de. Nasil baslarsan oyle gider. Azi kabul edersen zamlarda ona gore olacaktir ve bir sure sonra kendine de kizmaya baslicaksin. O yuzden kendine bunu yapma 1 ay daha bekle ama gönlüne göre olsun
Burası illa olsun istemiyorum zaten. Hani kendimi illa kabul ettirmek için çaba göstermeyeceğim. Bu nedenle daha rahat olurum diye düşünüyorum. Genelde mesleğimle alakalı konularda ozguvenli olurum. Çünkü boş biri olduğumu düşünmüyorum ve mesleğimi seviyorum.

O zaman direk 2500 diye söyle. Bazısı aralık vermek iyidir der. Mesela 2300-2500 gibi dersin. O zaman da sana 2300 teklif ederler.

2 tane stajyerim vardı. Boğaziçi mezunu olan görüşmede 2000 dedi. 1800 teklif aldı kabul etti. Özel üniversite mezunu olan 2300 dedi. İkcı gözlerini belertmis yani bir şekilde çok olduğunu karşı tarafa belli etmiş.. o da pazarlığa açığım demis 2000 e anlaştı. Bu arada bunlar yıllar öncesinin fiyatı. Bir mühendisin asgari ücrete ise başlaması tek bir şeyin göstergesidir. Benim diplomam bir kağıt parçası ben hiç bir şey bilmiyorum demektir. Asgari ücret vasıfsız eleman ücretidir. Sen vasıfsız misin değil misin? En iyi sen bilirsin ona göre iste.

Ben senin yerinde olsam 2500 derdim. Senin ilk konunu hatırlıyorum çalışkan birine benziyordun. Allah gönlüne göre güzel bir iş versin

Eşim de mühendis bundan yedi yıl önce ilk iş görüşmelerine gittiğinde kendinden emin bi şekilde istediği ücreti söyler ve ben iyi bi mühendisim bunu hakediyorum diye net çizgilerini çizerdi (beraber belirlemiştik bu stratejiyi ve ben çalıştıgım için yüreklendiriyordum onu net bi şekilde tavrını belli etsin diye) bu arada o yedi yıl önce 1800 liraya başlamıştı,piyasa bu kadar düştü mü çok üzüldüm mühendisler için.

Bende gecen yıl mezun oldum ve tam 8 ay iş aradım. Bütün arkadaşlarım buldu hepsi çalışıyodu iyi kotu bi yerlerde ben evde sıkıntıdan patlıyodum. Kimisi 2700e girdi kimisi asgariye. Bende 4 yıl köpek gibi okuyup neredeyse bölüm birincisi olacakken artık para vermesinler yeter ki tecrubem olsun kıvamına gelmiştim. Bide düğünüm olucak masraflarım var falan. Kaç yerle görüştüm hic biri olmadı ve asgari ücret demişti hepside. Şuan çalıştığım yer ücret beklentimi sordu 2000 2500 aradı dedim umutsuzca ve onlarda 2 bini kabul etti acil birini arıyolardi çünkü bu pozisyona. Belki 2200 2300 desem kabul ediceklerdi pişman oldum bunada sukur tabi. Bence ücret muhabbetini onlara bırakma direk 2den aç kapıyı. Seni beğenirlerse 200 300un pesine dusmezler

Ya suan dusuncelerimi nasil ifade edecegimi sasirmia durumdayim. Muhendislik mezunu bir insana nasil asgari ucret teklif edebiliyorlar yaziklar olsun! Alaniniz nedir sakincasi yoksa ogrenebilir miyim? Ben de 4 senelik muhendisim bu arada. Cidden piyasanin bu kadar dustugunden haberim yoktu, sok oldum. Nacizane tavsiyem 2500 diyin. Zaten teklifler hep talep edilenin alrinda gelir. Sizi begenirlerse 2000 2200 gibi bir sey teklif ederler diye dusunuyorum.Bundan daha dusuk bir teklif cidden size haksizlik olur.

X