İş yerinde özgüven sorunu

Kızlar iyi geceler. Mezun olduğum bölüm dışında da bir okul bitirip sınavımı da verip göreve başladım. 2 ay kadar stajım oldu işe başlayalıda 2 ay oldu. Aşırı korkarak işe başladım alanım dışı olduğu için. Ama sorunsuz bir 2 ay geçirdim. Genel müdürle ve diğer bölümlerin müdürleriyle aram çok iyi ve işimi gercekten çok ciddiye alarak yapıyorum. Onlarda farkinda olduğu icin beni benimsediler. Birimimde tek yetkili benim amirim ve hesap verdigim kimsede yok genel müdür dışında. Buraya kadar tamam. Bunu kimsenin işini mesleğini kucumsemek icin soylemiyorum lütfen yanlış anlaşılmasın. Danışmada görevli 2 kadın çalişan var. Firmalar evrak teslimini onlara yapiyorlar bende gün içinde ordan aliyorum. Evrakları ben onaylarsam firmalar çalışma yapabiliyor. Genel müdür bile benim dediğimi yaparken bana sorarken bu arkadaşlar bir şekilde beni yönlendirmeye işimi ögretmeye çalışır gibi bir üslup takınıyorlar. Gerektiği kadar samimiyim ve hep hanımlı hitap ederim. Samimiyetten yüz bulduklarını sanmıyorum. Benim yeni işe başlamam onlarin senelerdir orda olmasından kaynaklı hir sorun var ama tam nedir anlamadım. Asıl sorunum da şu ben en üst mevkide ki müdürüme bile çok rahat davranıp kendimi ifade edip işimi yaparken bana tek kelime etmeye ya da sormaya yetkisi olmayan bir birim tarafindan nasil yönlendiriyorum daha dogrusu buna nasil izin veriyorum. Inanin anlamiyorum neden boyle davrandigimi. Kendimi karşılarında ezik gibi hissediyorum nerdeyse korkuyorum. Fobi gibi oldu resmen gun icinde danışmaya uğramak. Bir kere terslesem sorun çözulecek aslında ama yapamıyorum. Yani bana işimi ögretmeyin lutfen demek bu kadar zor olmamalı. Müdürden veya daha yetkili birinden çekinsem anlayacağim ama bu cok saçma. İşe henüz tam hakim olmamanın verdigi çekingenlik desem gene de danışma ne alaka ? Biraz insanlari tersleyen bilmiş tipler. Kötü olmayı mi göze alamıyorum anlamadım. Çok özgüvenliyken böyle çok alakasız insanlar karşısında tam bir eziğe dönüşüyorum bazen.Kızlar nasil davranmaliyim sizce bu neden oluyor ? Bana yardımcı olun lutfen
Yani baya bayaaa yazmışsınız ama sorun ne net anlaşılmıyor siz bunlardan neden çekiniyorsunuz

arkadaş olmayı mı deneseniz acaba
onlarla aranız iyi olursa hiçbir sorun kalmaz
bir güleryüz tebessüm
baktınız ters etki yapıyor, siz de ona göre mesafenizi korursunuz

aranızda yaş farkı var mı, siz onlardan küçük olabilir misiniz
belki de o çalışanlarda kıskançlık filan da olabilir
ama genelde kurumlarda sonradan gelenleri hemen kabul etmezler, belli bir süre geçmesi lazım sizi kabullenmeleri için o yüzden çok da acele etmeyin.

şöyle sormak istiyorum danışmada ki şahısların sizi yönlendirmelerine ihtiyacınız var mı ? Yani onlar size şu şöyle olacak böyle olacak dediğin de siz bilmediğiniz birşeyi onlardan mı öğrenmiş oluyorsunuz yoksa bildiğiniz şeyleri yine size tekrar tekrar mı söylüyorlar? Sorum şu aslında Şimdi onları terslerseniz başınız sıkıştıgında , bilmediğiniz bir konu olduğunda onlara danışma ihtiyacı yaşayacaksanız tersleme olayına hiç girmeyin derim. He sorununuzu başka şekilde giderebilirseniz onların size katkısı yoksa tersleyin derim.. Tersleme derken de hani bu budur böyle olur dediklerinde bilgim var hatırlatmanız için teşekkürler ama buna gerek yok gibisinden hoşlanmadığınızı belirten bir üslupla da söyleyebilirsiniz..
Tam tersine benim bildigim ama onlarin bilmedigi konularda yapiyorlar bunu. Yani is yerinde ki duznele alakali soyleseler anlarim sonucta ben yeniyim. Ama is cok basit evrak gereklimi ki gibi yorumlar yapiyorlar. Cozumu hic aciklama yapmadan evet hayir diyerek cozdum sanirim 2gundur

Onlar da zaten bu telaşınızın farkında oldukları için size böyle davranıyorlar. Acemi olarak görüyorlar bence. Ben bu işin eğitimini aldım bırakın da sizden daha iyi bileyim dersen bir daha yapacaklarını sanmıyorum. İnsanlara iş ortamında çok taviz verince tepenize çıkmaya çalışıyorlar maalesef. Sınırınızı çizmeniz gerek.
Cok haklisiniz. Ben ilk gunler hemen sivrilmeyeyim derken yuzum fazla yumusak gelmis olmali

aranızda yaş farkı var mı, siz onlardan küçük olabilir misiniz
belki de o çalışanlarda kıskançlık filan da olabilir
ama genelde kurumlarda sonradan gelenleri hemen kabul etmezler, belli bir süre geçmesi lazım sizi kabullenmeleri için o yüzden çok da acele etmeyin.
Hemen hemen ayni yaslardayiz aslinda. En baslarda cok da sevmistim ama zamanla tavirlari hosuma gitmedigi icin samimiyet kurmadim acikcasi. Biraz buranin efendisi biziz havasindalar. Yani haksizken de hakliymis gibi bagirarak is halletmeye calisan tipler

Cevabı çok basit; Kendilerinde ne varsa size onu hissettiriyorlar!!! YANSITMA PSİKOLOJİSİNE MARUZSUN!Kendilerinde özgüven sorunu olan onlar,eksikli olan ve de ne yazık ki kıskanç olan onlar..O yüzden de senin üzerinde ego tatmin etmeye çalışıyorlar.Arkanı döndüğünde AMAAN OKUMAKLA ADAM OLUNMUYOR,BAK X'E BİŞEY BİLDİĞİ YOK,BİZ ONDAN DAHA İYİ BİLİYORUZ deyip seni küçümseyerek bundan kendilerine pay sağlayacak ve o eksikli egolarını tatmin edecekler.Farklı mesleklerim olduğu için çok insanla karşılaştım ve içlerinde insanı en sıkıntıya düşürenleri de bunlardır.Çünkü yansıtma işini çok iyi başarırlar.Terslemene gerek bile yok,sana iş öğretmeye kalktıklarında YOK OLMAZ O ÖYLE DEĞİL diyiver..ayaklarını nasıl denk aldıklarını ve sana nasıl gıcık olduklarını göreceksin.Varsın olsunlar,sen yaralanacağına onlar yaralansın.Senin görevin onları hoş tutmak değil..
Cok tesekkur ederim aydinlatici bir mesaj olmus. Ben gereksiz yumusak davranmisim bundan cesaret almislar baska aciklamasi yok. Cunku bana bu kadar rahat davranamamalari lazim aslinda. Kimseyi ezmiyorum elbette ama sonucta benimde bir suru ustlerim var ve gidip hic birine bu sekilde davranmiyorum. Benim isimle alakali yorum yapmalarina izin vermiyorum 2 gundur bu sekilde cozdum. Varsin aramiz iyi olmasin yakin dostlarim degil neticede. Hepimiz orda is yurusun paramizi kazanalim diye variz

Yumuşak davranmadan anlamaz bizim insanımızın çoğu.Ölçülü bir ciddiyet ve hükmedicilik gerekiyor size.
Evet onlar gibi bagirmak cagirmak benim tarzim degil zaten. Dediginiz gibi isimle alakali olculu bir hukmedicilik gerekiyor bana. Isimi iyi yaparken bu sekilde sanki hataliymisim gibi hissetmelerine izin vermemeli

Herkesle samimi olmak zorunda degilsiniz. Is hayatinda dostluk da yoktur zaten. Onlara birsey demek zorunda degilsiniz. Sadece dosyanizi alin ve dosyanizi verin. Onlar yorum yaparsa bakarim deyin ya da birsey demeyin. Cool olun. Haklarinizi bilirseniz gereken yerde kime nasil sikayet edeceginizi falan bilirseniz korkmaniza da gerek kalmaz.

Herkesle samimi olmak zorunda degilsiniz. Is hayatinda dostluk da yoktur zaten. Onlara birsey demek zorunda degilsiniz. Sadece dosyanizi alin ve dosyanizi verin. Onlar yorum yaparsa bakarim deyin ya da birsey demeyin. Cool olun. Haklarinizi bilirseniz gereken yerde kime nasil sikayet edeceginizi falan bilirseniz korkmaniza da gerek kalmaz.
Korkmaktan kastim bana bir sey yapabilecekleriden veya o tarz bir sey degil. Tamamen pskolojik. Yoksa bu davranislarini gereken kisilere bildirsem yine onlarin basi agrir. Benim muhakkak bastirdigim baska bir duygum var ve boyle alakasiz bir yerde aciga cikiyor. Ben onu anlamaya calisiyorum sadece. Tesekkurler yorumunuz icin bende artik oyle davranmayi dusunuyorum. Is yerinde dostluk olmayacagini burdaki farkli farkli konulardan aklima yazmistim zaten ki bende oyle dusunuyorum

Tam tersine benim bildigim ama onlarin bilmedigi konularda yapiyorlar bunu. Yani is yerinde ki duznele alakali soyleseler anlarim sonucta ben yeniyim. Ama is cok basit evrak gereklimi ki gibi yorumlar yapiyorlar. Cozumu hic aciklama yapmadan evet hayir diyerek cozdum sanirim 2gundur

gerekli görmesem talep etmem derseniz bence yeterli bir cvp olacaktır onlara. Ne sinir bozucu tipler be evrak gereklimi diye soruyorlar. Sizene yani ben ver dediğimde vereceksiniz göreviniz bu allahım delirtirler insanı

gerekli görmesem talep etmem derseniz bence yeterli bir cvp olacaktır onlara. Ne sinir bozucu tipler be evrak gereklimi diye soruyorlar. Sizene yani ben ver dediğimde vereceksiniz göreviniz bu allahım delirtirler insanı
Evragi hazirlayacak olan da onlar olsa icim yanmaz. Firmalarin derdi onlari geriyo resmen :)

Kızlar iyi geceler. Mezun olduğum bölüm dışında da bir okul bitirip sınavımı da verip göreve başladım. 2 ay kadar stajım oldu işe başlayalıda 2 ay oldu. Aşırı korkarak işe başladım alanım dışı olduğu için. Ama sorunsuz bir 2 ay geçirdim. Genel müdürle ve diğer bölümlerin müdürleriyle aram çok iyi ve işimi gercekten çok ciddiye alarak yapıyorum. Onlarda farkinda olduğu icin beni benimsediler. Birimimde tek yetkili benim amirim ve hesap verdigim kimsede yok genel müdür dışında. Buraya kadar tamam. Bunu kimsenin işini mesleğini kucumsemek icin soylemiyorum lütfen yanlış anlaşılmasın. Danışmada görevli 2 kadın çalişan var. Firmalar evrak teslimini onlara yapiyorlar bende gün içinde ordan aliyorum. Evrakları ben onaylarsam firmalar çalışma yapabiliyor. Genel müdür bile benim dediğimi yaparken bana sorarken bu arkadaşlar bir şekilde beni yönlendirmeye işimi ögretmeye çalışır gibi bir üslup takınıyorlar. Gerektiği kadar samimiyim ve hep hanımlı hitap ederim. Samimiyetten yüz bulduklarını sanmıyorum. Benim yeni işe başlamam onlarin senelerdir orda olmasından kaynaklı hir sorun var ama tam nedir anlamadım. Asıl sorunum da şu ben en üst mevkide ki müdürüme bile çok rahat davranıp kendimi ifade edip işimi yaparken bana tek kelime etmeye ya da sormaya yetkisi olmayan bir birim tarafindan nasil yönlendiriyorum daha dogrusu buna nasil izin veriyorum. Inanin anlamiyorum neden boyle davrandigimi. Kendimi karşılarında ezik gibi hissediyorum nerdeyse korkuyorum. Fobi gibi oldu resmen gun icinde danışmaya uğramak. Bir kere terslesem sorun çözulecek aslında ama yapamıyorum. Yani bana işimi ögretmeyin lutfen demek bu kadar zor olmamalı. Müdürden veya daha yetkili birinden çekinsem anlayacağim ama bu cok saçma. İşe henüz tam hakim olmamanın verdigi çekingenlik desem gene de danışma ne alaka ? Biraz insanlari tersleyen bilmiş tipler. Kötü olmayı mi göze alamıyorum anlamadım. Çok özgüvenliyken böyle çok alakasız insanlar karşısında tam bir eziğe dönüşüyorum bazen.Kızlar nasil davranmaliyim sizce bu neden oluyor ? Bana yardımcı olun lutfen
Maalesef böyle bir gerçek var. en üstten en alta inerken seviyede iniyor kesinlikle.üstler daha mütevazı iken altlar kendini bi şey sanıyor, sanki onlar olmazsa o yer batacakmış gibi davranıp iyiliğimizi ve nezaketimizi suistimal edip bize değersiz hissettirip eziyorlar. Ama biz de hata ki en başta böyle yapan insanları bir eşya gibi görüp umursamazlık yapmadık, insan yerine koyup mertebe verdik. Bence sende öyle yapmışsın ki benim yaşadıklarımı yaşamışsın,hissettiklerimi hissetmişsin.
Artık benden alttakilerle fazla yüz göz olmuyorum lazım olurlar diye de ipleri hepten koparmıyorum.
Mesela geçerken selam verme,yüzüne bakmadan konuş,eşya gibi gör ama böyle yaptığını da belli etmeden yap. o zaman olur.

Maalesef böyle bir gerçek var. en üstten en alta inerken seviyede iniyor kesinlikle.üstler daha mütevazı iken altlar kendini bi şey sanıyor, sanki onlar olmazsa o yer batacakmış gibi davranıp iyiliğimizi ve nezaketimizi suistimal edip bize değersiz hissettirip eziyorlar. Ama biz de hata ki en başta böyle yapan insanları bir eşya gibi görüp umursamazlık yapmadık, insan yerine koyup mertebe verdik. Bence sende öyle yapmışsın ki benim yaşadıklarımı yaşamışsın,hissettiklerimi hissetmişsin.
Artık benden alttakilerle fazla yüz göz olmuyorum lazım olurlar diye de ipleri hepten koparmıyorum.
Mesela geçerken selam verme,yüzüne bakmadan konuş,eşya gibi gör ama böyle yaptığını da belli etmeden yap. o zaman olur.
Iyi niyetten anlamayan insanlara kesinlikle oyle davranmak lazim. Kendini degersiz gibi hissettirene aynisini hissettirmek gerekli ki anlasin

X