İşi bırakırsam geçim sıkıntısı yaşar mıyız?

4justice

* hasta la vista baby *
Kayıtlı Üye
3 Aralık 2011
10.447
12.578
Merhaba KK,

Danışmak istediğim bi konu var size, eski konular bi yana onlar plan aşamasında.

Şuan eşim ve ben çalışıyoruz. eve giren para 10 bin civarında. düğün borçlarımız olduğu için şuan borç ödeme kira derken köşeye para atamıyoruz. ev kiramız 2000 tl . araba alcak kadar da banka da paramız var.

durum şu. şubat gibi borçlarımız bitecek ve ben borçlar bitince işi bırakmayı düşünüyorum. asla tahammülüm kalmadı çünkü. sevmediğim işi yapmak istemiyorum daha fazla.

Ben işi bırakırsam eve 6 bin civarı para girecek. 2 bin kirayı düşersek 4 bin kalacak. çok yüksek harcamaları olan insanlar değiliz ama bu devirde kafayı dışarı çıkarsan para buhar oluyor.
ve şubatta borçlar bitince bankadaki birikmiş parayla da araba almayı düşünüyoruz.
istanbulda yaşıyoruz bu arada.

sorum şu. 4 bin nasıl bir rakam ? geçinebiliriz diye düşünüyorum ama sanırım kenara para atamayız birikim olmaz.
sizler birikim yapmadan mı yaşıyorsunuz yoksa birikim olmazsa olmaz mı ?

eşime destek olmak istiyorum evden iş yapim biraz katkı sağlayim diyorum ama ne yapacağımı henüz bulmuş değilim.
bu şartlarda sizce geçim nasıl olur?

Merhaba KK,

Danışmak istediğim bi konu var size, eski konular bi yana onlar plan aşamasında.

Şuan eşim ve ben çalışıyoruz. eve giren para 10 bin civarında. düğün borçlarımız olduğu için şuan borç ödeme kira derken köşeye para atamıyoruz. ev kiramız 2000 tl . araba alcak kadar da banka da paramız var.

durum şu. şubat gibi borçlarımız bitecek ve ben borçlar bitince işi bırakmayı düşünüyorum. asla tahammülüm kalmadı çünkü. sevmediğim işi yapmak istemiyorum daha fazla.

Ben işi bırakırsam eve 6 bin civarı para girecek. 2 bin kirayı düşersek 4 bin kalacak. çok yüksek harcamaları olan insanlar değiliz ama bu devirde kafayı dışarı çıkarsan para buhar oluyor.
ve şubatta borçlar bitince bankadaki birikmiş parayla da araba almayı düşünüyoruz.
istanbulda yaşıyoruz bu arada.

sorum şu. 4 bin nasıl bir rakam ? geçinebiliriz diye düşünüyorum ama sanırım kenara para atamayız birikim olmaz.
sizler birikim yapmadan mı yaşıyorsunuz yoksa birikim olmazsa olmaz mı ?

eşime destek olmak istiyorum evden iş yapim biraz katkı sağlayim diyorum ama ne yapacağımı henüz bulmuş değilim.
bu şartlarda sizce geçim nasıl olur?
Kusura bakmayın ama diğer konunuzdan da yola çıkarak rahatlık size batıyor sanki. Türkiye'de sevdiği işi yapan kaç kişi var ki? 4000 maaşlı işiniz var hala daha sevmem de sevme diye tutturuyorsunuz. Kuryeliği dahi cazip görüp yaptığınız işten bu kadar nefret etmeniz şaşırtıcı geliyor. Yaşınızı bilmiyorum ama biraz daha olgun düşünmekte fayda var diye düşünüyorum

Yaşanmaz demek istemiyorum ama az harcamamızda var deseniz belli bir standartınız var. Zorlanırsınız çok net.
Ayrıca bu sıkılınca bunalınca işten çıkma durumu bana şımarıklık geliyor. Ama siz biraz sürünmeden ekonomik özgürlüğün gücünü anlamayacaksınız çıkın o yüzden. En fazla 3 aya bunaldım dediğiniz işe girmek için kırk takla atacaksınız 🤷🏻‍♀️

Neden geçim olmasın siz israf etmedikçe gayette güzel olur. Hayat koşturmacasında kendinizi yormayın bu kadar. Enerjinizi evinize , eşinize ayırın

ne güzel bi yorum teşekkürler

Kusura bakmayın ama diğer konunuzdan da yola çıkarak rahatlık size batıyor sanki. Türkiye'de sevdiği işi yapan kaç kişi var ki? 4000 maaşlı işiniz var hala daha sevmem de sevme diye tutturuyorsunuz. Kuryeliği dahi cazip görüp yaptığınız işten bu kadar nefret etmeniz şaşırtıcı geliyor. Yaşınızı bilmiyorum ama biraz daha olgun düşünmekte fayda var diye düşünüyorum

yaşım ve duruşum yeterince olgun
kendimi burdan ifade edebildiğim kadar ediyorum
böyle yorumlar alınca işimi sevmicem sonuçta değişen bişi yok
teşekkürler yorumunuz için

Ben kadınların çalışması taraftarıyım. Bence seveceğiniz bir iş bulursanız çalışın. Çocuğunuz olsa çalışmasanız tamam ama, çalışan kadın her zaman için daha iyidir.

kesinlikle çalışmayı istiyorum buna hiç şüphe yok ama nasıl bi iş konusunda çıkar yol bulmuş değilim

Bu konular çok göreceli.

Benim geliri 15 bin olan bir arkadaşım geçinememekten şikayetçi.

Benim eşim ögretmen. Ben de el emeklerimi satıyorum .
Ve biz geçiniyoruz. Üstelik aynı şehirde yaşıyoruz.

Burdaki fark yaşam tarzlarımız.

4 bin lira ile bana kalirsa geçinilir . Ama istanbul gibi yerde kıt kanaat geçinilir.

Bazı isanlar icin dışarda yemek yemek gayet olagan bir durumken sizin için lüks olur.

Fark budur.

Yaşanmaz demek istemiyorum ama az harcamamızda var deseniz belli bir standartınız var. Zorlanırsınız çok net.
Ayrıca bu sıkılınca bunalınca işten çıkma durumu bana şımarıklık geliyor. Ama siz biraz sürünmeden ekonomik özgürlüğün gücünü anlamayacaksınız çıkın o yüzden. En fazla 3 aya bunaldım dediğiniz işe girmek için kırk takla atacaksınız 🤷🏻‍♀️

belki de öyle olacak bilemiyorum
mecbur kalırsam eğer yapmaya devam ederim belki

peki birikim olayına ne diyorsunuz ?
birikim yapmak şart mı birikim olmazsa olmaz mı ?

Bu konular çok göreceli.

Benim geliri 15 bin olan bir arkadaşım geçinememekten şikayetçi.

Benim eşim ögretmen. Ben de el emeklerimi satıyorum .
Ve biz geçiniyoruz. Üstelik aynı şehirde yaşıyoruz.

Burdaki fark yaşam tarzlarımız.

4 bin lira ile bana kalirsa geçinilir . Ama istanbul gibi yerde kıt kanaat geçinilir.

Bazı isanlar icin dışarda yemek yemek gayet olagan bir durumken sizin için lüks olur.

Fark budur.

evet bu dediğiniz şu an bizim için çok olağan
haftada 3 gün dışardan yiyoruz nerdeyse
hadi şunu yapalım dediğimizde düşünmeden yapıyoruz
borçlar kapanınca çok daha rahat olcak aslında
bu sefer bişiyi alırken on kere düşüncez

ama işimde mutsuzken evimde mutlu olamıyorum

belki de öyle olacak bilemiyorum
mecbur kalırsam eğer yapmaya devam ederim belki

peki birikim olayına ne diyorsunuz ?
birikim yapmak şart mı birikim olmazsa olmaz mı ?
Siz etmek istersiniz tabi de bu şartlar altında hala iş bulabilir misiniz o muallak. Bu isteksizlikle çok verimli bi çalışan izlenimi de vermiyorsunuz bana çünkü.

Birikim olmazsa olmaz değil her ay maaştan içeri girip geçinen var bu ülkede. Zaten bırakın birikimi güç bela geçineceksiniz siz de bırakınca görürsünüz. Sizin durumunuz biraz hayalvari geliyor bana yani gerçekliğe en kısa zamanda dönersiniz umarım 🤷🏻‍♀️

evet bu dediğiniz şu an bizim için çok olağan
haftada 3 gün dışardan yiyoruz nerdeyse
hadi şunu yapalım dediğimizde düşünmeden yapıyoruz
borçlar kapanınca çok daha rahat olcak aslında
bu sefer bişiyi alırken on kere düşüncez

ama işimde mutsuzken evimde mutlu olamıyorum
Herkesin aksine ben mutsuz iş hayatını sürdürmenin sizin için kötü olacağı inancındayım.

Eğer eşiniz sorunsuz bir insansa bırakın.

3 sene sevmedigim bir ortamda çalıştım. Halen daha nefretle hatırlıyorum.

Iyiki işi bırakmışım diyorum.

5 yillik evliyim. İlk iki sene bende calistim. O zaman bile maasimiz 3bini hic gecmedi hep ucu ucun yettirdik.bilezik ve takilarla araba aldik sattik ancak oyle kâr yaparak paramizi cogalttij. Sonra hamile kaldim isten cikardilar. Cok buyuk sikintinin içine düştük. Kredi cekmistik zor odedik. Suan esimin maasi gecen ay 3200 oldu. Kendi evimizi 700e kiraya verip 800e baska semte gectik. 1 kizim var ikinciye hamileyim. Esim dugun salonlarinda garson olarak ek is yapiyor. Kredi kartı borcu var 6bin doguma kadar bitirmemiz lazim.
Velhasil 4bin ile iki kisi gecinirsiniz

bende hiççç sevmediğim işite çalışıyroum ,
ama çıksam evde çok sıkılırım annemın kaprisi kaynana istekleri ,
amannn otur işinde blond diyorum ,

o parayla geçinilir ama hayattan beklentilerinize baglı

bende evde çok sıkılcam eminim evden iş yapmak istiyorum
instagram satışı vs tarzında ne getirir bilemiyorum

5 yillik evliyim. İlk iki sene bende calistim. O zaman bile maasimiz 3bini hic gecmedi hep ucu ucun yettirdik.bilezik ve takilarla araba aldik sattik ancak oyle kâr yaparak paramizi cogalttij. Sonra hamile kaldim isten cikardilar. Cok buyuk sikintinin içine düştük. Kredi cekmistik zor odedik. Suan esimin maasi gecen ay 3200 oldu. Kendi evimizi 700e kiraya verip 800e baska semte gectik. 1 kizim var ikinciye hamileyim. Esim dugun salonlarinda garson olarak ek is yapiyor. Kredi kartı borcu var 6bin doguma kadar bitirmemiz lazim.
Velhasil 4bin ile iki kisi gecinirsiniz

allah kolaylık versin size de bereketli olsun
artık birikim falan düşünmicem sanırım olduğu kadar

bence birikim olmazsa olmaz yarın birgün çoluk çocuk olur lazım olur birde hayat bu her zaman kirada yaşayamazsınız

zaten verdiğimiz kira zorumuza gidiyor asgari ücret maaşı yani
evimiz o kadar büyükte değil aksine küçük eski ev akarı kokarı çok oluyo
keşke imkan olsa ev kredisi ödeyebilsek

İş bulmak kolay değil maalesef ama sevmediğiniz bi işi de yapmak kolay değil. Bizde istanbul'da oturuyoruz 2000 kira var. ortalama 6000 gelirimiz var. 2000 kira ödemek zor geliyor bebeğim var babannesi bakıyor o yüzden idare etmeye çalısıyoruz. Kalan 4000 yetmiyor maalesef bu sene tatile bile gidemedik. En azından bebek falan düşünüyosanız olana kadar calısın derim

X