İstanbullu kadınlar?

Merhaba ben İstanbul'da doğup büyüdüm biz Anadolu yakasında oturduğumuz için malesef karşı taraflar hakkında bilgim yok
Ben Ataşehir'deyim çok seviyorum buraları...
Ama Ataşehir 'in köyü diyeyim buraya😂 sakin sessiz sabah horoz sesleriyle uyandığım bi yer♥ eşinizin iş yeri karşıda olduğu için Anadolu yakasında bi yer öneremicem
İnşallah gönlünüze göre hayırlı bir ev bulursunuz

Konu sahibi ısrarla uzak yerlere bakıyorsunuz ;Halkalı nere maslak nere .kuş uçuşu haritada bakınca yakın görünebilir .sabah ve akşam trafiğinde ciddi vakit kaybı demek bu .bir yorumunuzda gidip gelen var demişsiniz ;ben de bir dönem sabah 2 saat akşam 2 saat yol çekiyordum .eve geldiğimde yorgunluktan bayılıp kalıyordum ve eşimi görmüyordum .
He bir de tabi trafiğe kalmamak için en geç saat 6 da kalkacak eşiniz ;6.30 da yola çıkacak ki 7 de çıksa trafik pert olur .
Beşiktaş ;Levent;Sarıyer ;Kağıthane ;Ayazağa gibi yerlere bakmalısınız .Diger türlü buraya gelip eşim bana zaman ayırmıyor diye konu açarsınız ki şaka yapmıyorum yada dalga geçmek için yazmıyorum

Vaktiniz olacak anladığım kadarıyla,bu sebeple acele etmeyin,önce işyerine yakın lokasyonlardaki evlere bakın,trafiği görün,bir sindirin ondan sonra anlayacaksınız neden uzağa gitmeyin dendiğini.
Eşimin işyeri mecidiyeköyde,biz bahçeşehirdeyiz. Her gün 8de çıkıyor işten en erken ibb trafiğe bakıp,yoğunluk azaldıysa zira 6da da çıksa 9 da geliyor,8 de de çıksa. Trafikte delirmemek için ya 5 de çıkıyor(yoğunluğa yakalanmıyor nispeten)ya da 8 de.
Anlatılmaz yaşanır burda trafik cidden. Kelimelerle ifade edilmez.
Plazaların olduğu,beyaz yakalıların ağırlıklı olarak yaşadığı semtlerde zaten belirli saatlerde aşırı yoğunluk oluyor. Taksiciler bile girmemek için kırk takla atıyorlar. O derece.

Kurtköy falan imkansiz. Kurtköyden gelip gidecegine Bursadan gelip gitsin cok sey degismez emin olun 😂

Kagithane, 4 levent falan olabilir ama pek icacici yerler degil.

Yine de bu semtlerde de fiyatlar yuksektir ama.

Bu yorumunuza göre sizin acinizdan muhtemelen yalan söylemis oluyorum. 🤔 Sizin icin bir tane ek aşagiya yükledim. Buna benzer bir sürü de ilan favoriledim. Favorileme işlemini eşimin telinden yaptigim icin simdi siteye girip yeniden aratma yapamayacagim. Siteye girip 1+1 daire yazip, siralamayi da fiyata göre artan yaptiginizda cikiyor zaten.

Benim kurtkoyde 3 tane dairem var. 2 Helenium wings sitesinde ve 1 mini royalde. 2017de 120 bin 140 bin ve 150 bine aldim.
Bulursunuz ama kira degerleri esyali olarak 700 850 ve 950.

Kiraciz kalsalar ortalama 500 er lira aidatlari var.

Zaten kurtkoy uzak. Kagithane ve 4. Levent olabilir ama 4. Leventte de 1+1 ev 500den asagi olmaz sanmam.
Gürsel mahallesinde uygun bulursunuz ama dik yokuslarda üst üste binalar. Kutu gibi evler. Hücre gibi. 250 300e bulursunuz ama hic tavsiye edilecek bir semt degil.

Kağıthane de güzel siteler var ve maslağa yakın. 5. Leventte çok güzel bir sitedir yeni yapıldığı için depreme dayanıklı olur orasıda maslağa yakın. Göktürk çok güzel ve nezih bir yer ordanda maslağa kestirme yollar var. İstinye, ferah evler, bağlar mevki tarafları hem nezihtir hemde maslağa en yakın yerlerdir. İstanbul trafiğinde anadolu yakasına gidip gelmek kesinlikle çekilmez.

Bence şu an ev almak hiç makul, mantıklı bir yatırım değil. İstanbul'da iş eve yakın olacak, yoksa işkence olur hayat. Halkalı demişsiniz, yine uzak iş yerine, gidiş geliş saatleri de hep yoğun zamanlara denk gelecek, çok zor olur. Bence ilk 1-2 yıl kiralık ev bakın, bir de naçizane tavsiye bu tarz durumlarda aşırı hesapçı olmamak gerekiyor. Zaten eşiniz terfi almış, maaşı da artmıştır, kendi evinizi kiraya verirsiniz. 2.000 olmaz da 2.500 olur kira, içi istediğiniz gibi olmaz da biraz eksik olur. Bunlara çok takılmayın, güvenli, eşinizin işine yakın, sizin de içinize sinen bir yere kiraya çıkın. Sonra zamanla İstanbul'u öğrenip ona göre ev bakarsınız.

Bayrampaşada yıldırım mahallesi ve cevatpaşa mahalleleri iyi ama maslak semtine uzak yol yıpratır. Bahsettiğiniz tüm semtlerin iyi yerleri de var kötü yerleri de. Bunu da fiyatlardan anlayabilirsiniz zaten. Yol yakınlığı kriteriniz olsun derim bu nedenle kağıthane, levent bölgelerine odaklanın

5. levent çok güzel bir site ama aidatlarını da sormak lazım.
finanskent var hemen yakınında.
tem avrupa konutları 1-2 var. aidatlar daha makul.
ayrıca halkalı soyak da güzel oturmuş ferah bir sitedir. fiyat biraz daha makul olabilir.
pek çok insan orada oturup levent kağıthane civarına gidiyor mecburen.
mall of istanbulun karşı tarafında yine çok büyük olmayan bir site var. metropark.
bunun dışında alibeyköye doğru gül yapı var. yeşilpınar civarında yakında oralara metro geliyor.

Şimdi siz ne bekliyorsunuz yaşadığınız semtten? Ona göre yardımcı olabilirim

Bu arada herkes bir şey der ama herkesin yaşam standartı beklentisi farklı ben size yorum yaparken bursa da bahçeli nezih bir yerde yaşıyoruza göre yaptım yoksa burada esenyurtu bağcıları bile övenler olacaktır

Ilk olarak; oturacağım binanın yeni, site icerisinde ve sağlam olmasını istiyorum. Yeni den kastım da 0-10 yaş. Sitenin de öyle aman aman dolu dolu sosyal tesislerinin olmasina da gerek yok. olsa da olur tabi; ama bu önceliklerim arasinda olan bir sey degil. Netice de bir site ne kadar sosyal tesise sahip olursa degeri de beraberinde o kadar artiyor. Boyle yerlerin sırf aidatı kira bedeli gibi oluyor :ukala: (aslında tenis kortu olsa hiç de fena olmaz hani 🙄)
Şimdilik, görsel olarak nizami duran, peyzajı güzel, sıkılınca içerisinde tur atabilecegim bir alana sahip bir sitede yaşamak benim icin yeterli olacaktir. Şimdi istanbul zaten genel olarak bilmedigim ve dolayisiyla insanlarina şüphe ile yaklasacagim bir yer oldugu için öyle kafama estiginde sokaklarinda dolaşmak isteyecegim bir yer de olmayacak. Bu nedenle en azindan sıkıldığım zaman balkonuma gecip oturup olani biteni izleyebilecegim, bahcesinde dolasabilecegim bir yerde yasamak istiyorum.

Ikinci olarak; ben sahili bol olan bir şehirde dogup buyudum. Ilkbaharla birlikte havalarin isinmasiyla kendimizi sahil kenarinda cimenliklerin uzerinde bulurduk. Ister yürüyüş amacli olsun, ister yeme icme amacli olsun isterse de sadece nefes alip deniz koklama amacli olsun bir cok seye karsilik olabilecek böyle bir alternatife sahiptim. Şahsen bunun eksikligini Bursada cok yasadim o nedenle istanbulda da yasamak istemem. Belki simdi "e mudanya var ya" diyecekler olacaktir. Acikcasi ben yeşilliği olan bir sahile alistigim icin mudanyanın safi taş ve restoranlarla kaplı oluşunu çok benimseyemedim.
Özetle anlatmak istedigim şey; izmitin sekaparkı gibi istanbulun cadde bosatanı gibi hafta sonları eşimle veya arkadaslarimizla gidebilecegimiz, tazelenip nefes alabilecegimiz yeşilligi olan bir sahile gidebilecek bir yerde oturmak isterim. Bulundugum beldeden bu yere varma sürem 1 saat veya 1.30 saat olabilir. Şahsen ben bursada da keyifli bir yere gitmek istedigim zaman 1 saati gözden çıkarıyorum.

Daha önceden de belirttigim gibi eşimin calisacagi sirketin ana ofisi maslak 5.leventte olacak. Ama esim genel olarak sadece ofise bagli kalmayacak; saha disinda calisan elemanlarindan da sorumlu olacak. Oyle olunca da maslaktan avcilara kadar genis bir calisma yelpazesi olmus olacak. Yani onun icin bu istanbul trafigi her acidan kacinilmaz bir son olacak :)

Bütçe olarakda 2000 fln dusunuyorum, bu tutar maximum 3000 olur. Bursadaki evimizi de kiraya veremeyecegimiz icin hem bu evin aidati hem istanbulda oturacagimiz evin kirasi bizi cok yorsun istemiyorum. Bu sekilde 1+1 hatta olabiliyosa 2+1 dairede oturmayi planliyorum 🏡
Umarim açıklayıcı olabilmişimdir :mapus:

Ilk olarak; oturacağım binanın yeni, site icerisinde ve sağlam olmasını istiyorum. Yeni den kastım da 0-10 yaş. Sitenin de öyle aman aman dolu dolu sosyal tesislerinin olmasina da gerek yok. olsa da olur tabi; ama bu önceliklerim arasinda olan bir sey degil. Netice de bir site ne kadar sosyal tesise sahip olursa degeri de beraberinde o kadar artiyor. Boyle yerlerin sırf aidatı kira bedeli gibi oluyor :ukala: (aslında tenis kortu olsa hiç de fena olmaz hani 🙄)
Şimdilik, görsel olarak nizami duran, peyzajı güzel, sıkılınca içerisinde tur atabilecegim bir alana sahip bir sitede yaşamak benim icin yeterli olacaktir. Şimdi istanbul zaten genel olarak bilmedigim ve dolayisiyla insanlarina şüphe ile yaklasacagim bir yer oldugu için öyle kafama estiginde sokaklarinda dolaşmak isteyecegim bir yer de olmayacak. Bu nedenle en azindan sıkıldığım zaman balkonuma gecip oturup olani biteni izleyebilecegim, bahcesinde dolasabilecegim bir yerde yasamak istiyorum.

Ikinci olarak; ben sahili bol olan bir şehirde dogup buyudum. Ilkbaharla birlikte havalarin isinmasiyla kendimizi sahil kenarinda cimenliklerin uzerinde bulurduk. Ister yürüyüş amacli olsun, ister yeme icme amacli olsun isterse de sadece nefes alip deniz koklama amacli olsun bir cok seye karsilik olabilecek böyle bir alternatife sahiptim. Şahsen bunun eksikligini Bursada cok yasadim o nedenle istanbulda da yasamak istemem. Belki simdi "e mudanya var ya" diyecekler olacaktir. Acikcasi ben yeşilliği olan bir sahile alistigim icin mudanyanın safi taş ve restoranlarla kaplı oluşunu çok benimseyemedim.
Özetle anlatmak istedigim şey; izmitin sekaparkı gibi istanbulun cadde bosatanı gibi hafta sonları eşimle veya arkadaslarimizla gidebilecegimiz, tazelenip nefes alabilecegimiz yeşilligi olan bir sahile gidebilecek bir yerde oturmak isterim. Bulundugum beldeden bu yere varma sürem 1 saat veya 1.30 saat olabilir. Şahsen ben bursada da keyifli bir yere gitmek istedigim zaman 1 saati gözden çıkarıyorum.

Daha önceden de belirttigim gibi eşimin calisacagi sirketin ana ofisi maslak 5.leventte olacak. Ama esim genel olarak sadece ofise bagli kalmayacak; saha disinda calisan elemanlarindan da sorumlu olacak. Oyle olunca da maslaktan avcilara kadar genis bir calisma yelpazesi olmus olacak. Yani onun icin bu istanbul trafigi her acidan kacinilmaz bir son olacak :)

Bütçe olarakda 2000 fln dusunuyorum, bu tutar maximum 3000 olur. Bursadaki evimizi de kiraya veremeyecegimiz icin hem bu evin aidati hem istanbulda oturacagimiz evin kirasi bizi cok yorsun istemiyorum. Bu sekilde 1+1 hatta olabiliyosa 2+1 dairede oturmayi planliyorum 🏡

O kadar çok şey istiyorsunuz ki ;bu dediklerinizin hepsini içeren bir sitenin hem aidatı çok yüksek hem de kirası çok yüksek olur .Öyle 2 bin 3 bine bulamazsınız .
Avrupa yakasında oturursanız bahsettiğiniz gibi deniz kenarı ;sahile vs 1 saatte gidemezsiniz çünkü herkes oralara gitmek istiyor ve trafik oluyor .(Caddebostan’ı örnek verdiğiniz için diyorum ).He Ortaköy ,bebek ,Yeniköy gezeyim derseniz de oranın trafiği zaten kaos.Sadece Ortaköy’den Beşiktaş’a 1 saatte gittiğimi bilirim .

Caddebostan'da 2000 tl ye 1+0 bile zor bulursunuz net olarak söyleyeyim ( caddebostan'da oturuyorum ) bu semtler ( suadiye,erenköy,göztepe,feneryolu hattı diyeyim ) inanılmaz pahalı.yeni binaların kiraları 4000 tl den başlar yukarı doğru gider.Birde bunlara aidat ekleniyor ve çoğu normal apartman dairesi, site falan değil yani içinde tenis kortu yok.eğer öyle bir sitede daire istiyorsanız 7000 tl ye doğru çıkmanız lazım.sizin zaten 50 gün otel hakkınız var.buraya geldiğinizde eşinizin iş arkadaşları nerelerde oturuyor, nereler daha size uyar ( ve maaşınıza ) iş arkadaşları mutlaka daha iyi tavsiyelerde bulunacaktır.Zaten sizde bu süre içinde az çok fikir sahibi olursunuz.Muhtemelen ilaç firmasında çalışıyor eşiniz.Halkalıda yeni yapılan sitelerde oturanlar var ama orada deniz yok.O semt sizin eşiniz için tam orta nokta gibi oluyor.İstinye, emirgan tarafları olabilir ( deniz var ) ama o tarafların kiraları nasıl bilmiyorum.

Bu bütçeyle merkezi bir yerde oturmanız imkansız istanbul’da, site odaklı düşündüğünüz için halkalı olabilir ama caddebostan sahile gitmek isteseniz 3 saat gidiş 3 saat dönüş trafiği göze almanız gerekir örneğin kadıköy göztepe taraflarında deprem sonrası o bütçeyle ev bulabilirsiniz ama dediğiniz site ortamı olmaz blok blok evler orada bence şöyle yapın evi tutmadan önce çevreyi dolaşın sonra gitmek istediğiniz yerlere arabayla gidin uzak değil yapabilirim derseniz tutun ve yaşamadan tam olarak anlayamazsınız

23 senedir avcılarda yaşıyorum, 99 depreminde de ordaydım. bulunduğumuz bölgede (denizköşkler) birkaç bina hasar gördü. bunlar da kanuna aykırı olarak yüksek katlı yapılan yapılar ve akıllıların kolon kesmesinden çöken binalardı.
kendi apartmanımızda en son deprem de dahil olmak üzere, eşyalar yerinden dahi kaymadı.

avcılarda yeni yapılan dairelerde güncel yönetmeliklere uygunlar. iyi araştırmanız gerekir.

esenyurt ne yazık ki kötü bir semt, bu nedenle bina çevresinin fotoğraflarını pek koymazlar. güvenlikli bir sitede olsanız dahi güvenli değil.

youtube da oradaki sitelerden paylaşılmış bir sürü olumsuz video görebilirsiniz.

silahla sokağa fırlayanlardan gasp ve diğer şeylere kadar..

Merhaba, daha nihai bir karara varamadık henüz. Eşimin üslerinden birisi sancaktepede oturuyormus ve yolun 45 dakika surdugunu soylemiş (netice de tecrübeyle sabit). Yeni yapilan bir otoban varmış tabi o otobandan gidip geldigi icin o kadar suruyormus, belki bilenler vardir. Biz de buna istinaden bugün en azindan bir muhiti görelim diyerekten sancaktepeye gittik. Malesef ben muhiti pek begenemedim, güzel siteler illa ki vardir ama site disinda çevresi de önemli bence. Ayni otoban yolundan gidildigi takdir de kurtköyden de ayni dakika sürdügünü söyledi eşim. Şimdi diyeceksiniz ki kurtköy nere sancaktepe nere? Nasil oluyorda iki yerden ayni zamanda gidiliyor? Onu da sordum esime. Aklimda kaldigi kadarini soyleyeyim. Kopruden gectikten sonra otobanla kurtkoye direkt baglaniyormussun; fakat sancaktepeye giderken otobandan sonra bir yol varmis ve o yolun uzunlugu yaklasik olarak 20dk fln sürüyormuş. Nitekim ben kurtköyü muhit olarak ataşehir, kartal, sancaktepe ve sultanbeyli (anadolu yakasindaki bildiklerim bunlar oldugu için söylüyorum) illerine göre daha çok begeniyorum. Bana göre çevre olarak çok daha düzenli ve hoş bir görünüme sahip. Neyse, bugun sancaktepeden sonra kurtköye gittik, sahibinden favladigim bir ilan vardı, hatta o ilani paylasmistim. Oraya gittik, ev gayette o fiyatta, süper bir site icerisinde ama 1+1. Ilk baslarda 1+1 olur diye dusunmustum ama esasında cocuk dusunen bir ciftiz, o sebeple bize 2+1 sart. Emlakcinin ayni siteden gosterdigi 2+1 dairelerin de ne hikmetse salonlari 1+1 lere nazaran daha ufak. Zaten cuma trafigine kalmamak icin de daha fazla bakamayip evimize döndük. Bir de şöyle bir durum var; eşim ilk başlarda bu şehir değistirme, yeni ev bulma, yeni düzen olusturma olayına hep duygusal yönden yaklaştı. Bursa onun dogup büyüdüğü sehir oldugu icin burda yasadigimiz evi kiraya verme, istanbuldan yeni bir ev satin alma veya kiralama düşüncesi onu korkuttu. Burdaki evi gectigimiz yaz satın aldık ve üzerinde çok emek harcadık. Verandasıydı, tadilatıydı, bahçesiydi... her seyi özenerek orda yasayacagimiz hayaliyle yaptik. Hal böyle olunca esim bu evi kiraya verme olayına hep uzak durdu. Ya meyve agaclarimizi sulamazlarsa, ya bahceyi maf ederlerse...eşimin terfisi ve yeni gorevine baslama olayı o kadar hızlı bir sekilde cereyan etti ki şu iki hafta zarfında eşimle karsilikli oturup bu konunun istişaresini bir türlü yapamamıstık ta ki bugune kadar. Bugün rasyonel bir karar alarak esimi burdaki evimizi kiraya verme kısmında ikna ettim. Hal böyle olunca biz de yeni oturacagimiz evin kira bedeli olarak biraz daha bonkörleşebileceğiz. Belki kutköy olmaz da köprüye daha yakın bir yer atıyorum ümraniye olur. Yarın tekrardan bir ev arastiracagım bakalım. Şahsen benin gönlümde yatan şey; anadolu yakasindan ev tutmak. Bu sekilde hafta sonlarimizin en azindan daha sakin ve kolay (avrupaya nazaran) geçecegini düsünüyorum. Ama tabi dedigim gibi henüz tam bir yerde karar kılmadık. En önemlisi şuan oturduğumuz evin akıbetinin ne olacagıydı, o konuda da kararımızı kıldık çok şükür. Zaten bilindigi üzere korona virüsü baş gösterdi. Işler belli bir süreye kadar home ofice seklinde idare edilecek bu nedenle 2 hafta daha kadar ev bakma, muhit arastirma faslına ara vermemiz şart. Sonrasında da zamanimızin yettigince aklimdaki bir kac muhite gider, daireleri dolaşırız. artık ne olacagini zaman gösterecek, hepimizin hakkında en hayırlısı neyse o olsun :)

X