İsveç diyeti, aralıklı oruç ve Keto günlüğü

Zamane77

Üye
Kayıtlı Üye
27 Nisan 2020
23
0
46
Kendimce bi kaç şeyi birleştirip bir çözüm bulmaya çalışıyorum

Gelişim tablosu :

başlangıç kilosu : 70.7
1. Gün : 70.7 + 6 bin adım
2. Gün : 68.5 + 3 bin adım
3. Gün : 68.4 + 6 bin adım
4. Gün: 68.1 + 3600 adım
5. Gün : 68.2 +

Son düzenleme:
İsveç diyeti denilen diyetin aslında 13 günlük metabolik diyet olduğunu okumuştum bir blogda. Sağolsun o arkadaş aslında bizim bu diyeti ne kadar yanlış yaptığımızı vs uzun uzun anlatmış.

Ben beni kessen isveç diyeti yapamam
Keto tövbe yapamam
Fakat aralıklı oruç yapabilirim ( onu da yapmazdık ya işte kader bizi o noktaya getirdi)

Şimdi olay şu:

o yazılar yazıldığı zaman ketoyu aralıklı orucu filan bilmiyoruz. Cahiliz. Eski zamanlar... aşırı zor hiç bize uymaz ve ölümcül gözüken bir diyetti isveç diyeti! Allah var yapan ve kilo veren gördü bu gözler zamanında! Büyüksün dedik el öptük filan....

geçmiş gün işte.
o samanlar öyle samanlardı!

giderek bir masala dönüşen hikayeler var artık hafızamızda. Sanırım o yüzden zamana saman desek gülünür geçilir ! Oysa ben saman nedir biliyorum!

Şimdilerde su orucu ile zayıfladım diyen diyene iken isveç diyeti özü itibariyle öküz gibi yediğin bir diyete döndü!

algı işte hepsi! Herşey bir şeye dönüşüyor zamanla. Benim koca g.tümüz de pudinge döndü zaman içinde biz bişii dedik mi....

Gelelim hikayenin özüne !
Nasıl oldu ise oldu: aralıklı oruç ile başladık!

74 kilo idik karantinada. Zaman içinde 68.5 kg gördük yeniden.

bunda aralıklı oruç ve günde 5000 + adımların katkısı büyük.

bir de galiba yumurta dünyanın en büyük icadı. Ben ömrümde onun kadar şahane işe yarayan çok az şey gördüm arkadaş!

Hayvan gibi yediğin günlerin ardından sabah akşam 2şer yumurta salata ve 4-5 dilim esmer ekmek ile mis gibi topluyorsun kiloyu.

en son 68.5 kilo idik sonra bir ipin ucunu bıraktık. Akşam şahane bir yemek yiyip,
Gecede 1 tava (!!!!) irmik helvası yiyip üstüne çiğ badem ile sabahlara kadar ağzımıza ne varsa attık!
Gözü açtık 70.7’de.

neden bilmem isveç diyeti yapacağım
az öte çekilin
bi rahat verin

baskılar bizi yıldıramaz yapacağım!

Şimdi gelelim bu diyeti nasıl yapacağımıza:)

normal isveç diyeti değil de şu modifiye olanı bir yazalım!

neleri neden farklı yapıyorum ve acep sonuç ne olacak ???

1) isveç diyeti özü itibariyle sabah 1 şekerli bir kahve ile başlıyor. Bugün moda ise Keto friendly Bulletproof kahve ile güne başlamak.

Temelde çok çok çok büyük bir fark yok! Biri şeker biri yağ vs ama arkadaş sağdan say soldan say 1 küp şeker kaç kalori amk ?

Ben tövbe sade içemem o yüzden az süt de atıyorum.

2) incelediğim kadarıyla isveç diyeti etrafında bir myth yaratılmış, bana kalsa popişten uydurma bir durum. Yok metabolizmayı değiştirir yok 2 yıl kilo almıyon, yok orada yazanı birebir uygulaman lazım yoksa işe yaramıo filan ...

bak bunlar bana başka bir şeyi hatırlattı!
Ketosis

teorim odur ki; bu diyet çok fena biçimde ketoya ve IFe benziyor. Uzun açlık dönemi var çünkü kahvedeki şeker dışında bozan bir şey yok!

Listede yazanların dışına çıksan ne yiyeceksin? Bak bakalım 200 gram biftek ve salatan varsa yanına ne yicen?? Ekmek alcan, pilav alcan, makarna alcan vs yani karbonhidrat alıcan! E onu alınca baya baya ketosis bitti demektir! ( tam giriyor musun emin değilim yediğin bir iki parça meyve ve küp şeker nedeniyle ama )

bir şekil seni durdurmaya çalışıyor çünkü hayvan gibi yağ ve protein yüksek bir beslenme var elinde! Üstüne ekmek kaçırırsan kilo bile alırsın

3) bu diyette çay içilmezmiş ? Neden amk? Bana aşırı saçma geldi! İçerim hacı. O şekilde gitmeyecek kilonun da yağında yani ...

ben içeceğim!
Kahve konusu riskli çünkü kahvede şekersiz içerim ama sütsüz yine zor! Ama ölümcül acıktım diyelim ki valla devam etmem için lazımsa azıcık sütlü kahve de içerim, beni kimse tutamaz!

4) şimdi gelelim işin püf noktasına

şayet bu bir tip Keto diyeti ise ki çok benziyor, karbonhidrat eksikliği nedeniyle Keto gribi denen şey bile olabilir veyahut açlıktan başım ağrıyor dersiniz!
Onu dememek için günde 1 maden suyu ( bir 1 parça limon ve Himalaya tuzu atıp) içmek iyidir. Giden elektrolit vs varsa işte onlar ağzımızı yüzümüzü yamultmasın!

sonuç : maden suyu iç bir şekilde!

5) şimdi işin IF tarafını çözelim.
Madem sabah kahvaltısı 1 bardak kahve sen bunu ne kadar geç içersen o kadar iyi ama en iyisi saat sabah 11 de filan içmen!

sabah 11-akşam 6 candır if için.

bu mantıkla bakınca sabah 11’de kahvaltını yapıp akşam yemeğini akşam 6’da yersen Aralıklı oruç olmuş olur ki bence if diyet hiç bir işe yaramasa bile uzun zaman aç kalmanın getirdiği başka avantajlar var!
O yüzden saati tutturalım!

6) menü sıralaması meselesine gelince :

görünüşe göre akşam yemeği ile öğlen yemeğinin sırasını değiştirebiliyorsun! Ben ikisinin veya üçünün birden sıralamasını ve organizasyonunu değiştirdim. Bu bir şeye etki eder mi bilmiyorum ama ben başka türlü bu diyeti yapamam o yüzden çare yok!
Günün gıdalarından kendimizce kombinler yapacağız🤪

Birinci gün

- kahve ( 1 dilim şekerli)
- 2 katı yumurta +200 gr haşlanmış ıspanak ve 1 domates
- 200 gr biftek+ salata ( zeytinyağlı ve limonlu)

Benim versiyon :

- az sütlü kahve
- haşlanmış ıspanak diye bir şey olamayacağı için aynı aileden olduğuna inandığım marul ve domates ( az limon ve tuz) ile salata yaptım, 2 yumurta ile yedim. Mis gibi de oldu!
- biftek tavada bir türlü pişmeyince 5 gr (mutfak terazisinde ölçtüm) tereyağ ile sosladım. Salatada deteotu maydonoz gibi ödem atıcı otlar da vardı.

1 maden suyu da içtim.
Galiba tuz yasakmış diyette de bu benim için kabul edilebilir olmadığından şu Himalaya tuzu denen şeyi aldım. Ama hani arada sofra tuzu da dahil her tür tuz var!

su tutar diye herhalde ama başka türlü olmaz biz de

2 gün

-kahve ( 1 şekerli)
-200 ge hindi füme et + 100 gr yoğurt
-200 gr biftek+ salata + 1 meyve

benim versiyon

- az sütlü 1 şekerli kahve
- şimdi plan hindi füme et almaktı lakin o kadar yemediğim bir şey ki salamdır füme ettir vs onu da yanlış sipariş vermişiz bize geldi dana füme. Zaten ağzıma sürmek istemiyorum.
Uzun uzun düşündüm ben bunu nasıl yenebilir hale sokarım diye.

dereotu ile yoğurdu çırptım. İçine kırmızı biber ve sarımsak tozu attım. Yarım hıyarı ince julyen doğradım. 3 tane de marul yıkadım.
Bu yoğurtlu sosu marula döküp içine bu füme eti ve ortasına da hıyar dilimlerini koyup Dürüm yaptım!
Tövbe Estağfirullah bir öğünü eh işte bir hale yola getirdim!
Akşama aynı şekil bir et pişirilecek!
Meyve olarak ya portakal ya elma yenir bence !

Üçüncü gün

1 kahve + 1 küp şekerli+ 1 dilim ekmek+1 parça peynir

2 katı yumurta + 1 dilim salam+ salata

200 gram brokoli + 1 parça meyve

benim versiyon

bu kahvaltı ile öğle öğünü birleşik olunca 2 katı yumurtalı salatalı ve az peynir ve 1 dilim ekmek ile zaten diyet değil normal kahvaltı gibi olur!

Sorun akşam yemeğinde !!!
Brokoli yemem ben! Ama yemem lazım!
Ben o salamı da yemem!
Bunları bir noktada bir şeye evriltmek için planım : salam yerine çok az da olsa sarımsaklı yoğurt yapıcam! Brokolili haşlayıp Allah affetsin işte o yoğurt ile ağzımıza atıcaz! Başka bir yol bulamadım!
Aslında özetle bugün akşam yemeği yok bence!
Belki bugün ek bir sütlü kahve içilebilir ???
Ama akşamın meyvesini yememek lazım bu durumda!

4. Gün

1 şekerli kahve + 2 dilim ekmek+ 1 parça peynir
1 bardak elma suyu + 100 gr yoğurt
1 yumurta + 1 havuç ( rendelenmiş) + 200 gram peynir

benim versiyon

1 dilim ekmek + yumurta +az peynir ile şahane kahvaltı yapacağım.
Şekerim düşerse 1 elma /portakal suyu içerim!

1 dilim ekmek+ kalan peynir + havuç rendeleyip yoğurda katıp akşam yemeğini çözeceğim

sütlü kahve denebilir ???

Son düzenleme:
5. Gün

bunu değiştirmek hiç kolay değil! Çok kötü çok!

Sabah: rendelenmiş havuç ( limonlu)
Öğlen: 200 gr balık + limon + 1 kaşık terayağ ile
Akşam: 200 gr biftek+ salata+ Haşlanmış az brokoli

benim version :

en zoru kahvaltısızlık!
Yapcak bir şey yok dişimi sıkacağım.
Ancak balığı zeytinyağlı fırına vericem ve havuç salatası ile yiyeceğim. ( başka otlar da koyarım )

akşama tereyağlı biftek yaparım

brokoli yemesem de olur ama belki yerim 1 tane !

6 gün

1 kahve + 1 küp şekerli + 2 dilim ekmek + az peynir
2 katı yumurta + 1 havuç
250 gr tavuk göğsü +200 gram haşlanmış ıspanak

benim version

sütlü şekerli kahve
1 dilim ekmek + 2 yumurta + peynir ile kahvaltı
1 dilim ekmek + tavuk etli marul salata ( havucu buraya alalım)

7 gün

Şekersiz çay ( sanki yasakmış gibi eheheh)

200 gr pirzola -+ 1 elma

benim version

bence bugün bir tane yine sütlü kahve içilebilir

200 gr et öyle yenmez en azından 2 marul doğrasak ( meyve yerine de limon şıkmış olsak nolur yani)

bugün yatmalı bugün ağır gün! Of iş zamanına denk geliyor ama hayırlısı!!!!!
Bakcaz artık

bunu su orucu olan günler ile karşılaştırmalı ! Sabredip geçip gitmesini beklemeli!

Bu ilk 6 günde ne verdiğime bakıp ona göre devam edip etmeme kararı alacağım ama niyetim etmek yönünde!
Toplasan zaten 13 gün sürüyor!
Bu kararı tek bir şey şey verdirir : o da kaç kilo vereceğim ?
10 gün yapıp 7 kilo veren çok! Bu harika ötesi olur ... bakalım ?

Bence ilk 2 gün ödem atıyoruz! Sonrasında kilo vermeye başlıyorsun. O nedenle 13 gün yapsan ve 7 kilo versen bunun 2 kilosu kesin ödemdir. Ekmeği ilk ağzına almanla o 2 kiloyu geri alırsın!
O yüzden 13 günü bitirmek de fayda var bence!

becerirsem valla kendime bir ödül koymalıyım ama ne?

özetle bu benim versionnum

- keto değil diyen olacak - bana ne
-if dir ona bir b.K atamazlar bence
- bu isveç diyeti değil her şeyi bozdun diyen olacak - evet bence :)

ya tutarsa demiş hoca
Ya tutarsa

ehehehe

He ilk gün sonucu 68.5 kg ( o şişlik atılmış yani )

afferin !
Üçüncü günün sabahındayız ve yalnızda 100 gram vermişim.

kötü gibi gelebilir ama bence bunun sebebi ilk gün 2.2 kg gitmesiydi! Artık nasıl bir ödem varsa bende o gün hepsini atmışım

ikinci sebebi biraz kabız gibiyim ve yeterince yürüyüp yeterince su içmedim galiba. Bir de sanırım dünün meyvesini yemeyi unuttum ya.
Gerçi ben öğlen yememem gereken hıyar , marul gibi şeyler yedim/ ya da kahveme az da olsa süt koydum. Süt şekeri ve meyve şekeri trade off olur mu acaba?
E bakcez artık!

Bu 3. Günde aslında yumurta ve ekmek var diye ben öğlen hiç acıkmam sanıyordum! Sanırım günlerdir yemeyince fena bir şekilde sarsıcı oldu bu! Olsun bakalım. Akşama da Allah muhafaza brokoli yicem- dondurucuda duruyor - haşlayıp limonla yemeye çalışacağım bakalım.
Karnımı kesin doyurmayacak aöa ? Yarına eğer güzel kilo verirsem iyi olur( bence bir 700 -1000- 800 gram gitmeli)

bence ilk 6 günde 4.5- 5 kilo vermem lazım. Bunun 2.3 ünü verdik kaldı 2.7 gibi düşünelim
Üçüncü günün sabahındayız ve yalnızda 100 gram vermişim.

kötü gibi gelebilir ama bence bunun sebebi ilk gün 2.2 kg gitmesiydi! Artık nasıl bir ödem varsa bende o gün hepsini atmışım

ikinci sebebi biraz kabız gibiyim ve yeterince yürüyüp yeterince su içmedim galiba. Bir de sanırım dünün meyvesini yemeyi unuttum ya.
Gerçi ben öğlen yememem gereken hıyar , marul gibi şeyler yedim/ ya da kahveme az da olsa süt koydum. Süt şekeri ve meyve şekeri trade off olur mu acaba?
E bakcez artık!
4 günün sabahındayız ve yalnızca 400 gram vermişim. Toplamda ilk 3 günde 2.6 kg gitmiş! Bu şekilde bakarsak iyi ama ödem atıldıktan sonra verilen kilo miktarına bakarsak aslında baya kötü 😞

çünküm aslında verdiğin kilo 400 gram!
diyetin bana faydası :

Arkadaş nasıl açsam brokoli bana bir lezzetli geldi bir lezzetli geldi aklınız durur! Eh baya iyi diyorlar o yüzden bunu da 40 yaşından sonra bile olsa seversek iyidir:)

endişem şu : bu hızla giderse ( ki artık sanırım itiraf etmeliyim. Benim bir rahatsızlığım olabilir kilo vermem zorlaşmış olabilir çünkü bazı tahliller iyi çıkmamıştı aman neyse boşver) biraz yavaş kilo vereceğiz! Yani kalan 3 günde bu hızla belki bir kilo daha veririz ve hop olsak olsak 67 oluruz?

Bugün çalışmaya başlıyorum tekrar,

başım çok ağrıyor 🤕
Bakalım nasıl gidicek iş ile birlikte? Bence dayanacağım !
Ha 67 olursa haftaya devam eder miyim? Etmez miyim ? Etmeli miyim ?
Bence dayanabildiğim kadar dayanmalıyım ya? Ya tutarsa?
Ya tutmazsa yani çoğu kişi ilk hafta en çok kiloyu verdiklerini ikinci hafta doğru dürüst bir kilo kaybı olmadığını söylemiş? Ulan zaten bu hafta gram ile veriyorum o zaman napcan?
Ay bilmiyorum 🤷‍♀️ dur bakali!

X