İzmir Örf ve Adetleri

sedef76

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
14 Ocak 2007
27
1
47
Kizlar erkek kardesim izmirli bir kizla cikiyor,niyetleri ciddi.Haftaya istemeye gidiyoruz.Biz Trabzonluyuz.Sorum su :isterken yada söz kesilirken özel bir adetleri varmi,nelere dikkat etmemiz lazim,yani izmirliler neyi sever?
Napim herseyi mükemmel yapmak istiyorum.Hepinizi öpüyorum!!!!!!!!!!!!!!!

Gerçekten İzmir' li bir kızsa öyle adet falan bakmaz zaten.. Rahat ol.. Ama herkesin geleneğinde olan tepsi içinde kıza ve yakın aile fertlerine ufak hediyeler götürmek burada da yapılıyor...İstemeye giderken de çikolata ve çiçek yeter amaaaaaa.... Çilolatanın en iyisi ve şık bir pakette ve çiçeğinde en kalitelisi beklenir... Fazla kasma kendini... İzmir' lilerişn çok adete düşkünlüğü yoktur. Bu vesile ile hayırlı olsun, Allah tamamına erdirsin..

merhabalar:)
evet adetleri anlatıyorum öyle izmirliler fazla birşey istemez şeklinde birşeye pek katılmıyorum belki özel durumlarda kimi kişiler bazı fedakarlıklarda bulunabilirler ama madem ki adetlerimizi soruyorsunuz bildiğim kadarıyla anlatayım :en baştan başlıyorum kız istenirken 3 defa isteme tekrarlanır ve kız tarafı 3. de kısmet der :)yani öyle 1 kez sorup aaa bişi demiyolar demekki vermiyolar deyipde gidilmiyor :)yani istenirken peşpeşe 3 defa Allahın emri deniyor evet istemeye giderken güzel bir çiçek (süslü olacak) ve 1 kutu çikolata (iyi bir pastaneden yaptırın onlar süslerler) yeterli
söze giderken =işte şimdiii erkek tarafı gümüş yada alman gümüşü yada kristalde artık maddi gücü hangisine yeterse bir tabak yada gondolda çikolata yaptırır bu çikolata renkli jelatin kağıtlarla süslenir içine küçük nazar boncukları serpilir ayrıca söz şasesi yada bohçası hazırlanır bunun içine kıza parfüm,istenirse terlik yada ayakkabı ,iyi bir bluz,(isteyen iç çamaşırı,gecelik)
ailenin yakın akrabalarına (babaya erkek kardeşe kumaş,çorap,iç çamaşırı- anneye eşarp,iç çamaşırı,kumaş, kız kardeşe kumaş yada bluz gibi bir giysi)
konulur tabiiki şase güzelce süslenir ,iddialı süslü bir çiçek ile söz yüzüğü ve bir takı...tabii ki söz kesildikten sonra erkek tarafı evden çıkarken kız tarafıda onlara karşılık olarak hazırladıkları şaseyi verirler...
geldik nişana= nişanda da aynı bohça gider ama bu kez daha teferruatlıdır yani daha özenli hediyeler konur iç çamaşır takımı,gecelik sabahlık,makyaj malzemesi,parfüm artık ne istenirse konur kız tarafı oğlana hazırladığı nişan bohçasına içine cumhuriyet altını konmuş birde cüzdan koyar ve nişan takıldıktan sonra kız tarafı bir tepsi baklavayı jelatinlerle gelin boncuklarıyla ve nazar boncuğuyla süsleyip erkek tarafına vberir bu tepsi erkek tarafının evine gider onlara nişan tebriğine gelen misafirlere ikram eilir ...tabii ki nişandada takı yapılır ama izmirliler ağır takıyı nikaha saklarlar söz ve nişanda erkek tarafı hafif takı takar asıl takı düğüne saklanır ...benden bu kadar haaa unutmadan ev döşenirkende mutfak sırçası,oturma odası ve yatak odası kızdadır .erkek tarafı tv,buzdolabı perdeler salon yemek odasını alır .fırın bulaşık makinesi ocak kız tarafınındır ...

bilgi haricinde paylasimlarinizi sohbet alanlarimizdan yapiniz begendikleriniz icin rep ve tesekkur butonunu kullaniniz aksi takdirde mesajlariniz silinecektir

İzmir'de yaşayan 5 kuşaktır İzmir'li olmadığı için kişilere göre çok değişir. Biz de değiliz mesela o kadar çok kuşaktır, 3 kuşak öncesi Selanik'li. Bir de kişisel özellikler de rol oynar. Biz evlenirken bu adetleri uygulamadık, eşimin ailesi çok varlıklı değildi, yıkım olacak şeylee hiç gitmedik. Evlilikte olmazsa olmaz şeyler değil bence. İnşallah geçimleri güzel olur.
Bir de kendilerine de sormakta fayda var bence açık sözlülükle. Yapmadığınız takdirde kırılacakları kadar önemli şeyler varsa, baştan söylesinler. Bizim nişanımızda da eşimin yengesi illa ki mendil istemişti, Nazilli'de adetmiş, rahmetli babaannem mendil gözyaşıdır deyip vermek istemedi, ama çok ısrar edince verdiler. Bunları çok fazla önemsememek yani olmadığı takdirde anlaşmazlık çıkarmamak ve dozunda uygulayıp hayata tat katan ritüeller olarak görüyorum şahsen. Tuğrul İnançer ve Kenan Gürsoy'un "Gönül Gözü" isimli bir kitaplarını okuyorum şu sıralar. Hoşuma giden bir tabir kullanmışlar eski Ramazan geleneklerinden bahsederken. "Gelenekçi değil gelenekli olmak güzel" şeklinde, hoşuma gitti. Hayata bakışımız böyle olursa farklı gelenekteki insanlarla daha kolay kaynaşıyoruz bence.
Allah tamamına erdirsin, yuvalarının mutluluğu iki dünyada da devam etsin inşallah.

evet biz izmirlilerde yoktur öle yıkımauğratacak adetler falan banada saçma geliyor zaten öle adetler falan ama bazı erkek taraflarının da işşine geliyor doğrusu bu huyumuz nasılolsa rahat insanlar diye bu sefer kendei adetlerini bile unutu veriyorlar yani aklılarınca akıllı davranıyorlar. mutfak eşyalarını kız tarafı alır çamaşır makinası yatak odası ve bunların perdeleride onlara aittir diğer eşyalar erkek tarafınındır. tabii sandık çeyizinide kız tarafı getirir ben izmirliyim diye sölemiyorum ama izmirden kız alan erkek aileleri çok şanslılardır çünkü izmirli kızlar kalenderdir alçak gönüllüdür çocuğuna kocasına ve aile büyüklerine saygılıdırlar. tabii saygı dediğimiz şey göreceli.... yani iyidir izmirin kızları bütün hemşehrilerimi öpüyorum burdan

kıslar ben izmire yeni geldim gözümü korkuttunuz oluma izmirden kıs almim bari:KK43:

bız dogma buyume ızmırlıyız, tum akrabalarımız da buralı tabı,
bı gumus tepsıde cukulatayla kız ıstenır kahve yapılır ıcıne tuz atcaksanız atılır kız verılır

sonra nısan yapıcaksanız erkek getırır cerezı lımonata kola neyse artık
nısan elbısesı ayakkabısı fıstanı erkek alır
kız da erkege takımını alır okadar
kına gecesı de dahıl buna aynı sekılde olur

düğünü de erkek yapar da kız katılır tabı pahalı olmasın dıye
zaten damatlıgı kız alır gelınlıgı erkek

böle genelde esıt bölüşürü hersey ızmırde

merhaba ben izmirden katılıyorum.izmir benim için çok başka bir şehir.izmire gelmek istiyorsanız.sahilde çay ve simit yemenizi tavsiye ederim.izmirliler sıcak insanlar oldugunu söylüyorlar.hepinize sevgilersengözlerimebaksanab

X