İzmir'e taşınmak 🤔

Karpuzuncekirdegi

Aktif Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
19 Eylül 2020
431
1.992
31
Herkese merhaba öncelikle. 🙋‍♀️
Konumuz başlıktada belirttiğim gibi İzmir'e taşınmak.
İstanbul'da yaşıyoruz, eşim ve ben de doğma büyüme buradayız. Ben hep İstanbul'da mı kalacağız, çok kalabalık, çok stresli, daha sakin bir yere taşınsak kafasındaydım. En başından beri eşimde bunu biliyordu. Geçen gün İzmir'de bir iş ilanı gördü ve muhtemelen olmaz ama başvurayım dedi. Tahmin edersiniz ki iş oldu.😅 Yani maddi açıdan eğer tatmin edici bir rakamla gelilerlerse olacak.
Tabi iş ciddiye binince bizde 'acaba yapabilir miyiz? Tüm ailemiz ve arkadaşlarımız burada, orada kimsemiz yok. ' konusu oldu.
İzmir'de kimsemiz yok. Oraya taşınınca her şeye sıfırdan başlamak gerekecek. 1 yaşına girecek bir bebeğimiz var. Onun için baktığımda konuya daha sosyal bir çevresi olacağını düşünüyorum. Daha çok gezme imkanı, daha çok tatil vs. İstanbul'da işten çık eve gel zaten kaç saat geçiyor, hafta içi bir şey yapamıyorsunuz. Ee hafta sonu çıkayım deseniz her hafta sonu çıkamazsanız zaten dünya para. (pandemi şartları harici konuşuyorum)
Bir de eşim şu an ki iş yerinde çok mutlu her açıdan. Sırf ben istiyorum diye bu imkanı kaybedip orda mutsuz olması fikri beni korkutuyor. 🤦‍♀️
Velhasıl böyle bizim gibi köklü şehir değişikliği yapanlardan, İzmir'de yaşayanlardan, İstanbul'dan kaçmak isteyenlerden yani kısacası herkesten yorum bekliyorum. 😅
İzmir'de yaşayan arkadaşlar özellikle sosyal hayat, ekonomik durum vs gibi konularda yorum yaparsa çok sevinirim. 😍

İzmirinde istdan bi farkı olmadığını duymuştum tabi hangi ilçesine gideceğiniz de önemli. İş imkanı olduktan sonra neden olmasın farklı şehir farklı insanlar her zaman iyidir iyi gelir.. biz de eşimle bandırmayı gitmeyi planlıyoruz iş araştıracak bakalım ama bandırma eşimn memleketi ve yeğenleri orada.. hayırlısı olsun

Nerede yaşayacağınıza bağlı iş nerede kiralar sosyal hayat vs ona göre değişir ? Bir de iş imkanları çok daha kısıtlı yani elindeki işi bırakıp başka ise geçmek çok daha zor istanbula göre. ben izmir'de yasadim epey sure. İzmire dönmek için sabırsızlanıyorum ne olursa olsun. Ama izmir de kalabalik yani söyleyeyim de.

İstanbul'da yaşıyoruz, eşim ve ben de doğma büyüme buradayız. Ben hep İstanbul'da mı kalacağız, çok kalabalık, çok stresli, daha sakin bir yere taşınsak kafasındaydım. En başından beri eşimde bunu biliyordu. Geçen gün İzmir'de bir iş ilanı gördü ve muhtemelen olmaz ama başvurayım dedi. Tahmin edersiniz ki iş oldu.😅 Yani maddi açıdan eğer tatmin edici bir rakamla gelilerlerse olacak.
Tabi iş ciddiye binince bizde 'acaba yapabilir miyiz? Tüm ailemiz ve arkadaşlarımız burada, orada kimsemiz yok. ' konusu oldu.
İzmir'de kimsemiz yok. Oraya taşınınca her şeye sıfırdan başlamak gerekecek. 1 yaşına girecek bir bebeğimiz var. Onun için baktığımda konuya daha sosyal bir çevresi olacağını düşünüyorum. Daha çok gezme imkanı, daha çok tatil vs. İstanbul'da işten çık eve gel zaten kaç saat geçiyor, hafta içi bir şey yapamıyorsunuz. Ee hafta sonu çıkayım deseniz her hafta sonu çıkamazsanız zaten dünya para. (pandemi şartları harici konuşuyorum)
Bir de eşim şu an ki iş yerinde çok mutlu her açıdan. Sırf ben istiyorum diye bu imkanı kaybedip orda mutsuz olması fikri beni korkutuyor. 🤦‍♀️
Velhasıl böyle bizim gibi köklü şehir değişikliği yapanlardan, İzmir'de yaşayanlardan, İstanbul'dan kaçmak isteyenlerden yani kısacası herkesten yorum bekliyorum. 😅
İzmir'de yaşayan arkadaşlar özellikle sosyal hayat, ekonomik durum vs gibi konularda yorum yaparsa çok sevinirim. 😍
Ben doğma büyüme İzmir liyim. Yaklaşık 5 ay önce evlenip istanbul a geldim ve bu şehir beni şimdiden yaşlandırdı.. Ah şimdi izmir de olsaydım çimenlerle dolu bir kordon sahili ılık hava herşey ucuz , kimse tuhaf tuhaf bakmıyor ... 1000 tl ye de kocaman evimde otururdum. Doğalgaz bile yakmazdım... Şİzmirimin evlerinin balkonları yayla gibidir ahhh ahhh eski evimin balkonu bütün evi sarardı.. Bir izbanla bütün izmiri gezerdim.. Bir kere kentkart basardım diğer binişler bedavaydı. 20 tl ile dışarı çıkardım o bana yeterdi... Ahhh izmirim benimmm kederlendim wala...

Canım merhaba, ben İzmir de yaşıyorum doğma büyüme buradayım. İstanbul çok büyük cosmopolitan bir şehir, tabi artısı ne kadar fazla ise eksisi de o kadar fazla kalabalık bir şehir, koşuşturma vs. Aslında önemli olan senin ve ailenin beklentisi bu noktada İzmir kafa olarak rahat bi şehir yaz aylarında uzun tatillere gitmek yerine her haftasonu farklı bir sahile koya gidip zaman geçirme imkanın var, trafik iş çıkışları var ama İstanbul un eline su dökemez tabi :) Maddi olarakta ev kiraları bence İstanbul ile eşdeğer, çok fazla yükseldi özellikle depremden sonra... Maaş skalası İstanbul a göre daha düşük diye biliyorum fakat kurumsal bir firmaysa iş değişebilir tabi. Tamamen farklı bir düzen zor bir karar eğer çok büyük beklentileriniz yoksa İzmir sizi mutlu edecek bir şehir olur. Daha kompleks, daha verimli bir yaşam sürebilirsiniz ailen ile

Benim için iş de önemli şahsen. Kaç saatimiz işte geçiyor. Mutlu olmadığım, beni tatmin etmeyen işte çalışmak istemezdim. Biz de 2 kere bu durumda kaldık ama ikisinde de gitmedik. Biri merkez biri ilçeydi.

Canım merhaba, ben İzmir de yaşıyorum doğma büyüme buradayım. İstanbul çok büyük cosmopolitan bir şehir, tabi artısı ne kadar fazla ise eksisi de o kadar fazla kalabalık bir şehir, koşuşturma vs. Aslında önemli olan senin ve ailenin beklentisi bu noktada İzmir kafa olarak rahat bi şehir yaz aylarında uzun tatillere gitmek yerine her haftasonu farklı bir sahile koya gidip zaman geçirme imkanın var, trafik iş çıkışları var ama İstanbul un eline su dökemez tabi :) Maddi olarakta ev kiraları bence İstanbul ile eşdeğer, çok fazla yükseldi özellikle depremden sonra... Maaş skalası İstanbul a göre daha düşük diye biliyorum fakat kurumsal bir firmaysa iş değişebilir tabi. Tamamen farklı bir düzen zor bir karar eğer çok büyük beklentileriniz yoksa İzmir sizi mutlu edecek bir şehir olur. Daha kompleks, daha verimli bir yaşam sürebilirsiniz ailen ile
İzmirimin sıcacık bakışlı insanları yeter ya . İstanbul trafik zaman kaybı hep.. İzmirde asgari ücretten biraz fazla alırdım. İstanbulda asgari ücret alıyorum daha düşük hemde yaşam çok pahalı...

15 yıldır izmirdeyim, küçük cocuk varken orda ailenizden destek gorebilecekken kimsenizin olmadığı bir yere gitmeyi sacma buluyorum. Buraya 15 yil once universite icin taşındım sonra ablam is bulup taşındı sonra ikimizde evlenip kaldık. Ama tabii 15 sene öncenin hicbir güzelliği yok, her yer inşaat her yer trafik ayrica habire sallaniyoruz.
Ayrica da is bulmak çok zor tasindiginizda eşiniz de is arayacak falan derken yazarken yoruldum.
İzmirin insani da sempatik falan degil herkesin belli bir grubu var ilkokuldan beri takıldığı aralarina girmeniz yillar aliyor. Ben Izmirli biriyle evlendim de arkadas grubuna girdim yoksa kolay kolay kimseyi aralarina almazlar

Ben eğitimim için geldim İzmir'e ve bir daha dönmedim eşim İstanbul da ysiyordu iş aile çevre hepsini bırakıp geldi.ve İstanbul'u özlediği oluyor tabi ama İzmir'de çok daha huzurluyum ve daha rahat olduğunu her fırsatta söyler.

15 yıldır izmirdeyim, küçük cocuk varken orda ailenizden destek gorebilecekken kimsenizin olmadığı bir yere gitmeyi sacma buluyorum. Buraya 15 yil once universite icin taşındım sonra ablam is bulup taşındı sonra ikimizde evlenip kaldık. Ama tabii 15 sene öncenin hicbir güzelliği yok, her yer inşaat her yer trafik ayrica habire sallaniyoruz.
Ayrica da is bulmak çok zor tasindiginizda eşiniz de is arayacak falan derken yazarken yoruldum.
İzmirin insani da sempatik falan degil herkesin belli bir grubu var ilkokuldan beri takıldığı aralarina girmeniz yillar aliyor. Ben Izmirli biriyle evlendim de arkadas grubuna girdim yoksa kolay kolay kimseyi aralarina almazlar
Aaaaa 35 yillik izmirliyim ilk defa ilkokuldan birileryle samimi olup aralaina girildigini duydum.kordonda yere uzansan kanka oluyosun konakta tur atsan evlenme teklifi aliyosun izmirin insani cok sicaktir kahvaltilari yazin balkonda yada kaoilarinda bahcelerde yaoarlar tum komsular biseyler alir pisisirir. Birde surekli sallanabalir dogudayiz mesela orasida boyle. Ona yapacak bisey yokta belki ilceniz farklidir

Ben de Izmirde 2 sene yasadim.simdilerde yine tayin düşünüyorum Izmire ama kiralar gözümü korkuttu muallakta kaldim
Tabii ki Istanbul gibi karisik degil ama eger merkezi bir yerde yasayacaksaniz trafik oldugunda bile ben en fazla 30 dkda variyordum okula minibüsle. Sosyallik acisindan da gelismistir, toplu taşıma imkanlarını da yeterli görüyorum (arabam olmadigi icin). Yani tek basina sehir degistirip sifirdan baslamis biri olarak diyorum ki, insan alışıyor
Dogdugun yer degil doydugun yer demisler.

Aaaaa 35 yillik izmirliyim ilk defa ilkokuldan birileryle samimi olup aralaina girildigini duydum.kordonda yere uzansan kanka oluyosun konakta tur atsan evlenme teklifi aliyosun izmirin insani cok sicaktir kahvaltilari yazin balkonda yada kaoilarinda bahcelerde yaoarlar tum komsular biseyler alir pisisirir. Birde surekli sallanabalir dogudayiz mesela orasida boyle. Ona yapacak bisey yokta belki ilceniz farklidir
7 yil Bornova da 8 yıldır Karşıyaka da yaşıyorum. Universitede Anadoludan gelen arkadaslarla takiliyorduk (izmirliler cuzzamli gibi yanimiza yaklasmazdi nedense).
Sonrasinda da bir arkadaşım vasıtasıyla "Karsiyakali"oldugunu söyleyen biriyle tanıştım ilk önce çok kibirli buldum falan Izmirlilere saldırırken kendisiyle evlenmis bulundum:) su an Karşıyaka da yaşıyorum. Esimin arkadas grubu hep okuldan arkadas sonradan aralarina aldıkları çok az insan var hepsiyle çok yakin da arkadas oldum ama kendi arkadaşları dışında disardan tanıştığı, sempati duydugu insanlarla falan takilmiyorlar. Çünkü sanki umurlarında değil, ihtiyacimiz yok moduna lar:)
Tabii bu benim kendi deneyimlerin.Kordonda çimlerde çok insanla muhabbet etmisligim var ama hiç birini ikinci kez görmedim. Yani guleryuzlu bir mesafeleri var bu anlamda Izmirlileri çok Ingiliz buluyorum. Guleryuz ve nezaket var ama samimiyet yerlerde surunuyor maalesef

benim eşimde tam tersi istanbul a bayılır :) izmir de yapılacak aktivite yok der.
İzmir de oturacağınız çevreye göre değişir, ben küçük ilçelerde kasaba hayatını tercih ederdim ama eşinizin iş yeri konumu da önemli olan. İzmir in de bence istanbul dan farkı yok. Burası da çok karışık bir şehir. Gidip kordon da rahat rahat oturamazsın dilencisi gelir , çiçekçisi , falcısı , şarapçısı , aman telefonumu çalar mı korkusu ... Fethiye kordon u ile karşılaştırıyorum mesela ne çiçekçi ne falcısı gece yarısına kadr otur çok güzel ve insanları güzel. İzmir de çok göç alan yerlerden biri olduğu için işsizlik mevcut , maaşları düşük, kiralar yüksek , bir daha düşünün derim ben mutlu değilm izmirli olarak... bozulmamış küçük ilçeler bana daha cazip geliyor urla , seferihisar , karaburun , bergama gibi asıl izmirli ler orda ve gerçekten sıcak kanlılar :) İmkanım olsa bende muğla ya taşınmak isterdim :)

İzmirimin sıcacık bakışlı insanları yeter ya . İstanbul trafik zaman kaybı hep.. İzmirde asgari ücretten biraz fazla alırdım. İstanbulda asgari ücret alıyorum daha düşük hemde yaşam çok pahalı...
İzmir den İstanbul a gitmekte cidden zor 🙂 Ulaşım ayrı zor, geçim derdi ayrı zor, insan çeşitliliği de çok fazla

7 yil Bornova da 8 yıldır Karşıyaka da yaşıyorum. Universitede Anadoludan gelen arkadaslarla takiliyorduk (izmirliler cuzzamli gibi yanimiza yaklasmazdi nedense).
Sonrasinda da bir arkadaşım vasıtasıyla "Karsiyakali"oldugunu söyleyen biriyle tanıştım ilk önce çok kibirli buldum falan Izmirlilere saldırırken kendisiyle evlenmis bulundum:) su an Karşıyaka da yaşıyorum. Esimin arkadas grubu hep okuldan arkadas sonradan aralarina aldıkları çok az insan var hepsiyle çok yakin da arkadas oldum ama kendi arkadaşları dışında disardan tanıştığı, sempati duydugu insanlarla falan takilmiyorlar. Çünkü sanki umurlarında değil, ihtiyacimiz yok moduna lar:)
Tabii bu benim kendi deneyimlerin.Kordonda çimlerde çok insanla muhabbet etmisligim var ama hiç birini ikinci kez görmedim. Yani guleryuzlu bir mesafeleri var bu anlamda Izmirlileri çok Ingiliz buluyorum. Guleryuz ve nezaket var ama samimiyet yerlerde surunuyor maalesef
Ben de Avrupali insanlar gibi görüyor ve seviyorum Izmirlileri😍 samimi ama mesafeli ve seviyeli...

İzmir genelde çok övülür ama ben beğenemedim. Gelin geldim bu arada buraya. Eşim buralı. Her şeyden önce izmir çok dağlık ve çok izbe bir şehir. İstisna ilçeler elbet var. Bizim ev dağın tepesinde, 30 senelik bi site, 1500 tl den başlıyor kiralar. Yürüyerek alışverişe çıkmak bile imkansız. Ve şehir çok kokuyor malesef körfez çok kirli. Biz ilk fırsatta taşınacağız o yüzden tavsiye edemiyorum ben.

İzmir’ de yaşıyorum ve burada büyüdüm ama uzun yıllar İstanbul’da yaşadım. İkisinide çok severim. İzmir daha küçük bir şehir. Sosyal hayatını sever misiniz bilemiyorum. Istanbul dan hiç ayrılmamış bir arkadaşım İzmir e evlendi, niye hiç düzgün avm yok dedi. Gidecek yer bulamamış :) . Bu beklentilerinizle alakalı. İzmir’de düzgün yerdeki ev kiraları hiç ucuz değil. Oturacağınız yeri iyi seçmeniz lazım. Çok fazla eski ev vardır ve içleride çok iyi değil. İşyerinin nerede olacağıyla alakalı oturacağınız yer. Mesafeler İstanbul gibi değil ama gened trafik sorunu var. Alsancak’ta çalışacağını farzedersek Hatay, Balçova, Alsancak, Narlıdere, Güzelyalı oturulabilir. Hem ulaşımı hem de alışveriş olayı kolaydır .Ama buralarda eski ev çoktur. Yenisini bulmanız lazım. Bir de İstanbul a göre ağaçsız bir şehirdir İzmir. İstanbul da Erenköy civarında oturuyordum, her apartmanın bahçesi ve civarda küçikte olsa parklar vardı. İzmir de bu az yerde var. Serbest bölgede çalışacaksa eşiniz Gaziemir tarafı olabilir. Emlak bankası evleri düzgündür.
Karşıyaka yada Bornova’daysa iş yeri evinde o tarafta olması lazım.
Trafiği çok dert etmezseniz Güzelbahçe tarafında da oturulabilir. İzmir de olmanın avantajları yazın denize en fazla 45 dakikada gidersiniz. Akşamda evinize gelip duşunuzu alırsınız.
ama hiç tanıdık yok diyorsunuz, buna siz karar vereceksiniz. İş yerinden birileriyle tanışıp kaynaşabilirsiniz, çok iyi komşularınız olabilir ama olmayabilirde. Yalnız kalmayı göze alabilecek misiniz.
Bir de eşinizin İstanbul daki işinde geleceği varsa , mutluysa ve maddi olarakta sizi tatmin ediyorsa çok iyi düşünün.
Burada maaşlar İstanbul kadar değil ama giderler neredeyse aynı. Buradaki işinde sürekliliğinden emin olun.
Teklif aldıktan sonra artı ve eksi listesi yapın.
Umarım sizin için en güzeli olur.:)

Ben de Avrupali insanlar gibi görüyor ve seviyorum Izmirlileri😍 samimi ama mesafeli ve seviyeli...
Evet ben de çok Avrupai buluyorum ,bi de sagolsunlar elleri açık her gün mutlaka lokma döken birileri var bugün Karşıya çarşıda tavuklu pilav dağıtan vardi diyette olmasam alir karnımı doyururdum.
Is bulabilsem ben Kuzey Ege de bir sahil kasabasına tasinmak isterim Ayvalık gibi...Hem havasi güzel hem insani henüz dejenere olmamış, bozulmamis.

Ben sadece taşının diyebilirim
Burası çok guzel

X