Kadın Erkek Eşit Olmasın Efendim

cancanguness

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
5 Ocak 2017
386
583
37
Konuya bu başlıkla girmek istemezdim ama artık sinirimden patlayacağım. Kadın erkek eşit. Kadında çalışıyor ne güzel. Kadının ekonomik özgürlüğü var eyvallah. Eeeeee... Sabahın köründen akşamın kör karanlığına işte çalış. Eve gel kocana yemek yap. Bulaşıkları yıka kaldır. Haftasonu sonu ev işi yap. Her taraf temiz olmalı. Eşin ne bu pislik demesin. Kocanın donlarını yıka ütüle. Koştur koştur kuaföre git. Eee malum kadınsın hoş gözükmen, bakımlı olman gerekiyor. Yaşın geçmeden kariyer yap. Bu arada 35 'i geçmeden çocuk yap. 4 aylık bebeğini onun bunun eline bırak. Koştur koştur işe devam et. Akşam gel. 4-5 aylık bebeğinle sabahlara kadar uyuma sabah tekrar işe git. Para kazanmam lazım.Eve destek olman lazım. Pardon ama biz kadınlar köle miyiz?
Bu mu yani.
Ne güzel şey erkek olmak günümüzde. Biz bunları bu hale getirdik maalesef. Şimdi kayınvalideler bile oğullarına sadece çalışan kız bakıyorlar oğlum rahat etsin diye. Ben kadın çalışmasın demiyorum tabiki çalışsın üretsin. Ama eşitlikse bir evde her şey eşit olsun. Eve kendi maaşımla ayda 1 temizlikçi almak için kocanın suratını çekiosn. Evde eşşek var . Ne gerek var para harcamaya. Ben sıkıldım aldım artık yoruldum. Vucudum kaldırmıyor. 37. hafta işten ayrılmam bile adamın gözüne battı ya.
Bizim babalarımız böyle değildi. Annelerimizin gençliğinde onlar böyle seyler yaşamadılar. Herkesin bir sorumluluğu vardı. İnsanlar en geç 22-23 yaşında evlenir. 1 yıl sonra çocuk yapar.Çocuğuyla ilgilenir. 30 olmadan 2. bebeğini yapar. Çocuğuyla uzun uzun zaman geçirir. Okula getirir götürür. Arkadaşlarıyla gezer , günler yapar . Ev işlerini yapardı. Herkes mutlu huzurluydu.
Ben çok bunaldım ya hangisi doğru bilmiyorum. Ama şuan ters giden bişeyler var ve kullanılıyoruz. Onu çok iyi biliyorum.

Siz kendinizi yıpratıyorsunuz ve bu gücü erkeğin eline vermişsiniz, ne demek kendi paramla aldığım Temizlikçi'ye bile laf söylüyor? Orda duracak, o zaman ev temizlenmeyecek, donları yıkanıp ütülenmeyecek, herkes kendi işini yapacak, kazandığını harcayacak.
Bi de kadın çalışsın ama istiyorsa çalışsın, zorla çalıştırılmasın ben buna karşıyım. Siz hamilesiniz nasıl vicdan yapmıyor?

Esimin ne kadar guzel bir insan oldugunu suan daha iyi anliyorum calisiyorum ve hamileyim ama gece calisir isten gelir kahvalti hazirlayip beni uyandirir yeriz birlikte. Gunduz ise gidiyorsam tam aksi aksam yemegini ben yaparim. Yerleri supurur siler tozlari alir tuvaletleri yikar. Bende bulasik camasir ve utuyle ilgilenirim cok yorgun oldugumda aksam yemegini bile esim hazirlar. Erkek bayan esit olmali evet ama esinizi iyi secmelisiniz. O kadar borcun yani sira bebegimiz gelyor ve daha da borc bindi ustumuze. Ama mutluyuz birbirimizi anliyoruz ve el birligiyle yapiyoruz herseyi rabbim herkese boyle es nasip etsin. Benim de esim iyi ama kvdem biraz problem kari gibi oldun diyor esime altli ustluyuz esimde anne ikimizde calisiyoruz yuklenemem esime diyor ama bu durum degismis degil kari koylu der hala esime. Banada laf sokar cocugumu yorma yorgun calisiyo diye. Bende yorgunum hamile hamile calisiyorum annemde bana uzuluyordur der sustururum herkes baska yerden cekiyor sanirim. :)

Eşitlik değil bu saydıkların adaletsizlik.. Ya sana ev işlerinde yardımcı olacak ya da yardımcı tutacak ha hiç birine yanaşmıyo mu o zaman sana eşin bakmak zorunda sen çalışıp ona maddi destekte bulunmak zorunda değilsin çalışmak istemediğini söylersin kocana o da anlayışla karşılamak zorunda..

Siz eşitliği çok yanlış anlamışsınız. Eşitlik hem kadının hem erkeğin çalışması değil ki sadece.
Hayattaki tüm sorumlulukları paylaşması buna ev de dahil, iş de dahil.
Niye akşama kadar çalışıp bir de evde hizmet ediyorsunuz yardım etsin beyefendi.
Etmiyor mu yardımcı çağırmaya laf etmeyecek.
Çalışan insan olduğunuz halde bunun için izin alıyorsanız eşit değilsiniz zaten siz.

Aynen öyle canım. Erkeğe ne kadar ben ayaklarımın üstündeyim mesajı verirsen o kadar sırtına biniyor.
Öğretmenim çalışmıyorum eşimle ortak karar olarak çocuklarımı büyütme kararınaldık. Başkasının emrinde akşama kadar çalışıp bir ton insanla muhattap olup tüm sinir sistemimi elaleme harcamak yerine eşimle ve çocuklarımla ilgileniyorum. Bütçem doğrultusunda yaşıyorum ayağımı yorganıma göre uzatıyorum. Hiç bişeyin sınır Yok her maddi durumum dah üstü varsa ömrü bunun için tüketmenin anlamı Yok gibi geliyor bana. Yani 100 bine de ev var 1 milyona da. Devlet okulu da var özel okul da yurtdışı eğitim de.
Aynı eski annenlerin hayatının bi tık modernini yaşıyorum bende o yüzden 21 de evlendim 26 da 2. Çocuğumu doğurdum. Kızımı okula götürüp getiriyorum günlere gidiyorum :) haftalık kadın gelse de ili çocukla hergün ev süpürüyorum siliyorum onlar için yemekler çamaşırlar hepsiyle uğraşıp çok da bunalmadığım için de eşimi Güler yüzle karşılıyorum çok şükür. Üniversiteden liseden evlendikten sonra edindiğim arkadaşlarım var. Onlarla geİyorım sosyal olarak eşime bağlı değilim. Evde vaktim olduğundan sporumu yapıyorum boooolca kitap okuyorum hatta kızımın eşimin kitap seçimlerini üstlendim onları TEmin esiyorum. Film izliyorum bol bol eşimle sinema akşamları düzenliyorum.
Bunları neden anlatıyorum çevremde çalışanlar iki kısma ayrılıyorlar eğer anneyse aynı sizin gibi düşünüyorlar anne dsğillerse anne olunca nasıl olacak diye diye erteliyorlar. Evin direği erkek değil kadındır. Bizim evin direği benim eşimde bunu söyler anne hasta olursa,anne yorgun olursa ,anne mutsuz olursa o ev yuva olmaz. Evet Birgün eşim vefat ederse,hastalanırsa yahut boşanırsak o zaman çalışacak mesleğim var zaten taşı sıksam suyunu çıkartırım ama şimdi ben anne olarak evdeki huzuru sağlıyorum para kazanmak eşime kalsın.
Tabi yazdığım herşey tamamen benim görüşüm benim fikrim

Bak yukarıda manolyammm ne güzel yazmış. Dediğim dedik olacaksın. Bir kere öncelikle haftada bir kadın al. Ütüyü de o yapsın. Azıcık ' ay ay ay belim başım' yap canım. Kendine acımayana başkası da acımıyor. Kadın almazsa işten ayrılacağını ima et derim. Hesaplayınca mecbur kalacaktır. Ben çalışmadığım halde haftada iki gün kadın alıyorum, ütü falan da yapmıyorum. Haftada bir alırsam eşimin gömlekleri yetişmeyiveriyor :KK66::KK66:

Ayni seyleri bugun ben de dusundum.sabah namazini kildiktan sonra yatmadim bu arada bebegi emzirdim ee adam ise gidecek kahvaltiyi hazirladim kostur kostur hazirla.esime isyerinde yemesi icin iki kap yemek koydum disardan yemek yiyip para harcamasin diye cebini bile dusundum bak sabah sabah.. mutfata caylari koyarken yanima geldi hayatim ben senin hakkini nasil oduycem dusundum dusundum ne desem acaba buna dedim bana iyi davran yeter karsilikli birbirimize iyi olalim dedim neyse ise yolladim kahvalti yapiyorum simdi ahanda yanimda bir legen deterjan kokan camasir var asilacak...sonra hazirlan kiz uyanir onu hazirla.. hadi yolumuz ananeye.. ordan minubuse bin duraga git duraktan bir daha arabaya bin bir saate yakin koye giden yollarda manzaraya bakip hayal kurmak yerine aksama ne yapsam diye dusun dusun...donusu hic anlatmayayim..

Siz eşit olamamissiniz ki zaten, sorumluluklariniz aynen duruyor üzerine bir de iş hayatını eklemissiniz. Ev işlerini ve çocuk bakımını paylasin, paranızı keyfinizce harcayin bakın nasıl hoşunuza gidiyor. Ama sizin yazdiklarinizdan ben mecburiyetten çalıştığınızı anladım yanılıyor muyum? Aslında evde oturmak istiyor gibisiniz.

Siz eşitliği çok yanlış anlamışsınız. Eşitlik hem kadının hem erkeğin çalışması değil ki sadece.
Hayattaki tüm sorumlulukları paylaşması buna ev de dahil, iş de dahil.
Niye akşama kadar çalışıp bir de evde hizmet ediyorsunuz yardım etsin beyefendi.
Etmiyor mu yardımcı çağırmaya laf etmeyecek.
Çalışan insan olduğunuz halde bunun için izin alıyorsanız eşit değilsiniz zaten siz.
İşte anlatamıyorsun ki karşındakine . Ne yazık ki karşımdakinin eşitlik anlayışı bu. Herkes çalışıyor diyor. Bi tek sen mi çalışıyorsun. Herkes çocuk yapıyor diyor. Herkes ev işini yapıyor diyor. Herkes dediği kendi iş yerindeki diğer hanımlar. Burda eşleri yardımcı olan hanımlar varmış. Ne güzel şanslılar. Ama benim çevremde de çoğunluk benim yaşadığımı yaşıyor maalesef. Stajer bir genç arkadaşımız var erkek. Dün ona soruyorum özellikle. Eşini nasıl seçeceksin diye. Tabi ki çalışacak diyor. Başka diyorum. Maaşı iyi olsun , güzel olsun diyor. Yardım eder misin diyorum. Arada ederim diyor. Ama ben anlamamı da ekliyor ev işinden. Yani erkekler ne yazık ki anlayış artık bu olmuş.

İşte anlatamıyorsun ki karşındakine . Ne yazık ki karşımdakinin eşitlik anlayışı bu. Herkes çalışıyor diyor. Bi tek sen mi çalışıyorsun. Herkes çocuk yapıyor diyor. Herkes ev işini yapıyor diyor. Herkes dediği kendi iş yerindeki diğer hanımlar. Burda eşleri yardımcı olan hanımlar varmış. Ne güzel şanslılar. Ama benim çevremde de çoğunluk benim yaşadığımı yaşıyor maalesef. Stajer bir genç arkadaşımız var erkek. Dün ona soruyorum özellikle. Eşini nasıl seçeceksin diye. Tabi ki çalışacak diyor. Başka diyorum. Maaşı iyi olsun , güzel olsun diyor. Yardım eder misin diyorum. Arada ederim diyor. Ama ben anlamamı da ekliyor ev işinden. Yani erkekler ne yazık ki anlayış artık bu olmuş.
Şu durumda eş seçerken bunları baştan konuşmanız gerektiğini anlamışsınızdır.
Allah yardımcınız olsun o adamla hayat size zor olacak gibi.

Benim eşim de ev işinden pek anlamaz yapamaz yani ama bana çalışmak zorunda değilsin dedi ben de bi süre çalıştım baktım yoruluyorum istifa ettim. Ama hala akşam ne yemek yapayım diye sorunca yorma kendini dışarda yeriz cevabını alıyorum. Şükrettim eşime şu an..

Siz eşit olamamissiniz ki zaten, sorumluluklariniz aynen duruyor üzerine bir de iş hayatını eklemissiniz. Ev işlerini ve çocuk bakımını paylasin, paranızı keyfinizce harcayin bakın nasıl hoşunuza gidiyor. Ama sizin yazdiklarinizdan ben mecburiyetten çalıştığınızı anladım yanılıyor muyum? Aslında evde oturmak istiyor gibisiniz.
Uzun yıllardır çalışıyorum . İyi bir işim var. Ama şuan 8 aylık hamileyim ve çok yoruldum. Şu süreçte artık evde olmam gerekiyor. İnanın ki 37'yi bile bekleyecek dermanım yok. Her sabah 6'da evden çıkıyorum işe gitmek için. Bu marifet değil tabiki her insan hayatını devam ettirmek için çalışmalı.Ama bebeğine en azından 1 yaşına kadar evinde bakabilmeli.

İşte böylelerini yola getirmek kadınların elinde aslında, tüm sorumluluğu üstlenince kim istemez hoşuna gidiyor tabi erkeklerin. Çok değil 1 hafta bu tempoyu onların eline versen dayanamazlar.
Üstelik siz hamile halinizle bunları yapıyorsunuz. Yapmayın mesela her akşam yemek olmak zorunda mı dört dörtlük ?
Olmadığı zaman idare edemez mi? Hiç olmadı çıkarırsınız kahvaltılık yersiniz.
Mesela donlarını yıkıyorsunuz tamam zaten makine yıkıyorda bir de çıkarıp niye ütülüyorsunuz? Bana çok saçma geliyor, bu kadar titizse otursun kendi ütülesin, ha siz titizseniz ona bişey diyemem ozaman siz gereksiz iş yükleniyorsunuz derim.
Ev hep temiz olmak zorunda mı? Kadın istemiyorsa eşiniz ve yardım da etmiyorsa temizlemeyin canınızdan önemli mi?
Çok rahatsız oluyorsa o da sorumluluk alsın biraz. Laf mı ediyor kavga mı çıkarıyor, tınlamayın önemli olan boyun eğmemek.
O ev işinden anlamam diyen arkadaşınızda sanki kadınlar anne karnında öğreniyor, o da öğrenecek anlamam diye bişey yok ben kabul etmezdim evleneceği kişi olsam.

Bu saydiklariniz eşitlik değil zaten
daha kadınlarımız
sosyal anlamda eşitligi saglamadan erkekler tarafından maddi olarak eşitlik bahanesiyle sömürüluyor

kendinizi bu kadar yıpratmayın değmez
eşinizle aynı davrandiginuzda aynı sonuçlarla aynı davranışlarla karşılaşıyorsanız işte o zaman eşit sayilirsiniz
sizin eşiniz gibilere geleneksel kadın lazım

Ben çocuk doğurmuyorum.
Temizlik de yapmıyorum pek hele tatil günümde dinleneceğim yerde hayatta temizlik yapmam.
Canım yemek yapmak istemezse eşim menemen yapar,yumurta kırar, bir yerlere gideriz vs.
Gece mutfağı toplamadan yatmam gibi takıntılarım yoktur, uykum geldiyse direk yatarım yemekleri eşim kaldırır.
Camları o siler, perdeleri yıkayıp asar.
Öyle çok temiz olsun takıntılarımız da yok, olsaydı da beğenmeyen kendi yapsın derdim.

X