Kadın haklarının korunması İstanbul Sözleşmesi

İstanbul Sözleşmesi Kaldırılsın mı?

• Ankete Katılan
    95
bence bunun sebebini bulmalıyız...

ama inanın bu kadın haklarına bağlayamayız
Sebebi açık değil mi?
Evet kadın erkek demeden hepimiz insanız ama yaradılış gereği cinsiyetlere ayrılmışız lakin cinsiyetlerde kendi aralarında ayrışmış, eşine nazik davranan, seven, destek olan erkeğe kılıbık, hanım köylü, masaya yumruğu koydu mu oturtan, eşine hiçbir konuda asla söz hakkı tanımayan, vuran kıran yıkan erkeğe de maço delikanlı, erkekliğin kitabını yazan demişiz, kadın biraz özgüvenli, ayakları yere basan, ne istediğini bilen, yaşam tarzından, kendinden ödün vermeyen biriyse, ahlaki değerleri sorgulanan, meşrebi geniş, başına gelebilecek her şey müstehak görülen kadın demişiz, bunu kadın erkek demeden hepimiz yaptık, sonuç bugün öldürülmüş birçok kadının 3. sayfa haberlerinin altında kadının durumuna göre yorum yapar olduk, bu çok acımasızca.

Şu videoya 3-4 gün önce denk geldim içim sızladı, gencecik bir kızın hayatı mahvoldu ama onu bu hale getiren 3-4 yıla kadar serbest kalacakmış, Allah annesine sabır versin, ben bilmiyordum, kızın ablası da katledilmiş, ne büyük acı, biri toprakta diğeri birinin yardımı olmadan ayakta bile duramayan evlatlar :KK43: kızın avukatı da eski eşi tarafından katledilmiş.

Kadın, erkek, hayvan demeden sağlam cezalarla açık noktası olmayan maddelerle kesinlikle yaşam hakkı üzerine kanun çıkarılmalı.

Bugün bir kedinin köpeğin kolunu bacağını kesebilen, işkence eden, canice öldüren herhangi bir insanı rahatça öldürür kılı bile kıpırdamaz, vicdan ve merhameti sağırlaşmış insanlardan korkacaksın, eli kanlı bir cani kadar soğukkanlı ve zalim olurlar.

Sebebi açık değil mi?
Evet kadın erkek demeden hepimiz insanız ama yaradılış gereği cinsiyetlere ayrılmışız lakin cinsiyetlerde kendi aralarında ayrışmış, eşine nazik davranan, seven, destek olan erkeğe kılıbık, hanım köylü, masaya yumruğu koydu mu oturtan, eşine hiçbir konuda asla söz hakkı tanımayan, vuran kıran yıkan erkeğe de maço delikanlı, erkekliğin kitabını yazan demişiz, kadın biraz özgüvenli, ayakları yere basan, ne istediğini bilen, yaşam tarzından, kendinden ödün vermeyen biriyse, ahlaki değerleri sorgulanan, meşrebi geniş, başına gelebilecek her şey müstehak görülen kadın demişiz, bunu kadın erkek demeden hepimiz yaptık, sonuç bugün öldürülmüş birçok kadının 3. sayfa haberlerinin altında kadının durumuna göre yorum yapar olduk, bu çok acımasızca.

Şu videoya 3-4 gün önce denk geldim içim sızladı, gencecik bir kızın hayatı mahvoldu ama onu bu hale getiren 3-4 yıla kadar serbest kalacakmış, Allah annesine sabır versin, ben bilmiyordum, kızın ablası da katledilmiş, ne büyük acı, biri toprakta diğeri birinin yardımı olmadan ayakta bile duramayan evlatlar :KK43: kızın avukatı da eski eşi tarafından katledilmiş.

Kadın, erkek, hayvan demeden sağlam cezalarla açık noktası olmayan maddelerle kesinlikle yaşam hakkı üzerine kanun çıkarılmalı.

Bugün bir kedinin köpeğin kolunu bacağını kesebilen, işkence eden, canice öldüren herhangi bir insanı rahatça öldürür kılı bile kıpırdamaz, vicdan ve merhameti sağırlaşmış insanlardan korkacaksın, eli kanlı bir cani kadar soğukkanlı ve zalim olurlar.

Eğitim sahibi biri olarak bunu söylemek zoruma gidiyor ama Türkiye'de bu canilere cezaevlerinde kesilen ceza mahkemelerinkinden maalesef daha adil. Münevver ve Özgecan cinayetlerinden hatırlarsınız. Idamın ve diğer fiziksel infazların insanlık suçu olduğunu düşünmekle birlikte yaptırım gücü yüksek bir ceza kanununa dayanmayan hiçbir sözleşme hakkıyla uygulanamaz.

Eğitim sahibi biri olarak bunu söylemek zoruma gidiyor ama Türkiye'de bu canilere cezaevlerinde kesilen ceza mahkemelerinkinden maalesef daha adil. Münevver ve Özgecan cinayetlerinden hatırlarsınız. Idamın ve diğer fiziksel infazların insanlık suçu olduğunu düşünmekle birlikte yaptırım gücü yüksek bir ceza kanununa dayanmayan hiçbir sözleşme hakkıyla uygulanamaz.
Yorumunuza katılıyorum, bunu yazıyor olmamız bile çok üzücü ama haklısınız, yıllarca yok yere mahkum olup sadece pardon denerek serbest bırakılan insanları da düşününce idama çekimserim.
Medyaya yansımış ve toplumda infial yaratmış cinayetlere, tecavüze, istismara verilen cezalarla, toplumun çok da haberi olmayan suçlara verilen ceza bile aynı olmayabiliyor.
Örnek: Zihinsel engelli kızı istismar ettiler, tutuklanmadılar!

Aslında yalnızca sanıklar değil mesele, bu sanıkları haklı gören, destek veren, o sanıklar gibi düşünen insanları hangi kanun maddesi yargılayacak?
Öldüren kadar o ölümü haklı gören de katil değil midir?
Tecavüz eden, istismar eden kadar o tecavüzü istismarı gerekçeler(gece yarısı sokakta ne işi vardı, mini etek giymişti, alkollüydü) ardına saklanarak savunanlar da tecavüz eden kadar suçlu değil midir?

Burada hep yıllardır unutamadığım bir çocuğu örnek verdim, 23 yıl kadar evvel 11 yaşında bir kız çocuğu, maalesef o dönemler komşum olan ve komşum olmasından nefret ettiğim bir adam tarafından istismar edildi, çocuk 11 pedofili pislik 40 yaşındaydı, bu pedofilinin kadın olmasından tiksindiğim, anne olmaya yakışmayan annesi "dişi ... kuyruk sallamasa" dedi, olan 11 yaşındaki bacak kadar kızın psikolojisine oldu, pedofilinin karısı bu adama eş olmaya devam etti, annesi evladım demeye devam etti, işte zihniyet bu ne yazık ki.

Bu dünyada hak ettikleri cezaları alamıyorlar, dilerim Allah'tan öbür dünyada cehennemde yansınlar, aman dilesinler de o cehennemden çıkamasınlar.

Bu konuda kararsizim açikcası o yüzden oy kulanmadım ama gönlüm kaldırmamasindan yana birçok kişi kaldirilmasini isteyenler gelip açiklasin yazmiş ama bu konuda bir çok yazi var zaten genel olarak okumaya erinen bir millet oldugumuz için sataşmak için sormamişsaniz bir yazi birakiyorum aşagiya buradan okuyabilirsiniz kaldirilmasini isteyenler neden istemiş

Bu konuda kararsizim açikcası o yüzden oy kulanmadım ama gönlüm kaldırmamasindan yana birçok kişi kaldirilmasini isteyenler gelip açiklasin yazmiş ama bu konuda bir çok yazi var zaten genel olarak okumaya erinen bir millet oldugumuz için sataşmak için sormamişsaniz bir yazi birakiyorum aşagiya buradan okuyabilirsiniz kaldirilmasini isteyenler neden istemiş

Cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği kavramlarına saldırmışlar, üye olduğumuz AİHSi uyguluyana BAĞLAYICI AİHM KARARLARINDA cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği kavramları (sexual orientation gender identity) zaten yıllardır kullanılan hukuki kavramlar. Bunlar AİHM kararlarında açıkça kullanılan kavramlar. LGBTI hakları, örgütlenme, ayrımcılık yasağı, çalışma vb haklar zaten bizi bağlayan uluslarası hukuk metinlerine göre İNSAN HAKLARIDIR.

Ama tabi sizce AİHSin hiçbir bağlayıcılığı yok, zaten tanıdığınız bir şey değil AİHM kararları, bunlar, uluslararası insan hakları metinlerinin yasalardan üstün olmasına da karşı çıkıyorlar. Yani anayasamızın 90. maddesinden de hoşnut değiller. Amacınız zaten Avrupa Konseyinden çıkmak ve ülkeyi insan hakları kavramından toptan arındırmak. İran filan olsak çok sevineceksiniz. Arındırın bakalım çıkın bütün uluslararası insan hakları kuruluşlarından, kapatın bütün uluslararası STKları, Af Örgütüne yaptığınız gibi, yöneticilerini hapse atın, sonra da ayyyyy ekonomik krizzzz diye ağlamayın ama sonuçta ekonomi de çok iyi di mi? :KK70:

Şiddet davalarında arabuluculuk yasağına karşıyız demişler Allahım şaka gibi. Polis barıştırıp barıştırıp göndersin, uzlaştırsın, aile kavramımız bozulmasın yeter kiii :KK70:.

Şiddet kavramı muallak demişler, bu, biz psikolojik şiddet ve ısrarlı takip yapalım, tehdit edelim filan, ama bunu şiddetten saymayın sadece ağzını burnunu kırdığımızda şiddetten sayın, demek.

Bu kadar saçma sapan bir metni koyup "okumaya eriniyorsunuz" yazmanız... Okumaya erinmedim sizi dinledim ama 5 dakika kaybettim gerçekten. Okumaya eriniyormuşuz ahahahahhahahahahahahahahhahahahahahahahahah hiç güleceğim yoktu.

Son düzenleme:
X