Kafam Karışık

muhtesemgatsby

wubba lubba dub dub
Kayıtlı Üye
10 Ekim 2020
1.997
8.758
Hepinize merhaba, bugün biraz üzgünüm o yüzden buraya yazmak istedim.

Hemen konuma geçeyim, okullar açılana kadar bir iki ay bile olsa çalışmak istiyordum. Çok ihtiyacım olduğundan değil ama evde oturmaktan sıkıldım ve tecrübe edinmek için bazı yerlere başvurdum. Sonrasında birkaç kafeyle görüştüm ve güzel geçti yani istersem hemen başlayabileceğimi söylediler. Aileme başvurmadan önce söylemeye çekindim çünkü zaten pek hoş karşılamayacaklarını biliyordum ama yine de tepkilerine baya kırıldım. Öncelikle annem 'sen beceremezsin ki zaten neden başvurdun' dedi. Evde bile hiçbir şey yapmıyormuşum, başkalarının hizmetini nasıl yapacakmışım. Bu arada ben gerçekten beceriksizim ve pek iş yapmıyorum. Beceriksizliğime kimseyi suçlamıyorum ama annem zaten evde temizliğe yardım etmeme izin vermiyor. Bu öğretilmesi gereken bir şey mi bilmiyorum ama hiç 'bak meyve-sebze şöyle soyulur' demişliği bile yok. Genelde sen otur ben yaparım der. Sonrasında babama söyledim onun da pek hoşuna gitmedi. Okuldan sonra zaten çalışacaksın, neden acele ediyorsun, şimdi hayatının tadını çıkar falan dedi. İngilizce çalışmamı söyledi ama zaten fena değilim yani dil konusunda. Zamanla tam oturur diye düşünüyorum. Onun dışında üzerinde çalıştığım bir şey var ama uzun vadeli bir iş ve bana maddi getirisinin ne zaman olacağı belli değil. Daha 19 yaşındayım ve kendimi çok yetersiz hissediyorum. Sanki dünyada işe yaramayan tek insan benmişim gibi geliyor bazen. Ailemin davranışları yüzünden sanırım. Çalışmakta acele mi ediyorum sizce? İnsanlar sadece maddi kaygıları olduğu zaman mı garsonluk gibi işlerde çalışmalı?

Bölümümüzü bilmiyorum, kendi işinize yönelik bir iş bulsanız çok daha yararlı olur ama sizin maksadımız zaman geçirmek ve manevi olarak kendinizi tatmin etmek olduğu için düzgün bir yerde neden olmasın.

Anne ve babanızın yaklaşımı klasik Türk ailesi gibi ancak ev ile iş hayatı çok farklıdır bunu kaçırıyorlar. İş yerinde ki sinerji ve stres size çok kısa sürede iş yapmanıza ve öğrenmenize yardım edecektir.

Umarım istediğiniz olur...

bence maddi olarak ihtiyacin yoksa ailen dogru soylemis. yani kendini gelistirmek icin bircok sey yapabilirsin, garsonluk ne alaka binbir turlu insan var. bir de emeginin karsiligini asla alamayacagin bir is. bolumun neydi bu arada?

gerci benim bu konudaki degerlendirmelerim ne derece dogru olur bilmiyorum cunku ben 25 yasindayim babam bana hala amaan calisip ne yapacaksin diyor.

bence maddi olarak ihtiyacin yoksa ailen dogru soylemis. yani kendini gelistirmek icin bircok sey yapabilirsin, garsonluk ne alaka binbir turlu insan var. bir de emeginin karsiligini asla alamayacagin bir is. bolumun neydi bu arada?

gerci benim bu konudaki degerlendirmelerim ne derece dogru olur bilmiyorum cunku ben 25 yasindayim babam bana hala amaan calisip ne yapacaksin diyor.
Bu maddi ihtiyaç meselesi değil, kendi ayaklarının uzerinde durma, psikolojik olarak başarı duygusunu tatmin etme...

Kolay olmayacak kesinlikle, kendi evinde yapmadığı işleri yapacak, kendi kazandığı parayı harcamanın ne demek olduğunu öğrenecek...

İlerde Kendi alanında çalışırsın sözlerine kesinlikle katılmıyorum. 19 yaşımda üniversite öğrencisiyken yazın bir mağazada tezgahtarlık yaptım. İyiki de yapmışım. İnsanlarla iletişimim güçlendi, hayat tecrübesi oldu bana ve daha da önemlisi sigorta girişim daha 19 yaşımda yapıldı. İlerde emeklilik yaşı hesaplanırken sigorta girişinin yapıldığı yıl göz önünde tutuluyor. Çalışınca insanın özgüveni artıyor. İlerde çalışma hayatına girdiğinde de tamamen farklı bir sektör bile olsa daha kolay adapte oluyorsun. Bence sen doğru yoldasın.

Bölümümüzü bilmiyorum, kendi işinize yönelik bir iş bulsanız çok daha yararlı olur ama sizin maksadımız zaman geçirmek ve manevi olarak kendinizi tatmin etmek olduğu için düzgün bir yerde neden olmasın.

Anne ve babanızın yaklaşımı klasik Türk ailesi gibi ancak ev ile iş hayatı çok farklıdır bunu kaçırıyorlar. İş yerinde ki sinerji ve stres size çok kısa sürede iş yapmanıza ve öğrenmenize yardım edecektir.

Umarım istediğiniz olur...
Şimdi aslında bir işim var ama henüz görüşme halinde. Çok detay vermek istemiyorum açıkçası ama proje bazlı çalışılıyor ve işin başındayken olur dediklere şeye sonunda hayır diyebilirler. Şu an zaten onun kaygısını çekmiyorum zaman geçtikçe kendime daha net bir yol çizebilirim kariyer konusunda ama biraz da olsa tecrübe edinmek istiyorum. Arkadaşlarımın da mesela işe çok ihtiyacı yok ama çoğu iyi kötü demeden bir yerlerle görüşüp başladılar. Herkes bir şeyler kovalarken evimde oturmak istemiyorum. Teşekkür ederim bu arada yorumunuz için.

Bence çalışabilirsin şekerim. 18 yaşımda yazın bir tercüme bürosunda telefon bakmaya başladım sonra orda ogrene ogrene part time tercümanlık yapmaya başladım. Bi ara work and travela gittim öğrencilikte, hamburger satmaya. Bence bu tür deneyimler güzel oluyor. Her türlü insanla, hirlisiyla hirsiziyla, ezmeye çalışanla, mobbing yapmaya çalışanla... iletişimi öğreniyor insan. Hizmet sektörü zor tabi ama. Biraz da derisi kalinlasiyor insanın kanımca. Ben biraz içe kapanık biriyim belki de ondan dolayı genç yaştan beri çalışmanın faydasını gördüm. Beni sosyallestirdi iletişim yeteneğimi artırdı diyebilirim. Garip garip İnsanlarla başa çıkmayı öğretti diyelim veya 🤠 Bir de ekonomik olarak aileden bir nebze de olsa bağımsız olma hissi çok iyi geldiydi diye hatırlıyorum. Ha. Buna 19 yaşında gerek var mı? Zaten nasılsa bir gün çalışmayacak mısın? O da doğru. Bence yapacak daha iyi bisey bulamayacaksan gir. Olmadı bırakırsın.

Şimdi aslında bir işim var ama henüz görüşme halinde. Çok detay vermek istemiyorum açıkçası ama proje bazlı çalışılıyor ve işin başındayken olur dediklere şeye sonunda hayır diyebilirler. Şu an zaten onun kaygısını çekmiyorum zaman geçtikçe kendime daha net bir yol çizebilirim kariyer konusunda ama biraz da olsa tecrübe edinmek istiyorum. Arkadaşlarımın da mesela işe çok ihtiyacı yok ama çoğu iyi kötü demeden bir yerlerle görüşüp başladılar. Herkes bir şeyler kovalarken evimde oturmak istemiyorum. Teşekkür ederim bu arada yorumunuz için.
Asla vaz geçme 100 yere başvurudan 100 red yesen 1001 i dene... Tecrübe inan bir okul diplamasi gibi değerlidir.

çalışmanın size çok katkısı olur. eğitimin aldığınız mesleğin proje bazlı olduğunu söylemişsiniz. tahminime göre insan ilişkileri, zaman yönetimi, ekip çaışması, kriz yönetimi gibi beceriler bekleyecekler sizden. cv sadece stajlardan, alınan teorik derslerden ibaret değildir. garsonluk mu yaptınız, dikkatliyim, insan ilişkilerinde iyiyim, koordinasyonum ve takım çalışmam iyi mesajını verir yeni nesil patronlara - ik çalışanlarına. voleybol mu oynuyorsunuz? bu yazılır cvye, bakında ne havalı bir insanım diye yazılmaz, voleybol takım sporudur, takım çalışmansına yatkınım demektir vs. yani çalışma isteğinize ancak takdir ve destekle yaklaşılmalı, "ne gerek var?" sadece günümüz iş dünyasını tanımadıklarını gösteriyor insanların. ebeveynleriniz ise size kıyamıyor muhtemelen ama kendinizi bu kıymetli deneyimden mahrum bırakmayın derim.
ayrıca bu tarz yaz işleri kendinizi tanımak için de müthiş fırsat.

Ben de üniversite öğrencilerinin her türlü işte çalışması taraftarıyım. Örselene örselene öğreneceksiniz hayatı çünkü bu ülkede hiç bir şey çoğumuzun önüne altın tepside sunulmuyor.

İhtiyacım olmadığı halde üniversitenin ilk yılından itibaren her türlü gereksiz işte çalıştım. Mesele para değildi ama getirisi parayla birlikte bir sürü yetenek oldu. Hiç pişman olmadım.

Bu maddi ihtiyaç meselesi değil, kendi ayaklarının uzerinde durma, psikolojik olarak başarı duygusunu tatmin etme...

Kolay olmayacak kesinlikle, kendi evinde yapmadığı işleri yapacak, kendi kazandığı parayı harcamanın ne demek olduğunu öğrenecek...
dogrudur dedigim gibi benim degerlendirmelerimin ne derece gercekci oldugu tartisilir bu konuda. yine de ben olsam mesleki anlamda bana bir sey katmayacak isi yapmazdim 19 yasimda. kendimi bolumumde gelistirmeye calisirdim.

Hepinize merhaba, bugün biraz üzgünüm o yüzden buraya yazmak istedim.

Hemen konuma geçeyim, okullar açılana kadar bir iki ay bile olsa çalışmak istiyordum. Çok ihtiyacım olduğundan değil ama evde oturmaktan sıkıldım ve tecrübe edinmek için bazı yerlere başvurdum. Sonrasında birkaç kafeyle görüştüm ve güzel geçti yani istersem hemen başlayabileceğimi söylediler. Aileme başvurmadan önce söylemeye çekindim çünkü zaten pek hoş karşılamayacaklarını biliyordum ama yine de tepkilerine baya kırıldım. Öncelikle annem 'sen beceremezsin ki zaten neden başvurdun' dedi. Evde bile hiçbir şey yapmıyormuşum, başkalarının hizmetini nasıl yapacakmışım. Bu arada ben gerçekten beceriksizim ve pek iş yapmıyorum. Beceriksizliğime kimseyi suçlamıyorum ama annem zaten evde temizliğe yardım etmeme izin vermiyor. Bu öğretilmesi gereken bir şey mi bilmiyorum ama hiç 'bak meyve-sebze şöyle soyulur' demişliği bile yok. Genelde sen otur ben yaparım der. Sonrasında babama söyledim onun da pek hoşuna gitmedi. Okuldan sonra zaten çalışacaksın, neden acele ediyorsun, şimdi hayatının tadını çıkar falan dedi. İngilizce çalışmamı söyledi ama zaten fena değilim yani dil konusunda. Zamanla tam oturur diye düşünüyorum. Onun dışında üzerinde çalıştığım bir şey var ama uzun vadeli bir iş ve bana maddi getirisinin ne zaman olacağı belli değil. Daha 19 yaşındayım ve kendimi çok yetersiz hissediyorum. Sanki dünyada işe yaramayan tek insan benmişim gibi geliyor bazen. Ailemin davranışları yüzünden sanırım. Çalışmakta acele mi ediyorum sizce? İnsanlar sadece maddi kaygıları olduğu zaman mı garsonluk gibi işlerde çalışmalı?
Bence çalış. Benim ailem de senin ailen gibiydi eskiden. Hatta ben ortaöğretim kpssye girip düz memur olup aynı anda öğretmenlik bölümüme devam etmek istemiştim. Annem zaten iyi bi bölümdesin sen okuluna bak dedi. Sonuç yüksek puanla atanamadım. İşsizim. Arada annem Bime girsene bile diyor.

dogrudur dedigim gibi benim degerlendirmelerimin ne derece gercekci oldugu tartisilir bu konuda. yine de ben olsam mesleki anlamda bana bir sey katmayacak isi yapmazdim 19 yasimda. kendimi bolumumde gelistirmeye calisirdim.
Sadece tek bir alanda gelişmiş olursun o zaman. Tabi ki sen bunu istiyor olabilirsin kimse bir şey diyemez ona ama farklı işler insanın farklı yönlerini geliştirir.

Malasef ki geleneksel Türk aile yapısında gençler için çoğunlukla maddi ihtiyaç yoksa çalışmaya da gerek yok diye bakılabiliyor o nedenle ailenizin tepkisine şaşırmadım:KK43: Bana sorarsanız çok güzel düşünmüşsünüz çalışmaktan nasıl bir zarar gelebilir ki? Ayrica zaten kendi alanınız ile ilgili de boş durmuyormuşsunuz ne güzel. Garsonluk belki ilerde çalıştığınız alan özelinde size ekstra bir katkı sağlamaz ama para kazanmanın nasıl zor olduğunu, emek vermeyi , insanlarla iletişimi, insanları idare etmeyi vs vs hayata dair o kadar çok şey katar ki para ile dahi alamayacağınız dersler olur. Hiç moralinizi bozmayın yine de her şey gönlünüzce olsun.

Ne birimde olursa olsun çalışmak senin vizyonunu artırır, hayat tecrübesi kazandırır, iletişimini kuvvetlendirir.
İş seçmek bizim ülkemize özel. Amerika’da otobüs şöförü bile olsa herkes inanılmaz sorumluluk sahibi ve asla diğerini küçümser bir tavır sergilemiyor. Central Park’ın orda bisiklet taksiler var. Çoğu okumaya giden Türk çocukları.
Garsonluk yapacaksan iyi bahşiş alabileceğin işlek bir restaurant seç. Bazı işletmelerde puan sistemi var. Onun detayını öğrenirim istersen. Maaştan çok bahşiş topluyorlar öyle olunca.

Bu ülkede çalışmak ayrı bir dert çalışmamak ayrı bir dert. İster memur ol ister garson insanlarla uğraşmak gerçekten zor, en basit işte bile mobbing uyguluyolar hadi onu geç hakkını arayacağın bir adalet sistemi yok. Sinir hastası olup çıkıyorsun. Yurt dışında olsan tamam ama buradan bir şey beklemeyin çalışmak istiyorsanız çalışın tabi ki...

X