Bahçe Bakımı ve Çiçekler Kalanchoe

sorma keltoş oldu. Bir de dün çok hırpaladım kalan tek tük yaprağını da döktü zavallım. Kendine gelirse inşallah yine fotoğrafını koyarım. Ben de çöpe atıcaktım da. Baktım bütün kış direnmiş kıyamadım :KK1:

canım resmine yakından baktım kücük yaprakları var canlanır bence iyiki atmamıssın.bi cicegimize daha düsmüstü cicekcicden ilaç aldım yapraklarına sıkmıstım hepsi gitmişti

canım resmine yakından baktım kücük yaprakları var canlanır bence iyiki atmamıssın.bi cicegimize daha düsmüstü cicekcicden ilaç aldım yapraklarına sıkmıstım hepsi gitmişti

Ben de gitmeseydiler ilaç alıcaktım ama arapsabunlu tarif yeterli oldu. Muhtemelen onun öncesinde balkonda olduğu için soğuktan öldüler. Çünkü sıcağı seviyor bu kahrolasıca bitler..

ben de gitmeseydiler ilaç alıcaktım ama arapsabunlu tarif yeterli oldu. Muhtemelen onun öncesinde balkonda olduğu için soğuktan öldüler. çünkü sıcağı seviyor bu kahrolasıca bitler..

evet canım yazın cıkıyolar.insallah düzelir canım diğer tarif için tesekkürler canım eger basıma gelirse deniycem:KK16:

Eki Görüntüle 1014430

Bu da benim çirkin kalanchoem. Öncelikle göz zevkinizi bozduğum için özür dilerim :KK1: Başımıza gelenleri anlatınca nasıl direndiğine hayret ediceksiniz.

Şimdi bu yavrukuşa ekim ayında yaprak biti bulaştı. Bu yaprak biti denen illet her yerini sardı. yapraklarını yedi bitirdi. Bir de tuhaf yapışkan bir sıvı salgılıyordu. Bütün yaprakları yapış yapış olmakla kalmadı koyduğum her yeri batırdılar. Ben de sirkeli suyla yıkayıp attım balkona. O kadar çok bit vardı ki uğraşamicam dedim. Soğuktan ölürse ölür dedim bıraktım.

Dün haftasonu boşluğundan istifade atıp unuttuğum yavruya bir bakayım dedim. Bir baktım bitler cidden çok azalmış. Soğuğa dayanamamışlar. Ama bitki de bu hale gelmiş hiiiç yaprak kalmamıştı. Ben de toprağından çıkardım güzelce köklerini yıkadım ettim. Güzel bir duş aldırdım. Sonra bir kovaya 2 kaşık arapsabunu 2 diş sarımsak 2 kaşık da acı kırmızı toz biber koydum. üstüne kaynar su ekledim kovanın ağzına kadar. Su soğuyunca köklerini iyice temizlediğim bitkiyi bu suya attım. 30 dakika bıraktım.

Sonra çıkarıp güzelce yıkadım. Ve mantar ilacı fısfısladım üzerlerine.

Bu arada saksısını dezenfekte ettim. Saksı dibine önce iri sonra ufak çakıl taşları koydum. Sonra compo sana markalı kaktüs toprağını ekledim ve kalancoeları tek tek buraya ektim. Bir kısmını budadım. Yeni çelikler elde edip aynı saksıya ektim.

Artık son şanslarıydı. Ya istiklal ya ölüm diye bu kadar işleme maruz bıraktım yavruları. :KK8: Şu an bir tane bile bit yok. Kalan tek tük bitleri ektikten sonra ellerimle temizledim zaten ölü oldukları için hemen dökülüyorlar.

Umarım yanlarına ektiğim çelikler de tutar. Bakalım yaşamazsa da kendi bilir artık elimden geleni yaptım..

Bu arada her türlü böcek sorununda yukarıda yazdığım tarifi fısfıslayark uygulayabilirsiniz ben biraz abarttım bitkiyi gözden çıkardığım için..
kuzuuuuuuuuuuuuuu ciceklerimde ucusan minik sinekler var onları nasıl yok edebilirim:KK25::KK25::KK25::KK25:

kuzuuuuuuuuuuuuuu ciceklerimde ucusan minik sinekler var onları nasıl yok edebilirim:KK25::KK25::KK25::KK25:

Canım anlattığım gibi 2 diş sarımsak 2 yemek kaşığı arap sabunu 2 kaşık da acı kırmızı toz biberler oluyor ya ondan atıcan. toz biber yoksa çok acı yeşil biber olursa ufak ufak doğrayıp ondan da atabilirsin. Ama acı olmalı. Hiç yoksa bibersiz de olur. bunları iyice karıştırıp üzerine sıcak su dök şişenin aldığı kadar artık o önemli değil. İyice çalkala şişeyi birbirine karışsın. Soğumasını bekle.Soğuyunca tüm bitkilerine fısfıslayabilirsin. 2-3 günde bir tekrarlarsan bir şey kalmaz. :)

Canım anlattığım gibi 2 diş sarımsak 2 yemek kaşığı arap sabunu 2 kaşık da acı kırmızı toz biberler oluyor ya ondan atıcan. toz biber yoksa çok acı yeşil biber olursa ufak ufak doğrayıp ondan da atabilirsin. Ama acı olmalı. Hiç yoksa bibersiz de olur. bunları iyice karıştırıp üzerine sıcak su dök şişenin aldığı kadar artık o önemli değil. İyice çalkala şişeyi birbirine karışsın. Soğumasını bekle.Soğuyunca tüm bitkilerine fısfıslayabilirsin. 2-3 günde bir tekrarlarsan bir şey kalmaz. :)

canım simdi gördüm msjını yapayım canım durumu haberdar ederim cok tesekkür ederim canım bi yapayım:KK19::KK19::KK19::KK19:

X