Karatay diyeti günlügüm

QueenSweethart

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
26 Ocak 2016
716
1.182
Merhaba

4-5 gündür bu diyeti (diyet degil de beslenme bicimi aslinda) uygulamaya basladim. Sadece ekmek makarna patates, sekerli yiyecekler ve hazir yiyecekleri tüketmemeye calisiyorum. Son zamanlarda bisküvi cikolata derken kilo aldim. 4-5 gündür biraz kacamak yapsam da gercekten cok az yedim sekerli yiyecek.

Genelde sabah kahvaltim su sekilde oluyor

-2 yumurta
-peynir
-4-5 zeytin
-sebze (ne bulursam, salatalik, havuc, domates vs)
-bazen yogurt

bugün biraz da ceviz yedim ama zeytin ve yogurt yemedim.
Ve bu kadar yiyecek gercekten cok tok tutuyor. Aslinda ekmek ve sekerli yedigimizde daha cabuk acikiyoruz.

Ögle ve aksam ise ekmek, makarna, patates, pilav haric her sey oluyor. Sebze, et, yogurt...

Aslinda uygulamasi kolay. Ac kalinmiyor. Ara ögün yok ögünler arasi 4-5 saat ama ögün sirasinda izin verilenlerden istedigin kadar yiyebiliyorsun. Aralarda su iciyorum. Icecek olarak ayran süt vs de serbest.

Bugünkü kahvaltim:
-2 yumurta
-peynir
-2 havuc
-3 tane falan ceviz
-biraz erik kompostosu (bu sekerli oldugundan yanlis oldu farkindayim ama yarim kaseden az yedim :))

Merhaba canım...

Bende Karatay diyeti uyguluyorum ve 2 ayda 10 kilo verdim..

%90 yapıyorum ama bir tek araögün yok diyor Canan hoca... Ben araögün yiyorum tek seferde 2 meyve çeşidi yiyorum gün içinde baskada meyve yemiyorum..

Merhaba canım...

%90 yapıyorum ama bir tek araögün yok diyor Canan hoca... Ben araögün yiyorum tek seferde 2 meyve çeşidi yiyorum gün içinde baskada meyve yemiyorum..
Bugünkü menünü yazar mısın bende uygulamak istiyorum ama napacağıma karar veremiyorum

Merhaba canım...

Merhaba :))

Tebrik ederim öncelikle. Aslinda ara ögün yeme. Ara ögün yemezsen daha fazla kilo verirsin. Cünkü söyle acikliyor canan karatay:

Yemek yedikten sonra 2 saat boyunca kanda insülin yükselir. Insülin kandaki fazla sekeri yaga ceviren hormon. 2 saatten sonra ikinci dördüncü saatler arasinda glukagon hormonu salgilanir. O da karacigerde depo edilmis sekeri kullanir, senin yemek yemene gerek kalmadan depodan harciyor yani. Dördüncü saatten sonra ise leptin hormonu salgilaniyor ve iste bu hormon vücuttaki yaglari yakip kullaniyor.

Ara ögün yersen sürekli insülin salgilanir ve glukagon ve en önemlisi leptin e sira gelmez :KK66: Hem meyve sekerli, kan sekerini yükseltir ve bu depolanir. Eger hic dayanamazsan bence en azindan kuruyemis ye.

Bu arada söylüyorum ama ben de arada yiyorum tabi daha hala adapte olamadim. Ama mantigi bu sekilde :)

Sabah aç karnına limon ve elma sirkesi karışımı suyumu içiyorum..

Kahvaltı= 2 dilim kepek ekmek 1 haşlanmış yumurta 1 domates kibrit kutusu peynir şekersiz çay bol yeşillik.
(zeytin yediğim gün yumurta yemiyorum)

1 saat sonra şekersiz sade türk kahvesi

2 saat sonra meyve arası yiyorum 1 portakal 1 kivi bazende 1 elma üzerine tarçın döküyorum yanında yoğurtla yiyorum..

Akşama doğru 1 su bardağı süt içiyorum tarçınlı ve içine 1 tane dövülmüş ceviz ekliyorum...

Akşam yemeğim sınırsız yağsız limonlu salata yiyorum 1 kase yoğurt 6 kaşık ıspanak yemeği..

Akşam yemeğimi saat 6 olmadan yiyorum daha sonra çay kahve süt hariç hiç birşey yemiyorum..

Şeker makarna pilav ekmek hazir peket gıdalar asitli içecekler içmiyorum..

Buradan yola çıktım.
KARATAYIN EN BASİT ANA KURALLARI..

1-öğünlerin arasında 4-5 saat olmalı..Leptinin çalışıp depodaki yağları yakabilmesi için
2- ara öğün yok
3- saat 7-8 den sonra kesinlikle ayran,süt çay ve su dışında hiçbirşey yenilmiyecek
4-meyveler kilo verme sırasında az ve sabahları yenilecek
5-kuruyemişler kavrulmamış olacak ve 1 çay bardağı kadar(ekmek yerine yeniliyor..badem,ceviz,fındık ,kaju olabilir..leblebi yasak)
6-kuru meyveler de abartılmadan sabahları tavsiye ediliyor(2-3 günkurusu gibi)
7-bulgur kilo vermeyi yavaşlattığı için abartılmamalı 2-3 kaşığı geçmemeli
8-içecekler tabii ki şekersiz
9-bakliyat serbest ama nohut nişastalı olduğu için fazla önerilmiyor..
10-süt ve süt ürünleri tam yağlı tüketilecek..
11-kahvaltıda yumurta şart (yumurta yemediğinizde 1 yerli muz yiyebilirsiniz)
12-lahmacun haftada 1 tane serbest..
13-patates,pirinç ,bezelye ve tüm nişastalı gıdalar yasak..
14-türk kahvesi şekersiz serbest..Nescafe yasak...
15-tüm diyet ürünleri yasak
16-sade madensuyu mide rahatsızlığı yoksa içilebilir

Buradan yola çıktım.

1-öğünlerin arasında 4-5 saat olmalı..Leptinin çalışıp depodaki yağları yakabilmesi için
2- ara öğün yok
3- saat 7-8 den sonra kesinlikle ayran,süt çay ve su dışında hiçbirşey yenilmiyecek
5-kuruyemişler kavrulmamış olacak ve 1 çay bardağı kadar(ekmek yerine yeniliyor..badem,ceviz,fındık ,kaju olabilir..leblebi yasak)
Verdiğin bilgiler için teşekkürler

Kahvaltı= 2 dilim kepek ekmek 1 haşlanmış yumurta 1 domates kibrit kutusu peynir şekersiz çay bol yeşillik.

2 saat sonra meyve arası yiyorum 1 portakal 1 kivi bazende 1 elma üzerine tarçın döküyorum yanında yoğurtla yiyorum..

Akşama doğru 1 su bardağı süt içiyorum tarçınlı ve içine 1 tane dövülmüş ceviz ekliyorum...

Akşam yemeğim sınırsız yağsız limonlu salata yiyorum 1 kase yoğurt 6 kaşık ıspanak yemeği..

Akşam yemeğimi saat 6 olmadan yiyorum daha sonra çay kahve süt hariç hiç birşey yemiyorum..

Menülerimiz benziyor daha dikkatli olayım bari

Meb cnm ben senin günlüğünü de takip ediyorum çok başarılı gidiyorsun :KK66: maşAllah :) ama senin diyet karataya malesef uymuyor senin ki daha çok kalori sayımı bi zamanlar çok iyi diyet yaparak 88 den 63 kiloya düştüm ve bi kısmı kalori sayımıyla bi kısmı da karatayla verdim. :KK66:

Buradan yola çıktım.

2- ara öğün yok

Bu sekilde madde madde cok iyi olmus :)

Ben kahvaltiyi gec yaptigim icin su an ögle yemegi sayiyorum bir de biz burada bir saat gerideyiz. (4 senedir almanyada yasiyorum)

-biraz sebze grill (kabak, patlican, biber)
-2-3 dilim mozarella peyniri
-2 kücük domates
-bir avuc badem

Güncelleme

Cuma

kahvalti:
-2 yumurta
-peynir
-2 havuc
-3 tane falan ceviz
-biraz erik kompostosu

ögle
-biraz sebze grill (kabak, patlican, biber)
-2-3 dilim mozarella peyniri
-2 kücük domates
-bir avuc badem

aksam:

karnibahar yemegi
mercimek corbasi
tavuk izgara yesillik

Cumartesi

kahvalti - ögle yemegi

yumurta
zeytin
peynir
pastirma-sucuk
domates-salatalik
cay (1 sekerli :KK43: )
portakal suyu

aksam:
mercimek corbasi
izgara et ve yesillik

pazar

kahvalti - ögle yemegi

yumurta
zeytin
peynir
pastirma-sucuk
domates-salatalik
cay (1 sekerli :KK43: )
portakal suyu

aksam:

ispanak yemegi
yogurt
bulgur pilavi
haslama et

pazartesi

kahvalti - ögle yemegi

yumurta
zeytin
peynir
pastirma-sucuk
domates-salatalik
cay (sekersiz :) )
portakal suyu

aksam

firinda sebzeli köfte
biraz bulgur pilavi
tavuklu corba

Merhaba kilo verme sürecinde sabır ve başarılar diliyorum.. Karatay 18 kilo verdim. 56 kiloyum. 3 kilo daha vermek istiyorum.. seninle devam edelim mi

olur cok sevinirim :) . aslinda benim de amacim 3 kilo falan vermek ama az kilo vermek aslinda daha zor bence :) ben de kendimi motive tutmak icin yaziyorum.

sali

kahvalti - ögle yemegi

2 yumurta
peynir
salatalik
yogurt
sekersiz cay

arada kücük 2 sekerleme yedim :KK43: sakiz boyutunda

aksam

yogurtlu ispanak
karnibahar haslama
yesil mercimek corbasi
3 adet hurma (hurma aslinda sekerli, aksam yenmemeli :KK43: )

aksam 8 den sonra 1 bardak süt

30 dk kadar yürüdüm

Kızlar mrb bende ilk defa karatay diyetine başladım umarım işe yarar. Size sorum trans yağ yasak yemekleri nasıl pişiriyosunuz? Zeytinyağ mı kullanıyosunuz?

Ben de yeni başlayanlardanım. 1 hafta oldu 1 kilo verdim ama biraz kaçamaklarım oldu. 13aylık kızım var doğumdan bu yana 30kilo verdim diyebilirim. 1.74 boyum şu an 67kiloyum 3,4 kilo daha vermek istiyorum. Açıkçası diyetten ziyade beslenme şekli olarak düşünüyorum. Birbirimizi motive edelim mi burdan.

Kızlar mrb bende ilk defa karatay diyetine başladım umarım işe yarar. Size sorum trans yağ yasak yemekleri nasıl pişiriyosunuz? Zeytinyağ mı kullanıyosunuz?
Ben zaten evime tereyağı ve z.yağı dışında yağ almıyorum. 4yıllık evliyim hiç kızartma da yapmadım. (1 kaşık yağla kızartma yapan makineden kullanıyorum canımız istedikçe)Canan karatay yemekleri soğan, salça ve yağı kavurarak yapmaya karşı. Babaannem eskiden doğranmış soğanı ve hangi sebzeyi pişirecekse tencereye koyar,salçayı yağ ve suyla açıp üzerine gezdirir, kapağını kapatıp pişirirdi. Doğrusu da buymuş aslında.

Gūzel bir davranış kızartmayi hayattan çıkarmak.bende alternatif olarak fırında yapiyorum dogranmis patates alıpta.

X