Kardeşim için ne yapmalıyım

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

goldenarrow12

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
1 Ocak 2021
391
412
Merhaba arkadaşlar,
Sorunum kardeşim. İlk çocuğum olacak ve bu yüzden annem kardeşim ile birlikte memleketten yanıma geldiler. Ben işe başladığımda da bi aksilik çıkmazsa bebeğime annem bakacak. Kardeşimde üniversite sınavında geçen sene kötü yaptığı için bu sene mezuna kaldı ve burada dershaneye gidecek.
Kardeşim ile aramda 9 yaş fark var. Ben üniversiteye gittim. Sonrasında da evlendim. Şu anda 3.5 yıllık evliyim. Yani 8.5 yıldır ailemle birlikte yaşamıyorum. Kardeşimde bu süre içinde tek çocuk gibi büyüdü. Annem babam çalışıyordu. Maddi durumumuz iyiydi. Tüm imkanlarını kardeşime sundular. Kardeşim memleketteki en iyi özel okullara gitti. Hep markalı kaliteli giyindi. Arkadaş çevresi de okulundan dolayı zengin şımarık insanlarla doluydu. Yani kardeşim genel olarak böyle olanlarla arkadaş kurmuştu. Şu anda geldikleri için dershanesi daha başlamadan kardeşime ders çalışma programı yaptık. Çünkü kendi kendine hiç çalışmıyor. Geçen sene özel derslere vs gitti. Ama test kitapları bomboş. Yaptığı sıralama 200 bin. Kardeşim için kötü çünkü ortaokulda vs il birincisi olan biriydi. Şu anda ben ve eşimin teşvikiyle ders çalışıyor. Annemi babamı beni dinlemiyor pek. Bağırıyo çağırıyor. Eşime bir laf edemiyor. Eşimde sabırla iyi bi yer kazansın diye elinden geleni yapıyor. Yapamadığı soruları çözüyoruz. Anlamadığı konulara beraber çalışıyoruz. Ama kardeşimin arkadaş çevresinden ve onlarla olan muhabbetinden hiç memnun değilim. Zaten derslerinde bu kadar geriye gitmesinin sebebi de arkadaş ortamı. Normal erkek arkadaşlarıyla da kız arkadaşlarıyla da küfürlü konuşmaları var. Ama öyle böyle değil. Söylemeye dilim varmıyor. Telefonunu ders çalışırken alıp baktım. Ama gerçekten hiç hoş olmayan şeyler. Devamlı elinde telefonu bu arkadaşlarıyla konuşuyor. Giyinimi normal değil. Giydiği şeylerden hep bi tarafı gözüküyor. Annem kızıyor ama kimseyi dinlemiyor çok aksi. Bizi insan yerine koymuyor zamanında çok şımartıldığı için. Birşey olduğunda kızdığımızda kendisi daha çok kızıyor bağırıyor kapıları çarpıyor. Yarın bi gün üniversiteye gidecek ve çok kötü ortamlara girip başına kötü şeyler geldiğinde yine biz üzülücez. Çok uzun oldu bu arada kusura bakmayın. Ne yapmam gerekiyor nasıl yaklaşmam davranmam gerekiyor, bu konuda fikri olan bi akıl verebilir mi ?
Bu arada psikoloğa götürmeyi de söyledim bana sen git sen sorunlusun diyor.

Bacım siz aile olarak ne güzel bir ailesiniz öyle. Yardımcı olmak için saçını süpürge edersin de her koyun kendi bacağından asılır be güzel bacım.

Bazı insanlar tecrübe etmeden yaşamadan akıllanmıyor. Kimsenin aklını beğenmiyor. Bak akılları pazara çıkarmışlar gitmis yine herkes kendi aklını almış.

Siz annesi babasi gibi davranmaya birakacaksiniz. Onlar devreye girecek. Simartilmis birine istediginiz kadar iyilik yapin kiymetini bilmezler. Sunu da eklemeden gecemeyecegim: Herkes okuyacak diye birsey yok. Okumak istemiyorsa bari calissin hayatini kazanmaya baksın
Bana göre annem babam bu konuda çok bilinçli davranmıyor. Ben ister istemez ilgilenmek durumunda kalıyorum. Üniversite mezunları bile zor iş bulurken lise mezunu biri nerde iş bulup çalışsın ki

Bacım siz aile olarak ne güzel bir ailesiniz öyle. Yardımcı olmak için saçını süpürge edersin de her koyun kendi bacağından asılır be güzel bacım.

Bazı insanlar tecrübe etmeden yaşamadan akıllanmıyor. Kimsenin aklını beğenmiyor. Bak akılları pazara çıkarmışlar gitmis yine herkes kendi aklını almış.
Sağolun o sizin güzel görüşünüz. Evet tecrübe etmesin istiyorum. Etrafımda tecrübe edenleri gördükçe üzülüyorum. Elinde o kadar imkanı varken böyle davranıpta geleceğini mahfetmesin istiyorum.

Bende de var aynı yaşlarda bir ergen kardeş
Bağırıp çağırmalar küsmeler hiç haz etmediğim arkadaş çevresi
okumayacam dedi askere gidecek bakalım
Orda benim yerime bi dövseler de akıllansa:KK53:(şaka tabi kıyamam)
Bırakın çeksin okumasın sürünsün diyesim geliyor ama yıne üzülen siz oluyorsunuz biliyorum o duyguyu
Kelin ilacı olsa başına sürer
Allah akıl fikir versin hepsine

Bana göre annem babam bu konuda çok bilinçli davranmıyor. Ben ister istemez ilgilenmek durumunda kalıyorum. Üniversite mezunları bile zor iş bulurken lise mezunu biri nerde iş bulup çalışsın ki

Bir insanin kendi motivasyonu yoksa siz ne kadar itseniz de iyi bir basari elde edemez. Simdi diyeceksiniz ki ama böyle de olmaz ki. Evet, ama burda ebeveyn siz degilsiniz. Kardesinizi yaptiginda destekleyebilirsiniz, ama oda bir yere kadar. Anneniz babaniz bu konuda bilincli davranmadigi ortada, benim size demek istedigim sadece: Bebeginiz var. Kendinizi bos yerden strese sokmayin.

Bende de var aynı yaşlarda bir ergen kardeş
Bağırıp çağırmalar küsmeler hiç haz etmediğim arkadaş çevresi
okumayacam dedi askere gidecek bakalım
Orda benim yerime bi dövseler de akıllansa:KK53:(şaka tabi kıyamam)
Bırakın çeksin okumasın sürünsün diyesim geliyor ama yıne üzülen siz oluyorsunuz biliyorum o duyguyu
Kelin ilacı olsa başına sürer
Allah akıl fikir versin hepsine
Aynen üzülen yine biz oluyoruz. Bizimki okumayacam demiyor ama iyi bir bölüm yatarak kazanılır sanıyor

Çok üzgünüm ama sıralaması 200bin olan bi çocuk durumu ne kadar düzeltebilir ki? Bana beklentileriniz yersiz geldi? Herkes üniversite okumak zorunda değil. Zaten herkes lisans okuduğundan bi kıymeti de kalmadı.
Ne kadar düzeltilebilirse o kadar düzeltmeye çalışıyoruz. Kapasitesi olmadığını bilsem uğraşmam bile zaten.

Ne kadar düzeltilebilirse o kadar düzeltmeye çalışıyoruz. Kapasitesi olmadığını bilsem uğraşmam bile zaten.
Ortaokuldaki filan yerel başarısı emin olun hiç mühim değil. Gerçek kapasitesi bu merkezi sınavlarda gösterdiği. Lisede fen lisesi filan mı okudu mesela? Nasıldı durumu? Özel okumasaydı güzel okullara puanı yetiyor muydu? Benim de kardeşim var 19 yaşında. Hep iyi dediler durumuna hep. Ama gayet de büyük sınavlarda çuvalladı hep.

anneniz babanız çok yüksek tutarlı harçlık vermeyecek
hayatın bedava olmadığı, bazı şeylerin emek istediğini fark edecek.
siz uğraşmayacaksınız zaten anne babası uğraşacak.
yok ama o çocuk yok o daha genç yok o ergen diye diye iyice şımartıyor bizim nesil çocukları
genç-çocuk-ergen-tecrübesiz olmaları şımarık olmaları gerektiği düşünme yetilerinin olmadığı anlamına da gelmiyor.
çocukken anlamayacak gençken anlamayacak ne zaman anlayacak peki?
25 yaşında birden mi yüklenecek bu bilgiler?

Ortaokuldaki filan yerel başarısı emin olun hiç mühim değil. Gerçek kapasitesi bu merkezi sınavlarda gösterdiği. Lisede fen lisesi filan mı okudu mesela? Nasıldı durumu? Özel okumasaydı güzel okullara puanı yetiyor muydu? Benim de kardeşim var 19 yaşında. Hep iyi dediler durumuna hep. Ama gayet de büyük sınavlarda çuvalladı hep.
Fen liseside tutuyordu fakat aynı seviyedeki özel bi liseye vermeyi tercih etti ailem. Annem babam çalışıyordu özel okulda daha çok ilgileneceğini düşündüklerinden.

Valla son çocuklar yaş farkı falan çok şımartıyorlar anne babalar o yüzden böyle oluyor benimde kardeşimle aramda 13 yaş var o da aynı ama şımarmasının yanı sıra baba faktörü daha önemli bi yerde dur demeli yoksa bu durum kötüye gidiyor

anneniz babanız çok yüksek tutarlı harçlık vermeyecek
hayatın bedava olmadığı, bazı şeylerin emek istediğini fark edecek.
siz uğraşmayacaksınız zaten anne babası uğraşacak.
yok ama o çocuk yok o daha genç yok o ergen diye diye iyice şımartıyor bizim nesil çocukları
genç-çocuk-ergen-tecrübesiz olmaları şımarık olmaları gerektiği düşünme yetilerinin olmadığı anlamına da gelmiyor.
çocukken anlamayacak gençken anlamayacak ne zaman anlayacak peki?
25 yaşında birden mi yüklenecek bu bilgiler?
Kesinlikle çok doğru söylüyosunuz. Benide aynı anne baba büyüttü. Ben ve kardeşim birbirinden karakter olarak çok farklıyız. Hayatın bedava olmadığını çalışarak kazanıldığını anlasa belki daha çok başarılı olacak.

Valla son çocuklar yaş farkı falan çok şımartıyorlar anne babalar o yüzden böyle oluyor benimde kardeşimle aramda 13 yaş var o da aynı ama şımarmasının yanı sıra baba faktörü daha önemli bi yerde dur demeli yoksa bu durum kötüye gidiyor
Evet kesinlikle babam her şeyine tamam diyor. Annem biraz durdurmaya çalışıyor babam annemede müdahele ediyor ve sonuç ortada

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X