Kardeşimin alkol sorunu

kuyrukluyildiz

Popüler Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
10 Şubat 2014
687
1.183
36
Öncelikle kardeşimi anlatayım biraz 29 yaşında lise terk askerden geldiğinden beri kaç tane iş değiştirdi sayamadim sebat etme huyu yok. Hiç iş beğenmez çok seçicidir beyefendi 3-5 ay bir yerde çalışır çıkar bir de bunların yanında alkolü var. Hem de her Allahin günü içiyor o kafayla bir de araba sürüyor.
Geçen sene alkollüyken bir arabaya çarpmıştı cezasını da babam ödemişti ki babam alkolden olduğunu bilmiyor. Hala da alkol kullandığını bilmez. Geçen arabasında boş şişeleri yakalamış bizimki arkadaşlar içti baba ben kullanmıyorum demiş.
Kızlar her gece 3e doğru geliyormuş annem zaten OKB hastasi kafasına bir de bunu takıyor. Ya başına bir iş gelse (kendi gibi arkadaşlar bulmuş) ya kavga çıksa birbirlerine birşey yapsalar diye gelene kadar kuruyorum kafamda diyor. Hadi içersin de her gece sabahlara kadar mı içilir. Gözleri yüzü çökmüş artık alkol almaktan. İşin para kısmı var bir de nerden bulup içiyor. Eve 5 kuruş getirmez aldığı maaşla kendi geçinemiyor daha babamdan ister babamda yazık 60 yaşında ek gelir olsun diye hala çalışır.
Şimdi kalkmış arabayı değiştirecekmiş (altındaki arabayı da babam aldı) üstüne para verip takas yapacakmış babamdan istiyor. Babam veremem oğlum demiş param yok takas edeceği araba bizimkinden kötü. Bilmiyorum bir işler çeviriyor bana kalırsa annem de üzülüyor babana söyleyeceğim artık ben yoruldum diyor babam duyarsa da çok kötü olur ne yapılmalı ki bu durumda bilemedik..

Öncelikle kardeşimi anlatayım biraz 29 yaşında lise terk askerden geldiğinden beri kaç tane iş değiştirdi sayamadim sebat etme huyu yok. Hiç iş beğenmez çok seçicidir beyefendi 3-5 ay bir yerde çalışır çıkar bir de bunların yanında alkolü var. Hem de her Allahin günü içiyor o kafayla bir de araba sürüyor.
Geçen sene alkollüyken bir arabaya çarpmıştı cezasını da babam ödemişti ki babam alkolden olduğunu bilmiyor. Hala da alkol kullandığını bilmez. Geçen arabasında boş şişeleri yakalamış bizimki arkadaşlar içti baba ben kullanmıyorum demiş.
Kızlar her gece 3e doğru geliyormuş annem zaten OKB hastasi kafasına bir de bunu takıyor. Ya başına bir iş gelse (kendi gibi arkadaşlar bulmuş) ya kavga çıksa birbirlerine birşey yapsalar diye gelene kadar kuruyorum kafamda diyor. Hadi içersin de her gece sabahlara kadar mı içilir. Gözleri yüzü çökmüş artık alkol almaktan. İşin para kısmı var bir de nerden bulup içiyor. Eve 5 kuruş getirmez aldığı maaşla kendi geçinemiyor daha babamdan ister babamda yazık 60 yaşında ek gelir olsun diye hala çalışır.
Şimdi kalkmış arabayı değiştirecekmiş (altındaki arabayı da babam aldı) üstüne para verip takas yapacakmış babamdan istiyor. Babam veremem oğlum demiş param yok takas edeceği araba bizimkinden kötü. Bilmiyorum bir işler çeviriyor bana kalırsa annem de üzülüyor babana söyleyeceğim artık ben yoruldum diyor babam duyarsa da çok kötü olur ne yapılmalı ki bu durumda bilemedik..
29 yaşındaki adamın arkası toplanmamalı. Yaptıklarının bedelini çekmeliki aklı başına gelebilsin, zira şuan yaşının adamı gibi değil de ergen gibi davranıyor.

Alkol tedavisi alsa ? Arsızlaşmış bu arada baya. Yoksa o yaşta ki insan babasından bunlar için para istemeye utanır.
Ben dedim senin ki normal içmek değil artık tedavi al diye ben bırakamam çok dertliyim diyor. Kızdım tabi bir de bana kalkıp senin oğlunda bana çeker inşallah diyor.
Babanızın artık bilmeye hakkı var. Söyleyin bence.

29 yaşındaki adamı zorla tedavi ettiremezsiniz.

sizin yapacağınız şey artık arkasını toplamamak. Kendi halledecek içine düştüğü belaları.

ancak o zaman kafasına dank eder. BELKİ.
Kredi kartı borcum var deyip kaç kere babama kredi çektirdi. Annem yüzledi zaten bu yaşına kadar aman baban duymasın ben hallederim deyip şimdi çekiyor ama.
Kotu olacagi kadar olmus zaten. Babaniz duyarsa daha ne kadar kotu olabilir ki? Babanizdan gizleyerek kardesinize iyilik yapmiyorsunuz. o halde arac kullanirken birinin olumune sebep olsa ne olacak?
Annem duyarsa evlatlıktan bile reddedir diyor. Şu an zaten işçi servisi çalıştırıyor. Geceden kalma o haliyle nasıl çalışıyor bende anlamıyorum

Ne zamandan beri alkol kullanıyor?

Bende her gün alkol alırdım, alkol bağımlılığı tedavisi gördüm eskisi kadar çok aramıyorum ama kullanıyorum da. Bağımlılık derecesinde ki kardesiniz merak ettim?

Babaniz bilmeli. Sakın ha evlendirmeye kalkmayin. Evlenince sorumluluk alir duzelir demesin kimse. Ön ayak olmayin asla. Baska da bir yorumum yok.
Annemde biriyle baş göz etsek belki düzelir diyor. Dedim sakın yazık değil mi el kızınında başını yakmaya azıcık eşi düşünsün bıktım diyor.

Annemde biriyle baş göz etsek belki düzelir diyor. Dedim sakın yazık değil mi el kızınında başını yakmaya azıcık eşi düşünsün bıktım diyor.
Yazık değil mi evlenecek kıza?
Ne demek eşi düşünsün?
Evlenince evlat olmaktan da mı çıkılıyor?
Yine anneniz düşünecek.
Üstelik bir de torun vs olsa bu sefer ne olacak?
Yazık ya.
Tedavi ettirin.
Ayrıca babanın da bilmesi lazım artık.
Ona da yazık değil mi sürekli çalışıyor alkol parası için?

Bir de beddua mı ediyor pislik ! Ne derdi varmış allasen ? Arsız.
Bizden habersiz ev geçindiriyor 2 çocuk bakıyor galiba. Ekmek elden su gölden bana kalırsa hiç bir derdi yok
Ne zamandan beri alkol kullanıyor?

Bende her gün alkol alırdım, alkol bağımlılığı tedavisi gördüm eskisi kadar çok aramıyorum ama kullanıyorum da. Bağımlılık derecesinde ki kardesiniz merak ettim?
10 senedir kullanıyor ama eskiden bu kadar değildi. Son bir kaç senedir hergun kullanır oldu bir kız arkadaşı vardı kendisi öğretmendi buna çalış oylelikle evlilik olabilir başka türlü olmaz demiş bizimki de yalandan bir kaç ay çalıştı kız öğrenince terk etti tabi. Buna çok içerlerdi depresyona girdi falan ondan sonra alkol alınımı arttı

Yazık değil mi evlenecek kıza?
Ne demek eşi düşünsün?
Evlenince evlat olmaktan da mı çıkılıyor?
Yine anneniz düşünecek.
Üstelik bir de torun vs olsa bu sefer ne olacak?
Yazık ya.
Tedavi ettirin.
Ayrıca babanın da bilmesi lazım artık.
Ona da yazık değil mi sürekli çalışıyor alkol parası için?
Babamın sigarası bile yoktur o yaşında çalışır kardeşimin eşyalarıni bile aldı evlenirse diye.
Tedavi olmaya yanaşsa ona göre normal birşey.

Bizden habersiz ev geçindiriyor 2 çocuk bakıyor galiba. Ekmek elden su gölden bana kalırsa hiç bir derdi yok

10 senedir kullanıyor ama eskiden bu kadar değildi. Son bir kaç senedir hergun kullanır oldu bir kız arkadaşı vardı kendisi öğretmendi buna çalış oylelikle evlilik olabilir başka türlü olmaz demiş bizimki de yalandan bir kaç ay çalıştı kız öğrenince terk etti tabi. Buna çok içerlerdi depresyona girdi falan ondan sonra alkol alınımı arttı
Kardesinizle aynı yaştayız bende hemen hemen 10 senedir kullanıyorum. Yani alkolden cok cok cektim epey vakalarım oldu. En son koma falan derken imana gelisimle tedavi falan aldım iyi geldi iyi ki almısım azaldım derken yine basladı artmalarım bir süre çok şiddetli bağımlısı oldum yine aldım 2 kez. Son 3-4 senedir sakinim yani aman aman her zaman aramıyorum, sarhoşta olamıyorum alıştığım için. Fakat is güç derken bunu bi sekilde azaltmalıydım.

Kardesiniz kesinlikle tedavi almalı. Bu yaşta birde babaya yüklenmek daha kötü. Evlilikte çok zararlı sonuçlar doğurabilir. Aksine alkol depresyonu tetikliyor.

Azicik eşi düşünsün mü? Belli ki evlendirecekler. Sizi dinlemeyecekler. Bir kadinin daha hayati kayacak. Vebali bunu bile bile yapan annenizin boynunadir.

Benzer bir erkek kardeş bende de var. 😬 Alkol yok biz de. Düzelmiyorlar. Ama babana çok üzüldüm kaç yaşında adam çalışıyor , evlada bak. 😔
Zaten hayırlı evlat olabilmekte iş. Babamın da çok beklentisi yok çalışsın düzgün biri olsun yuvasını kursun. Ama böyle gider bana kalırsa gerçekten düzelmiyorlar

X