Karın yağlarını eriten nefes tekniği

Caddy

Popüler Üye
Pro Üye
28 Mart 2012
8.103
1.941
Evet, doğru okudunuz ama itiraf edeyim ki ben bu başlığı dikkatinizi çekebilmek için attım. Faydaları saymakla bitmez aslında “ateş nefesi” adı verilen nefes tekniğinin. Yoga hocamdan öğrendiğim en değerli bilgilerden biridir diyebilirim. Ejderha nefesi olarak da biliniyor. Kundalini yoganın olmazsa olmazlarından…

Düzenli olarak uygulandığında sinir sistemini güçlendiriyor, fiziksel dayanıklılığı arttırıyor, sinüsleri büyük ölçüde boşaltıyor, kandaki oksijen oranını arttırıyor, vücuttaki mukus düzensizliklerini ortadan kaldırıyor, sindirim sistemini canlandırıyor, kabızlığı gideriyor, alerjilere iyi geliyor, metabolizmayı hızlandırıyor, vücuttan toksinlerin atılmasına yardım ediyor, akciğeri temizliyor, karaciğer, dalak, mide ve pankreası güçlendiriyor. Ve evet, karın yağlarını da eritiyor!

İşin “ruhsal” boyutuna gelince; farkındalığı çoğaltıyor, karın çakra merkezindeki blokajların yok olmasına yardımcı oluyor, konsantrasyonu arttırıyor, ruh halini düzeltip iyileştiriyor ve zihinsel yorgunluğu gideriyor.

Son derece basit bir teknik ve günde 3 dakika kadar yapılması bile mucizeler yaratıyor. Sadece baştan uyarmam gerek, yüksek tansiyon, fıtık, vertigo, epilepsi, kalp hastası olanların, rahim düşüklüğü, ülser veya gastriti olanların, menstürasyon döneminde olanların ve hamilelerin uygulaması sakınca yaratabiliyor.

Ateş nefesinin uygulanması son derece basit:

Sessizce bir köşeye çekilin ve bir süre rahatsız edilmek istemediğinizi ev halkına duyurun. Cep telefonunuzu sessize alın, sırtınız ve boynunuz mümkün olduğunca dik ama rahat bir pozisyonda, yerde bağdaş kurarak oturun.

Gözlerinizi kapatın ve ellerinizi rahat bir şekilde, avuç içleri yukarı bakacak şekilde dizlerinizin üstüne koyun.

Rahatça nefes alıp verin ve yüz kaslarınızın gevşediğini hissedin. Alnınız, göz yuvalarınız, şakaklarınız, yanaklarınız, çene kaslarınız rahatlasın… Çene bölgesinin gevşemesini kolaylaştırmak için dudaklarınızı hafifçe aralayın.

Burnunuzdan derin bir nefes alarak uygulamaya başlayın. Aldığınız bu nefesi güçlü bir şekilde yine burnunuzdan verin. Ritmi hiç bozmadan ve yavaşlatmadan nefes alıp verişlere devam edeceksiniz. Yani burundan nefes verdikten hemen sonra yine burundan nefes alıp, yine güçlü bir şekilde vereceksiniz. Kelimenin tam anlamıyla “burnundan soluyor” olacaksınız ve bu esnada göğüs kafesinize ya da diyaframınıza özellikle dikkatinizi vermenize gerek yok.

Karnınız siz kısa kısa nefes alıp verirken hızlı ve ritmik bir şekilde doğal olarak inip kalkacaktır, kendinizi bu ritme bırakın.

Burada nefes alışınızdan çok verişiniz ön planda. Alışınız neredeyse kendiliğinden, otomat ve sakin bir şekilde, verişiniz ise bilinçli bir şekilde kuvvetli olmalı. Toksinlerden kurtulduğunuzu, arındığınızı düşünmeniz sizi kuvvetli bir şekilde nefes vermeniz konusunda doğal olarak motive edebilir, bu düşünceye odaklanın.

Ateş nefesini ilk başlarda bir dakika boyunca uygulayın ve sonra süreyi 3 dakikaya ve yeterince rahat hissettiğinizde de 11 dakikaya kadar uzatın.

Of çekmenizi ya da derin derin nefes alıp sakinleşmenizi gerektirmeyen mutlu, huzurlu bir hafta diliyorum.

Sevgiyle kalın.

HThayat/ Zenerji
Neylan Ayel
 

sevdicey

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
13 Nisan 2014
33
1
brovooooo burda paylaşmısısın ne güzel bazıları senin gibi değil teşekkürler
 

dilekderin

Üye
Kayıtlı Üye
5 Ekim 2013
82
3
31
valla bu siteyı yenı keşfetım süpermiş yaaa


iPad 'den Kadınlar Kulübü aracılığı ile gönderildi