Bebek Beslenmesi Katı gıda beslenme düzeni

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.
Ya şehriyeli çorba veya makarnalı çorba nasıl yapıyorsun bi tarif verebilir misin
Bende öyleydim açıkçası . Sabah kahvaltıdan sonra hemen öğün hazırlardım . Mesela sabah yumurta yerdi o fix zaten veya pankek ikiside kolay. Sonra mutfaktan çıkmadan tüm öğünleri hazırlardım . Gece maması yapardım kavanoza mesela irmik muz gibi onu küçük kavanozla dolaba koyardım akşam pratik çıkardı çünkü oğlum birşeyleri soğuk yemek isterdi . Öğlen çorba mesela tarhana zaten kolay . Mercimek 1 haftalık vs yapar poşetler buzluğa koyardım pratik hemen çıkart sulandır ısıt . Hala öyle yapıyorum . Öğleden sonra içinde yoğurt meyve onlar da hazır zaten . Akşam artık sizinle yiyebilir ben veriyordum tuzu kesmiştik zaten hayatımızdan sofrada ne varsa . Zaten kavanoz mamasını sabahtan yapmış oluyordum çıkar ılıt yedir . Şimdi 19 aylık herşey daha kolay sabah peynir zeytin yumurta bal . Arada eline ceviz vs veriyorum isterse . Öğlen hemen çorba ya mercimek veya tarhana veya şehriye yiyor . Mercimek buzlukta zaten hazır . Öğleden sonra buzlukta kek olur . Yoğurt veririm . Bugün 1 dk da muhallebi yaptım muzlu onu vereceğim . Eline üzüm vs veririm . Akşam da biz mantı yiyeceğiz oda yiyecek .
Pankeki nasıl yapıyosun ölçüleri ne benimki olmuyomu acaba yemek istemiyor

Sabah kahvaltı

öğlen ve akşam çorba çeşitleri veriyorum

öğlen mercimek veya sebze

akşama kıymalı çorba
Şehriyeli veya makarnalı çorba

Büyük patçaları henüz tam yiyemiyor
yatarken mama yapmıyorum
Yapsammı bilemiyorum üç öğün yiyor birde arada meyve veriyorum
Sizde düzen nasıldı
Bana akşam öğününüz eksik geldi . Neden biraz baklıyat vs gibi tam yemeklere artık başlamadın? Ben 9 aylıkken köfte balık bakliyat veriyordum. Baharatsız bulgur pilavı yapabilirsin mesela . Veya tereyağlı pirinç pilavı içine ilik suyu . Gibi gibi bir sürü şey olur . Sabah yumurta peynir gibi arada mama içer sonra çorba veya meyve uyur uyanır mama içer akşama sizinle masaya oturur akşam yemeği yer . Uyku saatine göre mamasını içer yatar

Bana akşam öğününüz eksik geldi . Neden biraz baklıyat vs gibi tam yemeklere artık başlamadın? Ben 9 aylıkken köfte balık bakliyat veriyordum. Baharatsız bulgur pilavı yapabilirsin mesela . Veya tereyağlı pirinç pilavı içine ilik suyu . Gibi gibi bir sürü şey olur . Sabah yumurta peynir gibi arada mama içer sonra çorba veya meyve uyur uyanır mama içer akşama sizinle masaya oturur akşam yemeği yer . Uyku saatine göre mamasını içer yatar
Belki ben düzeni tutturamadım bilemiyorum
Ama bakliyatlara geçmedim yani pilav hiç vermedim bulgur ve pirinç. Sanki azda yemiyor gibi geliyor🤷🏽‍♀️
uyanınca süt
1,5saat sonra kahvaltı
1saat sonra süt ve ve uyku
Öğlen uyanınca Çorba
Sonrası
Meyve
Bazen uyku bazı zaman uyumuyor
Tekrar akşam çorba veya şehriye pilavı veya makarna, kıymalı şehriyeli çorba
gibi bişeyler
Tekrar yatarkende süt
Tabi süt dediklerim devam sütü yani
Gecede hava çok sıcak Olursa uyandırıp yine devam sütü içiriyorum
Sence eksik mi kalıyor beslenmesi
Peynir,ceviz, ilik suyu,kıyma, peynir altı suyu,pekmez,yumurta ve biçok şey kullanıyorum aslında yani öğünleri ola bildiğince organik ve besleyici olmasına çalışıyorum yiyor ve kilo alımıda gayet ideal benim sıkıntım sadece bunları hergün yaptığım için bana zaman kalmıyor
Pratik çözümler arıyorum🤦🏽‍♀️

Ama bakliyatlara geçmedim yani pilav hiç vermedim bulgur ve pirinç. Sanki azda yemiyor gibi geliyor🤷🏽‍♀️
uyanınca süt
1,5saat sonra kahvaltı
Öğlen uyanınca Çorba
Sonrası
Meyve
gibi bişeyler
Tekrar yatarkende süt
Peynir,ceviz, ilik suyu,kıyma, peynir altı suyu,pekmez,yumurta ve biçok şey kullanıyorum aslında yani öğünleri ola bildiğince organik ve besleyici olmasına çalışıyorum yiyor ve kilo alımıda gayet ideal benim sıkıntım sadece bunları hergün yaptığım için bana zaman kalmıyor
Köfte vs başlaman lazım bence zaman kaybetme çünkü çocuğun yaşı büyüdükçe yeni şeyleri kabul ettirmek bence zor oluyor . Benim oğlum yemezdi yapar döker yapar dökerdim korkunçtu .

uyanınca süt
1,5saat sonra kahvaltı
Öğlen uyanınca Çorba
Sonrası
Meyve
gibi bişeyler
Tekrar yatarkende süt
Ay Yanlız eksik değil bence gayet iyi ama akşam çorba şehriye pilavı, makarna vs yazmışsın ya orası eksik bence . Haftada 1 kere bakliyat ( nohut kuru fasulye yeşil mercimek bulgur pirinç gibi ) 2 kere kırmızı et 2 kere sebze , 1 kere erişte vs gibi birşey mevsime göre 1 kere balık . Böyle yaparsan süper olur . Ben kendi akşam yemeği menülerimizi oğluma göre ayarlıyorum hep . Ekstra birşey yapmıyorum . Benim oğlum 19 aylık şuan 9 aylıkken böyle düzene geçmiştim . Sonda yemesi biraz düzelmişti tabi diş sorunumuz çok yoğundu bizim . Doktor makarna hiç tadını bilmesin demişti mesela.🤦🏻‍♀️ Bende çorba içmeyince bir makarna bir kaşık çorba verip kandırıyordum 😃 devam sütü içiyor olması iyi . Ben 2 gündür gece beslenmesini kestim süper olduk . Sabah kaşarlı yumurta yaptım zeytin domates vs yedi kefir içti yarım çay bardağı 08:00. 09:00 da emdi . 11:30 da sebzeli tel şehriye pilavı , yeşil fasulye yedi 1 dilim şeftali yedi . 12:30 emdi uyudu . 15:00 te 2 pankek 1 büyük kase ev yoğurdu yedi birazda kuruyemiş verdim kendi yedi . 18:30 da az yoğurt , pirinç pilavı, etli nohut yemeği yedi . 20:00 de emdi uyudu .

Köfte vs başlaman lazım bence zaman kaybetme çünkü çocuğun yaşı büyüdükçe yeni şeyleri kabul ettirmek bence zor oluyor . Benim oğlum yemezdi yapar döker yapar dökerdim korkunçtu .
Dişi yok hala köfteyi büyük parça böler diye tedirgin oluyorum. Kıvamı yumuşak olsa et çok pişmesi lazım onuda ayarlayamıyorum çok zor şeyler bu katı gıdalar

Ya şehriyeli çorba veya makarnalı çorba nasıl yapıyorsun bi tarif verebilir misin
Ben bu çorbalara ya sebze katıyorum sebze püreli çorba gibi
Veya tambuğday unu yulaf irmik vs karışık muhallebi unu ile biraz kıvam aldırıyorum içinede daha küçük parçalar haline getirdiğim ( havan da kırıyorum hafiftan) makarna veya şehriye katıyorum. Kimi zaman kıymada katıyorum kimi zaman ilik suyuda katıyorum. Parçalat küçük olduğu içinde rahat tüketiyor. Piştikten sonra 2çay kaşığı kadar Zeytin yağını unutmamak lazım tabi

Dişi yok hala köfteyi büyük parça böler diye tedirgin oluyorum. Kıvamı yumuşak olsa et çok pişmesi lazım onuda ayarlayamıyorum çok zor şeyler bu katı gıdalar
Dişe ihtiyacı yok zaten damağı diş kadar keskin . Benim oğlum 9.5 aylık ilk dişi patladı 10.5 aylıkkken 2. Zaten ön dişler çok işe yaramıyor azılar çıkınca dişler kullanılır oluyor 😃 ben köfteyi yapıp buzluğa atıyorum 2 şer tane çıkartıp döküm tavada arkalı önlü pişiriyorum yağsız

Dişe ihtiyacı yok zaten damağı diş kadar keskin . Benim oğlum 9.5 aylık ilk dişi patladı 10.5 aylıkkken 2. Zaten ön dişler çok işe yaramıyor azılar çıkınca dişler kullanılır oluyor 😃 ben köfteyi yapıp buzluğa atıyorum 2 şer tane çıkartıp döküm tavada arkalı önlü pişiriyorum yağsız
Vallahi bi cesaret aldım sanki yapayım bende yapınca ve yedirincede haber vericem sana oğlum sayende köfte yedi diye😂😂😂🥰

Arkadaşlar 9,5 aylık bebeğim var ce akşama kadar ona yiyecek birşeyler hazırlamakla geçiyor zamanım. Kahvaltı öğle yemeği akşam yemeği arada meyvesi derken kendim birşey yiyemiyorum. Bunun kolay yolu varmı. Yani nasıl yetiştiriyorsunuz siz. Bir kere yapıp öğle akşam aynısınımı variyosunuz veya yarına da bırakıp ertesi gün verebileceğimiz hazırlanmış yemekler varmı
Bi el atın benim duruma yoksa bi deri bi kemik kalacağım🤦🏽‍♀️🤦🏽‍♀️🤦🏽‍♀️😂😂😂
yaa ben de öyleyldim sonra çok abarttığımı anladımm. sabah fix zaten yumurta, meyve ya da pancake dediğini gibi öğlenleri buzlukta mercimek, nohut bezelye oluyor, ya da bizim yediğimiz akşamdan kalma çorba vs oluyor onu koyuyorum, alıp dondurduğum sebzler var onları haşlıyorum bazen haşlayıp donduruyorum. bu şekilde çok hızlı oluyor. Kendimize yemek yaparken, oğluma da ayırıyıroum ya da ona göre hazırlıyorum onunkini. Ara öğün olarak da hala bebek bisküvisi ve neyve kullanıyorum. hatta bebek bisküvilerinin en hızlzı eriyenini bile buldum (hero baby organik olandan), hızlıca ara öğün ayarlıyorum onlarla puding vs yapıyorum pişirmeden meyveki magnolia vs çok iyi oluyor.

X