Kayın ve kayınvalide sorunsalı

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

hayalmimari

Üye
Kayıtlı Üye
23 Ocak 2021
132
92
Demeden geçemem objektif bakıyorum emeklerinize saygım sonsuz sadece baba malında kaynınızında hakkı payı var. Birde evlenirken bu bahçeyle altınlarınız yapılmış. Aile yatak odanız için 10 bın vermiş. Eşiniz önceden çalışıyordu sizde öyle neden birikiminiz yoktu? Yatak odası beyaz eşya vs sizin üstünüze düşen şeylerdi. Yani bir şey yapmadılar demekte saçma gelirle altın yapılmış sızın almanız gereken yatak odasını almışlar hemde evlenırken sizin almanız gereken şeyleri🤷🏼‍♀️
Eşim bekar evi düzmüş 3 farklı şehirde. Teyzesinin oğlu borç bırakmış üstüne. Kardeşine her ay para göndermiş, ailesine yardımcı olmuş evin tadilatını yaptırmış. Ben öğrenim kredimi ödedim. Çeyizimi aldım adan zye. Evet bulaşık makinesi almadık ama aslen doğuluyum ben, bizde kız tarafı yatak odası almaz. Erkek tarafına bu şekilde yaklaşıyorsunuz ama nişanlık, nişan masrafları, kınalık, gelinlik vs her şeyi ben kendim karşıladım. Bir gelinlik bile kiralamak ne kadar şuan. Bir de bu açıdan düşünün.

Vücut Kitle İndeksim (VKI) tavsiye edilen VKI değer aralığının üstünde.
Boyuma göre tavsiye edilen VKI aralığında olmam için ağırlığımın 53 Kg. ile 72 Kg. arasında olması gerekir.
Boyum : 170 cm. Başlangıç Kilom :85 Kg. Şimdiki Kilom :80 Kg.

elektra

Nirvana
Pro Üye
13 Eylül 2015
6.328
28.239
Eşim bekar evi düzmüş 3 farklı şehirde. Teyzesinin oğlu borç bırakmış üstüne. Kardeşine her ay para göndermiş, ailesine yardımcı olmuş evin tadilatını yaptırmış. Ben öğrenim kredimi ödedim. Çeyizimi aldım adan zye. Evet bulaşık makinesi almadık ama aslen doğuluyum ben, bizde kız tarafı yatak odası almaz. Erkek tarafına bu şekilde yaklaşıyorsunuz ama nişanlık, nişan masrafları, kınalık, gelinlik vs her şeyi ben kendim karşıladım. Bir gelinlik bile kiralamak ne kadar şuan. Bir de bu açıdan düşünün.
Bende doğuluyum yatak odamı aldım nişan kıyafeti vs ben aldım. Beyaz eşyalarımıda alıcaktım nişanlım baktıklarımızı benden önce alıp sürpriz yapmıştı. Bende aynı paraya evin eksiklerini aldım. Altın şu bu zaten istemedim kendisi yaptı ailesinin bir lirası geçmedi. Nişan masrafları kıma kıyafet hariç masraflarda zaten kıza aittir. Tek gelinlik kiralamışsınız. Onuda yapmadığınız şeylere sayabilirsiniz. Her şeyi eşiniz yapmış sonuçta ve birikim yapmadan evliliğe atılmakta hiç sağlıklı değil

hayalmimari

Üye
Kayıtlı Üye
23 Ocak 2021
132
92
Sömurme kismina katilmiyorum, siz onlarin malini işletip karninizi doyuruyorsunuz, ihtiyaclarini tabiki karsilayacaksiniz, sömuruluyoruz demeniz nankörluk olur.
Ama esinize tarlayi, findigi birakip kendi mesleklerimizde calisalim derken dogru diyorsunuz. Endustrinin oldugu bir sehirde dogru duzgun isleriniz olmali. Herkes, hepimiz boyle yasiyoruz.
Insanlar tarla, findik gibi seyleri ek gelir olarak yapiyorlar.

Bence siz kaynı, kayınvalideyi bosverin. Işsiz gucsuz iki ay findik yapip , bütün sene o parayi yemek isteyen, boyle sacma bir hayat duzeninde yasamayi normal gören mantiksiz kocanizi düzeltin.
Fındık 2 ayla bitmiyor. Sonbaharda da ilkbaharda da yazın da iş oluyor bahçede. Anne baba evine bırakılıyor, alınıyor, ihtiyaçları karşılanıyor, bahçe işleri görülüyor. Tamam yapsın oğludur, 8-5 mesaiye göre bir tık daha rahat olabilir çalışması ama asla kolay değil. Tüm bunlara rağmen k.validenin patavatsız laflarına takılıyorum ben. Evet miras kaldığında paylaşılır, Allah onlara da hayırlı ömür versin, kimsenin malında gözüm yok, ama şuan da kaynıma burdan para verilmesini doğru bulmuyorum eşim olmadan ne doğru düzgün fındık çıkar burdan ne de gelir

Boyuma göre tavsiye edilen VKI aralığında olmam için ağırlığımın 53 Kg. ile 72 Kg. arasında olması gerekir.
  • Beğen
Reactions: rpt

Esra

Nirvana
Kayıtlı Üye
3 Ekim 2007
12.888
27.866
36
Emek veriyorsunuz, karşılığını almanız, istemeniz normal. Ama kusura bakmayın haddinizi aşıyorsunuz.
Mal babanın, fındık babanın, maaş babanın. Hepsinin kontrolünü elinize almışsınız. Maaşın nereye harcandığının bir önemi yok, sonuçta para sizde mi sizde.
Daha birkaç yıllık evli olup hiçbir malın edinilmesinde emeğinizin geçmediği bir ortamda evin oğluna verilecek paranın hesabını yapıyorsunuz. Eşiniz rahatsızsa vermez, bu onun hakkıdır ama sizin yorum yapma hakkınız yok. Deseniz ki yirmi yıldır ben çalıştım orda ben aldım ben sattım, tamam ama bu malların edinilmesinde tırnak ucu kadar katkınız yok.Muhtemelen 1-2 senelik evlisiniz. O sebeple karışmamanız gerekir.

Hamilelik günlüğü : Doğumdan bu güne 1749 gün geçti.

Anamnez

Guru
Kayıtlı Üye
20 Aralık 2017
7.558
23.490
Fındık 2 ayla bitmiyor. Sonbaharda da ilkbaharda da yazın da iş oluyor bahçede. Anne baba evine bırakılıyor, alınıyor, ihtiyaçları karşılanıyor, bahçe işleri görülüyor. Tamam yapsın oğludur, 8-5 mesaiye göre bir tık daha rahat olabilir çalışması ama asla kolay değil. Tüm bunlara rağmen k.validenin patavatsız laflarına takılıyorum ben. Evet miras kaldığında paylaşılır, Allah onlara da hayırlı ömür versin, kimsenin malında gözüm yok, ama şuan da kaynıma burdan para verilmesini doğru bulmuyorum eşim olmadan ne doğru düzgün fındık çıkar burdan ne de gelir
Gelecek yılın mahsulü ile kaynınızın müstakbel eşine altın alınırsa siz ne yiyip içeceksiniz tüm yıl? Kv,kp bir emekli maaşı ile tüm yıl geçinebilecekler mi🤔 ben kaynınız evlendiğinde fındık için çalışmasa bile tüm mahsulün içinden ona da her yıl pay verileceğini düşünüyorum.

nazhani

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
25 Ekim 2015
129
78
Fındık işini bilmeyenlerin sizi anlaması pek mümkün değil standart doğrular üzerinden düşünülüyor ama gerçekten öyle değil

yıllarını fındığa vermiş biri olarak söylüyorum bunu fındık hiç kolay değil. Öyle bir iki ay deniyor ama keşke bir iki ay olsa

zaten eşiniz ışkın almayı, bahçe vurmayı, gübre işlerini ya da toplamasını başkalarına yaptırsa şuan alınan paradan eser kalmaz yani hepsi çalışan işçiye gider ki kimse de sizin gibi çalışmaz

kayın ailenizde biliyordur bunu Karadeniz de kimseye minnet etmeden bu sayılanları yapmak büyük nimet çünkü bahçe sahipleri işçiye para vermek istemez ama bahçe ot içinde kalsın fındık dalda kalsın da istemez çünkü o meşhur elalem güler çocukları var fındığı dalda kurt kuş yiyor diye.

Emeği veren kimse para da onun olur ki sizin derdiniz zaten fındık değil olmasa sizin daha çok işinize gelir ben bu konuda o kadar dertliyim ki fındığa da parası da eksik kalsın.

bir kaç darbeden sonra kaynınız evlendikten sonraki tavırdan sonra eşiniz de farkına varır durumun ailemde örneği çok inanın

Khomyuk

Guru
Kayıtlı Üye
14 Haziran 2019
6.586
23.237
Yapmayın lütfen ya, toplaması bir iki ay, bir de baharda gidip gübreleme ilaçlama yapıyorsunuz on gün. Benim kayınpeder tek gider bir haftada ilaçlar döner. Eşiniz tembellik ediyor. Gerçekten şu hayatı bir mühendisin istemesi çok absürt.
Benim işsiz kayınbiraderde üniversite mezunu, biz kızıyoruz ona mesela. Fındıklara bel bağlanıp hayat mı geçer? Ki bazen don oluyor, bir şey oluyor bir iki çuval anca çıkıyor. O zaman ne yiyecek ne içeceksiniz? Gerçek bir iş bulmalı işiniz

warrior princess

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
24 Ekim 2019
846
4.399
Ee cıkmasın o zaman?
Normal mesleklerinizde çalişin, kimseden de laf duymayın.
Herkes nasil geciniyorsa oyle gecinin.
Findik ve tarla kismini da sahipleri dusunsun. Ister kendileri yapsinlar, ister işci tutup parayi bölüşsünler, ister kaynınız siz ve kendileri olarak üçe paylaştırsınlar.
Böylesi daha mantikli degil mi?

Siz kayniniza bilenip duruyorsunuz ama o da anamin babamin mali, siz yapmayin isci tutar yaptirir kendime de pay alirim derse hakli. Kimseye tamah etmeden kendi yaginizda kavrulun.
Kaldi ki kv ve kp de boyle demiş, belki utanin da kendi basinizin caresine bakin diye soyledi o kizdiginiz laflari.

Buyuk yanlis ne kv kp de, ne de kayın da, en buyuk yanlis kocanizda.
Herkes belli mesai saatlerinde, emir altinda calisiyor, zor geliyorsa evlenmeseydi.

hayalmimari

Üye
Kayıtlı Üye
23 Ocak 2021
132
92
Bende doğuluyum yatak odamı aldım nişan kıyafeti vs ben aldım. Beyaz eşyalarımıda alıcaktım nişanlım baktıklarımızı benden önce alıp sürpriz yapmıştı. Bende aynı paraya evin eksiklerini aldım. Altın şu bu zaten istemedim kendisi yaptı ailesinin bir lirası geçmedi. Nişan masrafları kıma kıyafet hariç masraflarda zaten kıza aittir. Tek gelinlik kiralamışsınız. Onuda yapmadığınız şeylere sayabilirsiniz. Her şeyi eşiniz yapmış sonuçta ve birikim yapmadan evliliğe atılmakta hiç sağlıklı değil
30 bin liralık eşya aldım her şeyimi markalı aldım çay kasığından elektrikli süpürgeye kadar eşim 33 bin lira harcadı beyaz eşya, yatak odası, oturma odası. 10 bin lirayı da babam verdi. Ben daha fazla masraf etmişimdir emin olun. Gelinliğimi de kendim aldım. Yani bir geline alınması gerekenler, çeyizler vs hiçbir şey yapılmadı. Bu benim tercihimdi. Belki kıt kanaat bir şeyler yapardı k.valide ama eminim onu da sürekli başımıza kakardı. Öyle olacağına hiç olmasın dedim.

raava

Guru
Doğa Severler Kulübü
Kayıtlı Üye
30 Eylül 2011
2.760
9.360
Valla akan para yok maalesef 😊 fındık işiyle uğraşanlar anlar beni. 16 dönüm kadar bahçe var. Eşimin arabası son bir aydır her gün bir saat köye inip çıkıyor. Sabah saat 5 olmadan çıktı akşam 7ye kadar güneşin alnında ter içinde her yere koşuyor. Fındığın %30u kayınvalideye gidiyor, masraflar kesilmiyor onların parasından. Alman gübresi, solucan gübresi, böcek ilacı vs eşim alıyor, bahçe motorları, makasları eşime ait motorlar arıza veriyor tamire gönderiyor, arabanın mazotunu kendisi karşılıyor, bahçe motorlarına benzin alıyor, köy evi derme çatmaydı kendi parasıyla yaptırdı, ailesine her iki günde bir sürekli alışveriş yapıyor. Daha sayamayacağım bir sürü masraf var. Fındıık temizlemek için patoza para veriliyor, fındığı tüccara taşımaya para veriliyor. Fındık destek parasıyla kayınpederlere yatak alındı. Valla az çok ekonomiyi takip ediyorsanız her şey ateş pahası, gübre vs. Hep dolar endeksli. Ben ramazanda ne halde sahurdan sonra bahçelere gittim eşimle 20 kiloluk çuvallar taşıdım sırtımda. Ki buradaki fındık bahçelerinde düşe kalka gidiyorsunuz, uyuz oldum bahçede her yerimdyerimde yaralar çıktı. Valla hiç öyle biz her şeye konduk paralar bize aktı gibi bir durum yok benim ayar olduğum da bu zaten. Tabi bahçe k.pederin, ben bizim demiyorum. Ama eşim olmasaydı da mümkün değil gelip burada iş yapamazlardı. Bahçeleri bile eşim okuyup araştırıp internetten tekniklerini izleyip adam etti, verimini artırdı
Kendi karşılıyor dediğiniz para nereden geliyor? Eşinizin ek bir işi mi var?
Kayınpederiniz rastgele işçiye verseydi şuan kazandığı kadar parayı yine kazanırdı. Siz emek veriyorsanız kendi payınıza düşen para artsın diye. Eşimizinde olsa dededen kalan malda mülkte söz hakkımız olacağına inanmıyorum ben. Kaynınız yarısınıda istese vermek zorundasınız bana göre. Yapmasaydınız, sizde iş bulup çalışsaydınız benim problemim mi dese ne cevap vereceksiniz.

hayalmimari

Üye
Kayıtlı Üye
23 Ocak 2021
132
92
Ee cıkmasın o zaman?
Normal mesleklerinizde çalişin, kimseden de laf duymayın.
Herkes nasil geciniyorsa oyle gecinin.
Findik ve tarla kismini da sahipleri dusunsun. Ister kendileri yapsinlar, ister işci tutup parayi bölüşsünler, ister kayin, siz ve kendileri olarak üçe paylaştırsınlar.
Böylesi daha mantikli degil mi?

Siz kayniniza bilenip duruyorsunuz ama o da anamin babamin mali, siz yapmayin isci tutar yaptirir kendime de pay alirim derse hakli. Kimseye tamah etmeden kendi yaginizda kavrulun.
Kaldi ki kv ve kp de boyle demiş, belki utanin da kendi basinizin caresine bakin diye soyledi o kizdiginiz laflari.

Buyuk yanlis ne kv kp de, ne de kayın da, en buyuk yanlis kocanizda.
Herkes belli mesai saatlerinde, emir altinda calisiyor, zor geliyorsa evlenmeseydi.
K.valide sürekli bir konuşma halinde olduğu için zaman zaman oğlum olmasaydı biz buraya nasıl gelirdik ki de diyor. Ama maksak ortalık karışsın. Ben de sizle aynı fikirdeyim eşime bunu kabul ettirmem gerekiyor kaynımı hiç haklı bulamıyorum maalesef

hayalmimari

Üye
Kayıtlı Üye
23 Ocak 2021
132
92
Kayınpederiniz rastgele işçiye verseydi şuan kazandığı kadar parayı yine kazanırdı. Siz emek veriyorsanız kendi payınıza düşen para artsın diye. Eşimizinde olsa dededen kalan malda mülkte söz hakkımız olacağına inanmıyorum ben. Kaynınız yarısınıda istese vermek zorundasınız bana göre. Yapmasaydınız, sizde iş bulup çalışsaydınız benim problemim mi dese ne cevap vereceksiniz

Yapmayın lütfen ya, toplaması bir iki ay, bir de baharda gidip gübreleme ilaçlama yapıyorsunuz on gün. Benim kayınpeder tek gider bir haftada ilaçlar döner. Eşiniz tembellik ediyor. Gerçekten şu hayatı bir mühendisin istemesi çok absürt.
Benim işsiz kayınbiraderde üniversite mezunu, biz kızıyoruz ona mesela. Fındıklara bel bağlanıp hayat mı geçer? Ki bazen don oluyor, bir şey oluyor bir iki çuval anca çıkıyor. O zaman ne yiyecek ne içeceksiniz? Gerçek bir iş bulmalı işiniz
Ben bu sene geldim sonbaharda, eşim yaza kadar 3 defa ilaçlama yaptı, ışka denilen otlar dikenler var onları temizledik, çuvallarla gübre taşıyıp attık,bahçeler aşırı eğimli, bahçe onun çalıştığı 2 yılda 2 kata yakın verime ulaştı. Önceden doğru düzgün fındık yoktu dallarda amcası bakarken. Fındığa bağlanıp hayat geçmemeli tabi ki benim sorunum zaten bunu eşime anlatamamam

hayalmimari

Üye
Kayıtlı Üye
23 Ocak 2021
132
92
Fındık işini bilmeyenlerin sizi anlaması pek mümkün değil standart doğrular üzerinden düşünülüyor ama gerçekten öyle değil

yıllarını fındığa vermiş biri olarak söylüyorum bunu fındık hiç kolay değil. Öyle bir iki ay deniyor ama keşke bir iki ay olsa

zaten eşiniz ışkın almayı, bahçe vurmayı, gübre işlerini ya da toplamasını başkalarına yaptırsa şuan alınan paradan eser kalmaz yani hepsi çalışan işçiye gider ki kimse de sizin gibi çalışmaz

kayın ailenizde biliyordur bunu Karadeniz de kimseye minnet etmeden bu sayılanları yapmak büyük nimet çünkü bahçe sahipleri işçiye para vermek istemez ama bahçe ot içinde kalsın fındık dalda kalsın da istemez çünkü o meşhur elalem güler çocukları var fındığı dalda kurt kuş yiyor diye.

Emeği veren kimse para da onun olur ki sizin derdiniz zaten fındık değil olmasa sizin daha çok işinize gelir ben bu konuda o kadar dertliyim ki fındığa da parası da eksik kalsın.

bir kaç darbeden sonra kaynınız evlendikten sonraki tavırdan sonra eşiniz de farkına varır durumun ailemde örneği çok inanın
Çok şükür bilen birisine rastlamak iyi geldi 😂😂💐

Dasmeer

Guru
Kayıtlı Üye
3 Kasım 2019
11.066
20.208
34
Burada konu açmıştım önceden denk gelmediyseniz yazayım, kaynımın yıllık izninde o da geldi bizle köye de gittik. Eşim tuvaleti kokutmuş biraz afedersiniz, küçücük bir tuvalet, kaynım da ben çalışmam falan diye esip gürleyince ben gittim çuval taşımaya, neyse öncesinde eşim tuvaletten çıktı malum vakit yok gideceğiz çalışmaya. Ben de arkasından girdim. Çıkarken k.valide gördü beni. Kaynım, k.validenin yeleğini gitmiş oturuyor (daha da sinir edici olmuştu) kadın yeleği giyip oturuyor ben de çuval taşımaya gidiyorum 😊😊😊😊😊 neyse eşimle evin önünden geçerken 2 dk dinlenelim dedik. K.valide içerde diyor ki Ayşe sıçtı Ayşe sıçtı 😰😰😰 eşime dedim Ayşe sıçtı diyor, eşim seslendi, hemen fırladı kapının önüne aa siz gitmediniz mi falan konuşmaya çalışıyor.. Neyse eşime dedim git ikisi de duyacak şekilde söyle ben yaptım diye. Ya bu gayet insani bir şey, kendisi lavanta çıkarmıyor sonuçta, ama genelde her şeye takıktır. Neyse eşim söyledi bunlara, diyor ki kızım sen yanlış anladın ben sıçtı demedim çıktı dedim, sıçtı çıktı birbirine benziyor ya 😏😏😏😏 Eşime de dedim fındık zamanı hariç gelmem köye. Bir aydır eşim her gün sabah gidip akşam eve geliyor.
Ay ne iğrenç bir kaynana.

hayalmimari

Üye
Kayıtlı Üye
23 Ocak 2021
132
92
Kayınpederiniz rastgele işçiye verseydi şuan kazandığı kadar parayı yine kazanırdı. Siz emek veriyorsanız kendi payınıza düşen para artsın diye. Eşimizinde olsa dededen kalan malda mülkte söz hakkımız olacağına inanmıyorum ben. Kaynınız yarısınıda istese vermek zorundasınız bana göre. Yapmasaydınız, sizde iş bulup çalışsaydınız benim problemim mi dese ne cevap vereceksiniz.
İşçiye verseydi bahçe temizliği için verecekti, fındık toplanma zamanında verecekti, masraflara verecekti, araba tutacaktı, para bitecekti 😊

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.