Kayınpederin “gitmesi için cesedimi çiğnemesi lazım” demesi?

Kızma ama kayınpeder haklı okdr yol.tek başına kazası var belası varmide bulantisi,uzun oturunca kasik ağrısı, valla annem de kayınvalide de 10 dk.lik yolda asla gitmiyorum diz pişir getirin bizde oturalim diyorum merdiven çıkıp orada saatlerce oturup yemek kokuları çekecek durum da değilim, ayrıca ben kontrole gidince bile annem ler dikkat et diyo her taraf hastalık.virus hiç maceraya gerek yok
Eğer ilk tedavide gebe kalmayıp benim gibi üç defa gebe kalsaydı şu an bu tartışmayı yaşamamış olurdu. Tüp mü patlatayacak mi diyenler olmuş acaba tedavi sürecinden ne kadar haberdarlar. Yediğim iğneler, narkoz altında yumurta toplama süreçleri, ödenen binlerce lira. Bekara karı boşamak kolay derler o hesap 🤔

Arkadaşla aynı dönem gebe kaldık aynı topikte sonuç bekledik. O kadar zor süreçler yaşadım ki iki başarısız tedavi. Benimde eşimden kaynaklı evet beden olarak ben ve ailem psikolojik eşim ve onun ailesi çok yıprandık. Adamın diğer yaptıklarını tavrını doğru bulmuyorum ama oğlunun baba olma şansı elinden gider diye böyle bir tepki vermiş olabilir. Belki gelinden olsa bunu demezdi. Ara tatilde eşim ailesinin yanına gitti üç saat uzaklığa gitmedim benim ailemde benim yanıma geldi. Asla çık gel demediler. O kadar şeyin üzerine ben gidemiyorum bir yere 🤷
ben de hiçbir şekilde onaylamam diğer davranışlarını ama bu konuda hassas olması bana da çok anormal gelmedi. söyleme üslubu hiç hoş değil. bence konu sahibini üzen de bu olmuş. eğer düzgün bir şekilde tavsiye olarak söyleseydi, çok daha yapıcı olurdu. böyle söyleyince, insanın gidesi yoksa bile inadına gitmek ister. ama dediğim gibi korku yersiz de değil gerçekten.

bir de yaşayan biliyor o süreci, iğneler, hormon ilaçları, bekleyiş. ailesine söylese anlayışla karşılarlar muhtemelen. yine de en doğrusunu doktor bilir tabi ki. bir risk yoksa, zaten ona göre yönlendirir doktor.

Araba ve evi onlar mı aldı? Maalesef böyle ailelerde olay bitmiyor. Gelin hanım hem karnım doysun hem pastam dursun diyince olmuyor. Sakın olmaniz gerekiyor bence ... Karnında tüp bebek var tuppp derken bence koru bisiy dememiş yani zaten zor oldu zooorrr demiş gibi geldi bana. Eminim siz bebeğinizi ondan daha çok düşünüyorsunuz ama bazıları daha tepkili olabiliyor.

Bebeğin cinsiyeti belli mi bilmiyorum. Eğer kız ise kp bu kadar üstüne düşmez :)(erkek çocuk düşkünü olduğunu yazmışsın)
bide kız olduğu için o kadar tüp bebeğe para verildi kız doğacakmış diye düşünebilir.

Kız çocuk olursa dediğin gibii ilerde aman üşür aman şöyle olur ailenin yanına gitme gibi şeyler söylemez herhalde

Araba ve evi onlar mı aldı? Maalesef böyle ailelerde olay bitmiyor. Gelin hanım hem karnım doysun hem pastam dursun diyince olmuyor. Sakın olmaniz gerekiyor bence ... Karnında tüp bebek var tuppp derken bence koru bisiy dememiş yani zaten zor oldu zooorrr demiş gibi geldi bana. Eminim siz bebeğinizi ondan daha çok düşünüyorsunuz ama bazıları daha tepkili olabiliyor.
Tüp bebek sahibi olanların gebeliği çok mu riskli geçiyor?

Hanımlar selam. Burası da olmasa derdimi nerelere anlatırım bilmiyorum. Galiba ya delirdim ya da delirmek üzereyim. Uzun olursa kusura bakmayın mobilden giriyorum cevap yazamasamda tek tek okuyacağım lütfen bana akıl verin çünkü ben artık düşünemiyorum...
Ben tüp bebekle hamile kaldım. 2 senelik evliyim.(niye acele ettin derseniz kaç doktora gittiysek tüp bebekle bile zor geç kalmayın dediler çok şükür ilk seferde oldu, eşim oligospermi)
Çok şükür hamileyim, çok stresli sıkıntılı zamanlardan geçtik. 14. Haftamda ikili testte risk yüksek çıktı yurt dışına kan gönderdik 2 hafta geçmek bilmedi. Sonunda güzel haberi aldık tabii, bir problem yokmuş. ALlah kimseye yaşatmasın.
Ailemin yanına en son geçen sene haziranda gittim. Bir hafta kalıp geldim. Kayınvalidem ameliyat olacaktı onunla birlikte 20 gün hastanede kaldım(iki kızı var biri hamileydi biri de uzakta) lavaboya vs gittiğinde ihtiyaçlarını karşılayamadığı için de eşimi istemedi, ben kaldım. Neyse sonra tedaviye başladık derken hamile kaldım.
İlk üç ay doktor sorun yok demesine rağmen “olsun 3 ay bitsin öyle giderim” diyerek ailemin yanına gitmedim. 3 ay bittiğiniz ikili test belasına bulaştık onun sonucunu bekle vs yine gidemedim. Sonuç geldiğinde eşimle çok sevindik. Ben bilet bakmaya başladım. Annemle görüşmüyorum babam ve kardeşim Babannem ve dedemle yaşıyor, mayısta kardeşim askere gidecek.
Bir gün eşim dışardan geldi. Baktım suratı asık, ne oldu diye ısrar ettim döküldü tabii.
Babasıyla otururken “nanim de gidecek istanbula bugün yarın” diye bir şey söylemiş. Babası da “gitmesi için benim cesedimi çiğnemeniz lazım, tüp bebek karnındaki tüppp!!” Demiş.(tüp bebeği ne sanıyorsa)
Ben bunu duyunca eşime sinirlendim, sen niye suratını asıyorsun ki baban istediğini desin, benim eşim sensin sen ne düşünüyorsun dedim.
Gevelemeye başladı “eeee babam da işte bizi düşünüyor merak ediyor zor çocuğumuz oldu bi şey olur diye korkuyor” bilmem ne....
Ben sinirden yere göğe sığamadım eşime saydırdım “sen korkak mısın diyemedin mi baba biz de senin kadar düşünüyoruz, en çok zorluğu biz çektik nanimin de ailesini görmeye ihtiyacı var diyemedin mi!!” Diye. Bu arada bir görümcem ve eşimin ailesi ile aramızda iki bina var. Eşim bir gün gözükmese görüntülü ararlar iki adım yerden.
Bunları düşündükçe sinirim daha çok tepeme çıkıyor.
Neyse eşim tamam ben halledicem olmazsa rapor alır arabayla bi haftalığına ben götürürüm seni filan dedi. Ben de konuyu kapattım.
Tabii ailem de arıyor sürekli gelecektin hani ne oldu ne saman geliyorsun diye. Normal de gidemeyecek olsam sorun değil ya da eşim “ben işe gidiyorum, gitmesen olmaz mı” dese yine sorun değil onlar gelir. Ama kayınpederin sözünü dinlemesi çok sinirimi bozuyor. Bir de kendi kendime eğer şimdi tatsızlık çıkmasın diye gitmesem bu bana sözünü dinlettiğini düşünecek ve bebeğim olduğunda da “aman gitme üşür aman gitme hasta olur” gibi saçma sapan konuşmalar yapar diye düşünüyorum. Babaanneme bu yüzden gelemiyorum desem zaten kayınpedere dolu düğün zamanından filan bu sefer tutamam açar ağzını yumar gözünü.
Bir yandan eşimi düşünüyorum eşim babasından aşırı çekiniyor. Kayınpederin durumu çok iyi eşim öğretmen ama arta kalan zamanda kayınpederin gelir gider islerine bakıyor. Eşim de babasının kolunda engel var kıyamıyor ne dese tamam diyor. Ve eşim en ufak bişey dese; mesela şu faturayı getir diye eşimi arasa eşim baba suan işim var bir saat sonra getirebilirim dese babası hemen “ben senin için(babası erkek çocuk düşkünü herşeyi eşime adamış) çalıştım didindim benim babam yoktu arkamda senin dağ gibi baban var, getirme tamam ben başkasını yollarım” gibi saçma sapan bir tribe giriyor. Eşin de bu sefer “babam doğru söylüyor tek koluyla bizim için çalıştı durdu,gitmem lazım” diyip gidiyor. Oturduğumuz evi de kayınpeder aldı, eşim işlerine yardım ediyor diye. Kendine yeni araba alınca eski arabasını da eşime verdi. Tamam sağolsun hakkını asla ödeyemeyiz ama bunları isteyen ben değildim ki. Oğluna yaptı. Ben düğün bile istemedim. Sanki her seferin de “her şeyinizi ben yaptım benim emrimdesiniz” tavrında.
Eşime de “eğer gitmezsem babana söyle dinlediğim için değil, sırf sen arada kalma diye” demeyi düşünüyorum. Bir yandan da ağzıma geleni sayıp çekip gitmek istiyorum.
Eşime dedim “yolculuğun vs bana hiç bir zararı yok ama bu bana verdiğiniz sıkıntının çok zararı var, kendi anlamlar hamileyken aman abla yanımıza gelme hamilesin mi dediniz” dedim. Eşim ne desen haklısın diyor. Ama babasına ağzını açamıyor. Haftaya kontrolüm var kaynanamı da götürüp “hocam nolursunuz anlatın artık normal gebe gibiyim yolculuğunda bir zararı yok sizden duysunlar” diyeceğim. Kafayı yemek üzereyim. Bir yandan gitsem de Allah korusun bir problem çıksa hem benim başımın etini yerler hem de eşimi dolduruşa getirirler “bak gitti ondan oldu” diye.... ne yapacağımı bilmiyorum sinirimi de alamıyorum. Eşinle nasıl konuşmalıyım, ne demeliyim. Nolur akıl verin.
Cevaplar için şimdiden teşekkürler.
B3n size tek bir tavsiye vereceğim; bu kadar virüsün kol gezdiği bir dönemde seyahatlerden, kalabalık ortamlardan kaçının. Bunu ben söylemiyorum sağlık bakanlığı uyarıyor bangır bangır

Tüp bebek sahibi olanların gebeliği çok mu riskli geçiyor?
Valla ben normal gebe kaldım preeklemsi ile bogustum. 34 de bebeğim dünyaya geldi.
Tüp bebek bilemiyorum ama üstte bir kaç hanım söylemiş ne kadar zor süreçle hamile kaldıklarını, bu kadar acı ve zorlu süreç atlatan elbet biraz daha üstüne düşmeli gibi geliyor bana naçizane.

Benim 2 ay süren sonu hüsranla biten tüp bebek serüvenim oldu. Ailem aynı şehirde 2 saat uzaklikta oldugumuz için direkt gelme dediler. 9 ay evden çıkmamaya razıydım... size söyleyiş tarzları kotu olsa da haksız degiller

Kendinizi neden bukadar kasiyorsunuz? Doktorum bir sorun olmayacağını söyledi bende gideceğim deyin oldu bitti.. Bırakın eşinizde sessiz kalmasının cezasını onlara hesap vermek'le çeksin...

Ayrıca bir anne babanın görevi, eğer imkanı varsa çocuklarını evlendirir, ev alır, araba alır, bunun karşılığında bir şeyler beklemeleri de çok saçma... Benim babam çocuklarına imkanı olsa koşulsuz şartsız herseyi yapar ve karşılıksız..

9 ay hep yattım yürümem bile kısıtlıydı tüp bebek zor evet çünkü çok zor tedaviler iğneler
9 ay boyunca yüreğin ağzında bekliyorsun bence konu sahibi otursun evinde Allah korusun herşey olabilir
Benim herşey normalden birden tansiyon yükseldi ve 34. Haftada bebeğimi dünyaya getirdim. Hamilelik bu devirde bence hep yüksek risk🥺

Çocukken tüp bebek lafını duyunca elimde oyuncağım vardı, camdan dışarı bakmıştım, fabrika yanından geçiyorduk, böyle aklımda tüpler canlanmıştı, asılı halde teker teker fabrikaya giriyor çocuk çıkıyor. Kayınpederin tüp bu tüp demesi, bazı yorumcuların yorumları yine hatırlattı aklımdaki görüntüyü gece gece güldüm. İnternet çağındayız yani tıp okumanıza gerek yok, videolar var, doktorların hepsi uzun uzun anlatmış bir açın bakın.

Gitmezsem diye bir şey yok, gitmelisiniz. Gitmemek, kayınpederin nazla, triple her istediğini yaptıran çocuklar gibi şımarık tavırlarını devam ettirmesine sebep olacak. Karnınızdaki tüp değil, patlamayacak yani, hangi yöntemle hamile kalmış olursanız olun, sade, normal, düz bir bebek. Ben de tüp bebekle hamile kaldım ilkinde, oradan biliyorum; patlamıyoruz. Eşiniz babasına vefa borcu hissediyor olabilir de, sonuçta sizin babanız değil ve sizde emeği olsa bile emir eri değilsiniz. Kaç yaşında insanlara bu şekilde müdahale etmesi hadsizlik. Kısaca gidin. Eşinize de babasıyla arasındaki mevzuları gelip anlatmamasını söyleyin. Hamile kadını boşuna germesinler. Yolculuktan daha tehlikeli onların yaptığı gerginlik.
Çok doğru benım kayınpederım varlık ıcınde ama benım aılem herseyi mi yaptı ama bana ne ailem nede kayınpederım kaynanam gitme gelme yapma deme hakkı yok yaptısa yaptı boyun eğemem kımseye zorla bşrsey yaptırmamısınız sonucta her yardım edene gebe kalack halımız yok helede erkek ailesi kendıni birsey sanma gibi bir hakkı yok ben senın yerınde olsam restimi çekerim ki zamanında benım kaynanamda karısmaya kalktı herseye ama agzının payını aldı al oglunu tursusunı kur ben gidiyorum dedım esım arkamdan geldi anasıda agzının paynı aldı sımdı hıc karısmamz kı ben onların alkolık ogullarını alkolden kurtarmısım restini çek yoksa köle gibi olur yarın öbürgün bu çocuga bakamıyor der esınızı ıkna edıp çocuguda bız buyutem derler

Hanımlar selam. Burası da olmasa derdimi nerelere anlatırım bilmiyorum. Galiba ya delirdim ya da delirmek üzereyim. Uzun olursa kusura bakmayın mobilden giriyorum cevap yazamasamda tek tek okuyacağım lütfen bana akıl verin çünkü ben artık düşünemiyorum...
Ben tüp bebekle hamile kaldım. 2 senelik evliyim.(niye acele ettin derseniz kaç doktora gittiysek tüp bebekle bile zor geç kalmayın dediler çok şükür ilk seferde oldu, eşim oligospermi)
Çok şükür hamileyim, çok stresli sıkıntılı zamanlardan geçtik. 14. Haftamda ikili testte risk yüksek çıktı yurt dışına kan gönderdik 2 hafta geçmek bilmedi. Sonunda güzel haberi aldık tabii, bir problem yokmuş. ALlah kimseye yaşatmasın.
Ailemin yanına en son geçen sene haziranda gittim. Bir hafta kalıp geldim. Kayınvalidem ameliyat olacaktı onunla birlikte 20 gün hastanede kaldım(iki kızı var biri hamileydi biri de uzakta) lavaboya vs gittiğinde ihtiyaçlarını karşılayamadığı için de eşimi istemedi, ben kaldım. Neyse sonra tedaviye başladık derken hamile kaldım.
İlk üç ay doktor sorun yok demesine rağmen “olsun 3 ay bitsin öyle giderim” diyerek ailemin yanına gitmedim. 3 ay bittiğiniz ikili test belasına bulaştık onun sonucunu bekle vs yine gidemedim. Sonuç geldiğinde eşimle çok sevindik. Ben bilet bakmaya başladım. Annemle görüşmüyorum babam ve kardeşim Babannem ve dedemle yaşıyor, mayısta kardeşim askere gidecek.
Bir gün eşim dışardan geldi. Baktım suratı asık, ne oldu diye ısrar ettim döküldü tabii.
Babasıyla otururken “nanim de gidecek istanbula bugün yarın” diye bir şey söylemiş. Babası da “gitmesi için benim cesedimi çiğnemeniz lazım, tüp bebek karnındaki tüppp!!” Demiş.(tüp bebeği ne sanıyorsa)
Ben bunu duyunca eşime sinirlendim, sen niye suratını asıyorsun ki baban istediğini desin, benim eşim sensin sen ne düşünüyorsun dedim.
Gevelemeye başladı “eeee babam da işte bizi düşünüyor merak ediyor zor çocuğumuz oldu bi şey olur diye korkuyor” bilmem ne....
Ben sinirden yere göğe sığamadım eşime saydırdım “sen korkak mısın diyemedin mi baba biz de senin kadar düşünüyoruz, en çok zorluğu biz çektik nanimin de ailesini görmeye ihtiyacı var diyemedin mi!!” Diye. Bu arada bir görümcem ve eşimin ailesi ile aramızda iki bina var. Eşim bir gün gözükmese görüntülü ararlar iki adım yerden.
Bunları düşündükçe sinirim daha çok tepeme çıkıyor.
Neyse eşim tamam ben halledicem olmazsa rapor alır arabayla bi haftalığına ben götürürüm seni filan dedi. Ben de konuyu kapattım.
Tabii ailem de arıyor sürekli gelecektin hani ne oldu ne saman geliyorsun diye. Normal de gidemeyecek olsam sorun değil ya da eşim “ben işe gidiyorum, gitmesen olmaz mı” dese yine sorun değil onlar gelir. Ama kayınpederin sözünü dinlemesi çok sinirimi bozuyor. Bir de kendi kendime eğer şimdi tatsızlık çıkmasın diye gitmesem bu bana sözünü dinlettiğini düşünecek ve bebeğim olduğunda da “aman gitme üşür aman gitme hasta olur” gibi saçma sapan konuşmalar yapar diye düşünüyorum. Babaanneme bu yüzden gelemiyorum desem zaten kayınpedere dolu düğün zamanından filan bu sefer tutamam açar ağzını yumar gözünü.
Bir yandan eşimi düşünüyorum eşim babasından aşırı çekiniyor. Kayınpederin durumu çok iyi eşim öğretmen ama arta kalan zamanda kayınpederin gelir gider islerine bakıyor. Eşim de babasının kolunda engel var kıyamıyor ne dese tamam diyor. Ve eşim en ufak bişey dese; mesela şu faturayı getir diye eşimi arasa eşim baba suan işim var bir saat sonra getirebilirim dese babası hemen “ben senin için(babası erkek çocuk düşkünü herşeyi eşime adamış) çalıştım didindim benim babam yoktu arkamda senin dağ gibi baban var, getirme tamam ben başkasını yollarım” gibi saçma sapan bir tribe giriyor. Eşin de bu sefer “babam doğru söylüyor tek koluyla bizim için çalıştı durdu,gitmem lazım” diyip gidiyor. Oturduğumuz evi de kayınpeder aldı, eşim işlerine yardım ediyor diye. Kendine yeni araba alınca eski arabasını da eşime verdi. Tamam sağolsun hakkını asla ödeyemeyiz ama bunları isteyen ben değildim ki. Oğluna yaptı. Ben düğün bile istemedim. Sanki her seferin de “her şeyinizi ben yaptım benim emrimdesiniz” tavrında.
Eşime de “eğer gitmezsem babana söyle dinlediğim için değil, sırf sen arada kalma diye” demeyi düşünüyorum. Bir yandan da ağzıma geleni sayıp çekip gitmek istiyorum.
Eşime dedim “yolculuğun vs bana hiç bir zararı yok ama bu bana verdiğiniz sıkıntının çok zararı var, kendi anlamlar hamileyken aman abla yanımıza gelme hamilesin mi dediniz” dedim. Eşim ne desen haklısın diyor. Ama babasına ağzını açamıyor. Haftaya kontrolüm var kaynanamı da götürüp “hocam nolursunuz anlatın artık normal gebe gibiyim yolculuğunda bir zararı yok sizden duysunlar” diyeceğim. Kafayı yemek üzereyim. Bir yandan gitsem de Allah korusun bir problem çıksa hem benim başımın etini yerler hem de eşimi dolduruşa getirirler “bak gitti ondan oldu” diye.... ne yapacağımı bilmiyorum sinirimi de alamıyorum. Eşinle nasıl konuşmalıyım, ne demeliyim. Nolur akıl verin.
Cevaplar için şimdiden teşekkürler.
Konu eskiymisti gittinmi gitmedinmi bebek bile doğmuştur 😂

Bu büyüklerin sizin özelinize karışması çok yüz göz olmaktan kaynaklanıyor

X