Kayınvalide-eş - Hayattan bıktım

namas

Guru
Kayıtlı Üye
17 Temmuz 2011
238
177
Merhabalar öncelikle,

23 yaşımdayım. 1 yıl önce evlendim. Eve geldiğim gibi kayınvalidemin iğneleyici sözleriyle karşılandım. Kendileri varlıklı bir aile.. Sürekli oğullarının benimle evlenmesinin benim için şans, lütuf olduğunu, onunla evlenmek isteyenin çok olduğunu, sürekli zengin olduklarını dile getiren, üslubuyla ezen sonra da ben ne yaptım ki deyip işin içinden çıkan bir kadın. Yan yana evlerde oturuyoruz. Bir yere gidecektim kapısını çaldım söyleyeyim merak etmesin diye Verdiği cevap “ Sen artık gelinsin o kadar okul okumuşsun hiç mi aklın yok öyle her yere gidemezsin” oldu. Onların sürekli bizimle yesin içsin evlerine sadece uyumaya gitsinler tavrı yüzünden. Kayınvalidemin bana dokunan lafları yüzünden henüz 3. Aylık evliyken eşimle birbirimize girdik ve ben ona vurdum. O da bana vurdu tabi.. Sonra bunu birkaç defa daha yaşadım. 1 yıldır sinir krizleri içinde bir hayat sürüyorum. Size, tecrübeli olanlara danışmak istiyorum. Ben bütün gün istemsiz şekilde bütün bu yaşadıklarımı geçiriyorum. Aklımda dönüp duruyor bana söylenilenler, söylenilip söylemedim diye yalan söylemeler.. Bütün bunlar aklımda dönerkenne iyi bir eş olabiliyorum ne de anne olmayı düşünebiliyorum. Korkuyorum çünkü boşanma seviyesindeyim. Çocuk baskı var eşimin ailesi tarafından. Bu süreçleri atlatanlar ya da atlatamayıp boşananlar bana biraz akıl verir misiniz? Önümü göremiyorum. Hayatımı çok değersiz hissetmeye başladım. Bu His beni korkutuyor.

İnsanın aile kurmasını önündeki en büyük engel olan insanların evlat sahibi olmanıza müdahale etmesine neden izin veresiniz ki?
Eşiniz ve siz ikiniz birer birey ve sizin nikah ile kurduğunuz yapı da çekirdek aile.
Oturup konuşabiliyor birbirinizin derdini anlayıp çözüm bulabiliyor musunuz?
Çocuk olduğu zaman daha da fazlasını yapabileceklerini biliyorsunuz. Gidemeyeceğinizi düşündükçe daha da fazlası..
Ayrıca her erkek annesi aynı şeyi diyor neredeyse benim kayınvalidem de söyledi kaç kez hem de. Son seferinde beni kendi tercih etti dua etti gönlümü etti senelerce bekledik birbirimizi dahası yok dedim eşim yokken söylüyordu. Eve gelince de elime ağlaya zorlaya anlattım bir kez daha duymak istemiyorum diye. O da sağolsun benim annem herşeyi deme hakkına sahip demedi annemim karakteri bu der ama sen görmezden gel ben çözeceğim dedi. Sanırım çözülüyor da.
Öbür taraftan da onlar senin bir yere gidip gelmene karışamaz. Eşinle kendiniz anlaşırsınız günlük planınızı paylaşırsınız bitti gitti. Ha çarşıya çıkarken var mı bir ihtiyaç diye aramak kapıdan uğramak yeterli. O yetkiyi verdikçe siz daha fazlasını isteyeceklerdir.
Bu demek değil inatlaşarak ipleri kopararak yapın. Eşinizi tatlı dille anlayışını bekleye bekleye anlatın. Hala yapmıyorsa bir şey diyemem.

Merhabalar öncelikle,

23 yaşımdayım. 1 yıl önce evlendim. Eve geldiğim gibi kayınvalidemin iğneleyici sözleriyle karşılandım. Kendileri varlıklı bir aile.. Sürekli oğullarının benimle evlenmesinin benim için şans, lütuf olduğunu, onunla evlenmek isteyenin çok olduğunu, sürekli zengin olduklarını dile getiren, üslubuyla ezen sonra da ben ne yaptım ki deyip işin içinden çıkan bir kadın. Yan yana evlerde oturuyoruz. Bir yere gidecektim kapısını çaldım söyleyeyim merak etmesin diye Verdiği cevap “ Sen artık gelinsin o kadar okul okumuşsun hiç mi aklın yok öyle her yere gidemezsin” oldu. Onların sürekli bizimle yesin içsin evlerine sadece uyumaya gitsinler tavrı yüzünden. Kayınvalidemin bana dokunan lafları yüzünden henüz 3. Aylık evliyken eşimle birbirimize girdik ve ben ona vurdum. O da bana vurdu tabi.. Sonra bunu birkaç defa daha yaşadım. 1 yıldır sinir krizleri içinde bir hayat sürüyorum. Size, tecrübeli olanlara danışmak istiyorum. Ben bütün gün istemsiz şekilde bütün bu yaşadıklarımı geçiriyorum. Aklımda dönüp duruyor bana söylenilenler, söylenilip söylemedim diye yalan söylemeler.. Bütün bunlar aklımda dönerkenne iyi bir eş olabiliyorum ne de anne olmayı düşünebiliyorum. Korkuyorum çünkü boşanma seviyesindeyim. Çocuk baskı var eşimin ailesi tarafından. Bu süreçleri atlatanlar ya da atlatamayıp boşananlar bana biraz akıl verir misiniz? Önümü göremiyorum. Hayatımı çok değersiz hissetmeye başladım. Bu His beni korkutuyor.
Eşinize başka yere taşınmayı teklif edin,kabul etmezse boşanın zaten birbirinize vurarak saygınızı yitirmişsiniz maalesef .Hayat mutsuz olmak için çok kısa

Eşin pasifse hayatın zindan olur, çocuk falan yapma sakın, daha berbat oluyor her şey. Evi uzağa taşıma imkanı var mı
Eşim pasif bir adam. Evi uzağa taşırsak babası eşimi reddetmekle tehdit ettiği için gidemiyoruz. O kadar kötüyüm ki. Boşanmak tek çarem gibi ama aileme laf getirip boyunlarını bükmek istemiyorum. Unutamıyorum. Olanları aşamıyorum. Yapılanları bu derece unutamamak normal mi sizce ?

Bir yere gidecektim kapısını çaldım söyleyeyim merak etmesin diye Verdiği cevap “ Sen artık gelinsin o kadar okul okumuşsun hiç mi aklın yok öyle her yere gidemezsin” oldu.
Siz bir yere gideceğiniz zaman kapısını çalıp haber verirseniz o da kendisinde size karışma hakkını bulur. Eviniz ayrı, yolunuz ayrı neden gittiğinizi geldiğinizi hesap verme gereği duyuyorsunuz. Çocuk değilsiniz artık. Yapmayın böyle.

Eşim pasif bir adam. Evi uzağa taşırsak babası eşimi reddetmekle tehdit ettiği için gidemiyoruz. O kadar kötüyüm ki. Boşanmak tek çarem gibi ama aileme laf getirip boyunlarını bükmek istemiyorum. Unutamıyorum. Olanları aşamıyorum. Yapılanları bu derece unutamamak normal mi sizce ?
Ben de öyleyim, hala lafları aklımda. Şimdiki aklım olsa çekmezdim

Eşinize başka yere taşınmayı teklif edin,kabul etmezse boşanın zaten birbirinize vurarak saygınızı yitirmişsiniz maalesef .Hayat mutsuz olmak için çok kısa
İyi bir adam eşim aslında. Benimde hatalarım var elbet.. Ama evlendiğim zaman ailemden ayrılmanın psikolojisiyle direkt adapte olamadım onu ailesine onlarda böyle türlü türlü laflar söylediler sağolsunlar. İçlerine girmiyormuşumda vs. O psikolojiylr beni anlamalarını çok isterdim.

Siz bir yere gideceğiniz zaman kapısını çalıp haber verirseniz o da kendisinde size karışma hakkını bulur. Eviniz ayrı, yolunuz ayrı neden gittiğinizi geldiğinizi hesap verme gereği duyuyorsunuz. Çocuk değilsiniz artık. Yapmayın böyle.
Aslında bende sizin gibi düşünüyorum. Ama kendisi merak ettiğini, evde bulamayınca endişelendiğini söylemişti. O zamanlar onun saflığına inanıyordum. Bende merak etmesin diye söylüyordum.

Siz bir yere giderken yine söylüyormuşsunuz. Ben olsam söylemez, bildiğimi okurdum. Evlenmiş barklanmışsınız hâlâ onlardan izin alarak mi yaşayacaksınız? Ayrıca da yok birlikte yemek yiyelim edelim yok sadece yatmaya gidin vs o ne öyle? Madem bu kadar torun istiyorlar söyleyinde size vakit bıraksınlar....

Eşinizle aranızdaki problemleri halletmeden çocuk vs düşünmeyin

Sizin evliliğinizle alakalı ben bir gelecek göremiyorum. İyice pasif hale getirilmişsiniz. Eşinizin ailesi ile yüz göz olup, gereksiz onlara değer vermişsiniz. Kimsenin size karışmaya, nereye gideceğinize, nerde nasıl davranacağınıza karar verme hakkı yok. Siz kimsenin kölesi değilsiniz. Hiç arkanıza bakmadan ayrılın. Daha çocuk yaştasınız. Okul bitirdiğinizden bahsediyorsunuz, iş bulun, kurtulun bağımlı olmaktan. Size şiddet uygulayan birine hiç bir zaman güvenmeyin. Burada başlıklar var, şiddet yaşayanlarla alakalı. Avukat tuttuğunuzda kesinlikle bunlarla muhatap olmazsınız. Şiddet olmasaydı, durun eşinize son bir şans verin, konuşun derdim ama ... pasif, döven bir adam karaktersiz, gelişmemiş biridir.

Kv ustunuze gelmiş ama siz de yüz vermişsiniz yani. Biyere giderken. "merak etmesin" diye haber vermek nedir? Merak etmeyecek zaten cocuk musunuz siz?

Allah im cildirasim geliyor bagggggzennng🤯
Nasil bu kadar sindirilmiş, korkutulmuş sekilde yetiştirildiniz anlamiyorum.
Çünkü normalleştirilen davranış bu.. Çevremdekilere fikir danıştığımda söyleyiver ne olacak diyorlar. O zaman söylemekten geri durmak hatammış gibi hissettim bende.

Boşanmak tek çarem gibi ama aileme laf getirip boyunlarını bükmek istemiyorum.

Bakın artık 2020’de yaşıyoruz, herkes boşanıyor. 30 yaşında boşanmakla sizin gibi bir senede uyanıp akıllanıp boşanmak aynı değil. Şanslısınız. Güvenmeyin. Hayatınızın idaresine başkalarını koymayın. Annenize, ailenize laf gelmez siz boşandınız diye. Çalışırsınız, yeniden evlenirsiniz. Yüzyıl önce de insanlar boşanıyordu.

Çünkü normalleştirilen davranış bu.. Çevremdekilere fikir danıştığımda söyleyiver ne olacak diyorlar. O zaman söylemekten geri durmak hatammış gibi hissettim bende.

Gerci ses cikarabilecek biri olsan eşin seninle evlenmezdi zaten, özellikle sizin gibi kizcagizlari seciyorlar. 🙄

Merhabalar öncelikle,

eşinle severek mi evlendiniz yoksa görücü usulü mü?

X