Kayınvalideler için hep kendi tarafları mı önemlidir ?

Sunshine1

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
9 Şubat 2021
8.466
8.117
26
Selam kızlar iyi akşamlar. Tam uyucakken bir şey kurcaladı kafamı öncelikle belirtmek isterim ki kayınvalideme taktığım için değil durumu saygısızlık olarak algıladığım için kafa karışıklığı içerisindeyim.
Kayınvalidemin yaşantısı beni ilgilendirmez lakin benim aileme çevreme karşı öteleştirme içinde eşinin ailesinede. Sadece kendi kardeşleri ve yeğenleri var sanki başka kimse önemli değil. Dünürler arası mesafe olmalı elbet lakin annem kızım ben bir şey mi yaptım kaynanan diye içi içini diyor. Yok anne sen yapmadın ben gelinlik yapmıyorum diyemiyorum :)

Zaten görüşmüyorlar iftara aldı annem alma anne umrunda değilsin desemde Allah rızası için çağırıyorum damadımın ailesi dedi. Bayramda arama anne desemde kızım biz dünürüz büyük olayım ne olcak dedi. Görümceme ev hediyesi alıp gitmek istedi kaç kere söyledim geçiştirdi gördüm ilk evlendiğimde. Bu arada 2 senelik evliyim. Uzatmayacağım uzun yıllar sonucu annem babanne oluyor. Yengemle abim çok emekler sonucu evlat sahibi olucaklar Rabbim sağlıkla kucaklarına almaya nasip etsin. Kaynanam sever yengemi hiçte garipsemedim yengemde bayramda aradı yanımda yengen aramış diyip dönmedi kıza hayırlı olsun bile demedi. Diceksiniz ki sanane. Lakin ben bu saygısızlıklığı onların ailesine karşı yapmıyorum herşeyin bir adabı yok mu ? Lütfen yanlışsam eleştirin çünkü her an konu açıldığından kayınvalideme rahatsız olduğumu söyleyebilirim. Yengemin durumu beni ilgilendirmez her ne kadar kasıtlı dönmesede. Bayramda aramadı bile kayınvalidem annemi bir kere bile sormuyor düşmanmısınız ne oluyor demek istiyorum.

Ah annem gitmiş kayınvalidemin durumuna doğum günün kutlu olsun nice senelere yazmış. Sonuç cevap atmamış. Mesajı bile açmamış görmeme ihtimali düşük hepimizden sosyaldir her akşam kendi akrabalarıyla görüntülü konuşur kaçırmaz biz yanındaykende açar.
Kızlar evet büyük bi sorun değil dert değil zaten lakin annem kızım yazmayacağını biliyordum anlamıyorum tamam ama biz selamlaşmayalım da mı diyor. Benim anneme aileme saygısı olmayanın ailesine saygılı olasım gelmiyor. Annem hep görümcemin çocuğuna geldiğinde hediye alır meyve alır ben ne yaptım ki kadına da böyle yapıyor diyor. Annemi üzgün görünce bende üzüldüm. Kayınvalidemi de görmüyorum günlerdir lakin ilk fırsatta konuşmak istiyorum bir yandan da haddine değil boşver diyorum.
Konuşursamda anne senin benim ailemle ilgili bi sorunun sıkıntın mı var öğrenebilir miyim diye konuya girmek istiyorum eşim kayınpeder kim olursa olsun çekincem yok. Sonuçta ben nasıl eşimin ailesine saygı gösteryorsam aynı hassasiyeti ondan da beklediğimi söylemek istiyorum. Kızlar derdim görüşsünler samimi olsunlar değil Allah aşkına bayramdır kayınpederim aradı babamı hepte sorar yani haftada kahveye gidip okey oynamalarına gerek yok bunların.
Anneme çok kızdım kendisinin düşüncesizliği kızım ben eksilmem diyor. Annecim lütfen bak dizinden ayrılmasaydım arardı sevmiyor seni yapma desemde içten içe bende kızdım. Biraz içimi dökmek istedim ara ara kayınvalidem mesaj atınca cevap yazmamak istiyorum ama bu pasif agresfiliktir işe yaramaz :) Öyle işte. Bayramda aramış aramamış çağırmış çağırmamış umrumda değil ama benim cevap yazmaması aramaması bunlar kabul edilebilir şeyler değil benim için. Yazan elleriniz dert görmesin çok kıymetlisiniz.

Hayır konuşmadım kendim halledebilirim eşimi öne atmama gerek yok diye düşündüm yani belki canım sıkılıyor diye anlatabilirim. Eşim iyidir kayınvalideme gitmediğim sıklıkta giderim annemlere sohbet ederiz güleriz yemek yer çay içer geliriz. Annemde hep sorar annenler nasıl oğlum yiğenin nasıl anneannen nasıl diye. Ay anlamıyorum bizde mi tuhaflık var ? İlk evlendiğimde anneme yemeğe gidicektim annem kayınvalidenlerde gelsin demişti kaynanam zorla kendini aratıp kızım gelcek çocuklarda burda yicekti annemi azarlar gibi konuşmuş. Ya sen kimsin ? Annen kardeşinle yemeğini yiyebilir biz gideriz diyip eşimle gitmiştim. Sevmiyor ailemi beni anlamıyorum da bu da yapılmaz ama. Annem çok üzgün.
Anamnez Anamnez

Kesinlikle siz muhatap olup bi taraflarını arşa kaldırmayın. Annenizi dizginlemeye bakın aramasın, mesaj atmasın, çağırmasın, gitmesin nokta. Siz kendinize değer verirseniz, karşınızdaki de size değer verir. Saygı duyar. Kayınvalidenize de size ve ailenize nasıl davranıyorsa öyle davranın, ne eksik ne fazla. Eşinizle de konuşmayın bu konuyu, siz mesafenizi koyduktan sonra eşinize sizi şikayet etmeye kalkarsa olan biteni anlatırsınız. Bitti gitti.

Kesinlikle siz muhatap olup bi taraflarını arşa kaldırmayın. Annenizi dizginlemeye bakın aramasın, mesaj atmasın, çağırmasın, gitmesin nokta. Siz kendinize değer verirseniz, karşınızdaki de size değer verir. Saygı duyar. Kayınvalidenize de size ve ailenize nasıl davranıyorsa öyle davranın, ne eksik ne fazla. Eşinizle de konuşmayın bu konuyu, siz mesafenizi koyduktan sonra eşinize sizi şikayet etmeye kalkarsa olan biteni anlatırsınız. Bitti gitti.
Ben mesafeliyim zaten ben elhamdulillah çokta huzurluyum önceden eve gelemezken eşim şimdi ailesinin evinde oturmuyor. Her gün giderken şimdi haftaları buluyor. Kayınvalidemle olması gerektiği gibiyim ama işte aman kahve içelim gel bana gezelim arayalım eğlenelim öyle değilim olmakta istemiyorum. Görümceme karşı da belli seviyedeyim. Kayınvalidem bana böyle yapamaz “annemm sana şunu aldım giyersin, anneem verme parasını , gel annemm, müsaitmisin annemm, “ . Bende hep saygımı korumuşumdur en zor zamanlrımda bile.
Ah annem törpüleye törpüleye böyle oldu. Korkuyor kızım el kapısındasın diyor ataerkil kafa. Ya seni bana göndermezlerse ah geçim derdi kıızm napıyım diyor. Annecimm bitanem diye anlattım tekrar tembihlicem ama yinede huzursuz oldum. Ya annem 10 yaş büyük senden oğluna almak için peşinden koşuyordun da şimdi noldu demek istiyorum:)

Ben mesafeliyim zaten ben elhamdulillah çokta huzurluyum önceden eve gelemezken eşim şimdi ailesinin evinde oturmuyor. Her gün giderken şimdi haftaları buluyor. Kayınvalidemle olması gerektiği gibiyim ama işte aman kahve içelim gel bana gezelim arayalım eğlenelim öyle değilim olmakta istemiyorum. Görümceme karşı da belli seviyedeyim. Kayınvalidem bana böyle yapamaz “annemm sana şunu aldım giyersin, anneem verme parasını , gel annemm, müsaitmisin annemm, “ . Bende hep saygımı korumuşumdur en zor zamanlrımda bile.
Ah annem törpüleye törpüleye böyle oldu. Korkuyor kızım el kapısındasın diyor ataerkil kafa. Ya seni bana göndermezlerse ah geçim derdi kıızm napıyım diyor. Annecimm bitanem diye anlattım tekrar tembihlicem ama yinede huzursuz oldum. Ya annem 10 yaş büyük senden oğluna almak için peşinden koşuyordun da şimdi noldu demek istiyorum:)
Emin olun gerek yok
Emin olun gerek yok

Bana annen de normal gelmedi
Bi salsın hem kv ni hem görümceni
O ayrı bi kuduruk zaten Muhtelif. Görümceme ev hediyesi almak istemiş sana geldiğimde hediyesini bırakayım müsaitse dedi garipsemedim . Aslında doğum günü kutlamakta bayramda aramakta normal bunlar senede 1 2 olan şeyler. Tek dünür kayınvalidem değil ben yengemin ailesine saygı gösteririm çünkü abimin eşi. Kardeşlerine de. Önceden tanıştığımız için olsa da yinede bilmiyorum çok severler beni. Ne bileyim abimin kaynanasına yapmam yani bunu görüşmek konuşmak istemiyorsan söyle ona göre davranalım yanlışmıyım ?

Emin olun gerek yok

Emin olun gerek yok
Bir de ben bu durumlarda aşırı katıyım. Anneme aradığında açmayacaksın diyorum. Ertesi gün de dönme görmedim de geç. Kız ilk evlendiğimde eşime bağırmıştı kes sesini ben ne istersem onu yapar oraya götürürüm karını diye. Sonra işte kocam izin vermedi :) bende dedim enayimisin kızım sen çanta gibi taşıttırıyorsun. Ordan beridir kıl bana :)

Alıntılamayı unutmuşum can sıkıntısından 🙈
Mormeneksemmm Mormeneksemmm e katılıyorum ..kendi çekirdek ailenizin törenlerine ,kutlamalarına kayınvalidenizi çağırmayın ,anneniz de aramasın artık kayınvalidenizi.. o zaman kayınvalideniz aldırmaz davranır ve eşinize ağlanmaya ,sitem etmeye başlamazsa kayınvalideniz mesafe isteyen sizin aileniz ile bir yakınlığı olmasını istemeyen birisi der saygı duyarsınız .Ama kayınvalideniz eşinize size annenizi kötülemeye başlarsa o zaman siz gereken cevabı verirsiniz.

Selam kızlar iyi akşamlar. Tam uyucakken bir şey kurcaladı kafamı öncelikle belirtmek isterim ki kayınvalideme taktığım için değil durumu saygısızlık olarak algıladığım için kafa karışıklığı içerisindeyim.
Kayınvalidemin yaşantısı beni ilgilendirmez lakin benim aileme çevreme karşı öteleştirme içinde eşinin ailesinede. Sadece kendi kardeşleri ve yeğenleri var sanki başka kimse önemli değil. Dünürler arası mesafe olmalı elbet lakin annem kızım ben bir şey mi yaptım kaynanan diye içi içini diyor. Yok anne sen yapmadın ben gelinlik yapmıyorum diyemiyorum :)

Zaten görüşmüyorlar iftara aldı annem alma anne umrunda değilsin desemde Allah rızası için çağırıyorum damadımın ailesi dedi. Bayramda arama anne desemde kızım biz dünürüz büyük olayım ne olcak dedi. Görümceme ev hediyesi alıp gitmek istedi kaç kere söyledim geçiştirdi gördüm ilk evlendiğimde. Bu arada 2 senelik evliyim. Uzatmayacağım uzun yıllar sonucu annem babanne oluyor. Yengemle abim çok emekler sonucu evlat sahibi olucaklar Rabbim sağlıkla kucaklarına almaya nasip etsin. Kaynanam sever yengemi hiçte garipsemedim yengemde bayramda aradı yanımda yengen aramış diyip dönmedi kıza hayırlı olsun bile demedi. Diceksiniz ki sanane. Lakin ben bu saygısızlıklığı onların ailesine karşı yapmıyorum herşeyin bir adabı yok mu ? Lütfen yanlışsam eleştirin çünkü her an konu açıldığından kayınvalideme rahatsız olduğumu söyleyebilirim. Yengemin durumu beni ilgilendirmez her ne kadar kasıtlı dönmesede. Bayramda aramadı bile kayınvalidem annemi bir kere bile sormuyor düşmanmısınız ne oluyor demek istiyorum.

Ah annem gitmiş kayınvalidemin durumuna doğum günün kutlu olsun nice senelere yazmış. Sonuç cevap atmamış. Mesajı bile açmamış görmeme ihtimali düşük hepimizden sosyaldir her akşam kendi akrabalarıyla görüntülü konuşur kaçırmaz biz yanındaykende açar.
Kızlar evet büyük bi sorun değil dert değil zaten lakin annem kızım yazmayacağını biliyordum anlamıyorum tamam ama biz selamlaşmayalım da mı diyor. Benim anneme aileme saygısı olmayanın ailesine saygılı olasım gelmiyor. Annem hep görümcemin çocuğuna geldiğinde hediye alır meyve alır ben ne yaptım ki kadına da böyle yapıyor diyor. Annemi üzgün görünce bende üzüldüm. Kayınvalidemi de görmüyorum günlerdir lakin ilk fırsatta konuşmak istiyorum bir yandan da haddine değil boşver diyorum.
Konuşursamda anne senin benim ailemle ilgili bi sorunun sıkıntın mı var öğrenebilir miyim diye konuya girmek istiyorum eşim kayınpeder kim olursa olsun çekincem yok. Sonuçta ben nasıl eşimin ailesine saygı gösteryorsam aynı hassasiyeti ondan da beklediğimi söylemek istiyorum. Kızlar derdim görüşsünler samimi olsunlar değil Allah aşkına bayramdır kayınpederim aradı babamı hepte sorar yani haftada kahveye gidip okey oynamalarına gerek yok bunların.
Anneme çok kızdım kendisinin düşüncesizliği kızım ben eksilmem diyor. Annecim lütfen bak dizinden ayrılmasaydım arardı sevmiyor seni yapma desemde içten içe bende kızdım. Biraz içimi dökmek istedim ara ara kayınvalidem mesaj atınca cevap yazmamak istiyorum ama bu pasif agresfiliktir işe yaramaz :) Öyle işte. Bayramda aramış aramamış çağırmış çağırmamış umrumda değil ama benim cevap yazmaması aramaması bunlar kabul edilebilir şeyler değil benim için. Yazan elleriniz dert görmesin çok kıymetlisiniz.
Bu udurumu esıne soylemeyı dene, veya sende aynını kayın valıdene yap annene kızma fazlasıyla deger gostermıs damadı ve senın ıcın kaynanan dusunsun arayıp sormayın gitmeyin

Cnm annene söyle bu sevdadan vazgeçsin, o kadından ne köy olur ne kasaba...

Mormeneksemmm Mormeneksemmm e katılıyorum ..kendi çekirdek ailenizin törenlerine ,kutlamalarına kayınvalidenizi çağırmayın ,anneniz de aramasın artık kayınvalidenizi.. o zaman kayınvalideniz aldırmaz davranır ve eşinize ağlanmaya ,sitem etmeye başlamazsa kayınvalideniz mesafe isteyen sizin aileniz ile bir yakınlığı olmasını istemeyen birisi der saygı duyarsınız .Ama kayınvalideniz eşinize size annenizi kötülemeye başlarsa o zaman siz gereken cevabı verirsiniz.
Bunu yaptım zaten Ramazan da çağırmak sevapmış ona engel olamadım annem çağırdı :) babamda bize geldiğinde kayınpederimi soruyor görmek istiyor çağır diyor diyemiyorum kaynanam sevmiyor sizi diye :) neyse olmadı annemden numarasını sileyim kökten çözüm :) annemi önceden görseydiniz arkadaşı gibi sandı bekarkenki gibi samimi olurlar sanki. Kaynanam köye gitmişti ilk sene annemde mesaj atmış nasılsın napıyorsun diye kynanam ne yapsa beğenirsiniz ben onu aramadım diye şikayet etmiş. Kızından iyisin valla aramadı bile diye.
Anne dedim başıma ne geliyorsa senin yüzünden geliyor. İşte azalttım komple de yinede beklemezdim yani bu kadarını düşman değil kimse. Ah şimdiki aklım olsaydı o lafı ne yapardım.

Bu udurumu esıne soylemeyı dene, veya sende aynını kayın valıdene yap annene kızma fazlasıyla deger gostermıs damadı ve senın ıcın kaynanan dusunsun arayıp sormayın gitmeyin
Fakat anlamaz ki ? Kartları açık oynamak tercihim böylede kendini bişey sanıcak. Zaten kaynanama sık gitmiyor aramıyorum ama aradığında geri dönmemezlik yapmıyorum görüldü atıp bu bir ahlak kuralıdır

Bende benzer bir şeyi kayinvalidemden hissediyorum diğer insanlarla kurduğu ilişkiyi samimiyeti anneme karşı gösterdiğini düşünmüyorum. Normalde çok samimi bir kadın kendi tarafıyla fakat sanki anneme mesafeli gibi hissediyorum. Bunda benden cekinmesinin etkiside olabilir bana karşı bir şey yapsa çok daha sakin çözebilirim ama aileme karşı herhangi bir hatayı imayi affetmem ve bir anda çok yıkıcı olabilirim bunu hissettiriyorum sanırım. Bir gün annemlere yemeğe geldiler ve kısa süre oturdular bu durum beni rahatsız etti açıkçası yanlarında eşimin halasını da getirdiler kadın 9da evde olmak zorunda eşi geliyor bunu da bilerek getirdiler ve o sebeple erkenden kalktılar. Sonrasında annemleri yemeğe çağırdılar babamda bir süre oturduktan sonra bize müsade dedi kayınvalidem oturun nereye deyince ben siz ateş alır gibi kaçarak gittiniz neden onlar otursun ki dedim. Bizim yanimizda halan vardı vs diye bahane saydı ama anneme çok ısrar edince annemlerde oturdu biraz daha. Ertesi gün beni aradı kayinpederime anlatmış o da görüyor musun cadıyı demiş onu anlatti tekrar bizim kalkma sebebimiz halandi vs dedi ben de getirmeyebileceklerini kısa süre oturup kalkmalarinin hoşuma gitmedigini söyledim. Kayınvalidem başka bir şehirde kalıyor senenin çoğunda annem her sene gidisinde dolabına keşkek elmalı kurabiye vs yapar gönderir yazın patlıcan biber kozler buzluguna bir şeyler hazırlar aynı özeni görmediğini söylememe rağmen sen karışma diyor 😀 kendi tarafıyla günde 5 vakit telefonda konuşan kadın kaç aydır annemi aramadı mesafeli olmak istiyorsa görüşmeyebilirler bundan o zararlı çıkar hiç sorun değil

Benim annem bana ısrar etse bu konularda
Kızarım anneme ve umursamamasını söylerim. Arayan olmadıkça aramamasını söylerim.
Kızdım canım kinli olma tamam diyor. Yav anacığım ne kini kadın seni iplememiş deli mi edicen beni. Kızım aramadım valla ya tamam dedi bakalım uyarıcam. Aklıma geliyor kaynanama kız sen benim anamdan ne istiyorsun demek istiyorum

Kayınvaliden nezaketsiz (aynı benimki gibi 😁) annene bu çabanın boşa olduğunu anlatmalısın enerjisini kadir kıymet bilenlere harcasın
Korkuyor ben el kapısındaymışım geçim derdiymiş. Yav tek ben mi geçinicem ana onlarda benle geçinip saygı duyucaklar diyorum. Görüldü yemek üzmüş onu umarım bidaha aramaz. Günlük olarak fırça atıyorum.

X