kediler ve bozulan psikolojimiz

gweny chopstick

Üye
Kayıtlı Üye
23 Ağustos 2022
322
763
merhabalar öncelikle şunu belirtmek istiyorum kendimi bildim bileli çocukluğumdan hatta bebekliğimden beri hep hayvan besledik ve hep onlara aşık olarak büyüdüm. elimden geldiğince sokak hayvanlarına destek olurum gerekirse kendi ihtiyacımdan da kısarım.

işte böyle yine sokak kedisi beslerken evimin yakınındaki arazide iki kediye denk geldim 8-12 aylık anca varlar ikisi de erkek. bir beyaz tekir diğeri smokin. binlerce kedi görmüşüm sevmişimdir ama bu ikiliye o kadar içim ısındı ki günde artık iki üç kez sırf sevmeye gitmeye başladım.annem de öyle çok sevdi her sevmeye benimle birlikte geldi. bir gün gel gelelim beyaz hastalandı ve o gün bir kediden dayak yedi biz de dayanamadık evimiz hiç müsait değilken eve aldık. bu arada evde 3 de kuşumuz var, benim kedi alerjim ve astımım var ona da değineyim. ardından dayanamadık smokin olanı da aldık yalnız ilk kediyi aldığımızda durum gayet iyiyken smokin eve geldiğinde devamlı bacaklarına tuvaletini yaptığını fark ettik. ilk gelen beyaz ise kıskançlıktan sürekli ağlayıp kumları deşeleyip etrafa saçıyor abartısız tüm oda kum doluyor saniyeler içinde. görseniz kriz geçirir ağlarsınız. hani normal davranmıyor asla. smokini veterinere götürdük idrar veya boşaltım yollarında sorun yok fakat hayvan ne çeşit kum kullanırsak kullanalım ne değişik tuvalet kapları alırsak alalım bacaklarına tuvaletini yapıp her yere sürüyor ve bu bizim evde inanılmaz bir kaosa sebep oluyor. günde bilmem kaç kez evi baştan sonra temizliyoruz, hayvanı hafif hafif ılık bezle siliyoruz kendini silmiyor asla öyle bir huyu yok. gidip evde ne bulursa sürtüyor.artık bağıra bağıra ağlamak istiyorum ki ben titiz bir de değilim.

hayatımızın mahvolduğunu bile düşünmeye başladım. geri dönüşsüz olarak mahvettik galiba.sabah 6-7 olana kadar annemle uyuyamıyoruz tuvalet yaptı mı yapacak mı yine bulaştıracak mı? bizi şöyle bir izleseniz bu ne tür bir işkence çözemezsiniz cidden. kuşlarla ne kadar zor olduğuna veya kediler geldiğinden beri kaç defa astım krizine girdiğime asla değinmiyorum bunlar artık önemsiz onlar evladımız artık asla bırakmayız ama şu tuvalet düzenine lütfen artık bir akıl verin lütfen geçecek deyin. annem günlerdir ikinci kedi geldiğinden beri beti benzi atmış şekilde geziyor çünkü evin her köşesinden günde üç dört defa kedi çişi kakası temizlemekten öldü diyebilirim. ikincisi geldiğinden beri evde yemek yapılmıyor öyle diyeyim. devamlı nöbetteyiz.ilk kedimiz deseniz sabah akşam bağıra bağıra ağlıyor artık komşulardan şikayet gelmesini bekliyoruz. sırf kıskandığı için huyları değişti inanılmaz huysuzlaştı oysa büyük ilgiyi ona veriyoruz. ve dışarıda da çok iyi anlaşan asla ayrılmayan kedilerdi. hayvanın evde böyle olası tuttu.

rezilliği görseniz günde 2-3 saatlik uykularla hayvanların başında nöbet tutuyoruz tuvaleti saçacaklar mı her yeri dışkı idrar yapacaklar mı diye. ki öyle bahsettiğim bir damla bir şey değil tüm tuvaletini olduğu gibi bacağa yapıyor ve eve rastgele sürtüyor. ilk gelen zaten kıskandığı için tüm tuvalet kabındaki kumlarını eve yığıyor. inanın artık biz evi terk edeceğiz annemle o olacak. geçecek mi? doğum yaptıktan sonra eski hayatını özleyen anneler gibi olduk.

Cis yapmasi tepkisel diye biliyorum iki kedi ayni anda beslemedim ancak tek kedim direkt olarak bize uyuz oldugu icin yapardi 😄 maddi imkanlariniz el veriyorsa idrarla bolgelemenin tek cozumu malesef kisirlastirma...
yok sorun idrar püskürtme değil, sonradan gelen tuvaletini bacaklarına akıtarak yapıyor ve tüm eve sürüyor 😞

Belkide evde olmak istemiyorlar. Belkide özgürce sokaklarda dolasmak istiyorlardır
sokaktan aldığımda ikisinde de göz ve ağız enfeksiyonu vardı birer hafta iğneyle tedavi görüp zor toparlandılar üstelik birinde de akciğer enfeksiyonu vardı deli gibi öksürüyordu. hani demek istediğim sokaklar maalesef insan işgali nedeniyse hayvanlar için oldukça tehlikeli ve kısıtlı hale geldi.bir kaç kez kapı açık bıraktım bekledim apartmandan kaçamazlar nasılsa apartman kapısı var. ama hayvanlar gitmek istemiyorlar. şöyle bir bakıp hemen geri eve kaçıyorlar. oldukça soğuk iklimde yaşıyorum hadi dolansın gelsin diye bırakamam ya gelmezse?

Eğer veteriner herhangi bir sorun yok dediyse size tepki veriyordur birsey için. Bizde sonradan kedi aldık , 5 yıldır bizimle olan kedim huy değiştirdi mesela. Kumları her yerde dediğiniz gibi :KK70: İki kedi arasında anlaşmazlık olabilir. Kediler kolay kolay birbirini kabullenmiyor

sokaktan aldığımda ikisinde de göz ve ağız enfeksiyonu vardı birer hafta iğneyle tedavi görüp zor toparlandılar üstelik birinde de akciğer enfeksiyonu vardı deli gibi öksürüyordu. hani demek istediğim sokaklar maalesef insan işgali nedeniyse hayvanlar için oldukça tehlikeli ve kısıtlı hale geldi.bir kaç kez kapı açık bıraktım bekledim apartmandan kaçamazlar nasılsa apartman kapısı var. ama hayvanlar gitmek istemiyorlar. şöyle bir bakıp hemen geri eve kaçıyorlar. oldukça soğuk iklimde yaşıyorum hadi dolansın gelsin diye bırakamam ya gelmezse?
Oy canlarim benim.size alismislar demek.
Isiniz zor valla.

Astım hastası olduğunuz kriz geçirdiğiniz ve bu durum annenizin ve sizin gecenizi gündüzünüzü bitirdiği hâlde niye bakmak zorunda hissediyorsunuz.
Sokakta yaşayan kedilerde var daha önce sağlıklı değillerdi belki ama şu an iyi durumdalar ve bu hayvanlar doğada yaşamaya uygun yaratılmış değil mi?
Neden bu eziyet
. Beğenmedim butonuna basacak arkadaşlar kedilerin bir çoğunun hala dışarda yaşadığını unutmasınlar.

Astım hastası olduğunuz kriz geçirdiğiniz ve bu durum annenizin ve sizin gecenizi gündüzünüzü bitirdiği hâlde niye bakmak zorunda hissediyorsunuz.
Sokakta yaşayan kedilerde var daha önce sağlıklı değillerdi belki ama şu an iyi durumdalar ve bu hayvanlar doğada yaşamaya uygun yaratılmış değil mi?
Neden bu eziyet
. Beğenmedim butonuna basacak arkadaşlar kedilerin bir çoğunun hala dışarda yaşadığını unutmasınlar.
+sonsuz

tlc'de kedi psikologu bir adam vardı program yapıyordu. Youtube da hala vardır muhtemelen izleyebilirsiniz. Bir bölümde bir kedi vardı ayynı böyleydi. İdrar yapıp evin duvarlarına sürüyordu. Bu çiftleşme için bıraktıkları izmiş. Kısırlaştırma yaparsanız muhtemelen idrar sorunu çözülür. Ev arkadaşımın 9 kedisi vardı o da kedilerin kısırlaşana kadar kızgınlık döneminde inanılmaz huysuzluk yaptığını söylüyordu. Bu arada benim ileri derecede kedi fobim var aynı sokakta bile yürüyemem ama çok ilgiliyim bunları da o belgeselde izlemiştim. Astım olayınıza gelince de bilmiyorum hayvanı eve alıp sonra dışarı sal demek onun için çok zor. Ama şuan sizde zor durumdasınız. Önceliğinizi bi kısırlaştırmaya verin sonra belki süreç daha kolaylaşır.

kediler bizim gibi değiller, eve ikinci kedi geldiğinde selam verip hayatlarına normal devam edemezler. onları birbiriyle karşılaştırmadan önce yapmanız gereken şeyler vardı, anlatımınızdan anlıyorum ki bunları atladınız. hayvanlar çok strese girmiş. google'da ve youtube'da arama yaparak neler yapmanız gerektiğini bulabilirsiniz. ikisi de daha çok genç, oyun enerjileri de var. birbirlerine alıştıktan sonra çok iyi anlaşacaklarına eminim. :) işe, kedileri ve kum, mama, suyu bir süre farklı odalara alarak başlayın.

benim de iki erkek kedim var, internetten öğrendiğim şeyleri uygulayarak onları birbirine alıştırdım ve hiçbir sorun yok, ayrıca birbirlerini çok seviyorlar. umarım sizinkiler de öyle olurlar, çok keyifli bir şey :) bir kedimizi, sizin gibi sokaktaki kedileri besleyen, tedavi eden o yüzden zaman zaman evinde çok sayıda kedi olan birinden sahiplenmiştik o da bazı tavsiyeler vermişti, onları da anlatıp birkaç hesap önerebilirim size. onlara da yazıp sorsanız yardımcı da olurlar bence.

hala geç kalmış sayılmazsınız, ikinci kedi sanki eve yeni gelmiş gibi baştan yapmaya başlayın. eğer alıştırma çalışmalarını yaptıysanız ve sonuç vermediyse baştan başlayıp bu kez daha uzun süre devam edin derim. kısırlaştırma vakti gelmiş hatta bence kisirlastirmak da sorunu çözebilir belki ama zaten kediler stres altındayken operasyona sokmak iyi bir fikir olmayabilir, sormakta fayda var.
alerjiniz için ilaç kullanabilirsiniz. çevremde, kedi köpek alerjisi olan, ilaç kullanarak evinde hayvanla yaşayan birçok arkadaşım var. tararken bir yandan da tüyleri kısaltan taraklarla düzenli tarar, alerji karşıtı mamalardan kullanırsanız astımınız açısından da rahatlarsınız diye düşünüyorum.

(aslında size özelden de yazmıştım ama belki başkalarına da faydalı olur diye burdan da yazdım)

Neden bu eziyet

ilaçlarımı daha düzenli alıyorum ve kedileri odama almıyorum pijamalarımla dokunmuyorum böyle yapınca krizler azaldı epey. bir de alerji önleyici mama aldım bakalım etkisi olacak mı..

bu arada dışarıya uygun olsalar da dışarısı onlara uygun değil daha önce bu mahallede bile kuyruğu kesilmiş kediler, insanlarca kötü muamele görmüş hayvanlara rastladım. asla bırakamam

Astım hastasısınız defalarca kötüleşiyorsunuz ve evin hijyeni de bozuluyor. İnsanın kendi sağlığından önemli mi… dışarıda bakmanızı tavsiye ederim.
dışarısı eksi derecelerde ve daha geçen soğuktan donmuş kaskatı olmuş bir kedi ölüsü gördüm. ne yapayım şimdi nasıl bırakayım? halıda bile uyuyunca kıyamayıp üstlerini örtüyorum

Neden eve hapsediyorsunuz dısarıya alişmiş kediyi? Belli ki mutsuz ve stres altında. İyilik yaptığınızı sanarken kötülük yapıyor olabilirsiniz belli ki özgürlük istiyor.

yok açtım defalarca kez kapıyı gitmiyorlar. daha önce aylarca dışarıda besledim her seferinde bu ikisi peşimden ayrılmayıp zorla eve gelmeye çalışıyorlardı. o kadar üzülüyordum ki ben evdeyken bile balkondan bakıyordum aşağıda inip onları almamı bekliyorlardı. esasen oldukça evi seven kediler. tasmayla balkona çıkarmak istiyorum oraya bile asla çıkmıyorlar

X