Kedilerimizle başım dertte sorun çok büyük.

lfgson

Üye
Kayıtlı Üye
30 Kasım 2021
80
210
Merhaba arkadaşlar. Belki bilen biri yardımcı olur diye konu açmaya karar verdim. Evimde iki kedimiz var bir tanesi gri diğeri siyah. (Bu detayı vermem gerekiyordu). Gri olanı daha 2 aylıkken sahiplendik, siyah olanı ise eşimin arkadaşı bakamadığı için 6 aylıkken sahiplendik. İkisi de aynı yaşta. Bu iki kedi de kısırlaştırılmış ve erkek. 2 yaşına kadar güzel anlaşıyorlardı. Oyun falan oynuyorlardı birlikte vs. Ancak ne zaman başka bir eve taşındık ev yaşamım kaosa dönüştü. Gri kedim siyah kedime inanılmaz agresif şekilde saldırdı. Öldürecek zanettim. Direk veterine gittik. Bacağı kanıyordu. Ateşler içerisindeydi. Neyse ki tedavi ettiler eve döndük ancak asıl çilemiz bu noktadan sonra başladı. Birbirlerini gördükleri an siyah olan hırlamaya, tıslamaya gri olan ise kuyruğu dik bir şekilde atak moduna geçmeye başladı. Neyse internetten araştırdık. Kedilerden gri olanı bir odaya kapattık. Diğerini ise yanımızda tuttuk. İyileşir iyileşmez ise her gün oda değişimi yapmaya başladık. Bir gün biri odanın dışında öteki gün öbürü. Birbirleriyle tekrardan tanışmaları gerekiyormuş. Veteriner de aynı şeyi söyledi. Bu olay başladıktan 1 hafta sonra 2 tane bebek kapısı alıp kedilerin birini koyduğumuz odanın kapısına monte ettik. En azından birbirlerini görmeye başlasınlar diye. Mamalarını da karşılıklı şekilde koyduk. Neyse baktık mamalarını yiyorlar hadi vakit geçirelim birlikte diye ikisini oturma odasına getirdik. Aman Allah'ım tekrar kavga gürültü. Aynı döngüye baştan başladık. Anlaşmaları için denemediğimiz vitamin, feramon, yöntem kalmadı. Harcadığımız paraların haddi hesabı da yok. Artık ne yapacağımı şaşırmış durumdayım. Resmen evimde 1 oda kedi odasına dönmüş durumda. En son aklıma kedi terapisti geliyor ancak fiyatları çok fahiş. Başına benzeri bir durum gelen oldu mu? Daha önce hiç iki kedim olmamıştı. Hayatımız kabusa döndü resmen ve gri olan inanılmaz değişik karakterde bir kedi. Sürekli beni sev diye suratımıza bağırıyor. Kafası sürekli elimizin altında. Sevmesek miyav miyav diye kafa ütülüyor. Bilmem içinizden children of the corn filmini izleyen varsa gri kedim orada başrol oynayabilirdi. Pencereden eve gelmemizi bekliyor. Sürekli dışarı bakıyor. Arabamızı tanıyor ve bizi görür görmez vın ön kapıya koşuyor. Gri kedime "stalker" diye seslenmeye başladım. Sürekli ayak altında. Düzgün yürüyemiyoruz ev içinde. Daha çok anlatacak şey var. Uzun oldu okuyan ve yardımı dokunabilecek herkese şimdiden teşekkür ederim.

Kediler bu degisik karakterli hayvanlar ama anladığım kadarıyla gri pek bi bağlı size digerini kıskanıyor olabilir daha ön plana çıkma çabaları bilemeyeceğim ama siyah olanı sahiplendirebilirsiniz gri size daha bağlı benim fikrim tabi bu 👍

İkisini de çok seviyorum ama evet gri olan bize aşık gibi bir şey. Siyah olanı sahiplendirirsem kendimi çok kötü hissederim vicdanen diye korkuyorum. İkinci kez el değişmiş olacak. Bir de şu an neredeyse 3 yaşına girecekler. Bu olay aylardır devam ediyor.
Kediler bu degisik karakterli hayvanlar ama anladığım kadarıyla gri pek bi bağlı size digerini kıskanıyor olabilir daha ön plana çıkma çabaları bilemeyeceğim ama siyah olanı sahiplendirebilirsiniz gri size daha bağlı benim fikrim tabi bu 👍

Kardeşimin kedisi ve benim kedim hiç anlaşamıyordu, benim kedim uysal fakat kardeşimin kedisi çok agresifti. Kısa sürelerde bir arada tuttuk. Ayrı evlerde olması avantajdı. Geçenlerde kardeşimin kedisi bizde kaldığında oynama aşamasına gelmediler ama daha sakindiler. Aynı odada durup aynı yatakta uyuyabiliyorlar.
Ancak kardeşimin kedisi bana gıcık oluyor onu atamadık :)

Bir de kedileri sakinleştirdiği iddia edilen müzikler var . Ödül maması + müzik ile istenen davranışı pekiştirerek tekrar barışı sağlayabilir misiniz .Benim yabani kedimi mayıştırıyor bu tip müzikler. Onu evcilleştirirken çok yararlandım.
Ve evet kedi nanesini de deneyin ya da veterinere sorun lütfen.

Son düzenleme:
İnstagramda beneklimorkedi ye ulasmanızı rica ederim ben. Psikolojik olarak hiç iyi değiller. Yeni eve taşınmanızla beraber kokulardaki değişiklik kedileri illaki etkilemiştir bunun sıkıntısıda ikisine yansımış belliki. Diğer kediyi yani siyahlıyı sahiplendirirseniz onun psikolojisini daha çok bozmus olacaksınız. Değişiklik ve yenilikler onlar için stres kaynağı çünkü.

İnstagramda beneklimorkedi ye ulasmanızı rica ederim ben. Psikolojik olarak hiç iyi değiller. Yeni eve taşınmanızla beraber kokulardaki değişiklik kedileri illaki etkilemiştir bunun sıkıntısıda ikisine yansımış belliki. Diğer kediyi yani siyahlıyı sahiplendirirseniz onun psikolojisini daha çok bozmus olacaksınız. Değişiklik ve yenilikler onlar için stres kaynağı çünkü.
Hiç sahiplendirmek istemiyorum zaten. Siyah kedi yavruyken çok travmalar geçirmiş. İyi bakılan bir kedi değildi. Hep saklanıyordu. Korkuyordu herkesten. Vicdanım rahat etmez ama bu şekilde de resmen işkence çekiyorlar. Ne yapacağımı şaşırdım. Ulaşacağım beneklimorkedi sayfasına da. Teşekkür ederim.

Valla biz de şimdi yeni bir eve taşınacağız, gözüm korktu. Pandemi öncesi yaşadığımız evde kedilerimiz birbiriyle anlaşamıyordu, öyle büyük kavga olmuyordu ama tıslamalar oluyordu. Ne zaman ki 2 yıl önce şimdiki evimize taşındık büyük kedim daha huzurlu ve uysal oldu ve birbirleriyle iyi geçinmeye başladılar. Şimdi ise yeniden taşınmak zorundayız, ve büyük kedimin huzurunun kaçacağını düşünüyorum yine. Çünkü çok ilginçtir onu yavru iken aldığımda istanbulda yaşıyordum sonra pandemi öncesi yaşadığımız evimize taşındım, o evde kedim hiç mutlu olmadı devamlı huzursuzdu. Küçük kedimi de o evdeyken sahiplenmiştim, kedi daha da huzursuz oldu. Ancak ne zaman ki buraya taşındık kedimin psikolojisi de kedilerimin arası da düzeldi. Yani kediler mekan değişikliğinden hoşlanmaz onu anlıyorum da ev ile ilgili de bir şeyler var. Bizim algılamadığımız ama onların algıladıkları bir şeyler var sanki evin enerjisi ile mi ilgili nedir bilmiyorum. Bu konuda benim de kafam karışık. Neyse umarım düzelir.

Merhaba arkadaşlar. Belki bilen biri yardımcı olur diye konu açmaya karar verdim. Evimde iki kedimiz var bir tanesi gri diğeri siyah. (Bu detayı vermem gerekiyordu). Gri olanı daha 2 aylıkken sahiplendik, siyah olanı ise eşimin arkadaşı bakamadığı için 6 aylıkken sahiplendik. İkisi de aynı yaşta. Bu iki kedi de kısırlaştırılmış ve erkek. 2 yaşına kadar güzel anlaşıyorlardı. Oyun falan oynuyorlardı birlikte vs. Ancak ne zaman başka bir eve taşındık ev yaşamım kaosa dönüştü. Gri kedim siyah kedime inanılmaz agresif şekilde saldırdı. Öldürecek zanettim. Direk veterine gittik. Bacağı kanıyordu. Ateşler içerisindeydi. Neyse ki tedavi ettiler eve döndük ancak asıl çilemiz bu noktadan sonra başladı. Birbirlerini gördükleri an siyah olan hırlamaya, tıslamaya gri olan ise kuyruğu dik bir şekilde atak moduna geçmeye başladı. Neyse internetten araştırdık. Kedilerden gri olanı bir odaya kapattık. Diğerini ise yanımızda tuttuk. İyileşir iyileşmez ise her gün oda değişimi yapmaya başladık. Bir gün biri odanın dışında öteki gün öbürü. Birbirleriyle tekrardan tanışmaları gerekiyormuş. Veteriner de aynı şeyi söyledi. Bu olay başladıktan 1 hafta sonra 2 tane bebek kapısı alıp kedilerin birini koyduğumuz odanın kapısına monte ettik. En azından birbirlerini görmeye başlasınlar diye. Mamalarını da karşılıklı şekilde koyduk. Neyse baktık mamalarını yiyorlar hadi vakit geçirelim birlikte diye ikisini oturma odasına getirdik. Aman Allah'ım tekrar kavga gürültü. Aynı döngüye baştan başladık. Anlaşmaları için denemediğimiz vitamin, feramon, yöntem kalmadı. Harcadığımız paraların haddi hesabı da yok. Artık ne yapacağımı şaşırmış durumdayım. Resmen evimde 1 oda kedi odasına dönmüş durumda. En son aklıma kedi terapisti geliyor ancak fiyatları çok fahiş. Başına benzeri bir durum gelen oldu mu? Daha önce hiç iki kedim olmamıştı. Hayatımız kabusa döndü resmen ve gri olan inanılmaz değişik karakterde bir kedi. Sürekli beni sev diye suratımıza bağırıyor. Kafası sürekli elimizin altında. Sevmesek miyav miyav diye kafa ütülüyor. Bilmem içinizden children of the corn filmini izleyen varsa gri kedim orada başrol oynayabilirdi. Pencereden eve gelmemizi bekliyor. Sürekli dışarı bakıyor. Arabamızı tanıyor ve bizi görür görmez vın ön kapıya koşuyor. Gri kedime "stalker" diye seslenmeye başladım. Sürekli ayak altında. Düzgün yürüyemiyoruz ev içinde. Daha çok anlatacak şey var. Uzun oldu okuyan ve yardımı dokunabilecek herkese şimdiden teşekkür ederim.
Konu hakkında ne yaptınız, bir gelişme var mı bilmiyorum ama size en önemli bilgiyi vermek istedim, o yüzden yazıyorum. Gerçi artık olan olmuş taşınmışsınız... Taşınacak olanlar varsa bunu okurlar belki ve yardımcı olur diye düşündüm. Kediler oldukça bölgeci hayvanlardır. Sadece başka bir bölgeye/eve taşınmak bile onları stresten öldürmeye yeter. Evinizde iki kedi varsa yeni eve geçtiğinizde ayrı taşıma çantalarında olmamaları gerekiyor. Nedenini şöyle açıklayayım: Kedinin bölgesi değişiyor, yeni evin kokusunu, sesini hiç bilmiyor. Bir de kedileri ayrı taşıma çantalarında eve getirirseniz, birbirlerini tanımıyorlar. Şöyle düşünüyorlar: Burası da neresi? Bu kedi de kim? İşte asıl mesele bu... Taşınırken her zaman aynı box'ın içinde olmalı, yeni evi birlikte görmeliler. Bu bilgi çok önemliydi, paylaşmak istedim. İki kedi annesi ve çok zor alıştırma süreçlerinden geçen biri olarak yazmak istedim.

X