Bebek Beslenmesi kendi sütünü mayalayan varmı?

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.

CHOSEN

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
7 Ağustos 2007
269
8
5.5 aylık bir kızım var.bugun doktora gittik.doktora nasıl ek gıdalara gecebilitrim diye sordum.oda meyve suyu veya püresi ve yogurt ver dedi.ama yogurdu yaparken kendi sütünü mayala dedi.şaşırdım kaldım.1 yasına kadar inek sütü vermek pek dogru olmadıgı için bunu söyledim dedi.dediği yöntem şu: önce hazır yogurt ve hazır sütü mayalayıp yogurt yapacakmışım.sonra kendi sütümü sağıp önceden yaptıgım yogurtla kendi sütümü mayalayacakmısım. bana cok ilginç geldi daha önce bunu deneyen oldumu yoksa ben ilk defa duydugum içinmi böyle oldum.?

bende ilk defa duyuyorum ben kutu sütle mayalayp veriyorum yoğurdu
çok abartıyorlar bu süt işini ya okadarda değil bence

deneyen olduğunu biliyorum yapıyorlar daha iyi olur doktorunuz oldukça duyarlıymış.

cnm bennim görümcem yapıyordu eskiden beri olan birşey..:-) yeni değil yani.Bence çokta iyi inek sütündense ..

ben ilk defa duydugum için tuhafıma gitmişti.acıkcası ben hayatımda hiç yogurt mayalamadım.normal yogurt mayalamadımki kendi sütümü nasıl yogurt yapıcam bilmiyorum.

slm arkadaşlar bende daha önce duydum ama hiç denemedim bende başladım ek gıdalara ama bnm doktorumda 6. aydan sonra başla çünkü baen gaz yapabiliyo bebeklerde dedi

ben dr a sormuştum bu yoğurt meselesini sen mamalarda ne var sanıyosun inek sütü ve ondan yapılmış yoğurdun alt suyu dedi.çok abartıyorlar ailede alerjik bir durum yoksa inek sütüne karşı hiçbir şey olmaz dedi ki kendisi 32 yıllık çok tecrübeli bir çocuk dr dur.yine de sen kendi dr nun dediğini yap.

ya işin aslında ben öbür türlüde maya atmasını bilmiyorumki :)
doktora dedim o kadar sütü nasıl biriktiricem diye eğer sütün birikmezse o zaman devam mamasıyla atarsın mayayı dedi.nasıl yapıcam hiç aklım kesmiyo.daha önce hiç bişey vermedim bebegime suya bile daha bugun baslıyorum.emzirmek en kolayıymıs ya.meyveler sebzeler püreler mamalar ortalık çok karıstı valla :) meyve suyu meyve püresi diyo.bütün meyveler dahilmi buna? yani bu ayda yiyemeyecegi bi meyve varmı bilmiyorum.o kadar cok soru sordumki doktora bıktırmaktan korkup bunlarıda ekleyemedim.nasıl öğrensem bilmiyorumki.

canım,böğürtlen dut ve çilek hariç verebilirsin. bende şimdi ek gıda işini araştırıyorum da:) ilk olarak elma ve havuçla başlamanın uygun olacağını da duydum ama ben armut vermek istiyorum:)):lepi:

:1shok:

ilk defa duyyorum :1shok:

bende ogluma 2 yasına kadar keçi sutu verdim hiç inek sutu vermedim ...
kızlar keçi sutu inek veya koyun sutunden cok cok daha iyi ve saglıklıymıs ...
biz oglusuma keçi almıstık bi tane onun sutunu sagıp taze taze verdik hep ...
imkanı olan yapsın derim ...

canım,böğürtlen dut ve çilek hariç verebilirsin. bende şimdi ek gıda işini araştırıyorum da:) ilk olarak elma ve havuçla başlamanın uygun olacağını da duydum ama ben armut vermek istiyorum:)):lepi:

tsk ederim canım bunu öğrendiğim iyi oldu.bu aksam muz ezip verdim biraz.yüzünü gözünü ekşitti pek istemedi gibi oldu.1 hafat kadar bidaha muz vermicem böyle yapılıyodu galiba istemeyince.zorlamamk gerekiyodu.sulukla su vereyim dedim yavrum hep süt emd,iği için su kabından içmeyi beceremedi :) çok komik ve güzel gözüküyodu.bu elma ve havucu katı meyva sıkacagıyla sıkıp suyunumu veriyorsun? ve bi günde bu meyva sularından ne kadar miktarda vermem gerekiyo.. offf öğrenmem gereken ne cok sey var :uhm:

merhaba canım çok deneyimsizsin ama üzülme çabuk öğrenirsin,bence küçücük bebeğine sulukla su verme çok erken,muzda pek uygun değil bence meyve sularıyla başlama şekerli gıda oldukları için bebek şekere çabuk alışır en güzeli sebze suları ve kendi sütün,sebze suyunu çeşitli sebzeleri haşlayıp yapabilirsin yoğurda gelince kendi sütünden yapmak çok zahmetli ve devam mamasınada sakın başlama çok sağlıksız günlük kutu süt al elin sıcağına dayanacak kadar ısıt yarım çay bardağı kefir(marketlerde satılıyor çok sağlıklı bir gıda ülker,altınkılç gibi markalar var)kat karıştır sıkıca ört 4-5 saat beklet sonra buzdolabında beklet yoğurdun hazır gönül rahatlığıyla bebişine verebilirsin

merhaba canım çok deneyimsizsin ama üzülme çabuk öğrenirsin,bence küçücük bebeğine sulukla su verme çok erken,muzda pek uygun değil bence meyve sularıyla başlama şekerli gıda oldukları için bebek şekere çabuk alışır en güzeli sebze suları ve kendi sütün,sebze suyunu çeşitli sebzeleri haşlayıp yapabilirsin yoğurda gelince kendi sütünden yapmak çok zahmetli ve devam mamasınada sakın başlama çok sağlıksız günlük kutu süt al elin sıcağına dayanacak kadar ısıt yarım çay bardağı kefir(marketlerde satılıyor çok sağlıklı bir gıda ülker,altınkılç gibi markalar var)kat karıştır sıkıca ört 4-5 saat beklet sonra buzdolabında beklet yoğurdun hazır gönül rahatlığıyla bebişine verebilirsin

güzel tavsiyelerin için çok teşekkür ederim size.evet gercektende cok deneyimsizim ve hala nasıl ve ne yapabilirim bilmiyorum.ama yogurt işini senin dediğin gibi yapmaya calısacagım.bebegim için yalnıs bişeyler yapmaktan cok korkuyorum ve bütün tedirginliğim de bu yüzden.umarım dedin gibi çabucak alısırım bu ek gıda olayına.

tsk ederim canım bunu öğrendiğim iyi oldu.bu aksam muz ezip verdim biraz.yüzünü gözünü ekşitti pek istemedi gibi oldu.1 hafat kadar bidaha muz vermicem böyle yapılıyodu galiba istemeyince.zorlamamk gerekiyodu.sulukla su vereyim dedim yavrum hep süt emd,iği için su kabından içmeyi beceremedi :) çok komik ve güzel gözüküyodu.bu elma ve havucu katı meyva sıkacagıyla sıkıp suyunumu veriyorsun? ve bi günde bu meyva sularından ne kadar miktarda vermem gerekiyo.. offf öğrenmem gereken ne cok sey var :uhm:

canım muz kabızlık yapabilir. elma, armut, şeftali, tatlı erik le baslayabilirsin vermeye. cam rendeden geçirip püre halinde verebilirsin. bizim dr. umuz hiç suyundan vermedi direk püre ile baslattı. portakal mandalina gibi meyveler de 6. aydan sonra.

canım muz kabızlık yapabilir. elma, armut, şeftali, tatlı erik le baslayabilirsin vermeye. cam rendeden geçirip püre halinde verebilirsin. bizim dr. umuz hiç suyundan vermedi direk püre ile baslattı. portakal mandalina gibi meyveler de 6. aydan sonra.

hpinize gercekten tşk ederim. her birinizden yeni şeyler öğreniyorum.ne cok sey var bilmewm gereken :)

canım mesela 100 ml yoğurt için 100 ml suyu kaynatıp ılıtıyorsun parmağını yakmayacak dereceye gelince bir çay kaşığı normal yoğurt vesanırım 3 ölçek devam maması koyuyorsun 6 saatte hiç kıpırtmadan ağzını kapatıp sarıp mayalanmaya bırakıyorsun bebeğin ayına göre ayarlanıyor bu ölçüler 4 aylık için ve bir fikir daha bebeklerime hani kavanoz mamaları veriyoruzya meyveli falan onların kavanozlarını atma onların içinde yap hem tek yemelik hemde taze olur tatlım ölçülerinide doktoruna sor ok bende bir kitap var o kitapta öllçüler var istersen veririm senin bebeğin 5,5 aylıkmış bakarım istersen ok

malesef anne sütünden yoğurt olmuyor,mayalamak için sütün belli bir ısıda olması gerekiyor ama anne sütünü ısıtamadığın için tutmuyor.Ben de 2 kez denedim,tutmayınca bıraktım

canım mesela 100 ml yoğurt için 100 ml suyu kaynatıp ılıtıyorsun parmağını yakmayacak dereceye gelince bir çay kaşığı normal yoğurt vesanırım 3 ölçek devam maması koyuyorsun 6 saatte hiç kıpırtmadan ağzını kapatıp sarıp mayalanmaya bırakıyorsun bebeğin ayına göre ayarlanıyor bu ölçüler 4 aylık için ve bir fikir daha bebeklerime hani kavanoz mamaları veriyoruzya meyveli falan onların kavanozlarını atma onların içinde yap hem tek yemelik hemde taze olur tatlım ölçülerinide doktoruna sor ok bende bir kitap var o kitapta öllçüler var istersen veririm senin bebeğin 5,5 aylıkmış bakarım istersen ok

cevap yazdıgın için tsk ederim.şu ölçüler benim kafamı karıstıran zaten.neyi ne kadar yapıp ne kadar yemesi gerektiği konusunda bi fikrim yok.eğer bi kaçtane ölçü örnegi verebilirsen cok sevinirim canım.

anne sütünü sagdıktan sonra sıcak su dolu bir kasenin içine oturtup ısıtabilirsiniz ayrıca ben mayaladım tuttu ama biraz sulu cıvık uzuyan bişeyoldu. görüntüsünden içim kalktı yaw:)

Cnm boşuna ziyan etme sütünü ben denedim tutmuyo, böleee çokkkk sulu bi ayran oldu,normalde yğurtlarım hep tutar ama anne sütü bu iş için çok sulu

X