Keşke Babam bir kuruş bırakmasaydı

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
o zaman hisslerini satışa çıkarırlar.ben alırım onların hissesinide.
Annemin uzaktan akrabası böyle yaptı satılmayınca izali şuu ya verdi tam adı neyse bilmiyorum ama orda düşük fiyatla satılıyor parasını ayarladı tüm malı o aldı mesela kardeşimize Allah hidayet versin bizim burda gözünü toprak doyursun derler annenize üzüldüm
Başınız sağolsun bu arada

Aslında mala anne baba ortak mıydı diye de açık açık sordum ama nedense bu şekilde iki yorum gelmiş. Eğer ortaklarsa yarısı zaten annenin. Kalan yarısının da dörtte biri eşinin mirasçısı olarak yine annenin.
O detayı kaçırmış olabilirim benim hatam, ortak tapuysa iş değişir elbette ama bu konuda öyle bir şey söz konusu değil anladığım kadarıyla.

Merhaba Arkadaşlar,

kısa bir süre önce babamı kaybettim.Acısını tarif edemem..ama oyle şeyler yaşandıkı onun acısını kat be kat katladı yüreğimde.

miras kavgası......

Rahmetli babamdan hatrı sayılır bir para ve arazi kaldı.arazimizin içinde bir müstakil evimiz ve bahçemiz varki cennet misali.Annem hala hayatta...aklınıza gelebilecek her türlü meyve agacı mevcut.

gelelim sıkıntımıza 5 kardeşiz.

2 tanesi ( 1 i en çok kuduran en çokda malı olan ) evde ev müteahhitte Müteahhit diye anneme baskı hatta eziyet derecesinde baskı yapıyor.

annem babamın yadigarı olan ağaçlarını çiçeklerini ben ölene kadar korumak istiyorum diyor laftan sözden anlamıyorlar.

benım dünya malında gözüm yok kirada oturuyorum annemın bahçesi beton olsun istemiyorum.

ne yapabilirim nasıl bir yol izleyebilirim ? annemin rızası olmadan yapılan o evlerde huzur bulurlarmı acaba ? annem hergün göz yaşı döküyor
acısını bile yaşatmadılar.

çok üzgünüm...çoooook...
Ne degısık ınsanlar var ya .Yazık kadına nasıl uzuldum.Bırakda kocasının yasını tutsun.Ne mal derdıne dustun.Annen guzel bır cıkıs yapsın kardeslerınızle bır olup agzının payını verın.Başınız sag olsun .

Merhaba Arkadaşlar,

kısa bir süre önce babamı kaybettim.Acısını tarif edemem..ama oyle şeyler yaşandıkı onun acısını kat be kat katladı yüreğimde.

miras kavgası......

Rahmetli babamdan hatrı sayılır bir para ve arazi kaldı.arazimizin içinde bir müstakil evimiz ve bahçemiz varki cennet misali.Annem hala hayatta...aklınıza gelebilecek her türlü meyve agacı mevcut.

gelelim sıkıntımıza 5 kardeşiz.

2 tanesi ( 1 i en çok kuduran en çokda malı olan ) evde ev müteahhitte Müteahhit diye anneme baskı hatta eziyet derecesinde baskı yapıyor.

annem babamın yadigarı olan ağaçlarını çiçeklerini ben ölene kadar korumak istiyorum diyor laftan sözden anlamıyorlar.

benım dünya malında gözüm yok kirada oturuyorum annemın bahçesi beton olsun istemiyorum.

ne yapabilirim nasıl bir yol izleyebilirim ? annemin rızası olmadan yapılan o evlerde huzur bulurlarmı acaba ? annem hergün göz yaşı döküyor
acısını bile yaşatmadılar.

çok üzgünüm...çoooook...
Başınız sağolsun gerçekten berbat bir durum umarım sağlıklı bir sonuca varırsınız

Emir Allah ın canım Rabbim cennetinde kavuştursun sizi🙏
aminnn Allah razı olsun
erkek evlatlar neden böyle bizde de var aynı sorun 2 yıldır anneme kan kusturuyorlar 2 daireyi verdi bu sefer tarlaya bahçeye gözlerini diktiler babamdan kalmadı dedemin mirası olduğu halde resmen düşman oldular rabbim ıslah etsin çok zor
bilmiyorum benim için mal mülk degersiz ama bu her insan için gecerli değil adamlar hakkımız diyorlar başka bişey demiyorlar
Ben bu şiiri gerçek dışı zannederdim hep, büyüdükçe anladım ki gerçeğin kendisiymiş.

Sikayetname
Mehmet Çetin 2
Hiç olmazsa eskiden,arada bir uğrar,
Hal,hatır sorarlardı,
Hani yasak savmak kabilinden diyelim,
Senden sonra evin yolunu unuttu çocuklar,
Geçenlerde ışığı açık görmüş,
Kapıdan şöyle bir göründü küçük oğlun,
Bir sitem,bir sitem,
Uğraşamam,diyor,üç buçuk emekli aylığınla senin,
Banka kuyruklarında bu iş güç arası,
O gitti,oturup bir güzel ağladım,
Hani,sana da kızmıyor değilim ara sıra,
Benden önce gittin de sanki,
Sultan mı ettiler seni Mısır'a?Büyük oğlun desen,bana hala dargın,
Getirdiği müteahhide vermemişim diye evi,
Ha bire söylenip duruyormuş,
Yok,babamın anıları varmış,
Yok,elleriye dikmişmiş bahçedeki sardunyaları.
Bıraksın diyormuş,
Bıraksın o eski hülyaları,
Ne babamdan,ne ondan anı kalır,
Bilsin ki,öldüğü gün o ev satılır,
Bu çocuklar kime çekti bilmiyorum ki canım,
Son günlerde dalıp dalıp gidiyorum,
Canım sıkılıyor canım.Kız daha kırkın çıkmamıştı ki evlendi
İki çocuklu,o paragöz adamla,
Geçenlerde ayaküstü şöyle bir uğradılar,
Adam hem saygısız,hem de aşırı şişman,
Sana bir şey söyleyeyim mi canım,
Kız pek mutlu değil,yani bin pişman,
Hani dokunsan ağlayacak,
Ayrlırken elimi öptü,
Bu kış havalar soğuk geçecekmiş,
Aman kendine iyi bak,sakın hastalanma bu yaşında,
Sabah akşam mutlaka al o ilacı,
Biliyorsun,dedi,babam da yok artık başında,
O gitti oturup bir güzel ağladım,
Artık ne telefonum çalıyor,ne de kapım,
Mektup desen kimden gelecek be canım?
Son günlerde zaten,
Karşı kaldırımlardan dolaşıyor postacı.Yok,sakın aklından geçireyim deme,
İnan ki kırgın değilim,
Biraz burukluk işte,biraz hüzün,
Hüzün,bilirsin benim en doğal halimdir,
Hani bir de kahve yapmak zor gelmese,
Taşırmasam hani her defasında,
Şişşt,kimse duymasın,ilaç milaç da almıyorum artık,
Kokunu öyle özledim ki canım,
Dün gece kahverengi paltona sarılıp uyudum,
Hayalimde okşadım o güzel saçlarını,
Hani sana da kızmıyor değilim ara sıra,
Benden önce gittin de sanki,
Sultan mı ettiler seni Mısır'a?
o kadar duygulanmdımkı bu şiire su an tam benım hayatımı anlatıyor tama olarak
Hayır harita mühendisiyim... Biz mal hukuku dersini detaylı olarak alırız. Çünkü iş hayatında imar, izale- i şuyu davaları hep önümüze çıkar..
izale-i suyu davasını ben açabilirmiyim mesela yada ben imza vermiyorum diye onlarmı acar ? ve arazının tamamı mı satılır biraz bilgi verirmisiniz
Anladım.

Ben hukukcuyum, söylediklerinizin cogu yanlis.

Madem ilginiz var, eşlerden birinin ölümü halinde mal rejimi tasfiyesini, mirasin tasfiyesini ,sağ kalan eşin yalniz ya da diger mirascilarla mirasciligini arastirabilirsiniz.

Bir de lütfen uzmanlığınızın olmadığı bir konuda bu kadar iddialı yazmayın, hoş durmuyor.

Konu sahibi,

Başınız sağolsun. Mutlaka bir avukattan yardım alın ve avukatınıza aile konutunun sag kalan eşe özgülenmesini mutlaka sorun.
tabiki araşatıracağım konusunda uzman bir miras hukukcusu arayısındayım teşekkür ederim
Burada, "eşlerden birisi vefat ettiğinde, sağ kalan eş boşanma durumunda yapılan mal paylaşımının aynısının uygulanmasını talep edebilir, malın yarısını almak için dava açabilir" mi demek istiyorsunuz?

Yani 4'te 1'e razı olmak zorunda değil ve "tamam biz boşanmadık, eşim vefat etti ama bu malları da beraber edindik. O yüzden yarısı benim" diyebilir mi?

O detayı kaçırmış olabilirim benim hatam, ortak tapuysa iş değişir elbette ama bu konuda öyle bir şey söz konusu değil anladığım kadarıyla.
ortak tapu değil babamın üzerineydi annem bu günleri çok önceden gördüğü için babama sürekli önlem alması konusunda telkinde bulunurdu ama babam asla annemı koruyacak bir hamlede bulunmadı.
abla bir kaç güne kadar bir toplantı olacak egrisi doğrusu herşey konusulacak.annemde o zaman ciddi manada konusacak.
haaa annemin konusmasına ragmen tutarsız davranışlarda bulunmaları halinde yapılacak şey ortada gerekli davaları açmak.
yada hoşgörü ile uzlaşmak.

ortak tapu değil babamın üzerineydi annem bu günleri çok önceden gördüğü için babama sürekli önlem alması konusunda telkinde bulunurdu ama babam asla annemı koruyacak bir hamlede bulunmadı.
abla bir kaç güne kadar bir toplantı olacak egrisi doğrusu herşey konusulacak.annemde o zaman ciddi manada konusacak.
haaa annemin konusmasına ragmen tutarsız davranışlarda bulunmaları halinde yapılacak şey ortada gerekli davaları açmak.
basiniz sagolsun, inşallah annenizi mağdur etmeyecek bir karar alınır ve daha fazla üzülmezsiniz.

Tersi olsa, babanız öldükten sonra anneniz başka bir adamla evlenip tüm malını mülkünü ona yedirmek istese ne olacak?

Kanun koyucu birden fazla çocuk durumunu düşünmüştür muhtemelen. Biz dört kardeşiz mesela, babamızı kaybettikten sonra annemiz %25 alırken biz %18.75 pay aldık.yine annenin payının altında kalıyor yani.
bakın malin yarısı zaten annemin, kanuna göre öyle olmasa da yaşamlarını bilen bana göre öyle. babama atadan dededen bir sey kalmadı ki. ne kazandılarsa beraber kazandilar. ne aldılarsa beraber aldilar. babamin emeginden fazlası var eksiği yok. tapu işlemlerinde kolaylık olsun diye babamin üzerine yapildi. kendi kazandığıyla ister başka bir adamla evlensin ister hayir kurumuna versin. ben tamamen anneye verilsin, cocuklara verilmesin demiyorum. eger tek cocuk varsa 3/4 cocuga kaliyor, bu kanunla Türkiye şartlarında kadinin hakki yok sayılıyor. sanki tek erkek edinmiş bu mali da kadının emeği yokmuş gibi davraniliyor.

oysa benim etrafımda köyde olsun kentte olsun kadin da calisiyor. sadece tapuda ismi olmuyor. tapuda ismi olmayan vefat ettiğinde yani anne vefat ettiğinde baba tüm mali orada burada çeşitli ülkelerden evlenmek icin getirdiği kadınlara kaptirarak yiyor, cocuklara zırnık koklatilmiyor ve cocuklar mağdur oluyor. (çünkü o mallarin kazanilmasinda ölen annelerinin emeği var) ama ölen babaysa evlatlar da hayirsizsa anne mağdur oluyor. her türlü kişilerin insafına kaliyor durum.

tabiki hakkı buna sözümüz yok hakkını aldı zaten yasal olarak
ama şu an açta acıkta olsa gelsin yapsın binasını alsın gitsin ama inanın acil durum yok
Allaha havale ediyorum
oda abinizin vicdanı işte
ahhh
yine düşünüyorum da hep tuttururlar erkek evlat da erkek evlat diye sizin aileniz için demiyorum konu sahibi
ne varsa yine kız çocuklarında var he (bu da genelleme değil tabi :) )
konu sahibi başınız sağolsun Allah rahmet eylesin

Ölüm hepimizin hakikati, miras da bizlere tanınmış hak, herkes hakkı olanı almalı elbette, ki kimse hakkından feragat etsin denmemiş yalnızca satmadan evvel geçmişle vedalaşmak için zaman istenmiş, kolay mı ömrünü geçirdiğin yere, anılarına, eşine veda etmek, insanı en çok evlatlarının miras kavgasına düşmesi, anneyi bile gözün görmemesi incitiyor.
Tüm kalbimle diliyorum annen incitilmeden çözülür bu mesele.

ablacım konumu kaparmısın ben bir avukat buldum ona danısacağım.
Konun yorumlara kapatılmıştır.

Son düzenleme:
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X