Kekler - Pastalar Kestane Ruyası Resimli

Libyana

Allah var, Allah yâr...
Kayıtlı Üye
1 Haziran 2008
5.943
33
Pastamı sabah yaptım:eek:) Bu aralar kestaneye takmış durumdayım,bayılıyorum..Sız de sevıyorsanız deneyin derim.Yanlız kestane püresi hazır alırsanız daha zahmetsiz olur,ayıklarken biraz zahmetli olabiliyor ama tadı enfes..En guzel yanı da kekınde hıc mı hıc UN bulunmaması..Kıbeleme tsk:)

Malzemeler:
3 su bardağı haslanmı içi çıkarılmıs kestane
1 su bardağı pudra şekeri
5 yumurta
1 tutam tuz
1 paket vanilya
arasına:
200 ml. krema
3 çorba kasğı pudraşekeri
üzerine:
çikolata sosu:
3 çorba kasığı kakao
1 çorba kasığı nişasta
1 çorba kasığı un
4 çorba kasığı seker
3 su bardağı süt
1 paket bitter çikolata

haşlanmıs içi çıkarılmıs kestaneleri robotta pure haline getirin un gibi olsun.
yumurta sarılarını akını ayırın.
akını bir tutam tuz ekleyerek kar gibi olana kadar cırpın.
kestane puresinin içine yumurta sarılarını ve pudra sekerini ekleyin mikserle cırpın iyice.
yumurta akını ekleyerek tekrar karıstırın. yağlanmıs kelepceli kalıba dökun düzeltin. önceden ısınmıs 170 derecede pisirin.
çıkarın iyice soğusun. 2 veya 3 kat ayırın.
aralarına çırpılmıs süt kremasını sürün. önceden pisirilmis ve biraz sıcak olan çikolata sosunu
pastanın üzerine gezdirin. duzeltin. dolapta 1 saat dinlendirin.
üzerine bolca kakao serpin. çikolata sosuna batırılmıs butun kestaneler ile susleyin...
çikolata sosun yapılışı:
çikolata hariç butun malzemeler tencereye alınır. süt ilavesi ile ezilir ve karıstırılarık pisirilir içine çikolata eklenir karıstırılır. soğumadan kullanılır. profiterol yaparkende bu sosu kullanıyorum cok güzel oluyor. ama hazır sosta kullanabilirsiniz ...
not: kestane 1 kilo kadar olacak. bazı kestaneler içi az oluyor. ayarlarsınız
ayrıca benım kremam 200ml cıkmadı ben de ıcıne klasık pastacı kreması hazırladım:) bılgınıze..ıcıne ıstedıgınız kremayı sureblırsınız

Son düzenleyen: Moderatör:
04112007151bl3.jpg

dsc03396smallsou1.jpg

dsc03397smallssk3.jpg

owww..
etmeyin eylemeyin yahu..
süper görünüyor..
ki ben pasta tarzı şeyleri pek hazetmem..
of diyetteyim ben :bbo:

Teşekkür ederim arkadaşlar güzel sözleriniz için:)
Denizim güneşim evet en kısa zamanda denemelisin bence memnun kalacaksın ,
Bhk,ama ama amaaa accucuk bile un yok ki kekinde sosunda var sadece onu da istersen kullanmazsın,light çikolata eritirsin benmari usulü:p
Diyet keki bu..:p hem kestanenin faydalarına bakın,
Asya, Afrika ve Amerika’da yetişen kestanenin en lezzetli türü ülkemizde yetişmekte. Soğuk kış gecelerinin bu harika lezzeti tam bir sağlık iksiri. Potasyum, fosfor, magnezyum, kalsiyum, demir ve sodyum mineralleri ile C, B1 ve B2 vitaminleri içeren kestane kış aylarının kötü şartlarına, fiziksel ve zihinsel yorgunluklara oldukça iyi geliyor. Şeker, protein ve yağ açısından zengin olan kestanenin diğer özelikleri ise şöyle:

• Kandaki yüksek kolesterolü düşürür.
• Kan şekeri düzeyini kontrol altında tutar.
• Kansere karşı koruyucu olduğu düşünülmektedir.
• Kalp ve kas sistemini uyarıp organizmanın su dengesini düzenler.
• Çok önemli bir enerji kaynağıdır.
• Potasyum eksikliğinden yakınanlar için etkili bir ilaçtır.
• Kan dolaşımını hızlandırıp varis ve basurların gelişimini önler.

nasıl ama:O)

Gerçekten çok hoş görünüyor dayanamadım yorum dahi yazıyorum bak canım.
Kestaneli hemde..

Ay bu hatun beni tatlı krizine sokacak:mymeka:
Akşama rüyama girsin sorarım ben sana...:nazar:
Şaka bir yana çok güzel görünüyor canım, emeklerine sağlık.
Ben daha kurabiyeli olanı yapamadım, acaba buna ne zaman sıra gelecek-tatlicadiarzu-

Çok teşekkür ederim sayın editorum:) Denemeniz bizi mutlu edecektir..
Ayrıca bir not daha,kelepçeli kalıbı olmayanlar aynı ölçü ile iki küçük normal tepside kekini hazırlayabilir..
İki kat olmuş olur,çabucak pişiyor zaten pamuk gibi..
Altını yağlamayı unutmayın , soğusun öyle çıkarın dağılmasın ya da tepsinin altına soguk ıslak bez koyabilirsiniz..

Şimal kurabiyeden çok pastasını tavsiye ederim..Kestane aşkı da süper ama bu kek o kadar güzel oldu ki..
Sadece ayıklarken biraz sorun yaşadım haşladıklarımın yarısını yediğim için kek bana küsmüş olabilir
malzemeden çaldım itiraf ediyorum:p
DAHA da kabarabilirdi

libyana canıma kastınmı var anam ya.
benim bunu yapamayacağım aşikar.
bari kocişime diyeyimde gelirken uydurukta olsa bi kestaneli yaş pasta alsın.

Çok ayıp ama. Yapan var, zamanı olmayıp yapamayan var, beceriksiz olan var, benim gibi emziren var. Olmuyor ama. Şaka bir yana eline sağlık arkadaşım. Hemen tarfifi cut, copy yaptım. Bu hafta deneyeceğim. Gözümde kestaneler uçuyor. Uyyyyy dıkandım

libyana canıma kastınmı var anam ya.
benim bunu yapamayacağım aşikar.
bari kocişime diyeyimde gelirken uydurukta olsa bi kestaneli yaş pasta alsın.

:çok üzgünüm: :çok üzgünüm:
:çok üzgünüm:
Estagfrullah ılaydacıgım..
Ayrıca ben yapabılıyorsam sen de yaparsın ne var kı cok zor degıl be gulum ınan bana
hadı sıva kolları dogruu mutfaaaagaa:eek:
Malzemelerın varsa tabı

Çok ayıp ama. Yapan var, zamanı olmayıp yapamayan var, beceriksiz olan var, benim gibi emziren var. Olmuyor ama. Şaka bir yana eline sağlık arkadaşım. Hemen tarfifi cut, copy yaptım. Bu hafta deneyeceğim. Gözümde kestaneler uçuyor. Uyyyyy dıkandım

xeno koparttın benı bacım yakaydirigubbakcemile3 bkaydirigubbakcemile3 nkaydirigubbakcemile3
dıkandın dımek gıyamam yaa vay hoşşiiik libyana vayy dıkattı seni:tomato:
Hakkınızı helal edın canım ya kastım yok kımseye amacım sadece begendıgım seylerı hemen sızlerle paylasmak ve sızın de yapıp yemenıze vesıle olmakyerimseniben
ayrıca ben de emzırıyorum:eek: süttaşız:roflol:
Muutlaka deneyın ve fotolarınızı gonderınlülülülülülü

xeno koparttın benı bacım yakaydirigubbakcemile3 bkaydirigubbakcemile3 nkaydirigubbakcemile3
dıkandın dımek gıyamam yaa vay hoşşiiik libyana vayy dıkattı seni:tomato:
Hakkınızı helal edın canım ya kastım yok kımseye amacım sadece begendıgım seylerı hemen sızlerle paylasmak ve sızın de yapıp yemenıze vesıle olmakyerimseniben
ayrıca ben de emzırıyorum:eek: süttaşız:roflol:
Muutlaka deneyın ve fotolarınızı gonderınlülülülülülü

Denememmi elim ayağım ditriyooo. Ne demek şekerim hak helal etmek. Tam tersi paylaşımın için teşekkürler. Annnaaaaaammm ben şincik bunu yapıp hepücüğünü yesem acep kaç kalori alırım.. Hiçbirşey bana engel olamaz. Kocam olacak adam telefonunu duymuyor. Kestane siparişi vereceğim.

Tok açın halinden anlamazmış Bu zamana kadar kasap dükkanlarının önünde bekleyen kediler olsun, balıkhanedeki balıkçı tezgahlarının önünde bekleyen kedilere piiisssst derdim. Dememek lazımmış. Bende onlar gibi yalanıp duruyorum yemin ederim..

hımmmmmmm inanılmaz güzel görümüyo ellerinize sağlık.
en kısa zamanda yapmam lazım....

Afiyet olsun estelcim tsk:)
Xeno yeffrum o kadar da için gitmesin ya hu bildigin kek arasına da krema iste..
:pP
Kestane tadı ekstra..
Bu kestaneler bana Turkıyeden geldı dun sagolsun arkadasım getırdı ıstememıstım ama ıcınden gelmıs demek kı bu pastaya nasıpmıs ben de kac zamandır ıstıyordum kestanelı pasta kurabıye..
Kestane sekerıne hastayım esımle ne zaman Izmıte gıtsek doldururuz ceplerımızı cantalarımızı:p
Izmıtlı oldugumdan..
Ayrıca dun de kestane kurabıyesı ekledım o da cok hos da bu dah bır albenılı..O cayın yanına super yakısır..
Kestanelerı haslarken dıkkat edın kapagını hıc acmayın ayrıca
kavladıgı vakıt yarım su bardagı ya da bır su bardagı nasıl sevıyorsanız,SEKER ekleyın..kaynatın nbı ıkı tasım daha sonra ayıklayıp pure yapın..ama yarısını yemeyın hatta bırakın esınız ayıklasın:p
cınsı ncok onemlı kestanelerın ırıler daha guzel pısmıstı

seni alan yasamis ya vallahi
ucundan kössesinden banada bulastirsan su marifetlerinden nolursun :))))))
ellerine emegine saglik canim

geçen tv de gördüm kestaneli pasta ypmak için kestaneler kolay ayıklansın diye çizdiği kestaneleri önce yağda kızarttı
sora hemen soğuk suya attı
hemncecik soyuldu
ama denemedim bilmiyorum

Hımmm guzel tavsıye canım...Denerız ınsallah:)Bır dahakıne..Zaten pastanın dıbı gorundu ...ben ve kızım sayesınde..
Yakın zamanda mutlaka tekrarlarım degısıklıkler yaparak Leylekım

X