Kıbrıs tüp bebek uzmanı Jin.Op.Dr. Mürüde Çakartaş Dağdelen ile tüp bebek hakkında herşey

DrMurudeCakartasDagdelen

Geçici Olarak Hesap Pasiftir !
ÜZGÜN
Kayıtlı Üye
4 Mayıs 2017
1.195
541
44

Microenjeksiyon (İntrastoplazmik Sperm Enjeksiyonu – ICSI) Yöntemi
Mikroenjeksiyon sperm sayısının ya da hareketliliğinin eksik olduğu durumlarda , ayrıca sperm şekillerinin (morfoloji) bozuk olduğu durumlarda kullanılabılen erkeğin sperminın kadın yumurtasında sitoplazma (cytoplasma) içine yerleştirilmesi ile oluşturulan bır tüp bebek tedavi şeklidir.Erkek infertilitesi için devrim yaratmıştır. “Intra-Cytoplasmatic Sperm Injection” (ICSI) olarak da bilinmektedir.

ICSI (MİKROENJEKSİON) HANGİ DURUMLARDA YAPILMALIDIR
Önceki IVF(Tüp Bebek) denemelerinde döllenme sağlanamayan veya döllenme oranı düşük olanlarda TESA/TESE gibi cerrahi yöntemlerle sperm elde edilmesi gereken olgularda Kötü sperm parametreleri olanlarda ICSİ büyük önem taşımaktadır.

Başarı oranlarının daha yüksek olması nedeniyle bir çok tüp bebek merkezi tüp bebek uygulamalarında ICSI (mikroenjeksiyon) yöntemini birlikte kullanır hale gelmiştir.


Mikroenjeksiyon Resimleri


Microenjeksiyon Nedir ?
 

DrMurudeCakartasDagdelen

Geçici Olarak Hesap Pasiftir !
ÜZGÜN
Kayıtlı Üye
4 Mayıs 2017
1.195
541
44

Embriyo Donasyonu Nedir ve Nasıl Yapılır ?
Embriyo donasyonu ; kadının herhangi bir sebepten dolayı kendi yumurtaları ile gebe kalamayacağı tanısı konulmuş ve bir sebepten dolayı ancak sperm donasyonu ile bebek sahibi olabileceği saptanmış çiftlerde önerilen bir tüp bebek tedavi yöntemdir.

Embriyo nakli (bağışı) sırasında çiftin fiziksel özellikleri ile uyumlu olan tüm gerekli testleri yapılmış sperm bankasından alınan sperm ve donor yumurtasından mikroenjeksiyon (ICSI) yöntemi ile elde edilen embriyo alıcı bayana transfer edilir.

Bu işlem % 75 civarında bir başarıya sahiptir . İşlemde kullanılan yumurta ve sperm kişilerin kendi özelliklerine uyan farklı kişi ve bankalardan alınır.

Uygulamanın neden gerektiği tüm detaylarla birlikte çifte anlatıldıktan sonra eğer çiftler embriyo donasyonuna karar verdiyse alıcı çıft değerlendirilir. Alıcı bayana yönelik testler yapıldıktan sonra kullanacağı ilaçlar anlatılır ,ultrason takipleri yapılır ve bu takiplere göre embriyo transferinin zamanı çifte bildirilir.
Embriyo nakli genetik olarak çifte ait olmasada anneye hamilelik ve bebeğini emzirme duygusunu yaşatan, ailenin gebelik sürecini ve doğumu birlikte paylaşmasını sağlayan bir yöntemdir.

Embriyo donasyonu kimlere uygulanır?
Hem erkek hem de bayanda kısırlık problemi olan durumlarda tercih edilir.

Kadında

– Rahmi olupta erken menapoza girmiş kadınlara,
– Menapozdaki kadınlara,
– Herhangi bir nedenden dolayı yumurtalıkları alınan kadınlara,
– Radyoterapi veya kemoterapi nedeniyle yumurtalık etkinliğini yitirmiş kadınlara,
– Yumurta sayısı azlığı ve düşük kaliteli yumurtaya sahip kadınlara,
– Devamlı suretle düşük yapan kadınlara,
– Genetik hastalığı olan ve bu hastalığını çocuklarına bulaştırma riski olan kadınlara,

Erkekte

Sperm örneğinde sperm olmayan (azospermi) erkeklere uygulanır. Bu erkeklere embriyo donasyonu öncesinde başka tedaviler denenmelidir.
– PESA (kanalların içinden ince bir iğne ile sperm aranmasıdır)
– PTSA (yumurtalığın çeşitli bölümlerinden iğne parça alınarak sperm aranmasıdır)
– TESE (yumurtalığın çeşitli bölümlerinden açık cerrahi parça alınarak sperm aranmasıdır) Bu tekniklerle hastaların yaklaşık % 60 ında sperm bulunabilmektedir. Eğer bu durumda da sperm bulunamıyorsa bu durumdaki erkekler embriyo donasyonu uygulanır.

Genetik hastalık taşıyan ve bunu çocuklarına geçirme riski olan çiftler:

– Huntington’s koreası,
– Hemofili,
– Duchenne’s muscular distrofisi gibi hastalıkları taşıyan çiftler,
– Kromozomal anormalliklere bağlı tekrarlayan düşükleri olan çiftler embriyo donasyonuna başvurabilirler.
 

DrMurudeCakartasDagdelen

Geçici Olarak Hesap Pasiftir !
ÜZGÜN
Kayıtlı Üye
4 Mayıs 2017
1.195
541
44
IMG_20171020_152022_941.jpg
 

DrMurudeCakartasDagdelen

Geçici Olarak Hesap Pasiftir !
ÜZGÜN
Kayıtlı Üye
4 Mayıs 2017
1.195
541
44

Kıbrıs’ta Yumurta, Sperm ve Embriyo Dondurma İşlemi
Günümüzde, artık dünyanın sayılı merkezlerinde uygulanan yumurta dondurma programı taze sikluslarla aynı şekilde gerçekleştirilmektedir.

Merkezimizde, yumurta dondurma-çözme programı sayesinde taze yumurta kullanımıyla neredeyse aynı gebelik oranlarımız vardır.

Kariyer planlaması ve yaşam şartları nedeniyle bir çok bayan evlenme yaşını, çocuk planlamasını daha ileri yaşlarda düşünmektedir. Ancak bilindiği gibi gebe kalmada gerek doğal yollardan, gerekse tüp bebek tedavilerinde bayan yaşı çok önemlidir. Bayan yaşı arttıkça gebe kalabilme şansı giderek azalmaktadır.

Artık başarılı bir yumurta dondurma programı sayesinde kısa süreli yumurtalıkların uyarılması sonrası toplanan yumurtalar uzun yıllar saklanabilmekte ve bayan gebelik düşündüğünde bunlar çözülüp tekrarkullanılabilmektedir. Bayanın yaşı kaç olursa olsun, yumurtaların yaşı, dondurulduğu dönemde kalmış olacaktır. Yumurta büyük ve karmaşık bir yapıdır ve düşük ısılara karşı çok hassastır. İlk çalışmalarda olgun olmayan yumurtaların dondurulması önerilirken, günümüzde çalışmalar olgun olan yumurtaların dondurma işlemine daha dayanıklı olduğunu göstermiştir. Toplama işlemi sonrasında yumurtalar etrafındaki hücrelerden arındırılır ve normal olan olgun yumurtalar dondurulur. Dondurma işlemi esnasında ısının hangi hızla azalacağı, hangi koruyucu maddenin kullanılacağının seçilmesi büyük önem taşımaktadır. Yumurta dondurma işleminden sonra, dondurulmuş yumurtalar sıvı nitrojen içerisine (-196°C) yerlştirilirler. Sıvı nitrojen içerisindeki yumurta genetik olarak uzun süre bozulmadan saklanabilir. Yumurta dondurma-çözme sonrası doğan bebeklerde bu güne kadar bu işleme bağlı bir sakatlık görülmedi. İlk zamanlarda çözme işlemi sonrasında yüzde 60 yumurta canlı kalırken günümüzde bu oran yüzde 80-90’lara kadar ulaşmıştır. Yine , yumurta çözme işlemi sonrasında başlangıçta düşük olan döllenme oranları mikroenjeksiyonun kullanılmaya başlamasıyla birlikte daha da artmıştır.

Yumurta dondurma programı kimlerde uygulanabilir ?
– Daha ileri yaşlarda çocuk sahibi olmayı planlayan bayanlar (kariyer dolayısıyla ,henüz evlenmeyi düşünmeyen yada erteleyen bayanlarda…)
– Kemoterapi, radyoterapi gibi kanser teadavilerine maruz kalacak yada yumurtalıkları zorunlu olarak alınması gereken fakat rahimi kalacak bayanlardaa bu işlemlerden önce yumurta dondurma programı uygulanıp ileriki dönemlerde tedavileri tamamlandığında gebelik elde etme şansı doğacaktır.
Tüp bebek tedavisi sırasında hiperstimülasyon gelişme riski olan hastalarda ( bu yöntem ile yumurtalar dondurulup birkaç ay sonra mikroenjeksiyon yapılıp transfer işlemi gerçekleştirilebilir).
– Erkeğin, yumurtaların toplanması döneminde sperm vermek için zorunlu bir sebepten dolayı merkezde bulunamayacağı durumlarda (örneğin acil bir tıbbi sağlık sebebi yada iş sebebiyle).

Kısacası günümüzde tıbbi yada özel bazı sebeplerden dolayı artık son derece başarılı bu yumurta dondurma programı sayesinde, bayanlar yumurtalarının saklamaklanması şansına sahiptirler.

Embriyo transfer işlemi yapıldıktan sonra artan dondurulabilecek kalitedeki embriyolar kliniğimizde çiftin onayı alındıktan sonra vitrifikasyon tekniği ile dondurulmaktadır. Böylece, daha sonra yumurtalıkları uyarmaya gerek kalmadan dondurulmuş embriyoları transfer edebiliyoruz. Vitrifikasyon tekniği ile çok başarılı sonuçlar alıyoruz. Yavaş veya klasik dondurma teknikleri ile karşılaştırıldığında embriyolar dondurma işleminden daha az zarar görüyor, gebelik oranı dondurulmamış embriyolara benzer sonuçlar veriyor.

Embriyo dondurma işlemi kimlere uygulanabilir;

Embriyo transferi sonrası dondurulabilecek kalitede embryosu geride kalan hastalarda,
– Tüp bebek tedavileri esnasında hiperstimülasyon( yumurtalıkların normalden fazla yanıt verdiği ,transfer işleminin daha sonraya planlandığı vakalar) riski olan hastalar…
-Herhangi bir sebeple transfer işleminin daha sonraya planlandığı hastalar( örneğin kanser kemoterapi yada rayoterapi gibi ,acil bir sebepten başka bir tıbbi tedavi olması gereken hastalar).
Bu kişlerde transfer işlemi daha sonra,donmuş embriyoların çözülmesi ile gerçekleştirilebilir.
 

DrMurudeCakartasDagdelen

Geçici Olarak Hesap Pasiftir !
ÜZGÜN
Kayıtlı Üye
4 Mayıs 2017
1.195
541
44

Kısırlık (infertilite) nedir ?
Kıbrıs Tüp Bebek Merkezi olarak bugün sizlere kısırlıktan bahsedeceğiz. En az 1 yıl herhangi bir korunma yöntemi kullanmadan haftada 2-3 kere girilen cinsel ilişkiye rağmen gebeliğin meydana gelmemesine “infertilite” yani kısırlık denir. Bu sorunu yaşayan çiftlere de “infertil (kısır)” denir.

Kısırlık (infertilite) türleri nelerdir ?


Primer infertilite (birincil kısırlık) ; En az bir yıl süreyle korunmamaya rağmen gebelik oluşmaması halidir.

Sekonder infertilite (ikincil kısılık) ; Önceden gebelik oluşmasna rağmen sonrasında tekrar çocuk isteme durumunda en az bir yıl korunmamaya rağmen yeni bir gebelik olamaması halidir.

Kısırlık (infertilite) ile ilgili oranlar :
İnfertilite görülme sıklığı toplumlar arasında çok fazla farklılık göstermez. Tüm dünyada çiftlerin yaklaşık %15’i infertilite nedeniyle yardımla üreme tekniklerine başvurmak zorunda kalmaktadır. Bu infertil (kısır) çiftlerin büyük bir kısmında gebe kalamamanın nedenini açıklayacak sebepler bulunabilirken, yaklaşık %10-12’sinde ise herhangi bir patoloji tespit edilemez. Bu çiftlerdeki problem “açıklanamayan infertilite (unexplained infertility)” olarak adlandırılırlar.

Hiç bir sağlık problemi olmayan tamamen normal bir çift kadının tek bir adet döneminde, her gün ilişkide bulunsalar bile, gebe kalma olasılığı sadece %25’dir. Çiftin fertilite potansiyelini gösteren bu durum “fekundite” olarak adlandırılır.

Görüldüğü gibi gebelik (fertilite) aslında olasılık işidir. Hangi çiftin gebe kalabileceğini ya da hangisinin gebe kalamayacağını önceden tahmin etmek mümkün değildir.

Tek bir aydaki %25 olan gebelik elde etme şansı (fertilite) bir yılın sonunda %85’e ulaşır. Yani bir yıl sonunda her 100 çiftten 85’inde gebelik elde edilecek ;geri kalan 15 çift ise infertilite ile karşı karşıya kalacaktır.

İnfertilite sebebiyle yapılan araştırmalarda, %40 oranında erkeğe bağlı, %40 oranında kadına bağlı ve %20 oranında ise her iki eşe bağlı nedenler saptanır.

Gebelik oluşması için ne gibi faktörler olmalıdır?
Doğal yolla olan adet döneminde, bir sonraki adet kanamasından iki hafta önce olgunlaşmış follikülün içerisinden genellikle tek bir yumurta atılır. Follikül, yumurta atılmadan önce 20-22 mm’ye kadar büyüyen içi sıvı dolu bir keseciktir.

Genellikle bir follikül içerisinde tek bir yumurta mevcuttur. Atılan yumurta (ovum) tüplerden inerken bir spermle karşılaşması durumunda döllenme (fertilizasyon) oluşur ve döllenen embriyo yaklaşık 7 günlük bir yolculuktan sonra rahim içine yuvalanıp büyümeye başlar. Bu şekilde bir gebelik başlamış olur. Tabi ki tüm bunlar bu kadar basit değildir. Son derecede karmaşık olaylar dizgisini içerir.
 

DrMurudeCakartasDagdelen

Geçici Olarak Hesap Pasiftir !
ÜZGÜN
Kayıtlı Üye
4 Mayıs 2017
1.195
541
44

Tüp bebek tedavisi donanımlı tüp bebek merkezinde uzman doktorlar tarafından uygulanmaktadır. Kıbrıs Tüp Tedavi Merkezi olarak tüp bebek tedavisinde en yüksek başarı oranları ile hizmet vermekteyiz. Tüp bebek tedavisinde uygulanan işlemler belli aşamalarla ilerlemektedir. Tüp bebek tedavisinde ilk aşama tedaviye uygun olunup olunmadığının testler yapılarak belirlenmesidir.

Tüp bebek tedavisi nasıl yapılır sorusunun cevabını tedavi aşamalarını anlatarak verebiliriz. Merkezimize tüp bebek tedavisi için başvuran çiftler için öncelikle kısırlık nedenlerini araştırdığımız testler uygulamaktayız. Testler sonucunda tüp bebek tedavisi uygun görünüyorsa tedavi sürecini başlatmaktayız. Tüp bebek tedavisi ile bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin üreme sorunlarının nedenleri araştırılarak en doğru tedavi uygulanmaktadır.

Tüp Bebek Tedavisinde Bizi Neler Bekliyor?
  • Laboratuar ortamında embriyo oluşturma.
  • Anne rahmine yerleştirme işlemleri.
  • Anne adayının yumurtalıklarının uyarılması için gerekli iğne uygulaması.
  • Anne rahmindeki olgunlaşan yumurtalara çatlatma iğnesi yapılır.
  • Baba adayından alınan spermler yumurtalarla laboratuar ortamında birleştirilir.
  • Sağlıklı embriyo oluşturulduktan sonra anne rahmine yerleştirilerek gebelik takip edilir.
Sağlıklı embriyo oluşturulduktan sonra anne rahmine yerleştirilerek gebelik takip edilir. Kıbrıs Tüp Bebek Merkezi tüp bebek tedavisi nasıl yapılır sorusunun en ince ayrıntılarına kadar cevap alabileceğiniz kapsamlı destek hizmeti sunmaktadır. Tüp bebek tedavisinde embriyodan hücre alınarak genetik tarama da yapılabilir. Genetik hastalıkların taranması ve bebek cinsiyetinin seçimi de bu yolla yapılabilmektedir.

Tüp Bebek Tedavisi Ne Kadar Sürmektedir?
Yumurtalıkların uyarılma süreci ortalama olarak 10 -12 sürmektedir. Tüp bebek tedavisi için gereken işlemler bulunduğunuz ülkede yapılabilir. Embriyo oluşturma işlemi için Kıbrıs’ta beş gün kalmanız yeterlidir. Tüp bebek tedavisi için gereken tüm organizasyon merkezimiz tarafından özenle gerçekleştirilir. Tüp bebek tedavisinde en yüksek başarı oranlarını sunan merkezimizden hizmet alarak bebek sahibi olma şansınızı arttırabilirsiniz.

Kıbrıs Tüp Bebek Merkezi olarak 7 gün 24 saat soru ve sorunlarınız için destek sunmaktayız. Kıbrıs Tüp Bebek merkezinden tüp bebek tedavisi nasıl yapılır sorusuna uzman doktorlardan detaylı yanıt alabilirsiniz. Tüp bebek tedavisinde en iyi tüp bebek merkezini seçmeniz için tüm olanakları sağlıyoruz.
 

DrMurudeCakartasDagdelen

Geçici Olarak Hesap Pasiftir !
ÜZGÜN
Kayıtlı Üye
4 Mayıs 2017
1.195
541
44
♡2018 ★ YENİYIL'DA★* 。*˛.
˛°.._█_*.。*./ \ *.˛*.★*HERŞEY*★ 。*
˛. (´• ̮•)*.。*/♫.♫\*˛.* .* ˛_Π___.GÖNLÜNÜZCE OLSUN
.°( . • . ) ˛°./• '♫ ' •\.˛*..,*/______/~\*. ˛*˛* ˛. *2018♡
*(...'•'.. ) *˛╬╬╬╬╬˛°.|田田 |門|╬╬╬╬╬*˚ .˛ ..................★..... >><
 

Kalibimmm

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
25 Şubat 2017
1.066
1.499

Hamilelik günlüğü : Doğumdan bu güne 238 gün geçti.Vücut Kitle İndeksim (VKI) tavsiye edilen VKI değer aralığının üstünde.
Boyuma göre tavsiye edilen VKI aralığında olmam için ağırlığımın 60 Kg. ile 81 Kg. arasında olması gerekir.
Boyum : 180 cm. Başlangıç Kilom :79 Kg. Şimdiki Kilom :84 Kg.