Kilo alma problemi ve çölyak hastalığı

BellaBellucci

Guru
Kayıtlı Üye
26 Şubat 2012
1.418
120
Merhaba arkadaşlar,
Öncelikle bundan 4 sene önce 45 kilo,çöp bacaklı halime bana birazdan size yazacaklarımı anlatan biri olsaydı çoktan kilo ve sağlık problemimi çözmüş olurdum diye düşünüyorum.

Bundan 4 sene önce ben 45 kiloydum,boyum 1.78 ve 45 kilo almak öyle eğreti duruyordu ki :/
Çocukluğum boyunca arkadaşlarım hep dalga geçtiler "safinaz","sivrisinek" diye :KK43:

Ne yaptık ettiysek kilo alamadım,demir eksikliği problemim de vardı ve içtiğim ferro sanol haplar vsler işe yaramıyordu.Aynı zamanda afedersiniz çok fazla büyük abdest sorunu yaşıyordum.Sürekli ishal olma problemim vardı.Bağırsaklarım sürekli pat-küt ediyordu.Her neyse yıllar böyle geçti...Birgün sırf bunu araştırmaları için araştırma hastanesine gittim ve her türlü testten geçtim.Kandaki akciğer değerlerim çok yüksek çıktı.Dokturum çölyak hastalığından şüphelendi ve ince bağırsağıma hortum attılar,ince bağırsağımdan alınan sıvı tahlile gitti ve çölyak hastası olduğum anlaşıldı.

Şimdi çölyak hastalığı ne diyeceksiniz,çünkü ülkemizde pek bilinen bir rahatsızlık değil.

Çölyak,buğday ürünlerinin içinde bulunan "gluten" maddesine karşı duyduğunuz hassasiyet,alerjidir.

Ben kilo alamıyorum dedikçe annem-babam yemeğin yanında sürekli buğday ekmeğini yedirdiler bana,nereden bilebilirdik ki buğday düşmanmış vücuduma...

Çölyak hastası olduğunuzu öğrendiğiniz an buğday ürünleri yiyemiyorsunuz.Yani buğday ekmeği,bisküviler,bulgur,şehriye(çünkü bunların hepsi buğday proteini yani gluten içeriyor.)

Benim buğdaya olan alerjim teşhis edilir edilmez buğday ürünleri yemeyi kestim ve 4 yıldır da yemiyorum.Buğday ürünleri yemeği bıraktıktan 1 ay sonra ramazan ayı olmasına rağmen 10 kilo alıp 55 kilo oldum Allah'a çok şükür..Gören inanamadı tabi,safinaza ne olmuş böyle dediler.Elime yüzüme kan geldi resmen.

Şimdi 60 kiloyum ve kilomla boyum dengeli çok şükür.Eskiden yaşadığım kansızlık,ishal ya da halsizlik problemlerini yaşamıyorum artık.4 yıldır vücudum yeniden canlandı adeta.

Kilo almak isteyip,sürekli yemesine rağmen kilo alamayan arkadaşlar siz de en yakın hastanedeki "gastroenteroloji" bölümüne gidip doktorunuza dertlerinizi anlatıp,hemen bir çölyak testi yapmalarını isteyin.

PS : Bu arada ince bağırsağa hortum atıyorlarmış diye korkmayın sakin,hiç bir acı hissetmiyorsunuz inanın,yıllarca çektiğiniz acıların yanında 5 dakikalık bir hortuma atma işlemi yani "endoskopi" hiç de korkulacak bir şey değil.

ÇÖLYAK HASTALIĞI HAKKINDA DAHA GENİŞ DETAY İÇİN :

lyak ile Yaam Dernei

Çölyak hastalığı - Vikipedi

Şu linkleri okumanızı tavsiye ederim,kilo almak artık dert değil :KK66:

Konu ile sorularınıza cevap vermeye hazır ve nazırım,dileyen özel mesajla da sorabilir sorularını,yeter ki bilinçli bir toplum olalım.

Sağlık ve sevgiyle kalın :)

Son düzenleme:
aslında her kilo alamayan hasta değildir ben de alamıyorum ama metabolizmam hızlı olması nedenidir.Gayet iyi kilom ve vücudum :)

Elbette her kilo alamayan hasta değildir,fakat çok yemenize rağmen ve hareketli olmamanıza rağmen kilo almıyorsanız orada bir problem var demektir.

Ben sadece yıllar yılı kilo alamamaktan yakınan arkadaşlarımıza bir çözüm sundum,en azından akıllarında kalmaz tahlil yaptırırlarsa :KK34:
Kilonuzun ve vücudunuzun gayet iyi olmasına sevindim,Allah daha da iyilik versin inşallah :KK16:

Kesin tanı kan ve ince bağırsağa atılan hortum ile oluyor,başka yöntemi yok bildiğim kadarıyla.

kan testi yaptırdım canım testlerin birinde pozitif birinde negatif yazıyo dedi doktor kesin bişey söylemem için kolonoskopi yaptırman lazım dedi ama ben çok korkuyorum yaptıramadım ayrıca diğer kan testinde demir eksikliğide çıktı napcam bilmiyorum:KK43:

kan testi yaptırdım canım testlerin birinde pozitif birinde negatif yazıyo dedi doktor kesin bişey söylemem için kolonoskopi yaptırman lazım dedi ama ben çok korkuyorum yaptıramadım ayrıca diğer kan testinde demir eksikliğide çıktı napcam bilmiyorum:KK43:

Emin ol korkacak hiçbir şey yok :KK34:

Hem hortumu anüsten de atmıyorlar,yani ne utanılacak ne de acıyacak bir durum mevcut..

Hortumu boğazınızdan atıyorlar sonra bir şey hissetmiyorsunuz bile zaten,ince bağırsağınızdan sıvı alıyorlar kesin teşhis için ve bu işleme doktorunuzun da dediği gibi kolonoskopi deniyor(Yalnız şunu belirteyim kolonoskopi anüsten atılan hortumla olur,bana doktorum endoskopi uygulamıştı yani anüsten değil ağızdan hortum atmıştı.)

Cidden korkacak bir şey yok,sadece boğazınızda hortum varken yutkunmayın yoksa boğazınız tahriş olur(ben yutkunmuştum bir çok kez salya akmasın diye ama yanlış yapmışım,ki zaten doktor da diyor serbest bırak boğazını salya akarsa da yutkunma,o zaman acı hissetmezsin diye)

İşlem 5 dakika falan sürüyor ve tekrar söylüyorum korkulacak bir şey yok(ben kan aldırırken bayılan biriyim mesela :KK9:)

Aklınıza takılan bir şey olursa özel mesajdan ya da buradan çekinmeden sorabilirsiniz,ben artık bu işin uzmanı oldum diyebilirim :KK34:

Son düzenleme:
Emin ol korkacak hiçbir şey yok :KK34:

Hem hortumu anüsten de atmıyorlar,yani ne utanılacak ne de acıyacak bir durum mevcut..

Hortumu boğazınızdan atıyorlar sonra bir şey hissetmiyorsunuz bile zaten,ince bağırsağınızdan sıvı alıyorlar kesin teşhis için ve bu işleme doktorunuzun da dediği gibi kolonoskopi deniyor(Yalnız şunu belirteyim kolonoskopi anüsten atılan hortumla olur,bana doktorum endoskopi uygulamıştı yani anüsten değil ağızdan hortum atmıştı.)

Cidden korkacak bir şey yok,sadece boğazınızda hortum varken yutkunmayın yoksa boğazınız tahriş olur(ben yutkunmuştum bir çok kez salya akmasın diye ama yanlış yapmışım,ki zaten doktor da diyor serbest bırak boğazını salya akarsa da yutkunma,o zaman acı hissetmezsin diye)

İşlem 5 dakika falan sürüyor ve tekrar söylüyorum korkulacak bir şey yok(ben kan aldırırken bayılan biriyim mesela :KK9:)

Aklınıza takılan bir şey olursa özel mesajdan ya da buradan çekinmeden sorabilirsiniz,ben artık bu işin uzmanı oldum diyebilirim :KK34:

çok çok teşekkür ederim ben anüsten yapıldığını sanıyodum daha önce midem için endoskopi yaptırmıştım o zaman korkmama gerek yokmuş. bende büyük tuvalet problemi var yani ben çok yemek yiyen biri değilim iştahım olmadığı için çok az yiyebiliyorum buna rağmen günde en az iki kez büyük tuvaletimi yapıyorum sanırım yediklerim mideme uğramadan direk bağırsaklarıma gidiyo:) sürekli yorgunluk var hiç iştahım yok 24 yaşındayım ama 36 kiloyum sürekli mide ağrım oluyo halsizlik var sabahları karın ağrısıyla uyanıyorum sizdede böyle şikayetler oluyomuydu teşhis konulmadan önce

çok çok teşekkür ederim ben anüsten yapıldığını sanıyodum daha önce midem için endoskopi yaptırmıştım o zaman korkmama gerek yokmuş. bende büyük tuvalet problemi var yani ben çok yemek yiyen biri değilim iştahım olmadığı için çok az yiyebiliyorum buna rağmen günde en az iki kez büyük tuvaletimi yapıyorum sanırım yediklerim mideme uğramadan direk bağırsaklarıma gidiyo:) sürekli yorgunluk var hiç iştahım yok 24 yaşındayım ama 36 kiloyum sürekli mide ağrım oluyo halsizlik var sabahları karın ağrısıyla uyanıyorum sizdede böyle şikayetler oluyomuydu teşhis konulmadan önce

Rica ederim,derdinize bir nebze deva olabilirsem ne mutlu bana...

Teşhis konulmadan önce bende öyle dertler vardı ki Allah'ım çok şükür şimdi yoklar(yani diyetime devam ettiğim müddetçe yoklar)

Her yemekten sonra hatta yemeğimi daha bitiremeden direk tuvalete koşardım :KK50:

Dediğiniz gibi yediklerim direk bağırsaklara oradan da tuvalete...Yediğim hiçbir şey yaramadığı için de aşırı zayıftım,artık milletin "baban ekmek vermiyor mu sana?" tarzı laf sokmalarına dayanamıyordum,halbuki çok şükür maddi durumumuz iyi ve ailem asla mutfak masraflarından kaçmaz,turfanda olsalar dahi en pahalı meyvemizi sebzemizi eksik etmezlerdi çok şükür.

İştahsızlık,yorgunluk,sürekli bir uyku hali,kendini sersem sersem hissetme,en olmadık yerlerimin ağrıması,sürekli ishal ve gaz problemi ve buna bağlı olarak karın şişliği,demir eksikliği saymakla bitmezdi şikayetlerim...

Kimi doktorlar anüsten de yapabiliyormuş kesin teşhisi,siz yine de doktorunuza başka yolu yok mu diyerekten sıcak bakmadığınızı belirtin,o zaman endoskopi yoluyla yapalım diyecektir.

Cesaretinizi toplayıp doktora gidin ve inşallah güzel haberlerle gelin bana haber verin,inşallah çölyak değilsinizdir (ama çölyaksanız bile ben size her konuda yardımcı olmaya hazırım :KK34: )

Bu arada bir sorunuza cevap vermeyi unutmuşum :

Evet sabahları karın ağrısıyla uyanma ve sabah kahvaltı bile etmeden tuvalete çıkma,kahvaltıdan sonra bir daha tuvalete çıkma durumum vardı,şimdi çok şükür yok yediklerime dikkat ettikçe...

Bir de benim mide ağrılarımın yanında bağırsaklarım gazdan düğüm düğüm oluyordu,o da çok ağrı yapıyordu,bağırsaklarımdan garip garip sesler çıkıyordu ki ben hariç dışarıdan insanlar da duyuyorlardı :KK50:

Çok şükür teşhisten sonra neleri yemeyeceğimi anladığımda tüm şikayetlerim kayboldu.

Son düzenleme:
Rica ederim,derdinize bir nebze deva olabilirsem ne mutlu bana...

Teşhis konulmadan önce bende öyle dertler vardı ki Allah'ım çok şükür şimdi yoklar(yani diyetime devam ettiğim müddetçe yoklar)

Her yemekten sonra hatta yemeğimi daha bitiremeden direk tuvalete koşardım :KK50:

Dediğiniz gibi yediklerim direk bağırsaklara oradan da tuvalete...Yediğim hiçbir şey yaramadığı için de aşırı zayıftım,artık milletin "baban ekmek vermiyor mu sana?" tarzı laf sokmalarına dayanamıyordum,halbuki çok şükür maddi durumumuz iyi ve ailem asla mutfak masraflarından kaçmaz,turfanda olsalar dahi en pahalı meyvemizi sebzemizi eksik etmezlerdi çok şükür.

İştahsızlık,yorgunluk,sürekli bir uyku hali,kendini sersem sersem hissetme,en olmadık yerlerimin ağrıması,sürekli ishal ve gaz problemi ve buna bağlı olarak karın şişliği,demir eksikliği saymakla bitmezdi şikayetlerim...

Kimi doktorlar anüsten de yapabiliyormuş kesin teşhisi,siz yine de doktorunuza başka yolu yok mu diyerekten sıcak bakmadığınızı belirtin,o zaman endoskopi yoluyla yapalım diyecektir.

Cesaretinizi toplayıp doktora gidin ve inşallah güzel haberlerle gelin bana haber verin,inşallah çölyak değilsinizdir (ama çölyaksanız bile ben size her konuda yardımcı olmaya hazırım :KK34: )

yardımlarınız ve verdiğiniz cevaplar için çok teşekkür ederim:) aynı dediğiniz gibi milletin zayıflığım için laf sokmasından bıktım benim etrafımdada aynı diyaloglar dönüyo sizin evde yemek yokmu? seni açmı bırakıyolar? ne zaman insan içine çıksam aynı lafları duyuyorum:KK43: ramazandan sonra ilk işim tekrar doktora gitmek olcak cesaretimi toplayıp yaptırcam o işlemi. diyetinizi uygulamaya başladıktan sonra kilo almaya başladınızmı?

yardımlarınız ve verdiğiniz cevaplar için çok teşekkür ederim:) aynı dediğiniz gibi milletin zayıflığım için laf sokmasından bıktım benim etrafımdada aynı diyaloglar dönüyo sizin evde yemek yokmu? seni açmı bırakıyolar? ne zaman insan içine çıksam aynı lafları duyuyorum:KK43: ramazandan sonra ilk işim tekrar doktora gitmek olcak cesaretimi toplayıp yaptırcam o işlemi. diyetinizi uygulamaya başladıktan sonra kilo almaya başladınızmı?

Evet,şuanda 65 kiloyum :KK16:

Çölyak teşhisi konduktan sonra direk diyetimi uygulamaya başladım ve ilk bir ay içinde(ramazan olmasına rağmen 10 kilo aldım,millet çok şaşırdı "biz ekmek yiyince kilo alıyoruz sen yemeyince alıyorsun"diye...)

Geri kalan 10 kiloyu ise yavaş yavaş aldım ama buna rağmen vücudumda özellikle diz ve kalça bölgemde çatlaklar meydana geldi,1 ay içinde 10 kilo alınca vücut da neye uğradığı şaşırdı,bir de diyete başlar başlamaz vücudunuz tüm zararlı olan maddeyi(yani gluteni)almadığı için hemencecik toparlanıyor,yediğiniz içtiğiniz yaramaya başlıyor :KK31:

Çatlaklarım önceleri kırmızı ve mordu ama şimdi beyazlar,ben de beyaz tenli olduğum için belli bile olmuyorlar,amaaaan o sıska halimden kurtuldum ya şükürler olsun,inanın insanın güzelliği ortaya çıkıyor kilo alınca(aşırı zayıfken insanın burnu sivri,çenesi sivri,yanakları falan bir deri bir kemik :KK50: )

Zayıflık problemini geçtim diğer tüm şikayetlerim de kayboldu,ishaldi kansızlıktı yorgunluktu halsizlikti mide ağrısı ve gaz problemiydi vs vs hepsine bye bye dedim çok şükür :KK31:

Bence ramazandan sonra giderim doktora demeyin çünkü doktorunuz sizi kaç ay sonrasına atacak kim bilir ?En azından şimdiden gidin ve endoskopi için size tarih versin,zaten verdiği gün de ramazandan sonraya gelir.En azından ramazan biter bitmez endoskopinizi yaptırmış olursunuz,diğer türlü ramazandan sonra gitseniz yine sizi birkaç ay sonraya atacaklar tarih verme hususunda,ramazan bitmesine rağmen birkaç ay beklemez zorunda kalabilirsiniz :KK34:

Elbette her kilo alamayan hasta değildir,fakat çok yemenize rağmen ve hareketli olmamanıza rağmen kilo almıyorsanız orada bir problem var demektir.

Ben sadece yıllar yılı kilo alamamaktan yakınan arkadaşlarımıza bir çözüm sundum,en azından akıllarında kalmaz tahlil yaptırırlarsa :KK34:
Kilonuzun ve vücudunuzun gayet iyi olmasına sevindim,Allah daha da iyilik versin inşallah :KK16:

Bendede kilo sorunu var ne yesem kilo alamıyorum fazlada hareket etmiyorum çölyak hastalıgının belirtileri yok bende:KK43: diyetisyene yönlendirildim.inşallah alırım

Evet,şuanda 65 kiloyum :KK16:

Çölyak teşhisi konduktan sonra direk diyetimi uygulamaya başladım ve ilk bir ay içinde(ramazan olmasına rağmen 10 kilo aldım,millet çok şaşırdı "biz ekmek yiyince kilo alıyoruz sen yemeyince alıyorsun"diye...)

Geri kalan 10 kiloyu ise yavaş yavaş aldım ama buna rağmen vücudumda özellikle diz ve kalça bölgemde çatlaklar meydana geldi,1 ay içinde 10 kilo alınca vücut da neye uğradığı şaşırdı,bir de diyete başlar başlamaz vücudunuz tüm zararlı olan maddeyi(yani gluteni)almadığı için hemencecik toparlanıyor,yediğiniz içtiğiniz yaramaya başlıyor :KK31:

Çatlaklarım önceleri kırmızı ve mordu ama şimdi beyazlar,ben de beyaz tenli olduğum için belli bile olmuyorlar,amaaaan o sıska halimden kurtuldum ya şükürler olsun,inanın insanın güzelliği ortaya çıkıyor kilo alınca(aşırı zayıfken insanın burnu sivri,çenesi sivri,yanakları falan bir deri bir kemik :KK50: )

Zayıflık problemini geçtim diğer tüm şikayetlerim de kayboldu,ishaldi kansızlıktı yorgunluktu halsizlikti mide ağrısı ve gaz problemiydi vs vs hepsine bye bye dedim çok şükür :KK31:

Bence ramazandan sonra giderim doktora demeyin çünkü doktorunuz sizi kaç ay sonrasına atacak kim bilir ?En azından şimdiden gidin ve endoskopi için size tarih versin,zaten verdiği gün de ramazandan sonraya gelir.En azından ramazan biter bitmez endoskopinizi yaptırmış olursunuz,diğer türlü ramazandan sonra gitseniz yine sizi birkaç ay sonraya atacaklar tarih verme hususunda,ramazan bitmesine rağmen birkaç ay beklemez zorunda kalabilirsiniz :KK34:

haklısınız galiba ertelememem lazım o zaman ben yakın zamanda randevu almaya çalışıyım. zaten bu tuvalet problemi falan oldukça kilo alamıycam çok kilolu insanlar için bazen yemiş yemiş tuvalete gitmemiş derler:) belki benimde yediklerim içimde kalsa kilo alırım. ben bi konuda daha bilginizi almak istiyorum benim gittiğim doktor kan testi sonuçlarıyla ilgili beni hiç aydınlatmadı testte Gliadin ıgG POZİTİF Gliadin IgA NEGATİF yazıyo bu konuda bi bilginiz varmı kusura bakmayın çok soru soruyorum.

peki canım neler yedinde alabildin bu kadar kilo?

Neler yedim değil de neler yemedim desem daha yerinde olur :KK42:

Bir çölyak hastası olduğum için buğday ve buğday ürünlerine karşı alerjim var,bu yüzden buğday ürünleri yemediğim müddetçe kilo alabiliyorum,buğday vücudum için adeta bir zehir,buğday ürünleri yediğimde çok zayıflıyorum :KK14:

Bu konuda daha da aydınlanmanız için konumun en sonunda birkaç link vermiştim,onları okuyabilirsiniz daha net anlayabilmek için :KK31:

Bendede kilo sorunu var ne yesem kilo alamıyorum fazlada hareket etmiyorum çölyak hastalıgının belirtileri yok bende:KK43: diyetisyene yönlendirildim.inşallah alırım

Çölyak hastalığı genelde belirtileri ile şüphe uyandırır fakat hiçbir belirtisi olmadan gizli çölyak olan hastalar da var...

Diyetisyeninize gidin ama ondan önce gastroenteroloji bölümündeki doktorunuzdan randevu alıp kilo ne yaparsanız yapın kilo alamadığınızı,ve çok da enerjik biri olmadığınızı ve bu yüzden çölyak olabileceğinizden şüphelendiğinizi söyleyin,gerekli testlerin yapılmasını istiyorum deyin.Sizden tam kan tahlili istenecek ve kesin tanı için endoskopi yapılacak(daha önceki mesajlarımda da belirttiğim gibi endoskopinin korkulacak hiçbir yanı yok verdiğim tavsiyelere uyarsanız :KK34: )

Maalesef çölyak yeni yeni tanınan bir hastalık ve bir şeker hastalığı kadar iyi bilinmiyor insanlarımız tarafından.Türkiye'de her 100 kişiden 1'i çölyaklı fakat hastalığın belirtileri genel hastalıklara çok benzediği için kimse çölyaktan şüphe edemiyor,ki zaten şüphe edebilmeleri için çölyak ne demek bilmeleri gerek önce...

Çölyak nedir,ne değildir diye bilinçlendirilmiyor toplumumuz ve çölyak hastası olan ve çölyak hastası olduğunu bilmeyen çok sayıda insan olduğu söyleniyor :KK50:

Testlerinizi yaptırın en azından kafanız rahat olur :KK34:

haklısınız galiba ertelememem lazım o zaman ben yakın zamanda randevu almaya çalışıyım. zaten bu tuvalet problemi falan oldukça kilo alamıycam çok kilolu insanlar için bazen yemiş yemiş tuvalete gitmemiş derler:) belki benimde yediklerim içimde kalsa kilo alırım. ben bi konuda daha bilginizi almak istiyorum benim gittiğim doktor kan testi sonuçlarıyla ilgili beni hiç aydınlatmadı testte Gliadin ıgG POZİTİF Gliadin IgA NEGATİF yazıyo bu konuda bi bilginiz varmı kusura bakmayın çok soru soruyorum.

Evet,randevu işini ertelemeyin derim :KK34:

Buğday ürünlerine alerjisi olan insanların yedikleri hiçbir şey yaramaz(buğday ürünleri tükettikleri sürece),ve bu yüzden midelerinde ya da bağırsaklarında yedikleri şeyler uzun süre kalmaz,kalamaz...

Çünkü buğdaya alerjiniz varsa yani çölyak hastasıysanız ince bağırsağınızın ucundaki villus denen tüycükler yok olmuştur,bu tüycükler yediğimiz besinlerin emilimini sağlarlar.Çölyak hastaları buğdaya alerjisi olduğu için buğday yediklerinde,buğdayın içindeki "gluten" denen şey adeta bir zehir görevi görür ve o tüycükleri eritir.

Tüycüklerin erimemesi önemlidir çünkü yediğimiz şeyler o tüycükler sayesinde vücudumuza yarar sağlar,tüycükler olmadan vücut hiçbir vitamin mineral vs alamaz :KK34:

Ben bir çölyak hastasıyım ve buğday ürünleri yiyemiyorum,bu yüzden villus denen tüycüklerim diyetimi uygular uygulamaz iyileşmeye ve düzelmeye başladı,şuanda şikayetlerim devam etmediğine ve kilo alabildiğime göre villuslarım yani ince bağırsağımın tüycükleri iyileşmiş :KK34:

Çölyaklı olduğumu bile bile hala buğday ürünleri yeseydim o tüycükler hiçbir zaman iyileşemezdi,arada bir kaçamak bile yapamazsınız :KK50: :KK34:

Çünkü aylar boyunca iyileşmek için çabalayan tüycükleriniz ve hatta düzelmiş olan tüycükleriniz bir lokma buğday ekmeği ya da ne bileyim bisküvi yemenizle bir anda ortadan kalkar,çünkü gluten denen şey çölyak hastaları için bir zehirdir :KK34:

Gelelim sizin sorunuza," Gliadin ıgG POZİTİF Gliadin IgA NEGATİF" ne demek bilmiyorum maalesef,fakat benim çölyak olduğumu doktor ilk tam kan tahlili istediğinde anlamıştı,kanımdaki karaciğer değerim çok ama çok yüksek çıkmıştı "gluten" denen şey yüzünden.

Şimdi iyileştiğim için karaciğer değerlerim normal(fakat iyileştim diye tekrar buğday ürünleri yemeye başlayamazsınız,bu hastalığın herhangi bir ilacı henüz bulunamadı maalesef :KK50: iyileştim nasıl olsa bir parça yiyeyim derseniz yine eski halinize dönersiniz birkaç ayda :KK34: tek tedavisi ömür boyu süren diyet)

Ayrıca aklınıza gelen soruları çekinmeden sorabilirsiniz :KK31:

X