Kiracıyı evden çıkarma

nery83

Independence is happiness.
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
23 Kasım 2008
1.766
6.041
Arkadaşlar 6-7 sene önce İstanbul’dan bir ev aldık ancak bir sene sonra eşimin iş değişikliği sebebiyle başka bir ile taşındık. Evimizi de kiraya verdik. 6-7 senedir aynı kiracı oturuyor evimizde ama toplasanız bu 6-7 yılda ancak bir elin parmağı kadardır kirayı zamanında ve tam yatırdığı. Apartman yöneticisinin söylediğine göre de bir yıldır aidat ödemiyormuş.

Bu arada ilk yıl zam yapmadık. Diğer tüm yıllarda da yasal oranın altında zam yaptık. Sonuç itibariyle evi satalım ve bu sinir harbinden kurtulalım istiyoruz. Çünkü kira kontratı Kasım ayında yineleniyor ve karda kışta insanlara evden çıkın diyemiyoruz bir türlü çünkü düzgün insanlar ve biz de yokluğu biliriz diye düşünüyoruz ama artık bin km uzaktaki evin kira stresi ile uğraşacağımıza evi satalım bulunduğumuz yerden bir arsa alıp içine müstakil ev yapalım diye düşünmeye başladık.

Bu fikrimizi kiracımıza uygun bir dille anlattık. İsterse kontrat süresi bitmeden yazın da çıkabileceğini. Kontratta yazdığı gibi evi boyanmasına gerek olmadığını, depozitosunu da iade edeceğimizi söyledik ama aradan 3 gün geçmesine rağmen mesaja dönüş yapmadı. Sorum şu ki kontrat Kasım’da bitiyor ve o zamana kadar çıkmak için süresi var. Buna rağmen ben çıkmıyorum diyebilir mi? Eğer öyle bir durum olursa nasıl bir yol izlemeliyiz?

Niye öyle diyorsunuz ki ? 6-7 yılda Kirayı ve aidatı ödemeyen insanlar nasıl düzgün olabiliyor ? Noterden ihtarname çektirin noter ücretini de onlar ödesin
O konuyu detaylı anlatmamıştım. Kirayı ödüyorlar ama parça parça. Evi tuttuktan bir süre sonra iflas ettiler. Şimdi de bir yıldır pandemi sebebiyle aidatı ödeyemeyecek duruma geldiler. Yoksa idare ediyorduk bir şekilde ama 6 ayda bir hesapları geçmişe dönük inceleyip eksik var mı diye hesaplamamız gerekiyordu artık sıkıldık bu durumdan açıkçası.

O konuyu detaylı anlatmamıştım. Kirayı ödüyorlar ama parça parça. Evi tuttuktan bir süre sonra iflas ettiler. Şimdi de bir yıldır pandemi sebebiyle aidatı ödeyemeyecek duruma geldiler. Yoksa idare ediyorduk bir şekilde ama 6 ayda bir hesapları geçmişe dönük inceleyip eksik var mı diye hesaplamamız gerekiyordu artık sıkıldık bu durumdan açıkçası.
Aidatı ödemiyorlarsa da ihtar çekip çıkartabilirsiniz. 3 aylık kirada eksik varsa da aynı şekilde hakkınız var

Aidatı ödemiyorlarsa da ihtar çekip çıkartabilirsiniz. 3 aylık kirada eksik varsa da aynı şekilde hakkınız var
Art arda zamanında ve tam yatırılmış 3 kira yok ki. İstediğimiz an ihtar çekebiliriz biliyorum ama ihtara rağmen çıkmıyorum derse diye korkuyoruz. Bu şekilde zaten evi satamayız. Bir de dava açmamız gerekirse çok uzun bir sürecin içine girmemiz gerekir. Bizim 6-7 yıldır onlara gösterdiğimiz toleransın hattına sorun çıkarmadan çıkmalarını umuyoruz.

Fark etmiyor ödeyip ödememesi. Önce kira olayından veya aidattan dokayı ihtar çektirenilirsübiz. Evden sözleşme yenilenmeden çıkması için sanırım en geç 1 ay önce ihtarname çektirmeniz gerekiyor. Eğer bunu yapmazsanız sözleşme otomatik yenilenmiş olur ve hiç birşey yapamazsınız.

Art arda zamanında ve tam yatırılmış 3 kira yok ki. İstediğimiz an ihtar çekebiliriz biliyorum ama ihtara rağmen çıkmıyorum derse diye korkuyoruz. Bu şekilde zaten evi satamayız. Bir de dava açmamız gerekirse çok uzun bir sürecin içine girmemiz gerekir. Bizim 6-7 yıldır onlara gösterdiğimiz toleransın hattına sorun çıkarmadan çıkmalarını umuyoruz.
İhtar çektirin çektirdikten sonra belli bir süre içersinde çıkması gerekiyor ödemek zorundalar icraya takibe bile düşebilir genede çıkmıyorlarsa polisle çıkarabilirsiniz

içinde kiracı ile satsanız? sorunları yeni alan kişi düşünse nasıl olur?
bir de mesaj atmak yerine arayın bence.

Istanbulda bur emlakci bulun evi satiliga koyun,kisiye de, ihtar cekin bosaltsin,her yonuyle sarin ,ev oyle kolay satilmaz,siz fazla iyi niyetlisini,audat ve boya karsiligi depozito kullanin iade etmeyin

İhtarname çekmeden bir adım ilerleyemezsiniz. Zira kiracı da ihtarname gelmedikçe rahat olduğunu biliyor o nedenle kirasını ödemiyor.

Yasal süreci bir başlatın, hemen çıkmak isteyecektir zaten. 6 yılda çoktan çözülürdü bu sorun.

Yarım yarım yatırmak diye birşey yok, öyle olsaydı herkes her ay 5 tl ödeyip istediği evde otururdu. 😂

Yasalarda kiracı çıkartma şartları belli, kirasını tam ödeyen kiracıyı çıkarmak çok zordur, ancak o evde oturacaksınız. Bu nedenle ödemeyen kiracılar için yasal düzenlemeler var.

Avukatla görüşün.

Kira sozlesmesi dolduğunda 6 ay ev arama süresi var diye biliyorum yanlis mi biliyorum?
Ihtar cekmeniz gerekiyor.

Sizin gibi ev sahibim olsa basimin üstünde tasirim valla😍
Benim karsima evdeki sorunlari cozmeyen sen coz ama kiradan da dusemezsin diyen ama her sene ust limitten de artis yapan tipler çıktığı ve bir de evleri adam etmeye calismakla ugrastigim icin sizin cok iyi niyetli oldugunuzu dusundum
Konuya donersek noterden şu tarihe kadar (sozlesme tarihi ya da baska bir tarih de verebilirsiniz oncesinden) cikin diyin en gec kontratın bitmesine bir ay kala diye biliyorum, o zamana kadar ihtar cekmeniz lazim eger evi satarsaniz da 6 ay süreleri oluyor yani simdi satsaniz kontrat zamanına kadar vakitleri var
Geri dönüş yapmaya bile tenezzül etmemişler ayip yaa

Arkadaşlar 6-7 sene önce İstanbul’dan bir ev aldık ancak bir sene sonra eşimin iş değişikliği sebebiyle başka bir ile taşındık. Evimizi de kiraya verdik. 6-7 senedir aynı kiracı oturuyor evimizde ama toplasanız bu 6-7 yılda ancak bir elin parmağı kadardır kirayı zamanında ve tam yatırdığı. Apartman yöneticisinin söylediğine göre de bir yıldır aidat ödemiyormuş.

Bu arada ilk yıl zam yapmadık. Diğer tüm yıllarda da yasal oranın altında zam yaptık. Sonuç itibariyle evi satalım ve bu sinir harbinden kurtulalım istiyoruz. Çünkü kira kontratı Kasım ayında yineleniyor ve karda kışta insanlara evden çıkın diyemiyoruz bir türlü çünkü düzgün insanlar ve biz de yokluğu biliriz diye düşünüyoruz ama artık bin km uzaktaki evin kira stresi ile uğraşacağımıza evi satalım bulunduğumuz yerden bir arsa alıp içine müstakil ev yapalım diye düşünmeye başladık.

Bu fikrimizi kiracımıza uygun bir dille anlattık. İsterse kontrat süresi bitmeden yazın da çıkabileceğini. Kontratta yazdığı gibi evi boyanmasına gerek olmadığını, depozitosunu da iade edeceğimizi söyledik ama aradan 3 gün geçmesine rağmen mesaja dönüş yapmadı. Sorum şu ki kontrat Kasım’da bitiyor ve o zamana kadar çıkmak için süresi var. Buna rağmen ben çıkmıyorum diyebilir mi? Eğer öyle bir durum olursa nasıl bir yol izlemeliyiz?
Evi içinde kiracı ile de satabilirsiniz.Bunu istemiyorsanız ihtarname çekin

İhtarname çekin olmazsa polis eşliğinde çıkartın

Keşke 6 yıl bu kadar hoşgörülü olmasaydınız. bana sorarsanız satmayın, başka kiracı bakın.

X