Kırılmak da haksız mıyım?

nese1907

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
7 Haziran 2019
458
391
31
Hanımlar merhaba... Eşimle bugün halasının kızına kahvaltıya davetli idik köyden üç akrabası gelmiş bizi kahvaltıya çağırdılar halasının kızı diyorum ama baya evli çocuklu falan 35-40 yaşında biri. Allah yardım etsin evleri aşırı küçük mutfaklarında 1 kişi anca sığıyor. Ben Bize buyrum ettim evim büyük hem bizim evi görsünler istedim 10 aylık evliyim ilkkez geldiler. Yok siz gelin deyince tamam dedik Ben sadece üç akraba olacak işte bir de ev sahibi karı koca Vs hesaplıyorum kafamda nasıl sığacağız diye düşünüyorum ama eşime hiçbirşey demedim derken ablam iki yeğenimi bana bırakmak zorunda kaldı sağlık durumu sebebi ile. Ben de çocuklar geldi gitmiyim diye düşünmedim aldım yeğenlerimi gittim. Aha kapı bir açıldı görümcem cocuklari ev sahibi ablanın abisi ıdısı dıdısı evde adım atmaya yer yok herkesi öptüm selamladımm içeriye sofra açılıyor yardıma gidiyorum gerek yok geç içeri diyorlar otursam gelinim gözüme bakıyorlar gibi geliyor. Görümcem en Son gel biz cocuklarla yer sofrası açalım yiyelim dedi olur dedim eşimi Paşa gibi sofra başına almışlar ama ben inanın sofradakileri görmedim bile
geçtim holdeki sofraya yeğenlerim utandı birşey yemedi. Yeminle sofrada sadece üç adet haşlanmış yumurta bir kaç dilim salam Pişi ve zeytin vardı içimden bile geçirmedim ay bu nası sofra Vs diye asla lüks aramam biliyorum durumu olmayan bir aile neyse yedim ben görümcem kızına yedirdi kendi yemedi kalktık aradaki sofrayı kaldırdık içeri geçtim ki bir sofra var dillere destan. Peynirler kaşarlar kaymak domates salatalık ne ararsan var eşim iştahlı biri öyle yemiş ki ter dökmüş alnı ter içinde diyorlar ki e gel bu sofrada da ye biraz gene laf olmasın diye oturdum sofraya ama bir ağlamak yapıştı boğazıma hiç bozuntuya vermedim yemedim birşey ama oturdum yesene dediler orda ye dediniz yedim dedim teşekkür ettim görümcem oturdu yedi falan içerde yememişti eşim ne beni merak etti ne sofrada sordu ne seslendi kendini beslemekle meşguldü haliyle suratım düştü ama gene herkesle iyi konuştum sofra toplanacak tabak götürüyorum getirme dolu mutfak diyorlar gelip oturuyorum suratlar beş karış gelip tabak topluyorlar öyle kötü hissettim ki. Neyse 11 de gelmiştik yeğenlerim çok sıkıldı 2 gibi çıktık yolda bana erken çıktık diye bir Ton laf saydı daha otururduk hep böyle yapıyosun bıktım bilmem ne cocuklar var diye birşey demedim eve geldik akşam oldu Vs sinirler yatıştı bir bir anlattım ne tepki ne üzüntü ne bir cevap hiçbirşey yok tek dediği ben nerden bileyim içerideki sofrada ne var allah allah. Çok alınganmışım ben Başka cevap yok. Ben kırılmak da gerçekten haksız mıyım? Belki kocanla neden ayrı oturuyorsun diyen olcak kalabalık diye ne dedilerse onu yaptım içeri geçseydin derseniz İçerideki sofrayı görmüş olsam daha önce belki geçer otururdum ama doydumm öyle geçtim içeri. Çok uzun oldu kusura bakmayın fikirlerinizi bekliyorum

Kendiniz diyorsunuz mutfak kucuk diye, yani zaten iş yapan birileri varken, ortalik kalabalikken sirf goruntu olsun diye kendini de iş yapmaya sokuşturanlara acayip gicik olurum bende.
Ben de evliyim ve misafirlige gittigim yerlerde mutfaga girmeye kalkmiyorum, kaynanamin evinde dahi, hicbisey olmuyor. Kaldi ki sizde ortam kalabalikmiş zaten ev kucuk, yaptiginiz sey anlamsiz kendi kendinizi kurmussunuz.

Ayrica eşiniz hiç mi daha once o şekilde kahvalti etmedide bu derece terleyerek yedi yahu okurken midem bulandi. Neyse gorumceniz cocuklar icin onden hazirlayalim yiyelim demiş bence kendi de yemeyip icerde yemiş, sizde yiyebilirdiniz bunda bisey yok. Sofraya da buyur etmişler zaten, aglayacak kadar birsey yok bana çok abartmissiniz gibi geldi.

Ev sahibi geçin siz burda yiyin dememiş ayrıca dediğiniz gibi durumları yoksa tek seferde herkezi aradan çıkarmak istemiş olabilir onun bir suçu yok. Gorumceniz de sizle beraber aynı yere oturmus sonra geçmiş diğer masada karnını doyurmus sözde davet edilmiissiniz onunda suçu yok. Eşiniz hem haklı hem haksız. Evet sizin içerde ne yediginizi bilemez kadın kadına oturuyorlar kafasında. Ama merak edebilirdi o masada yoksaniz nerede oldgunuzu ne yaptiginizi sorabilir seslenebilir davet edebilirdi. Özetle büyütecek bir durum yok fakat uygun bir dil ile böyle ortamlarda sizi de hatirlamasi amaçlı uyarı yapilabilir küçük çaplı. Aynı durumu bende yasasam zoruma giderdi kesinlikle.

Kendiniz diyorsunuz mutfak kucuk diye, yani zaten iş yapan birileri varken, ortalik kalabalikken sirf goruntu olsun diye kendini de iş yapmaya sokuşturanlara acayip gicik olurum bende.
Ben de evliyim ve misafirlige gittigim yerlerde mutfaga girmeye kalkmiyorum, kaynanamin evinde dahi, hicbisey olmuyor. Kaldi ki sizde ortam kalabalikmiş zaten ev kucuk, yaptiginiz sey anlamsiz kendi kendinizi kurmussunuz.

Ayrica eşiniz hiç mi daha once o şekilde kahvalti etmedide bu derece terleyerek yedi yahu okurken midem bulandi. Neyse gorumceniz cocuklar icin onden hazirlayalim yiyelim demiş bence kendi de yemeyip icerde yemiş, sizde yiyebilirdiniz bunda bisey yok. Sofraya da buyur etmişler zaten, aglayacak kadar birsey yok bana çok abartmissiniz gibi geldi.

aaa evet okadar bilginin icinde terleme olayini unutmustum bir an
demek sogan yumrukladi sanirim semo aga

birde sonra biz özgür kadiniz triplerine giriyoruz, su konulari okucunca daha özgürün öööö sünün yanina 100 km yaklasamamisiz onu farkediyorum malesefg

Neden konu sahibinin üstüne geliyor herkes? Tamam çok abartılacak bir şey değil fakat yermeyede gerek yok mesele mühim değil diye.

Ev küçük ve kalabalık olabilir sofrada eş için yer ayırılabiliyorlarsa konu sahibinede eşinin yanında bir yer ayarlayabilirler, dış kapının dış mandalı gibi hissetmesi bana gayet normal geldi açıkçası. Ayrıca laf olmasın diye masada kurulan sofraya sonradan çağırmak dahada ayıp. Yenilip içilmiş doyulmuş sofradan kalkılmış. ee ne diye çağırıyorlar? kalanlarıda sen ye der gibi olmuş biraz. Kırılmanız bana gayet normal geldi ama bu eşinizden kaynaklı bir durum değil ortamın elverişsizliği yüzünden yaşanmış bütün bunlar eşinizide suçlamamak lazım. Öyle bir hengamede kimse kimseyi düşünemeyebilir. Sizdeki hata, yeğenlerinizin size gelmesine rağmen, o evin durumunu önceden bilip, ne olabileceğini tahmin ettiğiniz halde yeğenlerinizi alıp oraya gitmek olmuş açıkçası.

şimdi onlara yabancısın cekinirsin evet ama sen yeğenleri götürüyorsun onun çağırdıklarina laf ediyorsun. esin seni takip edemez. O bilemezdi. Ayıp olan onların o sofraya seni baştan davet etmemesi. Böyle şeyleri büyütme davet bekleme çağırmışlar gitmişsin otur yemene bak. Gel demişler otur ye işte Doymadiysan.

Eşiniz masa da size niye baksın ne yediniz diye?

Koskoca kadınsınız çocuk gibi sizi mi takip edecek?

Görümceniz demiş sofrada yiyelim diye, sonra masaya geçmişsiniz niye ağlamak geliyor içinizden , gerçekten anlamadım.

Eşiniz ne desin ah benim karım kaymak mı yiyemedi sofra da diye nazlasin mı sizi? Haksız ve alingansınız.

Bence sizin canınızı sıkan yegenlerin bir sey yememesi olmuş. Ama yine hata sizde. Yani çocukları bilmedikleri eve götürürseniz utanirlar tabi.
Kalabalıkta eşiniz sizi takip edemez. Benimki yemekten sonra yanıma gelip yedin mi, doydun mu diye sorar mesela ama o onun karakteri yani. Eşiniz bu yapıda değilse beklemek hata olur. Yetişkin insansiniz sonuçta.

Hem evleri küçük, durumları yok diyorsunuz hem de iki yeğeninizi de yanınızda götürüyorsunuz. Bunu yapan karşı taraf olsaydı ne görgüsüzlüğü kalırdı ne de size sormadan misafir getirecek kadar yüzsüzlüğü. İnsanlar yer olmadığından çocuklara alelacele sofra kurmuşlar anladığım kadarıyla ki çocuklara yedirelim demişler. Sizde gidip eşinizin yanında yeseydiniz sonradan ne var bunda? İlla herşeye bir kulp bulacaksınız yani.

Buradaki önemli nokta şu;
Size içerde mi yiyin dendi yoksa önden yeğenleri yedirip geleceğinizi mi düşündüler..
Bunun cevabına göre kırılmakta haklı veya haksızsınız bana göre.
Ayrıca içerdeki sofrada kaymaklar peynirler varken çocukların da yemesi için sofraya konmaması benim canımı kendi durumumdan daha çok sıkardı.

Evet kusura bakmada alingansiniz .. bizde kadinlarin sonradan yada kücük sofrada yedikleri bile oluyor ne var bunda..
bide iki cocuguda getirmissiniz olabilir belki mecbur kaldiniz ama okadar bahsetmissiniz 3 kisi bile sigmayiz dediginiz yere 4 kisi gitmissiniz .. görümcenizde sizinle ayni sofraya oturmus sizin ne lüksünüz varki bas köseye cagirsinlar? Hatta gene softaya cagirmislar daha ne olsun? Esinizden cok itici bir sekilde bahsetmissiniz , bakis aciniz cok cirkin esinize karsi..

Son düzenleyen: Moderatör:
ev sahibi ile aynı yerde yemişsiniz sizi dışlamış olmuyor.
eger diger hazırlanan masa daha özel ise tabagınıza istediklerinizi koyması için eşinizden yardım isteyebilirdiniz

üzülmeyin.bu durumlar taktik geliştirin

Bosa alinganlik yapıyorsun. Aslinda sen esine alinmadin. Sen yeni gelinsin ya hani,kahvaltıya cagirdilar fakat sana siradan bir yer sofrasi kurdular ama bas sofra bol bol doluydu sen ona bozuldun. Görümcen sana cocuklari yedirelim demis,sana gore hazirlamamislar ki o yer sofrasını. Çocuklar ne yer diye oyle koymuslar uc bes bisey. Ayrica benim esimde asla pesime düşmez yedimmi yemedimmi naptim ne ettim. Bende onun pesine dusmem
.kalabalik ortam yedigine ictiginemi bakıcam.

Senin evin küçük burada yapalım kahvaltıyı demeniz bence aşağılamak. Kadın ağırlayacağını düşünmüş ki davet etmiş. Sizin evinizi görsünler istiyorsanız ayrıca davet edin.

Yanınıza 2 yeğeninizi alıp gitmeniz düşüncesizce. İzin istediniz mi mesela giderken ya da haber verdiniz mi? Yazık çocuklar aç kalmış ama siz kaymak yiyemedim, peyniri görmedim derdindesiniz. Keşke çocuklar için düzgün bir sofra kurulsaymış. Bizim evimiz de küçüktü ama annelerimiz bizim soframıza daha çok özenirdi. Büyükler olarak hepiniz bencilsiniz. Üzgünüm.

Benim eşim dikkatlidir bir yerde beni kontrol eder. Direkt yanına oturtur ya da kadınların yanındaysam kalkınca sorar doydun mu vs. diye. Sizin durumunuzda yeğenlerimi benden daha çok takip ederdi. O sofradan rahatsız olurdu ve kendi de yiyemezdi. Biz büyük ihtimalle aç kalkardık ailecek. 😐

Çocukmusunuz eşinizin sizi takip etmesini bekliyorsunuz adam tabiki sofrada oturcak sizi diger sofraya cocujlari yedirin diye oturtmuslar kendinizde orda yiyin diye degil. Ben sizi biraz anlatisiniz dolayisiyla ac gozlu birisi gibi gördüm. Ayrica evin kucuk oldugunu biliyosunuz cocuklarla gitmek zaten sizin tercihiniz ki ben bana bu sekilde biri ekstra cocukla filan gelse sinir olurum yani. Cocuklari goturduyseniz once onlari yedirip sonra siz yiyeceksiniz ne bekliyordunuz anlamadim.

Eskilerde üsül öyleydi, önce erkekler, sonra kadin ve çocuklar yerdi. Tabiki erkekler herşeyin en iyisini yerdi ilk olduğu için.

Sanirim eşinin ailesinde bu halen sürdürülüyor. Cehalet var yani. Eşinde farkli değil. Normal buluyor. Üstelik bu yaşinda daha miğdesinin sinirlarindan haberdar değil. Kusura bakma ama iğrenç ya.

Neyse sen yine iyisin holda biraz yemek yedin. Eskiden gelinler sadece hizmzet ile meşguldu. Onlar eminim tam tersi, seni çok iyi ağirladiklarini, hatta baya geliştiklerini düşünmüşlerdir.

X