Turşular Kırma Yeşil Zeytin Yapılışı

isabel

Kuzey Ege
Yönetici
Super Moderator
Anneler Kulübü
6 Mart 2012
17.731
27.748
48
20201124_140102.jpg

Bundan 5 yıl önce birgün kendi zeytinimi yapacağımı asla düşünemezdim .Ama bir zeytinlik alıp zeytin ağaçlarının içine düşünce ve herşeyimiz doğal olsun isteyince başladık zeytin kurmaya..
Zeytin yeşil iken kırma ve çizme,siyah iken salamura ve sele olacak şekilde yapılıyor..Ben kırma,çizme ve siyah ile 2 çeşit salamura yaptım
Zeytinim hemen olsun,hemen yiyeyim diyorsanız ilk tercih kırma oluyor. Daha önceleri bana biraz yavan geldiğinden yiyemezdim ama şimdi abartısız 30 tane yiyorum..

Peki kırma zeytin nasıl yapılır ?

-Yaklaşık 3,5 kg zeytin
-5 lt lik pet şişe
-Su
-Kaya tuzu

Salamura yaparken:
-5 lt lik kavanoz
-5 yemek kaşığı kaya tuzu
-

5 lt lik bir kap yaklaşık 3 -3,5 kg arası zeytin alıyor.. Pet şişenin içine bir miktar su koyuyoruz. Zeytinler kırıldığında kararmaya başlayacağından bunu engellemek için kırar kırmaz su içine atacağız...

Zeytinleri bir taş yada şişe tabanı ile üzerine hafifçe vurarak kırıyoruz.Kırdığımız zeytinleri su dolu kaba atıyoruz. Bu işlemi zeytinler bitene kadar yapıyoruz..Üzerine su doldurup kapağını sıkıca kapatıyoruz..Güneş görmeyen serin bir yere kaldırıyoruz .

2 gün sonra suyunu döküyoruz ve tekrar su dolduruyoruz. 2 yemek kaşığıda kaya tuzu ekliyoruz...

2 gün sonra yine aynı işlemi yapıyoruz..

Toplamda 4 defa bu işlemi yapmış olacağız.Yani acısı gidene kadar.. Ve her defasında tuz ekliyoruz. Bu işlemleri yaparken Çeşme suyu kullanılabilir.

Artık salamura haline getireceğiz.Acısı giden zeytinlerin suyunu süzüyoruz. 5 lt lik bir kavanoza alıyoruz.Üzerine 5 yemek kaşığı tuz,5 yemek kaşığı limon suyu 2 tatlı kaşığı şeker ekliyoruz. Ve üzerine çıkacak kadar su ekliyoruz. Ama su hazır su olmalı..

2 gün bu şekilde beklettikten sonra artık yiyebiliriz. Yerken üzerine zeytinyağı dökebiliriz..

Herkes farklı yapabilir kırma zeytini. Bu benim sonucundan memnun kaldığım ve yaptığım hali...

Afiyet Olsun..

20201025_133828.jpg

20201027_110858.jpg

20201126_211236.jpg

20201123_162337.jpg

X