Kışın Deepfreezde, Derin Dondurucuda Saklanan Gıdalar, Kışa Hazırlık

Bu patateslerı cok bekletmemek gerekıyor yalnız.
Cunku zamanla kararıyor ve lezzetı kalmıyor.
Ben kızartma olarak degıl de, calıstıgım donemde pratık olsun dıye yemekler ıcın hazırlamıstım.
Epey bır zaman sonra paketı actıgımda baktım neredeyse hepsı kararmıs.

Peki buzluktan çıkarır çıkarmaz mı koydun yağa, sıçramadı mı buzları eriyince?

zaten çok buzlu değildi 5-10 dk içinde attım ama dolapta çok bekletmedim 2-3 gün içinde pişirdim ihtiyacım olduğu için biraz yemeğe kullandım birazını da kızarttım ilk kez denedim ama sonuç güzeldi:KK51:

canım şok haşlama nasıl yapılıyor?
bir de buzluktan çıkarınca çözdürülmeden nasıl kullanılıyor anlayamadım?
bir de saklarken ben ,poşette saklıyorum ,siz nasıl saklıyorsunuz buzlukta ? acaba poşetten mi koktu öyle :97::93:

ben bezelyeleri hiç haşlamıyorum. pazardan aldığım gün ayıklayıp yıkıyorum, birer yemeklik olarak poşetlere dolduruyorum ve direkt buzluğa atıyorum. Yemekte kullanacağım zaman ise buzluktan çıkarıp bir su yıkıyorum ve çözülmesini beklemeden tencereye atıyorum ama şuna dikkat ; yemeğe sıcak su yerine soğuk su koyuyorum yoksa tadı kötü olur. Bir de yaprak sarması sarıp buzluğa koyuyorum onları da buzlu buzlu tencereye diziyorum pişirirken yie sıcak su değil soğuk su koyuyorum tadında değşiklik olmasın diye :KK34:

arkadaşlar közlenmiş patlıcanları dondurucuya atmıştım. şimdi nasıl yapıcam karnıyarığı? yardımcı olursanız sevinirim.. buzunun çözülmesini mi bekliyoruz? yoksa beklemeden içine harcı koyup pişricezmi?
teşekkürler..

buzunun çözülmesini beklemen gerek yoksa içini doldurmazsın

çok teşekkür ederim arkadaşım. buzu çözüldü. ancak son anda karnıyarık yapmaktan vazgeçip patlıcanlı bir çeşit ezme yaptık annemle. çok güzel oldu.

ayrıca yazın bamyaları ayıklayıp , yıkayıp, hiçbir işlem yapmadan torbalara bölüp dondurucuya atmıştım. sonra bu forumda bamyaların genelde domates ve limonla sarartılıp koyulduğunu okuyunca , yıkayıp çiğ koyduğum için bamyaların jelleşmesinden korkmuştum. dün bamyalarımı da pişirdik. süperdi.daha buzu tam çözülmeden üzerine 1 limon sıktım hiç bir jelleşme olmadı.

arkadaşlar bende bir tarif veriyim ama bunu buzluk değilde serin ortamda veya normal soğutucu bölümünde saklayabılıyoruz

5 kilo domatesi önce kabuklarını soyuyoruz (kaynar suya atıp çıkarıncA hemen soyuluyor )sonra robotta çekiyoruz ,sonra üyük bi kaba döküyoruz.domates suyuna yada az bir suya 5 adet aspirin i eritip domateslere karıştırıyoruz ve son olarakta tuz koyuyoruz ama tuz az olmamalı .sonra bunu cam şişelere doldurup üzerine sıvıyağ döküyorum ağzını kapayıp dolaba koyuyorum bütün kış boyunca yemeklerim de yada kızartmalarıma sos olarak pişirip kullanıyorum..pratik oluyor hemde kışın domateslerin tadı olmuyor o yüzden böylesi daha güzel oluyor hemde daha ucuz

not..her bir kilo için bir aspirin (bebek aspirini olmaz )

banada ilginç geldi, dolaylı yoldan da olsa yemeğimin içinde aspirin olduğunu bilerek yemek baya bi tuhafıma gider doğrusu.:KK19:

evet aynı kokladığınızda aynı tazeymiş gibi kokuyor tadıda aynı zaten aspirin günde almamız gereken bir ilaç zaten kan sulandırıcıdır ve domatestede tazeliğini korumasını sağlıyor özellikle bulgar halkımız çok yapar bu sosu :79: :79:

evet canım cam soda şişelerine domatesi salça aldığımız kişi çekiyor makinesiyle biz de evde şişelere dolduruyoruz bakkalda gazoz kapağı satılıyor onlardan alıp kapak kapatma makinesi var onunla kapaklarını kapatıyoruz sonrada bütün şişeleri büyük bi kazana koyup kaynatıyoruz böylelikle bozulmuyor ve kapağı sıkı kapanmayan varsa kaynama esnasında açılıyor öyle bişey olursa içinden alıyoruz
meyve suyu da aynı bu bu şekilde canım

bayanlar bu şişe kapağı kapatma makınasını nerden alabılecegımı bılen varmı?

attachment.php

attachment.php

arkadaşlar dolaba karnbahar koymak istıyorum kızartmak için sonrasında ama haşlayıptamı yoksa çiğdenmı koyucam bılmıorum aranızda deneyen varmı ???????:KK56:

arkadaşlar dolaba karnbahar koymak istıyorum kızartmak için sonrasında ama haşlayıptamı yoksa çiğdenmı koyucam bılmıorum aranızda deneyen varmı ???????:KK56:
çiğ olarak koymuştum,yıkayıp çiçeklerini ayırdıktan sonra.haşlayıp köftesini yaptım,hiç bir sorunla karşılaşmadım.tadında da hiç bir değişiklik yoktu.

arkadaşlar dondurulmuş sebzenizi bir yıldan fazla sakladığınız oldu mu acaba.o kadar çok dondurmuşum ki yaza kadar bitiremiyeceğim...2.seneye kalabilir mi acaba:KK71::KK71::KK71:

X