ÇUKUROVA 7. KİTAP FUARI ETKİNLİK PROGRAMI
14 Ocak 2014 Salı
Çukurova Salonu
Orhan Kemal 100 Yaşında Sempozyumu
14.00: Açılış Konuşmaları
Doğan Hızlan
14.15-15.15 Sanatımızın Hatıra Defteri Orhan Kemal Bölümü Gösterimi
Yazan-Yöneten: Nebil Özgentürk
15.30-16.15
Panel:Yaşamı ve Eserleri ile Orhan Kemal
Yöneten: Turhan Günay
Konuşmacılar: Işık Öğütçü, Nebil Özgentürk
Düzenleyen: TÜYAP
16.20-17.15
Panel: Edebiyatta Politik Tavır
Konuşmacılar: Adnan Gerger, Süreyya Köle
Düzenleyen: Notabene Yayınları
17.30-18.30
Söyleşi: Postmodern Zamanlarda Aşk ve Edebiyat
Konuşmacılar: Aydın Şimşek, Namık Kuyumcu
Düzenleyen: Kanguru Yayınları
14 Ocak 2014 Salı
Akdeniz Salonu
15.00-16.00
Panel: Bölge Barışını Arıyor
Yöneten: Mehmet Karasu
Konuşmacılar: Saadet F. Bilir, Selim Matkap, Sinan Seyfettinoğlu
Düzenleyen: Türkiye Yazarlar Sendikası
16.15-17.15
Söyleşi: Kitap ve Edebiyat Dünyasında 2013 Yılı Değerlendirmesi
Konuşmacılar: Burcu Aktaş (Radikal Gazetesi), Çağlayan Çevik (Hürriyet Gazetesi), Aslı Uluşahin (Cumhuriyet Gazetesi)
Düzenleyen: TÜYAP
17.30-18.30
Şiir Dinleti
Katılımcılar: Ali Ozanemre, Zeki Karaaslan, Bekir Dağsever, Adnan Gül, Demet Duyular Doğan, Hülya Başak Ekmekçi, İbrahim Tığ, İlhan Kemal, Mustafa Emre, Meliha Ünal Kar
Düzenleyen: Edebiyatçılar Derneği
18.45-19.45
Şiir-Dinleti: Çukurovalı Şairlerden Şiir Dinletisi
Yöneten: Nazan Balcı
Katılımcılar: Ferhat Zidani, Mehmet Atilay, Bedran Cebiroğlu, Nurettin Bellur Meliha Kar, Ali F. Bilir, Mehmet Hameş, Ramazan Sarı, Oya Katırcı, Hülya Başak Ekmekçi, Halit Gökmen
Düzenleyen: Türkiye Yazarlar Sendikası
15 Ocak 2014 Çarşamba
Çukurova Salonu
11.00-11.45
Söyleşi: Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite
Konuşmacı: Mehmet Ali Çiçek
Düzenleyen: Kırmızı Karınca
13.00-14.00
Söyleşi: Tarihin Eğlenceli Yönü
Konuşmacı: Metin Özdamarlar
Düzenleyen: Eğlenceli Bilgi
14.15-15.45
Panel: Türkiye Yazarlar Sendikasının Anıt Yazarı Orhan Kemal 100 Yaşında
Yöneten: Çetin Yiğenoğlu
Konuşmacılar: Ali Ozanemre, Orhan Özdemir, Selamet Bağcı
Düzenleyen: Türkiye Yazarlar Sendikası
16.00-17.30
Panel: Çukurovadan bir Orhan Kemal Geçti
Yöneten: Zafer Doruk
Konuşmacılar: Arslan Bayır, Bekir Dağsever, Hasan Hüseyin Çabuk, Veli Cuma
Düzenleyen: Çukurova Edebiyatçılar Derneği
17.45-18.45
Söyleşi: Aşkın Terapisi
Konuşmacılar: Yüksel Mert, E. Ali Okur
Düzenleyen: Ekspres Gazetesi
15 Ocak 2014 Çarşamba
Akdeniz Salonu
11.00-11.45
Atölye Çalışması: Veni, Vidi, Scripsi / Geldim, Gördüm, Yazdım
Yöneten: Meltem Erinçmen Kânoğlu
Düzenleyen: Çikolata Yayınevi
14.00-14.45
Söyleşi: Mavisel Yener Çocuklarla Buluşuyor/Okuyoruz, Eğleniyoruz, Düşünüyoruz, Düşlüyoruz
Konuşmacı: Mavisel Yener
Düzenleyen: Bilgi Yayınevi
15.00-16.00
Söyleşi: Günümüzde Öykücülük
Yöneten: Halise Tekbaş
Konuşmacılar: Bekir Dağsever, Mehmet Demirel Babacanoğlu, Hasan Hüseyin Çabuk, Musa Dinç, Adil Kurt
Düzenleyen: Çukurova Edebiyatçılar Derneği
16.15-17.15
Panel: Edebiyatın Gelişmesinde Derleme Çalışmalarının Önemi
Yöneten: Azad Zal
Konuşmacılar: Enîse Şîrin Çager, Mehmet Oncu, Faysal Özdemir, Mehmet Deviren
Düzenleyen: J&J Yayınları
17.30-18.30
Söyleşi: 68 Hareketi ve Çukurovada Devrimci Siyaset
Konuşmacı: Fikret Babuş
Düzenleyen: Ozan Yayıncılık
16 Ocak 2014 Perşembe
Çukurova Salonu
12.00-12.45
Söyleşi: Kelimelerin Sihirli Dünyası
Konuşmacı: Mehmet Ali Çiçekçi
Düzenleyen: Kırmızı Karınca
13.00-14.00
Okuma-Söyleşi: İzmirin Gevrekçi Çocuğu Çukurovada
Konuşmacı: Hacer Kılcıoğlu
Düzenleyen: Günışığı Kitaplığı
14.15-15.45
Panel: Edebiyattan Sinemaya Orhan Kemal
Yöneten: Rıza Kıraç
Konuşmacılar: Ercan Kesal, Caner Cindoruk
Düzenleyen: TÜYAP
16.00-17.00
Söyleşi: Direniş Öyküleri
Yöneten: Süreyya Köle
Konuşmacılar: İlker Mengü, Ayşe Akaltun
Düzenleyen: Notabene Yayınları
17.15-18.15
Panel: Süreya ve Ceyhunda 'Göçebelik' Teması
Yöneten: Aydan Ay
Konuşmacılar: Bekiz Berksoy, Mecit Ünal, Seyyit Nezir
Düzenleyen: Sis Çanı Yayınları- Cemal Süreya Kültür Sanat Derneği
18.30-19.30
Söyleşi: Aşk ve Tasavvuf
Konuşmacı: Faruk Dilaver
Düzenleyen: Destek Yayınları
16 Ocak 2014 Perşembe
Akdeniz Salonu
13.45- 14.45
Söyleşi: ''Çizgi Filmlerin Çocuklar Üzerindeki Gizli Etkisi''
Konuşmacı: Suat Turgut
Düzenleyen: 2023 Yayıncılık
15.00-16.00
Şiir Dinletisi: Çukurovada Şiir Dinletisi
Yöneten: Halise Tekbaş
Katılımcılar: Lütfü Küpeli, Bayram Yılmaz, Mehmet Demirel Babacanoğlu, Şeref Kocakaya, Selahattin Baysal, Mesut Eray, Mansur Ekmekçi, Bekir Dağsever,
Cemal Ünal, Enver Seçinti, Ali Atar, Hasan Hüseyin Çabuk, İbrahim Özcanlı (Aşık Postacı), Münevver Düver, Hülya Saadet Öznisan,Baki Yıldırım, Harika Ufuk,
Selim Şavin, Yakup Karaca, Fuat Duymaz
Düzenleyen: Çukurova Edebiyatçılar Derneği
16.15-17.15
Panel: Kültür Endüstrisi Karşısında Şiir
Yöneten: Ersun Çıplak
Konuşmacılar: Salim Nacar, Alptuğ Topaktaş, Cuma Duymaz, Nazmi Cihan Beken
Düzenleyen: Karayazı Edebiyat ve Fikir Dergisi
17.30-18.30
Söyleşi: En Yalın Ve En Efsunlu Meseleler Üzerine
Konuşmacı: Ercan Kesal
Düzenleyen: TÜYAP-İletişim Yayınları
18.45-19.45
Panel: Ömer Polatın Romanları ve Tiyatro Oyunları
Konuşmacılar: Çetin Derdiyok, Bedri Aydoğan, Nazmi Bayrı
Düzenleyen: Edebiyatçılar Derneği
17 Ocak 2014 Cuma
Çukurova Salonu
11.00-12.00
Panel: Gezi Direnişi Ruhu ve Özgürlükler
Yöneten: Halit Atik
Konuşmacılar: İlhan Cihaner, Ümit Özgümüş
Düzenleyen: SODEV
14.15-15.45
Söyleşi: Deftera Wenda
Konuşmacı: Roni War
Düzenleyen: Ava Yayınları
16.00-17.00
Söyleşi: Cumhuriyetle Özgürleşen Kadınlar
Konuşmacı: Sevgi Özel
Düzenleyen: Cumhuriyet Kitap
17.15-18.00
Söyleşi: Ahmet Şerif İzgören ile Söyleşi
Konuşmacı: Ahmet Şerif İzgören
Düzenleyen: Elma Yayınevi
18.15-19.15
Panel: Güncel Demokratik Görevler
Yöneten: Sönmez Targan
Konuşmacılar: Cemil Orkunoğlu, Çetin Yeğenoğlu, Mehmet Çelebi, İlhan Cihaner
Düzenleyen: 68'liler Birliği Vakfı
17 Ocak 2014 Cuma
Akdeniz Salonu
11.30-12.30
Yaratıcı Okuma: Meraklı bir Somon Balığının Maceraları
Konuşmacı: Nilay Yılmaz
Düzenleyen: Altın Kitaplar
13.00-14.00
Okuma-Söyleşi: Zıtlıklar Üzerine Modern bir Çocuk Romanı: Lataşiba
Konuşmacı: İrem Uşar
Düzenleyen: Günışığı Kitaplığı
14.15-15.15
Söyleşi: Nur İçözü ile Zamanda Yolculuk
Konuşmacı: Nur İçözü
Düzenleyen: Altın Kitaplar
15.45-16.45
Söyleşi: Kanuni ve Akıl Oyunları
Konuşmacı: Talha Uğurluel
Düzenleyen: Timaş Yayınları
17.00-18.00
Söyleşi: Bursa Cezaevinde Bir Çukurovalı: Orhan Kemal
Konuşmacılar: Tahir Şilkan, Güney Özkılınç
Düzenleyen: Evrensel Basım Yayın
18 Ocak 2014 Cumartesi
Çukurova Salonu
11.00-11.45
Söyleşi: İstiklal Mahkemeleri
Konuşmacı: Ergün Aybars
Düzenleyen: Atatürkçü Düşünce Derneği Adana Şubesi
12.15-13.15
Söyleşi: Sevdiğinize Bağlı mısınız? Bağımlı mısınız?
Konuşmacı: Bünyamin Çetinkaya
Düzenleyen: Pegem Akademi
13.30-14.30
Söyleşi: Milli İrade
Konuşmacı: Banu Avar
Düzenleyen: Ezgi Kitabevi-Remzi Kitabevi
14.45-15.45
Söyleşi: Binbir Renk Binbir Çiçek: Yaşar Kemalli Anılar
Konuşmacı: Arif Keskiner
Düzenleyen: Doğan Kitap
17.15-18.15
Söyleşi: Bir Mücadele Alanı Olarak: Kent
Konuşmacılar: Aydın Çubukçu, Nazım Biçer
Düzenleyen: Evrensel Basım Yayın-TMMOB Adana İKK
18.30-19.30
Şiir-Müzik Dinleti
Katılımcılar: Coşkun Karabulut, Tülin Dursun, Gökhan Cengizhan, Güney Özkılınç, Efsun Gültekin, Kağan İşçen, Halil İbrahim Özcan, Ahmet Özsoy, Canan Başkaya, Murat Demirkol
Müzik: Nebih Nafile
Düzenleyen: Edebiyatçılar Derneği
18 Ocak 2014 Cumartesi
Akdeniz Salonu
11.00-12.00
Panel: Tayyipgiller-Ortaçağa Savruluş-Laiklik ve Suriyedeki Gelişmeler
Yöneten: Ayşe Küçükosmanoğlu
Konuşmacılar: Gülden Yuva,Ercan Küçükosmanoğlu
Düzenleyen: Derleniş Yayınları
12.15-13.15
Söyleşi: Doğa Kader Ve Niyet
Konuşmacı: Uğur Koşar
Düzenleyen: Destek Yayınları
13.30-14.30
Söyleşi: Sınıftan Hababam Sınıfına
Konuşmacılar: Aydın Ilgazi Nazmi Bayrı, Nuri Sağıltıcı
Düzenleyen: Çınar Yayınları
14.45-15.45
Söyleşi: Aşkın İlahi Dili
Konuşmacı: Bülent Gardiyanoğlu
Düzenleyen: Destek Yayınları
16.00-16.45
Söyleşi: Abdülhamidin Kurtlarla Dansı
Konuşmacı: Mustafa Armağan
Düzenleyen: Timaş Yayınları
17.00-18.00
Panel: Türk Edebiyatıda Orhan Kemal ve İzleri
Yöneten: Bedri Aydoğan
Konuşmacılar: Haydar Ergülen, Ahmet Ümit
Düzenleyen: TÜYAP
18.15-19.15
Şiir Dinleti:"Neylerse Şiir Eyler"
Katılımcılar: Betül Akdağ, Çetin Derdiyok, Ali Ozanemre, Sema Sezen, Aydın Uysal, Adnan Gül
Düzenleyen: Kanguru Yayınları
19 Ocak 2014 Pazar
Çukurova Salonu
11.00-12.00
Söyleşi: Klasîk Kürt Edebiyatı
Konuşmacı: M. Xalid Sadînî
Düzenleyen: Nûbihar Yayınları
12.15-13.15
Söyleşi: Bugünün Kadını Olarak Hz. Aişe
Konuşmacı: Sibel Eraslan
Düzenleyen: Timaş Yayınları
13.30-14.15
Söyleşi: Kendi Everestinize Tırmanın
Konuşmacı: Nasuh Mahruki
Düzenleyen: Alfa Yayınları
14.30-15.30
Söyleşi: Geçmişten Geleceğe Türkiye"
Konuşmacı: Mustafa Balbay
Düzenleyen: Cumhuriyet Kitap
15.45-16.45
Söyleşi: İnsanımızın Kodları
Konuşmacı: Yavuz Bahadıroğlu
Düzenleyen: Nesil Yayınları
17.00-18.00
Söyleşi ve Şiir Dinletisi: 30. Yılında Gülsüm Cengiz Şiirleri ve Yasak Sevda Sözcükleri
Konuşmacılar: Gülsüm Cengiz, Tahir Şilkan
Düzenleyen: Evrensel Basım Yayın
19 Ocak 2014 Pazar
Akdeniz Salonu
11.00-12.00
Söyleşi: Bilim, Resmi ideoloji ve Kürt Sorunu?
Konuşmacı: İsmail Beşikci
Düzenleyen: İsmail Beşikci Vakfı
12.15-13.15
Söyleşi: Mevlana ve Kutsalın Dili
Konuşmacı: Ahmet Turgut
Düzenleyen: Kapı Yayınları
13.30-14.30
Söyleşi: Aile Çay Bahçesi
Konuşmacı: Yekta Kopan
Düzenleyen: Can Yayınları
14.45-15.45
Söyleşi: Günümüzde Aşk Kavramı
Konuşmacı: Aret Vartanyan
Düzenleyen: Destek Yayınları
16.00-17.00
Söyleşi: Gezi Direnişi ve Sonraki Direnişlere Mektup
Konuşmacılar: Adnan Gümüş, Halil İrmek
Düzenleyen: Evrensel Basım Yayın
17.15-18.15
Panel: Toplumcu Belediyecilik ve Demokrasi
Konuşmacı: İhsan Kamalak, Ulaş Bayraktar
Düzenleyen: SODEV