Kız evlat, erkek evlat, haksız mıyım?

elfshnn8

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
30 Mayıs 2017
236
110
Herkese merhaba, beş yıldır özelde asgari ile çalışıyorum ailemle yaşıyorum büyüğüm evlendi ayrıldı, ailem eski konularımdan da anlaşılacağı üzere, paranı biriktir birikim yap der dururlar, maaşımı almazlar mutfak masrafını ödeyim derim ona bile izin vermezler genelde.
Konum şu ki büyük abim üç yıl önce evlendi düğünü masrafları hep ailem biz karşıladık. (kıskanmak değil ama, ben ailemden para almamak için çalışıyorum, o düğünü aileme yaptırıyor)
Şimdiyse işleri güçleri kurmak için eşiyle, ailemden borç para istiyorlar, ben anneme gidip bana araba almaya destek çıkın bile demiyorum, harçlık bile istemiyorum çalışıyorum diye herşeyimi alırım biriktiririm, o ise bi rahatlıkla direk borç para istiyor bana şu kadar bin lira verin diye, tabi ailem o paraları geri almıyor sen evladımızsın yaparız ederiz nolcak diye. Haksız mıyım allah aşkına artık kendimi küçük enayi kız evlat gibi hissediyorum. birşey desem kıskanan kötü kardeş olurum, demiyim diyorum, ama böyle de kötü hissediyorum kendimi. Bende gidip ee o zaman bana da araba almak için destek çıkın mı diyeyim, bende niye o karakter huy yok ben niye utanıp isteyemiyorum bunları??

Yani ya diyceksiniz ya vermeyceksiniz evlat ayrimi hiç sevmediğim ve çok çok yaşadığım bir olay
Sizde kendinize bahane uydurun yada diyemiyorsaniz mesela araba alcam taksitini ödüyorum gibi

kaç kardeşsiniz? büyük abim demişsiniz, bir de ufak abiniz mi var?

Boş yere kinleniyorsunuz. Hani deseniz ki ben çalışıyorum paramı aileme veriyorum benim için birikim yapmıyorlar abime veriyorlar deseniz anlarım. Zaten sizin maaşınıza da karışmıyorlarmış. Araba almak gibi niyetiniz var madem sizde söyleyin. Ona iş kurması için verip size para veremeyiz derlerse haklısınız. Aileniz siz söylemezseniz nereden bilsin araba almak istediğinizi. Ailenizin durumu iyiyse abiniz iş kurmak için para isteyebilir bunda bir sorun yok. Borç olarak istemiş zaten geri alıp almamak onların tasarrufunda

Herkese merhaba, beş yıldır özelde asgari ile çalışıyorum ailemle yaşıyorum büyüğüm evlendi ayrıldı, ailem eski konularımdan da anlaşılacağı üzere, paranı biriktir birikim yap der dururlar, maaşımı almazlar mutfak masrafını ödeyim derim ona bile izin vermezler genelde.
Konum şu ki büyük abim üç yıl önce evlendi düğünü masrafları hep ailem biz karşıladık. (kıskanmak değil ama, ben ailemden para almamak için çalışıyorum, o düğünü aileme yaptırıyor)
Şimdiyse işleri güçleri kurmak için eşiyle, ailemden borç para istiyorlar, ben anneme gidip bana araba almaya destek çıkın bile demiyorum, harçlık bile istemiyorum çalışıyorum diye herşeyimi alırım biriktiririm, o ise bi rahatlıkla direk borç para istiyor bana şu kadar bin lira verin diye, tabi ailem o paraları geri almıyor sen evladımızsın yaparız ederiz nolcak diye. Haksız mıyım allah aşkına artık kendimi küçük enayi kız evlat gibi hissediyorum. birşey desem kıskanan kötü kardeş olurum, demiyim diyorum, ama böyle de kötü hissediyorum kendimi. Bende gidip ee o zaman bana da araba almak için destek çıkın mı diyeyim, bende niye o karakter huy yok ben niye utanıp isteyemiyorum bunları??
Siz istediniz de yok mu dediler? Eve katkı da istemiyorlarmış. Sorunu anlamadım.

Ne zaman iki kardesli bir aile görsem hep küçüğü büyüğünü kıskanıyor oluyor genel kural mi bu :) ya tek çocuk ya üç beş çocuk sahibi olmak gerek demekki sürekli birbiriyle kıyaslamasın kendisini :) işin şakası tabi de siz evlenince size yapılmayacağını nerden biliyorsunuz neden kendinizi dolduruyorsunuz. Ya da isteyin vermesinler sonra kinlenin. Kafanızda kurup kinlenmissiniz ve gerçektende kıskanç kardeş durumundasınız maalesef.

Aslında olması gereken sizin yaptığınız
Maaşı olan insanın aileden beklentiyi kesmesi gerekir
Ama bizim ülkede bu zihniyet oturmadı henüz

Olayınıza gelirsek de siz ailenizden bi talepte bulunmamışsınız ki
Belki isteseniz size de yardım ederler

Aileniz bu yaşınıza rağmen sizin barınmanızdan tutun yemeniz içmenize kadar olan masraflarınızı karşılıyor..tüm maaşınızı kendinize harcamanız veya birikim yapabilmeniz yönünde bir özgürlük alanı bırakıyor ..siz hala "harçlık almıyorum..araba alacağım bana yardım etmek akıllarına gelmiyor..ayrımcılık yapıyorlar" diye hayıflanıyorsunuz.

Abiniz bekarken sizin gibi aldığı parayı sadece kendine mi harciyordu,yoksa aileye destek oluyor muydu ? Muhtemelen bekarken destek olmuştur aileye.

Ne güzel bir aileniz var,sizden kuruş istemiyor. Desteğin alasını yapiyorlar zaten.Ekmek elden su gölden geçinince bunlara az para gidiyor sanıyorsunuz herhalde.

Bir de bence iş kurmak araba almaktan daha öncelikli. Araba safi masraf,iş ise ekmek teknesi.

Ailenizin durumu var demek ki borç verir. Siz de evlenirsiniz borç verir. Genelde erkek tarafı karşılar düğün vs. Kız ise çeyiz falan aldığından paranı biriktir dediler herhalde.
Aileniz sizden para istemiyor ne güzel. Ben de asgari alıyorum 800 tl yi aileme veriyorum.

Hayır şöyle oldu abim ilk işe girer girmez düğün yapacam dedi, bense kaç yıldıe çalışıyorum ki para biriktireyim lazım olur altın bileziğim olsun diye, kendisi iş bulur bulmaz düğün dedi aileme yaptırdı? Benim derdim araba değil ama yıllardır araba almak için can atıyor para biriktiriyorum, zamanında dillendirdim araba alma konusunu destek çıkmaya niyetleri yok gibi.ki kendim istemeye bile utanırım üç beş bin bile olsa. Şimdi düşünün bakalım kim haksızlığa uğruyor acaba

Bende aylık 800 tl babama gaz parası veriyorum? Çünkü kendi arabam yok beni bırakıp geri alıyor. Abimle kendimi kıyaslama sebebimi tekrar söylüyorum :işe girdiği ay düğün yapacağım diye tutturdu ailemi zor duruma soktu ailem zor altından kalktı üç yıl kadar önce. Ben de bilirdim o zaman işe başlar başlamaz hadi araba alın altıma demeyi? Anlatabiliyorumdur umarım asıl meselenin bana para yada araba verilmemiş olduğu olmadığı konusunu

Siz evlenin size de düğün masrafı yaparlar. Onlar borç istemiş. Siz mutfak masrafı ödemiyorsunuz. O zaman abiniz de şöyle düşünsun o bedava yiyor içiyor ailemin imkanlarından faydalanıyor?
Her şeyi şimdiye kadar borç alıyoruz diye yapıp geri vermediler, teklif ettilerse de ailem geri almayı kabul etmedi. Halbuki ailem ben onlardan borç alsam hemen geri istiyor diğer ay. Yani benle aralarında hesap kitaplar kuruşu kuruşuna dönebilirken, onlara evliler, aman ihtiyaçları vardıe deyip her şeyi yapıyorlar

X