kız isteme, ailemin abartı istekleri, tarafların anlaşamaması

esmermavigoz

kafası karmakarışık bir kadın..
Kayıtlı Üye
19 Şubat 2015
562
419
güncelleme. ailem karsı taraftan hiçbir istekte bulunmadı. karsı taraf oturcakları bir ev alınacak içini düzücez sizden bir beklentimiz yok dedi. babamda ben mutfak esyalarını alırım diyip konuyu kapattılar.

Merhaba kızlar. Öncelikle hepinizin yorumuna çok ihtiyacım var. bitek ben mi böyle düşünüyorum işin içinden çıkamadım sürekli ağlama krizlerindeyim..
Özetle, teyzemin yakın arkadaşı olan bir kadının, akrabası ve aynı zamanda patronu olan çocukla birbirimize yakıştırıldığımız için evlilik amacıyla tanıştırıldık. 2 aydır görüşüyoruz. Kendisi avrupada yakın bir ülkede belli başlı iş yerleri sahibi olan orada tanınmış türk bir ailenin çocuğu. Maddi durumları çok iyi. türk ama yurtdısında yaşıyor. Çocugun annesi, ablası ve halası türkiyede bizden uzakta yaşıyorlar. babasıyla ikinci eşi ve amcasıyla eşiyse yurtdısında yaşıyolar. --yani aile bölük börcük geldiklerinde herkes bir taraflardan uzaklardan toplanıp geliyor.-- Birbirimizi seviyoruz, ilk görüste aşık olduk diyebilirim. her haftasonu yurtdısından buraya geliyor beraber vakit geçiriyoruz.

Ama ailem çocuk yurtdısında diye kattiyen istemiyolar. başta ben zaten beğenmem diye annem öylesine teyze ısrar ettiği için konuşmamıza izin vermişti. ama biz birbirimizi sevdik ve iyi anlaştık.
Çocuk bir kez ailesini heryerden -yurtdısı ve yurtiçi- toplayıp trakyaya bize tanışmaya geldiler. aynı zamanda niyetlerini de belirttiler kız isteme faslıda oldu. babası beni yurtdısında istediğim bölümde okutcağını hatta okula rahat gitmem için araba alcagını söyledi. Ama altın gibi seyler konuşulmadı. babam biz biraz düşünelim diyip yolcu etti aileleri.

Şimdi babam tekrar erkek tarafını bugün kararı için aradi. Kaynatama demiş ki gelin yine etraflıca konuşalım. adamda demiş önce söz keselim adı konulsun sonra konuscaklarımızı konusuruz bos gelip bos gitmeyelim. babamda söz möz yapmıyorum önce konuscaz demis adamda kabul etmemiş siz bilirsiniz diyip kapatmışlar telefonu. babam bu sefer sadece çekirdek aile gelsin anne baba amcası ve cocuk gelsin detaylıca ne isticeğimizi konuşalım kalabalık gelmesin istiyor. Eğer bu geldiklerinde anlaşırlarsa isteklerimiz kabul olursa söz tarihi ileri tarihe belirleriz sonrada söz yapariz diyor.
babamın isteyeceği şeyler, -daha karsı tarafın bunlardan haberi yok- oturcagımız evi almalari, . anlaşma yapar gibi önce bunları kabul edicekler sonra seni vericez ilerde başka bi tarifte sözün kesilecek diyor. karşı tarafın ailesi ise önce söz keselim sonra konuşcaklarımızı yapılacakları konuşalım diyor. sevgilim diyorki zaten baban ne konuşcakki biz ev alıcağımızı söyledik e dügünde yapılcak başka ne konusucak baban hala bizi bosuna cağırıyorlar, etraflıca herkesi cağıralım söz keselim sonraki sürecte herşeyi kim ne alcaksa konusuruz diyor.

yani iki tarafın anlaşamadığı nokta sözden önce mi sonra mı isteklerin konuşulacağı.. ve bu geldiklerinde yüzüğü takıp gitmek istiyolar, babamlar sözü baska tarihe atip herkesi cağırmak istiyor.

Son düzenleme:
Gerçekten üzüldüm afedersin ama baban seni satışa çıkarılacak mal gibi görüyor ki maddi şeyler istiyor. Bizim aile yapimiza göre bunlar çok yanlış ve ayıp şeyler. Iki taraf birbirini sevip evlenmek istiyorsa herkes elinden geleni yapıp yardimci olmalı. Evlenmenin ili şartı olarak maddi isteklerde bulunulmamali... Senin adına üzüldüm, erkek tarafı hakli onca yol masraf konuşulmak için gelinmez. Iyice araştırıp tanisin ailen ondan sonra da sozu kesip konuşun... Sanırım altini evi vermezlerse seni evlendirmeyecek...

Ne tuhaf bir aileniz var...
Karşı tarafı zengin görüp ne koparsak kardır mantığına kapılmışlar.
Açgözlülüklerine de 'seni garantiye almak istiyoruz' kılıfını uydurmuşlar.
Böyle bir aileyle işiniz çok zor,
Allah yardımcınız olsun.
Ailenize ciddi bir rest çekip şansınızı deneyin.
Not: Bu ilişki evlilikle sonuçlansa bile ailenizin bu paragöz tavrı ilerde eşiniz ve ailesi tarafından gündeme getirililebilir, karar verirken bunu da gözönünde tutun.

Gerçekten üzüldüm afedersin ama baban seni satışa çıkarılacak mal gibi görüyor ki maddi şeyler istiyor. Bizim aile yapimiza göre bunlar çok yanlış ve ayıp şeyler. Iki taraf birbirini sevip evlenmek istiyorsa herkes elinden geleni yapıp yardimci olmalı. Evlenmenin ili şartı olarak maddi isteklerde bulunulmamali... Senin adına üzüldüm, erkek tarafı hakli onca yol masraf konuşulmak için gelinmez. Iyice araştırıp tanisin ailen ondan sonra da sozu kesip konuşun... Sanırım altini evi vermezlerse seni evlendirmeyecek...

yorumunuz için teşekkür ederim. bende aynı şekilde düşünüyorum. ama yakınlarımız da kız verirken bu konular baştan kız verilmeden konuşulduğu için babam bunu normal karşılıyor. biz herşeyi senin için istiyoruz kendimiz için 1 lira istemiyoruz diye duygu sömürüsü yapiyorlar. iyice araştırdılar zaten, arastırmalar sonucu cok zengın bi aile oldugunu duyunca bu isteklerde bulunmak istedi

Şu ailelerin işi yokuşa sürmesıne sinir oluyorum. Ne güzel anlaşmışlar.cocugun huyu suyu nasıl kızımıza iyi bakarmı içkisi kumarı varmı kötü alışkanlıgı varmı dıye baksın önce.zira bu devırde bunlarda altın kadar önemli.
Zaten gelsinler söz kesilsin. Sonra babanız isteklerını söylesın.ztn aile zengınse babanın isteklerını alırlar zaten.hadi durumu olmasa istemeyın bu kadar derdim.
Bence sen haklısın.ama bu şekilde olmıcagını babana söyle kaçıp gitme.

boşver tatlım böylesi daha iyi , karşı taraf böyle böyle kıymetini bilecek..
annendir babandır senin kötülüğünü istemezler.

onlar aslında biz zaten yapmamız gerekenlerı biliyoruz hiçbişeyi eksik olmucak ama bastan boyle konusulurmu diye garipsiyolar, şart koşulması abez geliyor yani. ki karsı tarafın bu isteklerden daha zerre haberi yok sadece konuscaklarımız var diyip duruyor babam onlara. karsı tarafta çok kız istemeye gitmiş yakınlarına ama böyle altın altın konuşmak onlara ayıp geliyor her yörenin gördüğü ayri

Şu ailelerin işi yokuşa sürmesıne sinir oluyorum. Ne güzel anlaşmışlar.cocugun huyu suyu nasıl kızımıza iyi bakarmı içkisi kumarı varmı kötü alışkanlıgı varmı dıye baksın önce.zira bu devırde bunlarda altın kadar önemli.
Zaten gelsinler söz kesilsin. Sonra babanız isteklerını söylesın.ztn aile zengınse babanın isteklerını alırlar zaten.hadi durumu olmasa istemeyın bu kadar derdim.
Bence sen haklısın.ama bu şekilde olmıcagını babana söyle kaçıp gitme.

yorumunuz icin teşekkür ederim. zaten iki aydır ilk günden beri bu konular gündemde ve her aksam kavga ediyorum. son radde bavulumu toplucam artık ama bu iş karsı tarafların inatlaşması gibi oldugu için babam gurur meselesi haline getirdi.
sevgilim 3 kez annemle görüstü. annem cocuga neler neler söyledi onca insanın içinde ama sevgilim okadar güzel acıklamalar yaptı okadar güzel seyler söylediki bir kere daha asık oldum. yeterince cocugu sıkıstırdılar zaten. aynı zamanda onun ailesi bana okadar iyiki hergün arayip soruyolar aşkım bitanem diyolar aşırı üstüme düsüyolar halasına kadar. kimse bana burun kıvırmıyor. benim ailemle karsısna gecip cocugu aglatıcak raddede seyler söyledi. sevgilim dün kafenin ortasında dayanamayıp agladı. çok üzülüyorum çok.

Ev istemek asiri abarti. babanin tavirlarida güzel degil ama ben 300 altinda fazla sakinca görmedim. 12 tane 25 gramlik burma bizde hep taktik gelinlere ve trabzon seti cabasi. dügün yapildi, ev düzüldü vs.
biz standart, normalden bir tik fazla geliri olan aileyiz. bizde kadina kiymet verilir ve altin gelinin güvencesidir. yapilir yani. ev istemek cok abarti ama

Baban seni satılığa mı çıkarıyor?
O ne öyle 300 gram altın yok ev üstüne yapmak vs.
Her insan evladının iyi şartlar altında yaşamasını ister ama bu kadar da abartı olmamalı,karşı taraf yanlış anlayabilir.
Ayrıca kız için gelip gitme bizim adetlerde de var. Hemen isteme söz yapılmıyor bizde de. Ama bizimkiler hemen yakında oturuyordu yani. Sıef uğraştırmak için gelip gitmelerine gerek yok birde ülkeler arası.
Bence babanla sen bi konuş.

Yabancı bir ülkeye gelin gideceksiniz babanızın sizin rahatınız için bazı güvenceler istemesi normal ama isteklerinde uçmuş. İnsanlar da sırf oğlan evlendiriyoruz diye koca evi yeni tanıdıkları bir kızın üstüne neden yapsınlar sonuçta yarın ne olacağı belli değil hem sizin için hem onlar için. Olur da eşinizle anlaşamazsanız bilmediğiniz bir ülkede parasız kalmamak için makul sizi bir kaç ay geçindirecek ya da Türkiye’ye huzurla dönmenizi sağlayacak bir güvenceniz olması yeterli ha bunları da sizin şahsi paranız olmadığını varsayarak söylüyorum. Onun dışında haklısınız mal gibi sizi pazarlık nesnesi haline getirmek nedir. Seviyor güveniyorsanız ailenize resti çekin evlenin

X